Články / Offtopic / / Movie/dox

Rap a drogy stranou (Banger.)

Rap a drogy stranou (Banger.)

Julia Pátá | Články / Offtopic / / Movie/dox | 01.12.2022

Nahrát banger a neupadnout v zapomnění je to, za čím se žene protagonista nového filmu od režiséra Adama Sedláka. Vizuálně experimentální a zvukově vytříbená jízda na první pohled provází diváka po rapové a drogové scéně v Praze. V pozadí snímku Banger. stojí ale také donkichotský příběh, ve kterém se mladý člověk rozhoduje mezi morálkou a vlastními vysněnými ideály.

„Chci jen dorovnat startovní čáru,“ říká Alex během jedné páteční noci, kdy se rozhodne skončit s prodejem nejčistšího kokainu ve městě a místo toho se věnovat hudbě. Propustkou k úspěchu je feat s raperem Sergeiem Barracudou, za který protagonista musí zaplatit pět tisíc euro. Alex se tak se svým kamarádem Láďou vydává na hon po „zmrdech“, kterým prodává nařezané drogy. Stane se však obětí vlastního boje s větrnými mlýny.

Sedlákův druhý celovečerní film po psychologickém dramatu Domestik (2018) tematizuje trop tragického hrdiny a přenáší ho do reality, kde sociální status určuje sledovanost na Instagramu, prachy, hadry a „dobrý holky“. Aniž by se uchyloval k přílišnému výsměchu, Banger. poukazuje na často protichůdné vztahy mezi hodnotami, které část společnosti prosazuje. Alex se nedokáže ukotvit v systému, který se mu hnusí, navzdory tomu v něm chce uspět. Rapová komunita se pro něj stává ztělesněním respektu, který postrádá v osobním životě.

Adam Mišík se z podstaty vlastní hudební kariéry zdá v roli Alexe ironický, což v závěru působí jako jeho největší benefit. Popový zpěvák, který se sám nachází na vrcholu české společenské smetánky, paradoxně kritizovaný i horrorcorovým rapperem Řezníkem, se s přesvědčivou skromností dostává do poloh, kde paroduje sám sebe. V tom ho podporuje i chvályhodný výkon Marsella Bendiga, který v roli Ládi doplňuje hluchá místa Mišíkova herectví.

Groteskní rovinu podporují střihy na virály českého internetu jako proslulý Svarta jump. Ty zároveň provokují otázky o tom, co člověk musí udělat, aby si lidi zapamatovali jeho „ksicht“, jak zazní ve filmu. Experimentování s barevností a materiálem natočeným na iPhone působí v Bangeru. stylizovaně v duchu tvorby Nicolase Windinga Refna (Drive, Dealer), kterou se Sedlák inspiroval, avšak stále autenticky jako například v sociálním dramatu Rosetta bratří Dardennů.

Můžeme si pokládat otázku, zda Sedlák natočil film, který má oslovovat generaci Z. Hledání odpovědi však nemá smysl. Banger. není snímkem, který je určený jenom mladým. Za pozlátkem trendovosti a svěžesti, které se filmu nedají upřít, se nachází nadčasový příběh o dospívání a zodpovědnosti, kterému porozumí každá generace.

Info

Banger.
režie Adam Sedlák, 2022
web

foto © se svolením Bontonfilmu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sám a nevědět nic (Karaoke Blues)

Tomáš Jančík 05.01.2024

Kaurismäki vytvořil nadčasový snímek o opuštění a strachu ze sblížení, ale s notnou dávkou humoru a romantiky.

Ladies and gentlemen, Beyoncé (Renaissance: A Film by Beyoncé)

Klára Řepková 05.12.2023

K tomu se přidává propracovaná choreografie se skupinou tanečníků, kapela a skvělé album inspirované discem ve středu pozornosti a velkolepý spektákl je na světě.

Krvavý epos (Zabijáci rozkvetlého měsíce)

Tomáš Jančík 30.11.2023

Scorsese si v mocných stopážích už desítky let libuje, takže i když pracuje s pomalejším tempem, není tu prostor na slepá místa a délka je adekvátní obsahu.

Buď já, nebo ona! (Přišla v noci)

Tomáš Jančík 09.11.2023

Na Letní filmové škole se sál oprávněně bavil celou hodinu a půl a po skončení sklidil film nadšený potlesk, následovaný ovacemi pro svéráznou představitelku matky Simonu Pekovou.

Tři hodiny v Taylorlandu (The Eras Tour)

Klára Řepková 20.10.2023

Když letos na jaře americká zpěvačka Taylor Swift vyjela na turné, rychle se z toho stal pořádně megalomanský projekt. Filmová verze koncertu jako alternativa?

Ponurost lidského bytí (Asteroid City)

Andrea Kubová 12.10.2023

Ačkoliv pro některé zůstávají jeho charakteristické manýry nepostradatelné, pro jiné se stávají jaksi okoukanými.

I panenky mají své dny (Barbie)

Tomáš Jančík 22.08.2023

Tvůrčí svoboda, jakou od mateřské firmy snímek dostal, je až překvapivá, protože od prvního momentu se s ní hlas vypravěčky nemaže.

Pestrobarevná nálož lidského úpadku (The Island)

Tereza Bonaventurová 14.12.2022

Surrealistická jízda plná symbolů, repetetivních rýmů a popkulturních odkazů vás vezme na vesele imaginativní výpravu za těmi nejhoršími problémy současného světa.

Ako spolu prežiť karanténu a všetko ostatné (Sami doma)

Jakub Blaho 14.11.2022

Filmár a hudobník Jan Foukal nasadzuje ružovejšiu optiku a v novom filme dokumentuje silnejúce priateľstvo s Albertom Romanuttim, frontmanom Bert & Friends.

Prizmatem ňader, staré dobré časy (Černé brýle)

Jaroslav Kejzlar 01.10.2022

Italský režisér Dario Argento, který stojí třeba za kultovním hororem Suspiria (1977), se vrací z režisérského důchodu mysteriózním thrillerem Černé brýle.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace