Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #82: Otevřete si okno

Šejkr #82: Otevřete si okno

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 01.07.2022

„Před pár lety jsem si říkal, že je čas odlepit se z rodný hroudy, pocuchat si trochu peří, začít s jinejma lidma, projet se po světě, ale brzo mi došlo, že by to byla největší pitomost mýho života. Minule jsem nadával na minulost, ale teď na ni nedám dopustit. Hele, to jsou blíženci, s tím se nedá nic dělat.“

Dnes jsem si vzpomněl na knihu Ladislava Šerého Nikdy nebylo líp. Horečně doděláváme letní dvojčíslo Full Moonu, které se zaobírá jednou oslavovanou dekádou, a právě Šerého notně štiplavý román se jako by zničehonic stal jedním z posledních střípků mozaiky. Nostalgie je mrcha, sice svůdná a náruživá, ale přece jen mrcha. Povinná četba. Šerý i letní úplněk.


Známý DJ z BBC a vůbec důležitá postava anglické scény Gilles Peterson před dvěma lety tweetoval, že když našel ráno v mailu desku Sault Untitled (Black Is), tak z toho měl takovou radost, že ji hned dopoledne ve svém pořadu pustil. Celou, bez přerušení. Od té doby, co jsem začal dělat Šejkr, to mám v hlavě. Že by jednou mohla přijít příležitost udělat něco podobného. A je to tady. Album Medicine Singers si už nějakou dobu užívám, i v Šejkru z něj zazněly ukázky, ale dneska vychází, tak je čas na to užít si ji společně komplet. Algonkinský obřad v přímém přenosu, třicetiminutový rituál. Poslední týdny jsou tak hektické, že stejně nic jiného než prastaré síly nepomůže. Promněte si třetí oko.


Sice pořád někde říkám nebo píšu, jak nerad vzpomínám, ale jsou vzpomínky a vzpomínky. Ty cílené, nucené jsou k politování, ale ty bezprostřední? To je úplně jiná liga. Podobné je to s tradicemi. Tenhle pořad patří do velké míry zmíněným Medicine Singers, v letním čísle najdete velký text o desce, s citacemi z rozhovoru s izraelským kytaristou Yonatanem Gatem, který s algonkinskými zpěváky, a se spoustou dalších, desku natáčel. Říká tam tohle: „Medicine Singers se snaží udržet tradici pow wow obřadů, to mi přijde zcela v pořádku. Musí žít dál. Ale myslíš, že se já nebo Chris snažíme udržet tradici rokenrolu? To si úplně nemyslím, a rozhodně mě nikdy nenapadlo o tom uvažovat. Proč vlastně? Naopak se snažíme jeho hranice posouvat.“ Skvělá pointa. Vždycky když někdo vzpomíná na hudbu (nebo cokoli z) devadesátek jako na vrchol všeho, tak si říkám, co budeme dělat s tím, co se od té doby stalo. Fakt se nechceme dostat nikam dál? Nebo třeba trochu… jinam?


„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se minulý týden slyšet Jindřich Šídlo, smál jsem se u toho asi dvacet minut. Jako rozumím mu, samozřejmě, pamatuju si to taky a patřím tam, vím o tom. Ale celý minulý týden byl přece jen trochu moc boomer United, myslím, že nejen na můj vkus. Ke všemu jsem ve středu viděl na jedné zahrádce chlápka, co venčil hada. Jakože velkého, živého. Dobře, na „mých“ Vinohradech se může stát cokoli a tohle vydání je notně psychedelická edice, ale jako sakra… vážně? Že by ty devadesátky fakt byly nazpátek? Otevřete si okno.

Dneska na Radiu 1 pochopitelně s Medicine Singers, přijdou taky Party Dozen, Arleta, Sinead O’Brien, Thor Harris nebo La Bruja de Texcoco. A samozřejmě Warhaus – jeden z tracků roku.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

Tracklist:
Sinead O’Brien – Spare for My Size, Me
The Comet Is Coming – Imminent (feat. Joshua Idehen)
Arleta – Private Poison
Big Joanie – Happier Still
Adrian Quesada – Puedes decir de mi
Medicine Singers – A Cry
Medicine Singers – Daybreak Medicine Singers – Hawk Song
Medicine Singers – Sanctuary
Medicine Singers – My Brother
Medicine Singers – Shootingstar Press
Medicine Singers – Sunrise (Rumble)
Medicine Singers – Shapeshifter
Medicine Singers – Sunset
Medicine Singers – Reprise of a Cry
Warhaus – Open Window
52 Hertz Whale – Phil
LNDFK – Ku
TC & The Groove Family – Bossfight (feat. Pariss Elektra)
Miles Davis – What's Love Got to Do With It
Party Dozen – Fruits of Labour
Thor Harris – Day 447 of Quarantine (feat. Zola Jesus, Dorian Wood & Craig Ross)
La Bruja de Texcoco – Nostalgia
Anna Butterss – Doo Wop
James Taylor Quartet – The New Money Spyder
United Future Organization – Friends...We'll Be
Nyamekye Junction – Aduro
Interpol – Stella Was a Diver And She Was Always Down

ilustrace © James F. Johnston

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

To nejlepší z první dekády festivalu Ment (Andraž Kajzer)

Andraž Kajzer 13.02.2024

Dekáda je výročí, které je potřeba pořádně oslavit. Jako první nabízíme pamětihodné momenty přehlídky uměleckého ředitele festivalu Andraže Kajzera.

Šejkr #123: To podstatné již…

Michal Pařízek 09.02.2024

Pohledy se mohou různit, naštěstí. „Můj je ten správný.“ Ano, takhle by to mělo, mohlo být. Právě Kafka je jednou z těch osobností...

Šejkr #122: „El color de los días“

Michal Pařízek 26.01.2024

„Tohle je konec internetu. Měli bysme si zase posílat dopisy, to bude mnohem užitečnější než tenhle shit.“ Ano, na letošním Eurosonicu padaly i takovéto věty.

Šejkr #121: Nanovo

Michal Pařízek 12.01.2024

Přelom roku je mimo jiné ve znamení koncertní pauzy. Pokaždé si to užívám víc, je třeba vypnout a povolit... Na jak dlouho?

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 04.01.2024

Výsledky nejsou nic menšího než vzrušující. Redakční hlasování o nejlepší nahrávku roku 2023 ovládli...

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 03.01.2024

Jedno údolí je magické i skličující, to druhé syrové a vznětlivé jako troudná sojka, neukojitelný hněv.

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 02.01.2024

Něha dvakrát jinak a třetí místa v rámci redakčního hlasování redaktorů Full Moonu. Krásně se to sešlo!

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 01.01.2024

Kdo byl nejmladší umělkyní, která se dostala na titulní stránku Full Moonu? Redakční hlasování o nejlepších nahrávkách uplynulého roku, stoupáme pořadím.

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 5. místo

redakce 31.12.2023

Redakční hlasování o nejlepších nahrávkách uplynulého roku startuje dvěma emotivními alby.

Šejkr #119: Bratislavská intermezza

Michal Pařízek 15.12.2023

Disciplínu jménem konec roku si člověk asi úplně nevybírá, ale to ještě neznamená, že její parametry nemůže ovlivnit. Kdyby trochu přemýšlel.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace