Články / Offtopic / / Movie/dox

Vzpomínky na písek (Desolation Center)

Vzpomínky na písek (Desolation Center)

Štěpán Nezbeda | Články / Offtopic / / Movie/dox | 17.09.2022

Na pozvání platformy Synapse Knowledge přijede ve středu 21. září do pražské MeetFactory americký producent a režisér Stuart Swezey. Ten v první polovině 80. let zorganizoval kdesi v kalifornské poušti tři improvizované festivaly alternativní hudby a umění, což následně inspirovalo vznik takových akcí jako Burning Man či Lollapalooza. Swezey kromě masterclass promítne svůj dokument Desolation Center (2018), věnující se právě těmto pouštním tripům. Zajít si na něj zdarma na Smíchov není od věci, jakkoliv film má své limity.

Za nejvýraznější lze považovat fakt, že Swezey točí snímek sám o sobě, a navíc v něm i vydatně vystupuje. Jednostranně vyprávěn je tak dojemný příběh o tom, jak se banda losangeleských pankáčů šikanovaná policajty jednoho dne sebrala, odjela si hrát do pouště a tím mimovolně dala základy kultovním akcím, kterých se dnes účastní desítky tisíc lidí, včetně bossů ze Silicon Valley.

Čekat proto nelze kritickou analýzu událostí, spíše nostalgické vzpomínání aktérů. Ostatně, proč ne? Swezey nemá zájem o nestranný pohled a průnik, jeho síla spočívá v sestavování kroniky plné chvalozpěvných výpovědí přímých účastníků. Těží přitom z hvězdných jmen, na kameru mimo řadových návštěvníků a organizátorů mluví kapely jako Einstürzende Neubauten, Sonic Youth, Swans, Minutemen či Meat Puppets.

Ač se všichni zpovídaní shodují, že pouštní akce pořádané Desolation Center oplývaly extatickou atmosférou a některé tamní okamžiky měly až mystický rozměr, tvůrcům se příliš nedaří tento pocit předat. Ani o konkrétních manifestacích osvobození od jha konvencí uprostřed divočiny se příliš nedozvíme. Zmíněny jsou kolektivní zážitky, tu pamětihodná performance, tam večer pod vlivem LSD, doprovázený obligátními psychedelickými obrazci. Jakákoli intimní výpověď o konkrétních prožitcích jednotlivce však chybí, nahrazují ji abstraktní pojmy jako „svoboda“ či „atmosféra“.

Podobně ostýchavý je i samotný styl filmu. Téma hledání ideálního místa pro neomezené sebevyjádření a umění bez zábran je rámováno konzervativní plejádou mluvících hlav. Tu občas naruší dobové fotografie či videonahrávky z oněch akcí, které jsou na celém snímku tím audiovizuálně nejcennějším. Dokonce ani punkrocková muzika nakonec není vytěžena tak, jak by se od dokumentu zabývajícího se podobnou látkou dalo čekat.

Dokument Desolation Center vypráví o důležitém období americké alternativní kultury a mluví v něm zajímaví lidé o zajímavých událostech. Svým zpracováním a uchopením látky je ale nezajímavý.

Info

Desolation Center (režie Stuart Swezey, 2018)
web

živě: Synapse Knowledge
20. 9., 21. 9., 26. 9. 2022
MeetFactory, Praha
web akce

foto © Scot Allen

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Pestrobarevná nálož lidského úpadku (The Island)

Tereza Bonaventurová 14.12.2022

Surrealistická jízda plná symbolů, repetetivních rýmů a popkulturních odkazů vás vezme na vesele imaginativní výpravu za těmi nejhoršími problémy současného světa.

Rap a drogy stranou (Banger.)

Julie Pátá 01.12.2022

Můžeme si pokládat otázku, zda Sedlák natočil film, který má oslovovat generaci Z. Hledání odpovědi však nemá smysl. Banger.

Ako spolu prežiť karanténu a všetko ostatné (Sami doma)

Jakub Blaho 14.11.2022

Filmár a hudobník Jan Foukal nasadzuje ružovejšiu optiku a v novom filme dokumentuje silnejúce priateľstvo s Albertom Romanuttim, frontmanom Bert & Friends.

Prizmatem ňader, staré dobré časy (Černé brýle)

Jaroslav Kejzlar 01.10.2022

Italský režisér Dario Argento, který stojí třeba za kultovním hororem Suspiria (1977), se vrací z režisérského důchodu mysteriózním thrillerem Černé brýle.

Není lehké býti rodičem (C’mon C’mon)

Andrea Kubová 29.09.2022

Joaquin Phoenix navštěvuje různá města v Americe, kde se ptá dětí a mladých lidí, jak si představují svoji budoucnost a jak vnímají svět kolem sebe.

Tati, chci, aby to mezi námi bylo lepší (Milý tati)

Ondřej Oharek 04.06.2022

Příběh otce a dcery byl uvedený v Locarnu a Torontu, u nás získal dva České lvy. Čím si zasloužil tolik ohlasů?

Běda tomu, kdo v sobě skrývá poušť (Lidi krve)

Štěpán Nezbeda 16.03.2022

Nejvhodnější by bylo film promítat na rozpadající se zeď domu v troskách jedné z opuštěných sudetských vesnic. Proč?

Koukat je to jediné, co umím (Boží ruka)

Štěpán Nezbeda 06.01.2022

Paolo Sorrentino, stejně jako mnoho velkých i menších filmařů před ním, se v novém snímku Boží ruka vrací k formativním rokům svého dospívání.

Oba jsme lidi (Zrcadla ve tmě)

Lukáš Masner 12.12.2021

Film se daří uvěřitelně vyprávět o zdánlivě samozřejmých a všedních věcech – o rozchodech a sblížení, o průměrnosti, obyčejnosti a rozhovorech, které...

Přípravy k filmu T: Posmutnělé čekání na konec světa

Štěpán Nezbeda 09.12.2021

Do kin tento měsíc vstupuje Zvláštní cenou poroty MFDF Ji.hlava oceněný snímek Přípravy k filmu T. šestapadesátiletého debutanta Milana Klepikova.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace