Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #94: Skrz plot

Šejkr #94: Skrz plot

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 16.12.2022

„I tried to pray, but I don’t know who to pray to.“
(Biutiful, Alejandro González Iñárritu)

Nedávno mě napadlo, že na to, jak letopočet 2022 vypadá souměrně, se toho stalo až příliš zlověstného. Jak to asi bude vypadat v těch „nesouměrných“ rocích? Ano, bilancujeme, i když zdaleka ne tak zlehka, jak jsem si původně myslel. Události jako ta nedávná ve Skalici to nedovolují.


Bydlím už poměrně dlouho na pomezí Strašnic a Vršovic, celkem klidné místo trochu stranou, což mi vyhovuje. Panelák, co už. Alespoň je kolem něj parčík se sníženou úrovní, pocitově odstíněný od ulice. Ten mám taky rád. Poslední dny jsou náročné, takže chodím domu často až pozdě v noci, stejně je tma v pět, takže je to jedno. Minulý týden jsem málem narazil do tyče, která najednou na kraji parku vyrostla. Zakleju, rozhlédnu se pořádně a vidím, že rozhodně není jediná, je jich tu celý zástup a lemují obě strany parku směřující do ulice. Sakra, to tady budou stavět plot nebo co? A taky že jo. Další večer stojí. Jasně, v šestém patře by mi to mohlo být jedno, ale pokaždé, když vylezu ven, tak ve mě hrkne. Symbolika. Nevím, jestli si na podobné věci chci zvykat.


Minule jsem tu dával props Berlin Manson, jejich deska Život končí keď máš trinást se povedla náramně. A mají cit na chytlavé slogany. Událost ze Skalice je asi všeobecně známá, ale některá opakování neškodí. V sobotu večer tam hráli Berlin Manson spolu s Edovým synem, hostoval Proky z 52 Hertz Whale. Když na stage instalovali duhovou vlajku na podporu víte čeho, tak to místní idioti nevydrželi. Nejdřív po nich letěly lahváče a pak ně pár hajzlů vtrhlo. Následnou bitku odnesl Adam z Berlin Manson zlomenou sanicí. Koncert sice odzpíval, viz video, ale... Nechápu nic. Za pár dní píše Kabal na facebook, že vůbec netuší, jak by se na jejich místě zachoval. Mám to dost podobně. Vlastně nevím. Ani jsem nevěděl, jak na to reagovat pár set kilometrů daleko. Tahle událost až příliš dobře zapadá do souměrného letopočtu, napadne mě. A okamžitě si vynadám. Ne, takhle se nedá uvažovat.


V nedávném komentáři na Aktuálně píše Martin Fendrych o sebevědomí Danuše Nerudové. Zajímavý text, taky trochu zlověstný. „Nepochybovala jsem o sobě ani na pikosekundu,“ to se mnou zamávalo. Jako vážně? Nechci dávat do jedné roviny věci, které spolu nesouvisí, navíc ta citace klidně mohla být vytržena z kontextu, ale... Bez pochybností to asi nepůjde. Nemám potřebu moralizovat, ale právě přílišná (sebe)jistota přináší podobné události, jako byla ta ve Skalici. A to je nebezpečné. Můžeme si stokrát říkat, že za to mohou poměry, vzdělání nebo prostě hořký život, ale pro takové činy žádná omluva neplatí. V debatách na příbuzná témata často říkám, že si musíme uvědomit, že podobných lidí není zdaleka tolik, jak to vypadá navenek. Že jsou hlavně aktivní a hluční. V poslední době se tomu ale těžko věří. Jenže nic jiného nezbývá. Jinak se na sebe skrz plot budeme koukat pořád.

Dnes večer na Radiu 1 tak trochu best of, i když ne úplně. Spolu s Berlin Manson, Tokyo Drift, Combo Chimbita, Ibeyi, Anteloper. A královna taky přijde.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

foto: Frida Orupabo

tracklist:
LUCI – Ash & Dust
EABS – Global Warming
Bambara – Birds
Ocún – Prodali jsme léto
Combo Chimbita – Mujer Jaguar
Nyx Nótt – Thriller
Yungmorpheus – Head Above The Water (Feat. Goya Gumbani) (Prod. August Fanon)
Tokyo Drift – cash flow
Rosalía – CUUUUuuuuuuute
Joyce Moreno – Feminina
Daniel Villareal – Uncanny
Lalalar – Yamyam
Adela Mede – Na jar sa všetko roztopí
Perrate – Boa Doña, chacona de negros y gitanos (chacona)
Dmitrievna – Plyve kacha po tysini
Mourning [A] BLKstar – Terrain/ Discovery
Emeka Ogboh – No Counterfeit
Binker and Moses – After The Machine Settles
Joshua Idehen – Don’t You Give Up On Me
Danger Mouse & Black Thought – Aquamarine (feat. Michael Kiwanuka)
Little Simz – Silhouette
IBEYI – Rise Above
Tokyo Drift – na mý ulici jen kouř
Berlin Manson – Netancujem, kývem hlavou
Julmud – Haras El Jabal
Medicine Singers – Daybreak
Combo Chimbita – La perla
Anteloper – Earthlings

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #130: Family show

Michal Pařízek 17.05.2024

„It’s not big and it’s not special.“ Nevím, proč mě ten slogan takhle chytnul, ale běží mi hlavou už týden. Spolu s Pocahontas rodinou, Big Special a dalšími.

Tak daleko, tak blízko: Selina Maisch

redakce 10.05.2024

Krátká anketa pro pianistku švýcarské kapely Glaston, před pražským koncertem.

Preview: Lonnie Holley vs. Lord Spikeheart

Michal Pařízek 09.05.2024

Na smíchovském břehu proběhnou dvě akce, které stojí za to neminout, v rámci určitého zrychleného režimu snad půjde oběhnout MeetFactory i Underdogs‘. A zítra do Brna!

Vstupní prohlídka: Kee Avil

redakce 07.05.2024

Kanadská avantgardní písničkářka, producentka a kytaristka Vicky Mettler vystoupí za týden v MeetFactory. Co dělá ve volném čase a na čem nejvíce pracuje?

Šejkr #129: „see and don't see“

Michal Pařízek 03.05.2024

Festivaly, svátky, narozeniny. Jako by toho nebylo málo samo o sobě a teď se k tomu přidalo i mistrovství světa ve snookeru...

Donaufestival 2024: To nejlepší

redakce 01.05.2024

Donaufestival 2024 opět potvrdil komplexnost dramaturgie a genius loci historického rakouského městečka na břehu Dunaje.

Sharpe 2024: To nejlepší

redakce 29.04.2024

Odjíždíme dojatí a tento rok i trochu hladoví, ale rozhodně ne po zážitcích, těch máme plné kapsy.

Šejkr #128: Hlavně aby to nebylo naposledy

Michal Pařízek 19.04.2024

Tohle je Šejkr Sharpe edition, ne snad tedy úplně komplet, ale vlastně nakonec ano. V pořadu zazní hned několik ukázek z programu plus jedna motivační na závěr směřuje taky na…

Šejkr #127: Jak je důležité nevyhrát

Michal Pařízek 05.04.2024

O Liv.e více v dubnovém Full Moonu, ten text vůbec nebyl v plánu, ale prostě musel ven. Ona sama říká, že když nahrávala loňské album Girl in the Half Pearl,…

Hudba pre každého a každý pre hudbu (Žižkovská noc 2024)

Zuzana Valešová 30.03.2024

Zatiaľčo minulý rok pôsobila Žižkovská noc ako taký “kočkopes”, tento rok nastúpila v plnej sile s jasnou správou, myšlienkou a víziou mne viac než sympatickou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace