Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #82: Otevřete si okno

Šejkr #82: Otevřete si okno

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 01.07.2022

„Před pár lety jsem si říkal, že je čas odlepit se z rodný hroudy, pocuchat si trochu peří, začít s jinejma lidma, projet se po světě, ale brzo mi došlo, že by to byla největší pitomost mýho života. Minule jsem nadával na minulost, ale teď na ni nedám dopustit. Hele, to jsou blíženci, s tím se nedá nic dělat.“

Dnes jsem si vzpomněl na knihu Ladislava Šerého Nikdy nebylo líp. Horečně doděláváme letní dvojčíslo Full Moonu, které se zaobírá jednou oslavovanou dekádou, a právě Šerého notně štiplavý román se jako by zničehonic stal jedním z posledních střípků mozaiky. Nostalgie je mrcha, sice svůdná a náruživá, ale přece jen mrcha. Povinná četba. Šerý i letní úplněk.


Známý DJ z BBC a vůbec důležitá postava anglické scény Gilles Peterson před dvěma lety tweetoval, že když našel ráno v mailu desku Sault Untitled (Black Is), tak z toho měl takovou radost, že ji hned dopoledne ve svém pořadu pustil. Celou, bez přerušení. Od té doby, co jsem začal dělat Šejkr, to mám v hlavě. Že by jednou mohla přijít příležitost udělat něco podobného. A je to tady. Album Medicine Singers si už nějakou dobu užívám, i v Šejkru z něj zazněly ukázky, ale dneska vychází, tak je čas na to užít si ji společně komplet. Algonkinský obřad v přímém přenosu, třicetiminutový rituál. Poslední týdny jsou tak hektické, že stejně nic jiného než prastaré síly nepomůže. Promněte si třetí oko.


Sice pořád někde říkám nebo píšu, jak nerad vzpomínám, ale jsou vzpomínky a vzpomínky. Ty cílené, nucené jsou k politování, ale ty bezprostřední? To je úplně jiná liga. Podobné je to s tradicemi. Tenhle pořad patří do velké míry zmíněným Medicine Singers, v letním čísle najdete velký text o desce, s citacemi z rozhovoru s izraelským kytaristou Yonatanem Gatem, který s algonkinskými zpěváky, a se spoustou dalších, desku natáčel. Říká tam tohle: „Medicine Singers se snaží udržet tradici pow wow obřadů, to mi přijde zcela v pořádku. Musí žít dál. Ale myslíš, že se já nebo Chris snažíme udržet tradici rokenrolu? To si úplně nemyslím, a rozhodně mě nikdy nenapadlo o tom uvažovat. Proč vlastně? Naopak se snažíme jeho hranice posouvat.“ Skvělá pointa. Vždycky když někdo vzpomíná na hudbu (nebo cokoli z) devadesátek jako na vrchol všeho, tak si říkám, co budeme dělat s tím, co se od té doby stalo. Fakt se nechceme dostat nikam dál? Nebo třeba trochu… jinam?


„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se minulý týden slyšet Jindřich Šídlo, smál jsem se u toho asi dvacet minut. Jako rozumím mu, samozřejmě, pamatuju si to taky a patřím tam, vím o tom. Ale celý minulý týden byl přece jen trochu moc boomer United, myslím, že nejen na můj vkus. Ke všemu jsem ve středu viděl na jedné zahrádce chlápka, co venčil hada. Jakože velkého, živého. Dobře, na „mých“ Vinohradech se může stát cokoli a tohle vydání je notně psychedelická edice, ale jako sakra… vážně? Že by ty devadesátky fakt byly nazpátek? Otevřete si okno.

Dneska na Radiu 1 pochopitelně s Medicine Singers, přijdou taky Party Dozen, Arleta, Sinead O’Brien, Thor Harris nebo La Bruja de Texcoco. A samozřejmě Warhaus – jeden z tracků roku.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

Tracklist:
Sinead O’Brien – Spare for My Size, Me
The Comet Is Coming – Imminent (feat. Joshua Idehen)
Arleta – Private Poison
Big Joanie – Happier Still
Adrian Quesada – Puedes decir de mi
Medicine Singers – A Cry
Medicine Singers – Daybreak Medicine Singers – Hawk Song
Medicine Singers – Sanctuary
Medicine Singers – My Brother
Medicine Singers – Shootingstar Press
Medicine Singers – Sunrise (Rumble)
Medicine Singers – Shapeshifter
Medicine Singers – Sunset
Medicine Singers – Reprise of a Cry
Warhaus – Open Window
52 Hertz Whale – Phil
LNDFK – Ku
TC & The Groove Family – Bossfight (feat. Pariss Elektra)
Miles Davis – What's Love Got to Do With It
Party Dozen – Fruits of Labour
Thor Harris – Day 447 of Quarantine (feat. Zola Jesus, Dorian Wood & Craig Ross)
La Bruja de Texcoco – Nostalgia
Anna Butterss – Doo Wop
James Taylor Quartet – The New Money Spyder
United Future Organization – Friends...We'll Be
Nyamekye Junction – Aduro
Interpol – Stella Was a Diver And She Was Always Down

ilustrace © James F. Johnston

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #85: Kde se to zastavuje?

Michal Pařízek 12.08.2022

Někdejší setrvačnost skončila na jaře 2020, od té doby – a s letošními událostmi možná ještě o to víc – člověku dochází, jak to bylo divné a snad i nesprávné.

Šejkr #84: „Je jedno, že spíš, ono si ťa to počká…“

Michal Pařízek 29.07.2022

„Do deseti let tady všichni shoříme.“ Ano, na zahrádce před Veletržním palácem padají i takovéto věty. Není se čemu divit.

Šejkr #83: Zázrak na letisku

Michal Pařízek 15.07.2022

„Když něco považuješ za zázrak, tak se toho jen tak nevzdáš,“ říká Michal Kaščák v rozhovoru pro bulletin festivalu Pohoda a moc dobře ví, o čem mluví.

Pohoda Festival 2022: To nejlepší

redakce 11.07.2022

Festival, na který jezdíme velmi často a ne pouze po jednotlivcích? Letos se vypravili i nováčci, vedle nich jsme oslovili i kamarády z řad médií nebo hudebníků, které jsme na…

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Preview: Crime & the City Solution

redakce 21.06.2022

Tohle bude svátek. Kdy naposledy se stalo, že se během dvou dnů v Česku objevili Crime & the City Solution a Nick Cave? Správná odpověď je... nikdy.

Vstupní prohlídka: Tramhaus (nl)

redakce 20.06.2022

Anglický novinář Richard Foster (The Quietus nebo Louder Than War) mluví o rotterdamské kapele Tramhaus jako o jednom z největších tajemství místní scény.

Šejkr #81: Me miras pero no me ves

Michal Pařízek 17.06.2022

Deset dní na cestě, respektive na festivalu. Praha, Barcelona, Lublaň a zpátky. To je život, chtělo by se říct. A vlastně možná jo. Jenže ne vždycky je to tak růžové,…

Ment 2022 – To nejlepší

redakce 13.06.2022

První střípky dojmů a emocí z letošního ročníku festivalu Ment ve slovinské metropoli. Podrobnější info, historky a drby čtěte v letním dvojčísle.

Primavera Sound 2022 – to nejlepší

redakce 06.06.2022

Tradičně vybíráme to nejzajímavější z prvního víkendu, legendy i nová jména, obsáhlý report s historkami čekejte v letním dvojčísle magazínu Full Moon.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace