Články / Sloupky/Blogy

Šejkr na doma: Ambulance horkých nápojů

Šejkr na doma: Ambulance horkých nápojů

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 27.04.2020

Chybí mi kavárny. Možná víc než co jiného. Chybí mi jejich atmosféra, podivným způsobem kombinující ruch a klid, stejně jako možnost ji sdílet. Věřím, že do těchto prostor chodí přesně kvůli podobným pocitům hodně z vás, není třeba v kavárně rovnou zevlit (i když to je samosebou skvělé), ale dá se tam i číst, jednat nebo pracovat. Sakra, jen když si vzpomenu, kolik z mých textů v různých kavárnách vzniklo. Nedávno jsem se ptal jednoho kolegy, se kterým si občas sdělujeme dojmy z našich titulů, jak se mu líbilo číslo s The Beatles. Odpověděl, že ho ještě neotevřel, protože je zvyklý číst v kavárně a tam teď nemůže. „Mám ho pořád ještě v tašce, čekám, až otevřou.“

Kniha Pražský kavárník, kterou napsal historik umění Josef Kroutvor, mi ležela na poličce několik měsíců, o víkendu na ni konečně došlo. Sto dvacet stránek přečtete snadno na jeden zátah a ani k tomu není třeba mít rád kávu. Autor zkušeným perem a lehkým i barvitým jazykem popisuje historii tradičních a dodnes fungujících míst, jako jsou třeba Café Imperiál nebo Demínka. Zároveň úspěšně vyvolává ducha dávno zaniklých a dnes až mýtických podniků jako třeba nádherně nazvaného Kandelábru, který si nesl ještě úžasnější podtitul „ambulance horkých nápojů“. Vypráví rovněž o lidech, společnosti a další pikantních záležitostech, třeba kdo prvně použil slovo mindrák. Kroutvor své vyprávění rozprostřel od začátků „kavárnictví“ až po současnost, útlý svazek má za úkol pobavit i vzdělat, byť vzhledem ke svému rozsahu nemůže mít ambice pokrýt podniky všechny. Ale pokud měl vyvolat vzpomínky a přemítání nad našimi oblíbenými místy, za mě splněno – vzpomínám na Jednorožce s harfou (ve stejných prostorách dnes sídlí Champagneria), kavárnu klubu Bunkr či z pozdější doby třeba Medúzu nebo Duende. Také jsem si díky knize také vzpomněl na povedenou výstavu ke sto letům uměleckého spolku Devětsil, kterou ještě stále můžete navštívit alespoň virtuálně.

Těžko říct, kdo první současnou situaci pojmenoval tak, že „dnes jsme všichni v obrazech Edwarda Hoppera“, každopádně jsem na něj během posledních týdnů narazil hned několikrát. Asi to nenapadlo jen jednoho člověka. Jak mi tohle přirovnání přišlo z počátku trefné, tak se mi poslední dobou líbí čím dál méně. Vždyť i ty Nočňátka z jednoho z jeho neslavnějších obrazů jsou osamělá uvnitř kavárny, nikoli naopak! Spíš by mě zajímalo, jak jsem proboha mohl zapomenout, že jeden z jeho obrazů visíval v pražském Blatouchu. Pražský kavárník vzbuzuje smutek nad současným stavem některých míst, zejména když Kroutvor popisuje historii Slavie nebo dotažený interiér někdejší restaurace Paláce Akropolis, dílo Františka Skály. Z toho je ale už několik měsíců Stará kovárna. „Tam, kde bývala propast, je rovina, kde zela černá průrva, něco růst začíná,“ zpívají Něco něco na svém debutu. Chybí mi kavárny.

Info

ilustrace © Edward Hopper

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #135: Post Vintage

Michal Pařízek 26.07.2024

Všechno dobré, něco výjimečné, vytržení s sebou přinesla Aunty Rayzor a vyloženě roztomilí Irreversible Entanglements. Zejména Camae Ayewa, která se chtěla boxovat.

Preview: Letní filmová škola 2024 (Dielmanová, Fellini, Lynch a další)

Štěpán Nezbeda 18.07.2024

Jelikož nejpohodovější filmová přehlídka letos přinese víc promítacích sálů a projekcí, může se hodit pár tipů na snímky.

Pohoda 2024: Poryvy, tma a naděje

Michal Pařízek 14.07.2024

Tento text nemá být obhajobou ani reportáží, berte ho jako pokus o zprostředkování zážitků z určitého místa v areálu. A pokus mírnit rázná hodnocení a zbrklé analýzy.

Šejkr #134: Kdo je kdo?

Michal Pařízek 12.07.2024

Rozhovor s Libuší Jarcovjákovou pro mě byl jedním ze zásadních zážitků prvního pandemického období, dělali jsme ho někdy na jaře, v době, kdy už začínalo být trochu hezky, ale ulice…

Hadí sykot (z Varů): V hudbě život. A smrt.

Veronika Havlová 07.07.2024

Nicméně od té doby hudební a obzvlášť koncertní snímky ve Varech vyhledávám, obzvlášť pokud se promítají ve Velkém sále.

Hadí sykot (z Varů): Křik perličky a jiné holčičí hysterie

Veronika Havlová 04.07.2024

Scéna, v níž se devět tetiček snaží umlčet dvojici mladých žen tím, že jim ritualizovaným sborovým zpěvem vyjadřují bezmeznou účast a lásku, je zatím jedna z nejmrazivějších, které jsem tu…

Hadí sykot (z Varů): Kdo jsme my?

Veronika Havlová 02.07.2024

Ta samozřejmost, s níž mě zařadil do skupiny “my”, a předpoklad, že přece logicky musím chodit na filmy s LGBTQ+ tematikou, když jsem sama jedno z písmen, mě trochu zarazila.

Hadí sykot (z Varů): Konec světa v hotelu Thermal

Veronika Havlová 30.06.2024

Tehdejší hvězdou byl Robert DeNiro, který při vstupu do sálu při pohledu na shromážděný dav rezignovaně vydechl: “Oh, Jesus…”

Šejkr #133: „What you fear to hear from my mouth?“

Michal Pařízek 28.06.2024

O to smutnější bylo číst text Josefa Chuchmy, který se do určité části domácí kulturní publicistiky opřel neurvale i jalově zároveň.

Preview: MFF Karlovy Vary 2024 (Machoninovi, chodecký film a Escobarův hroch)

Filip Hastík, Veronika Havlová, Štěpán Nezbeda 20.06.2024

Z letošní nabídky vybíráme dvanáct tipů napříč sekcemi, Janžurku mezi nimi nenajdete – ta bude kolem druhé odpolední u Puppu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace