Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #97: „It's in the wind, whatever it is…“

Šejkr #97: „It's in the wind, whatever it is…“

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 27.01.2023

Tak je to zase tady. Další Šejkr, další volební víkend. Už si pomalu začínám zvykat, naštěstí to je na nějakou dobu naposledy. Podobné kolize mě příliš nebaví, rozhodně kvůli tomu nezačnu nosit flanelky. Ta doba už je dávno pryč. I když, support podobného druhu je vlastně celkem cool, to se musí nechat. Už aby byla neděle.


Výlet na Eurosonic přišel v pravý čas, už bylo třeba z toho volebního „kontextu“ na chvíli vypadnout. Na podobných akcích zprávy z domova člověk nemá moc šanci sledovat. Naštěstí. Když jsem byl v Groningenu v roce 2020, byl jsem přesvědčen, že je to naposledy. Tehdejší ročník byl fajn, jen už toho bylo po těch letech nějak moc. Covid s původně nezlomným rozhodnutím zahýbal, tak jsem se na to zmrzlé město docela těšil, i když přesocializovaný jsem si připadal už na letišti v Praze. Brouzdání známými uličkami v Groningenu by ukonejšilo i křehčí nátury, chuť honit se za novými a novějšími objevy se ale nedostavila. Stejně jako mód být neustále v pohotovosti na small talky. Naštěstí tam byl kamarád Koen se svou alternativní lokální přehlídkou v irské krčmě O’Ceallaigh, kde bylo nakonec nejlépe.


Přelom roku je divné období, letos mi to nesedlo vůbec. Jasně, bylo to krátké, osobní nastavení všechno jen ne ideální a do toho klasický stres před i po svátcích. S ním jsou spojené jednak uzávěrky únorového čísla, které jsou téměř vždy těsně po novém roce, vyúčtování grantů, letos se přidalo vydání Václavovy desky. (Na tu se ale těšte!) Prostě chaos. Ani jsme se dvakrát neotočili a je únor. Podle toho ostatně poslední sloupky vypadají. A možná i pořady. Ono to taky poskládejte, když je pomalu každý den nějaká prezidentská debata, o jejich úrovni nemluvě. Ani mi nedošlo, že tohle je jubilejní padesátý Šejkr ze strašnické divočiny. Navíc některé věci, co by člověk chtěl pustit, ještě nemůže, naštěstí jak Kate NV, tak Algiers vydali singly. Ambivalence se dotkla i Algiers, pořád jsem se do té desky nemohl dostat, až přišlo I Can’t Stand It! Sakra, jak já tomu Franklinovi rozumím.

Every number repeating
They echo all that you said
It's in the wind, whatever it is
It's almost here


Eurosonic nakonec asi ok, přežili jsme. Pokud chcete nějaká jména, tak Heartworms (Speedy Wunderground drží laťku), Bnnyhunna nebo Songø. Ty všechny si dneska pustíme, případně Maestro Espada, na které dojde jindy. Skoro nejlepší ale byli domácí Tramhaus, které uvítáme v létě na Full Moon Stagi. S tou půjdeme ven taky brzy. Retrospektivu Gianniho Versaceho jsme nakonec zhltli během posledních dvaceti minut otvíračky muzea, ještě pořád mám ty barvy před očima. Nebo že by to byl ještě ten přelom roku? No nic, jdu volit. A flanelku nepotřebuju.

Dneska Radio 1, v osm večer. Pár zmíněných z Eurosonicu, plus parádní estonské kombo Mart Avi a Ellian Tulve, Václav Toyota a stálice jako John Cale a Refree nebo Timea. *Every number repeating… *

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

foto © Wim Wenders

tracklist:
Rob Mazurek Exploding Star Orchestra – Future Shaman
Heartworms – Retributions Of An Awful Life
Zohra – Murder In The Temple (feat Lydia Lunch)
Dave Okumu – 7 Generations (ft. Grace Jones, Wesley Joseph & ESKA)
Ireke – Petit à petit
Nico Paulo – Time
Toyota Vangelis – VPN
Kate NV – meow chat
Louis VI ¬– Yonn Manman Laté ft. Moses Boyd
Kosaya Gora – Motorcyclists Die
The Creatures – Red Wrapping Paper
Gabriel da Rosa – Cachaça
Mark de Clive-Lowe & Shigeto & Melanie Charles – The Creator Has a Master Plan Part II
Algiers – I Can't Stand It! (feat. Samuel T. Herring & Jae Matthews)
João Selva – Passarinho
Bnnyhunna – Traffic (feat. Yasper)
Oddisee – Hard to Tell
Mart Avi – Village Affairs feat. Eliann Tulve
Caixa Cubo – Sábado
Songø – Tsibiri
Sleaford Mods – UK Grim
Skinny Pelembe – Oh, Silly George
COTS – Flowers (Fresh Cut)
Hot Mustard – Butcher Block
Timea – Two Blocks Away
Refree – Montañas vacías
John Cale – Out Your Window
The First Edition – Just Dropped In (To See What Condition My Condition Is In)
Tomorrow’s Warriors – I Am Warrior (Zara McFarlane)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #127: Jak je důležité nevyhrát

Michal Pařízek 05.04.2024

O Liv.e více v dubnovém Full Moonu, ten text vůbec nebyl v plánu, ale prostě musel ven. Ona sama říká, že když nahrávala loňské album Girl in the Half Pearl,…

Hudba pre každého a každý pre hudbu (Žižkovská noc 2024)

Zuzana Valešová 30.03.2024

Zatiaľčo minulý rok pôsobila Žižkovská noc ako taký “kočkopes”, tento rok nastúpila v plnej sile s jasnou správou, myšlienkou a víziou mne viac než sympatickou.

Šejkr #126: „Ono se to k tobě blíží“

Michal Pařízek 22.03.2024

„Světová zpráva o štěstí zařadila Česko na 18. místo.“ No to se mi ulevilo, pak že jsme na tom špatně.

Preview: Jeden svět 2024

Ondra Helar 19.03.2024

Šest festivalových tipů, a to napříč tématy, protože i to je letošní novinkou – schází jednotné téma, zato je spoustu různých kategorií.

Šejkr #125: Jako v křesle

Michal Pařízek 08.03.2024

Dělo se toho spoustu, možná nejsilnějším zážitkem ale byla návštěva Kunstmuzea v Haagu. V hlavní roli Max Beckmann, Piet Mondrian, De Stijl. A Can.

Šejkr #124: „praise your cringe“

Michal Pařízek 23.02.2024

„Praise your cringe,“ hřímá Joshua Idehen z pódia lublaňského klubu Channel Zero. Motivuje, káže a směje se u toho. Emoce na praporu a dojetí.

To nejlepší z první dekády festivalu Ment (Andraž Kajzer)

Andraž Kajzer 13.02.2024

Dekáda je výročí, které je potřeba pořádně oslavit. Jako první nabízíme pamětihodné momenty přehlídky uměleckého ředitele festivalu Andraže Kajzera.

Šejkr #123: To podstatné již…

Michal Pařízek 09.02.2024

Pohledy se mohou různit, naštěstí. „Můj je ten správný.“ Ano, takhle by to mělo, mohlo být. Právě Kafka je jednou z těch osobností...

Šejkr #122: „El color de los días“

Michal Pařízek 26.01.2024

„Tohle je konec internetu. Měli bysme si zase posílat dopisy, to bude mnohem užitečnější než tenhle shit.“ Ano, na letošním Eurosonicu padaly i takovéto věty.

Šejkr #121: Nanovo

Michal Pařízek 12.01.2024

Přelom roku je mimo jiné ve znamení koncertní pauzy. Pokaždé si to užívám víc, je třeba vypnout a povolit... Na jak dlouho?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace