Články / Offtopic / / Movie/dox

I panenky mají své dny (Barbie)

I panenky mají své dny (Barbie)

Tomáš Jančík | Články / Offtopic / / Movie/dox | 22.08.2023

Jen málokdo minulý rok při zveřejnění prvních fotek z natáčení čekal, že růžová postavička od Mattela bude letos v létě úspěšně zachraňovat filmový průmysl. Ale přesně to se povedlo. A zaslouženě. Stala se internetovým fenoménem, bourá finanční rekordy a není jen stereotypní letní komedií. Barbie, jako film i hlavní postava, je mnohem komplikovanější než se na první pohled může zdát.

Tvůrčí svoboda, jakou od mateřské firmy snímek dostal, je až překvapivá, protože od prvního momentu se s ní hlas vypravěčky nemaže. Společně se skvělou (a ne jedinou popkulturní) referencí na Kubrickovu Vesmírnou odyseu totiž hned na začátku polopaticky odkryje, co to vlastně Barbie je – panenka, která zachránila ženský svět… No, možná tak v neexistujícím Barbie Landu, kde je všechno dokonalé a problémy zde neexistují, protože jakákoliv negativní myšlenka, ať už na smrt nebo nedej bože na ploché nohy, je nemyslitelná. A strefování se do Mattela tímhle nekončí, film neustále poukazuje na bezohledné fungování firmy nebo na jejich někdy opravdu zvláštní výtvory. S podobnou silnou ironií, dovedenou někdy až na úroveň trapnosti, pracuje celý snímek. Naštěstí onu hranici většinu času nepřekročí, až do úplného konce baví a vyplatí se sledovat různé malé detaily, včetně titulků.

Do čeho se strefuje režisérka Greta Gerwig především, a nejen formou scénáře, je ignorování celospolečenských problémů a primárně do toxické maskulinity a patriarchátu. Feminismus je tedy nepřekvapivě hlavním tématem téhle růžové jízdy, stejně jako všech předchozích filmů Gerwig (Lady Bird nebo Malé ženy). Jen tentokrát si může dovolit (a dovoluje) jít do extrémů. Takže toxičtí muži a čas od času i stereotypní ženy jsou zesměšňováni (ale ne uráženi) jízlivými komentáři a herci tomu napomáhají komediálními výkony.

Margot Robbie se do role stereotypní Barbie snad narodila, Ryan Gosling se v roli Kena vyžívá (stejně tak Will Ferrell jako šéf Mattelu) a se svou písní I’m Just Ken doprovází snad nejšílenější taneční choreografii vůbec. Také je milé vidět obličeje mladší generace herců, nelze si nevšimnout trojice Emma Mackey, Connor Swindells a Ncuti Gatwa, proslavené seriálem Sexuální výchova. Oddechové atmosféře snímku pomáhají i originální písně velkých jmen, jakými jsou například Dua Lipa, Tame Impala nebo Billie Eilish.

Uvolněnou náladu zvláště ve druhé polovině „naruší“ existenciální otázky a silné promluvy. Ty dodávají filmu další, dramatičtější vrstvu a například dialog mezi Barbie: „Skutečný svět není to, co jsem čekala“ a její stvořitelkou Ruth Handler: „To nikdy není. A není to nádherné?“ je jeden z nejintenzivnějších momentů, pracující s více důležitými tématy než jen s nadvládou patriarchátu, hledáním sama sebe nebo s přehlížením společenských problémů. A přesto že ne všechna dostala dostatečný prostor, vznikla bláznivá feministická meta-komedie, která má co říct.

Info

Barbie
režie Greta Gerwig, 2023
web

foto © Warner Bros.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sám a nevědět nic (Karaoke Blues)

Tomáš Jančík 05.01.2024

Kaurismäki vytvořil nadčasový snímek o opuštění a strachu ze sblížení, ale s notnou dávkou humoru a romantiky.

Ladies and gentlemen, Beyoncé (Renaissance: A Film by Beyoncé)

Klára Řepková 05.12.2023

K tomu se přidává propracovaná choreografie se skupinou tanečníků, kapela a skvělé album inspirované discem ve středu pozornosti a velkolepý spektákl je na světě.

Krvavý epos (Zabijáci rozkvetlého měsíce)

Tomáš Jančík 30.11.2023

Scorsese si v mocných stopážích už desítky let libuje, takže i když pracuje s pomalejším tempem, není tu prostor na slepá místa a délka je adekvátní obsahu.

Buď já, nebo ona! (Přišla v noci)

Tomáš Jančík 09.11.2023

Na Letní filmové škole se sál oprávněně bavil celou hodinu a půl a po skončení sklidil film nadšený potlesk, následovaný ovacemi pro svéráznou představitelku matky Simonu Pekovou.

Tři hodiny v Taylorlandu (The Eras Tour)

Klára Řepková 20.10.2023

Když letos na jaře americká zpěvačka Taylor Swift vyjela na turné, rychle se z toho stal pořádně megalomanský projekt. Filmová verze koncertu jako alternativa?

Ponurost lidského bytí (Asteroid City)

Andrea Kubová 12.10.2023

Ačkoliv pro některé zůstávají jeho charakteristické manýry nepostradatelné, pro jiné se stávají jaksi okoukanými.

Pestrobarevná nálož lidského úpadku (The Island)

Tereza Bonaventurová 14.12.2022

Surrealistická jízda plná symbolů, repetetivních rýmů a popkulturních odkazů vás vezme na vesele imaginativní výpravu za těmi nejhoršími problémy současného světa.

Rap a drogy stranou (Banger.)

Julia Pátá 01.12.2022

Můžeme si pokládat otázku, zda Sedlák natočil film, který má oslovovat generaci Z. Hledání odpovědi však nemá smysl. Banger.

Ako spolu prežiť karanténu a všetko ostatné (Sami doma)

Jakub Blaho 14.11.2022

Filmár a hudobník Jan Foukal nasadzuje ružovejšiu optiku a v novom filme dokumentuje silnejúce priateľstvo s Albertom Romanuttim, frontmanom Bert & Friends.

Prizmatem ňader, staré dobré časy (Černé brýle)

Jaroslav Kejzlar 01.10.2022

Italský režisér Dario Argento, který stojí třeba za kultovním hororem Suspiria (1977), se vrací z režisérského důchodu mysteriózním thrillerem Černé brýle.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace