Články / Seriály

Vstupní prohlídka: daniel b

Vstupní prohlídka: daniel b

redakce | Články / Seriály | 24.10.2023

Slibný písničkář daniel b vydal před pár dny druhý singl emma a my už vyhlížíme debutové album, které by mělo vyjít na podzim a mělo by být zaměřené na minimalisticky pojaté akustické kytary a vokály. A abychom získali i další konkrétěnější obrysy danielovy osobnosti, poslali jsme mu naši pravidelnou rubriku.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Hudba rôzneho žánru ma bavila od malička, v susednom meste boli rôzne hip-hop crews, kamaráti skúšali rapovať a podobne. Ja som bohužiaľ relatívne skoro zistil, že „spitting bars“ mi moc nepôjde. Počúval som takisto veci od Scooter až po Jean Michela Jarrea. Neskôr som ako tínedžer počul v rádiu Highway to Hell od AC/DC, povedal som si, „toto chcem niekedy vedieť“. Tak som sa po dlhých rokoch dostal k zaprášenej španielke, ktorú raz doniesol domov tatko, a začal sa na ňu učiť hrať. Asi dva až tri roky som mal skvelého učiteľa gitary, ktorý ma naučil hrať klasiku, jednoduchý jazz a nejaké základy improvizácie. Na poriadny rock & roll a’la AC/DC to u mňa síce nebolo, ale takmer od začiatku ma bavilo písať si pesničky a eventuálne som sa cez Chili Peppers a Johna Fruscianteho dostal k Bon Iver, Mumford & Sons a celkove k indie folku, ktorý mi ulahodil a nateraz som sa v ňom našiel (raz by som chcel byť cool ako Bowie).

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Som vyštudovaný fyzik, ale pracujem ako analytik. A čím sa bavím? Stretávaním sa s kamarátmi, čítam knižky, hrám sa s naším psom, rád pozerám dobré filmy a takisto stand-up.

Co je nejhoršího na hraní v kapele/hraní bez kapely?
Na hraní v kapele – logistika, možno občasné rozdiely vo vkuse a problém zosúladiť si čas na skúšky. Na hraní sám – môže chýbať kopec srandy s ďalšími ľuďmi, s ktorými si na tej istej lodi, bohatší zvuk a špecifická energia, ktorá pramení z interakcie na stagei.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Takmer hocičo, vedieť sa sústrediť nebolo nikdy moje forte.


Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Hrozno, pizza a možno nejaké víno/whisky (s mierou). Z piva sa mi príliš grgá.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Peniaze míňam hlavne na koncerty. Taktiež ako správny „bedroom producent" kupujem pluginy a nový gear. Posledný rok som si ale dal sám so sebou deal, že si nekúpim na nahrávanie/mixovanie nič nové (samozrejme som ho nedodržal).

Jak bys charakterizoval/a současný svět ve třech větách?
Horúci. Krásny. Len jeden.

Info

daniel b
Instagram hudebníka

živě:
10. 11. Pink Whale Bratislava
21. 11. Tabačka Kulturfabrik Košice - support pre Bena Caplana
01. 12. KC Hoffmann Žilina
17. 12. Tunnel Live Wien

foto © se souhlasem daniela b

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Will Samson

redakce 20.02.2024

Jemný ambient Willa Samsona doplní dvojici Loscil & Lawrence English na zahajovacím večeru jedenáctého ročníku přehlídky Spectaculare.

Preview: Ment 2024

redakce 15.02.2024

Tradiční preview dala dohromady čtveřice redaktorů, která nás tam bude zastupovat, obsáhlejší report čekejte v jednom z následujících čísel magazínu.

Vstupní prohlídka: Personal Trainer

redakce 08.02.2024

Amsterdamská indierocková formace Personal Trainer kolem frontmana Willema Smita, která se v prosinci upsala labelu Bella Union, se po fluidním období ustálila na sedmi členech a takto se prezentuje i…

Nejlepší texty Full Moonu 2023

redakce 01.02.2024

Rozhovory s Fever Ray, Fvck_Kvlt a Benjaminem Clementinem, zamyšlení se nad raggaetonem a dalšími tématy v tom nejlepším, co jsme sklidili ve Full Moonu za minulý rok.

Nejlepší texty Full Moonu 2023: Od okraje k emancipaci

Julia Pátá 01.02.2024

Značná část úspěchu empowermentu ale spočívá i na našich bedrech a tom, jak kriticky budeme přistupovat k formování našeho individuálního pohledu na hudbu a kulturu obecně.

Nejlepší texty Full Moonu 2023: Bez hlavy a srdce (Merlin Sheldrake)

Štěpán Šanda 31.01.2024

Máme hlavy a srdce. Když vám useknu hlavu nebo nějak zastavím srdce, zemřete. Houby nic takového nemají, proto nám mohou ukázat cesty, jak se různě organizovat..., říká Sheldrake.

Nejlepší texty Full Moonu 2023: Kto sa bojí Elizabeth Grant? (Lana Del Rey)

Paulína Janičíková 30.01.2024

Lana Del Rey vychovala novú generáciu milovníkov hudby a textárov, ktorých sila a krása spočíva v zraniteľnosti a melanchólii.

Nejlepší texty Full Moonu 2023: Raggaeton a gender

Petra Kratochvílová 30.01.2024

Známé marketingové heslo „sex sells“ (ať už je pravdivé nebo ne), proniká do všech odvětví, takže i textaři a hudební producenti kalkulují s tím, že budoucí megahity je potřeba řádně…

Nejlepší texty Full Moonu 2023: Postrach okolí? (Fvck_Kvlt)

Michal Pařízek 30.01.2024

„To bude mega, v sobotu máme s The Wilderness takú miestnu akciu, to musíš vidieť,“ říká mi Denis skrz Zoom pár dní předtím, než první březnovou sobotu brzy ráno usedám…

Nejlepší texty Full Moonu 2023: Vtipy povoleny (Marina Herlop)

Zuzana Malá 29.01.2024

Mává rukama a mluví hlasitě, ale pod svým temperamentem skrývá ještě jednu bytost, tichou a introvertní. Utíká do přírody, kde nachází nadpozemské bytosti, se kterými pak tvoří hudbu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace