Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #91: Mezi řečí

Šejkr #91: Mezi řečí

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 04.11.2022

„Na karton a další odpadové materiály si můžete malovat, co chcete, můžete si hrát, nebude vám pak líto to vyhodit,“ prohlásil na tiskové prezentaci své výstavy moldavský malíř Alexander Tinei. Přišel jsem sice tradičně pozdě, ale nějak mu to nevěřím. Mám pocit, že si z nás dělá šoufky, vlastně pochybuji, že někdy vůbec něco vyhodil. Výstava Funny Games je famózní.


Občas si v pořadu postěžuji, že bylo složité poskládat tracklist na Šejkr. Respektive definitivně poskládat, to když se na poslední chvíli nebo i pět minut po dvanácté objeví track, který tam jednoduše musí být. Slibuju, že už to dělat nebudu. Tenhle týden jsem měl totiž hotovo v úterý odpoledne. O hodinu později Sault přišli s pěti novými alby. Pěti. Novými. Alby. 56 tracků, 220 minut hudby. Zdarma ke stažení skrze stránky kapely, když člověk přijde na heslo. Jakoby mimochodem. (Bůh je láska.) Ale pouze po dobu pěti dní, na streamech desky nebudou. Jasně, Inflo a spol. si dělají, co chtějí od začátku, ale tohle je vrchol. I když… Letos vydali už jednu desku a třípísňový singl. A konec roku ještě není.


Koncertů je tolik, že jsem minulý pátek musel absolvovat rovnou dva. Emoce z různých stran rozbouřené New Model Army jsem si šel srovnat na křest Berlin Manson, kteří si mimo jiné pozvali Denisa a jeho crew. Nevím, jestli byl dobrý nápad nechat hosta, který vám ukradne večer, hrát před sebou, ale to je v podstatě jedno. Povedlo se obojí, dostali jsme výprask a bylo. O tom koncertě se zmiňuju hlavně z toho důvodu, že se mi tam stala zajímavá historka. Na návštěvě u mušlí mě začal vyhlašovat vedle stojící týpek s tím, že jsem moc starej a co že tam jako dělám. A že budu určitě fízl. A že pozor. Nejdřív jsem se tomu smál, ale pokračoval jak kolovrátek dál, až mi došlo, že si to možná fakt myslí. Že na koncertech často kazím věkový průměr, je evidentní, ale že o tom někdo může uvažovat tímhle směrem, mi přišlo zajímavé. Legrační… do jisté míry.


Funny Games. Kurátor rozverně nazvané výstavy Otto M. Urban v tiskové zprávě zmiňuje definici romantického světonázoru, které vládne „pocit hořkého konfliktu mezi člověkem a realitou, mezi individualitou a společností. Základní náladu tvoří smutek, osamělost, zoufalství.“. K čemu tedy všechna ta postmoderna, když tohle vyjádření popisuje současnou situaci možná ze všeho nejlépe? K Tineiovým dílům se hodí náramně, jsou mimořádné ve své emotivnosti, upřímnosti i zdánlivě všední banalitě, kterou popisují. Jsou to takové deníkové záznamy, nechal se slyšet jejich autor. Expozicí jsem sotva prolétl, abych stihl napsat pravidelnou dávku záznamů vlastních, ale už teď vím, že v hlavě zůstanou dlouho. Letošní podzim není z nejlehčích, co si budeme. Cestou do kanclu si přečtu na IG Denisův post, který končí prosbou: „Noste mi prosim třpytky na koncerty. Väčšinou si na ne spomeniem až ked som už na ceste a nemám so sebu žiadne.“ Mezi řečí je všechno.

Dneska v osm na Radiu 1 spolu s Thank You Lord for Satan (ano, i takto se dá pojmenovat kapela), pochopitelně Sault, Cakes Da Killa, Dmitrievna, Tshegue nebo Cold Cold Nights. Plus jedno vodítko k tématu nového čísla Full Moonu, které vyjde příští týden. When We Dance.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

Tracklist:
Thank You Lord for Satan – When We Dance
Sault – Glory
LUCI – Do You
Ezra Collective – No Confusion (feat. Kojey Radical)
Cakes Da Killa – Sip of My Sip (feat. Sevndeep)
Derya Yildirim & Grup Şimşek – Darıldım Darıldım
Leland Whitty – Awake
M.CHUZI feat. Nabou – Mammoet
Young Fathers – I Saw
Cold Cold Nights – 11 Rue de Médicis
The Cool Greenhouse – Hard Rock Potato
Shit & Shine – Cocoa Leaves
Baby Rose – Go
Living Colour – Desperate People
Algiers – Irreversible Damage (ft. Zack De La Rocha)
Thousand Knives – Thundercat Remodel
Nia Archives – Baianá
Lucrecia Dalt – El Galatzó
The Pull of Autumn – Outlaw Empire
Sault – Free
Cakes Da Killa – Think Harder
The Umlauts – The Commuter
Tshegue – Mais
Warhaus – Time Bomb
Spoon – On the Radio (Adrian Sherwood Reconstruction)
Carla Dal Forno – Mind You're On
Siouxsie & The Banshees – Fireworks
Dmitrievna – Na útese
Tuxedomoon – In a Manner of Speaking

ilustrace © Alexander Tinei – Picasso’s Bull

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #131: Nikdo není cizinec

Michal Pařízek 31.05.2024

Člověk potkává možná až příliš hodně lidí a (až příliš) často jim nevěnuje pozornost, jakou by si zasloužili. Není to záměr, je to prostě tak. A s písničkama je to…

Šejkr #130: Family show

Michal Pařízek 17.05.2024

„It’s not big and it’s not special.“ Nevím, proč mě ten slogan takhle chytnul, ale běží mi hlavou už týden. Spolu s Pocahontas rodinou, Big Special a dalšími.

Tak daleko, tak blízko: Selina Maisch

redakce 10.05.2024

Krátká anketa pro pianistku švýcarské kapely Glaston, před pražským koncertem.

Preview: Lonnie Holley vs. Lord Spikeheart

Michal Pařízek 09.05.2024

Na smíchovském břehu proběhnou dvě akce, které stojí za to neminout, v rámci určitého zrychleného režimu snad půjde oběhnout MeetFactory i Underdogs‘. A zítra do Brna!

Vstupní prohlídka: Kee Avil

redakce 07.05.2024

Kanadská avantgardní písničkářka, producentka a kytaristka Vicky Mettler vystoupí za týden v MeetFactory. Co dělá ve volném čase a na čem nejvíce pracuje?

Šejkr #129: „see and don't see“

Michal Pařízek 03.05.2024

Festivaly, svátky, narozeniny. Jako by toho nebylo málo samo o sobě a teď se k tomu přidalo i mistrovství světa ve snookeru...

Donaufestival 2024: To nejlepší

redakce 01.05.2024

Donaufestival 2024 opět potvrdil komplexnost dramaturgie a genius loci historického rakouského městečka na břehu Dunaje.

Sharpe 2024: To nejlepší

redakce 29.04.2024

Odjíždíme dojatí a tento rok i trochu hladoví, ale rozhodně ne po zážitcích, těch máme plné kapsy.

Šejkr #128: Hlavně aby to nebylo naposledy

Michal Pařízek 19.04.2024

Tohle je Šejkr Sharpe edition, ne snad tedy úplně komplet, ale vlastně nakonec ano. V pořadu zazní hned několik ukázek z programu plus jedna motivační na závěr směřuje taky na…

Šejkr #127: Jak je důležité nevyhrát

Michal Pařízek 05.04.2024

O Liv.e více v dubnovém Full Moonu, ten text vůbec nebyl v plánu, ale prostě musel ven. Ona sama říká, že když nahrávala loňské album Girl in the Half Pearl,…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace