Články / Recenze

Žabák s bouchačkou (Shoulders of Giants)

Žabák s bouchačkou (Shoulders of Giants)

3DDI3 | Články / Recenze | 07.05.2023

Shoulders of Giants je v pořadí druhý herní počin nezávislého newyorského herního studia Moving Pieces Interactive a představuje bohatý vesmír plný podmaněných planet, které je potřeba osvobodit. Hlavním protagonistou je žabák s podpůrnou robotickou plošinou, osvobozující planety zpod nadvlády podivných příšer. O hudbu k vesmírnému dobrodružství se postaral český skladatel a producent Tomáš Dvořák alias Floex.

Herní zápletka je poměrně jednoduchá – bít padouchy hlava nehlava, sbírat nejrůznější zbraně, od umělých červích děr vtahujících záporáky přes obrovskou fialovou botu, co vše zadupe do země, po hologram tančícího žabáka, který od vás na cenné vteřiny odvádí pozornost. Vylepšování zbraní a robota, ať už vizuálně nebo schopnostmi, je odměnou za žabákovu chrabrost.


Vzhledem k tomu, že hra je prosta jakýchkoliv mluvených dialogů, opepřuje šestice skladeb jak bezmála berserkovské šílení, tak i pomalý a metodický průzkum planet. Orientální feeling tracku Myzaki Forest zaháčkuje a nepustí, přes jednoduchou akustickou melodii se přelévá z elektronického temptracku v líný beat, který jako by vypadl ze skladby Who Am I od Peace Orchestra. Story Boss naopak budí napětí a tajuplnost, flétna kombinovaná s tajuplnými syntezátory přechází v kytarové vybrnkávání. Crystal World pohání elektronická linka s podmanivou zvonkohrou, X-Tactics s chytlavou, téměř taneční smyčkou pro změnu vrství syntezátorové plochy. Jde o dynamický elektro nářez, jemuž v závěru dominují perkuse, dost možná nejlepší track se skvělou gradací. Torrid Zone nabízí především experimenty s perkusemi a Hub World je vyloženě pomalá odpočinková skladba postavená na předchozích motivech, určená k pobytu na domácí základně, kam si hrdina chodí lízat rány a vyrábět zbraně.

Hravá tepavá hudba, kterou Floex hru vybavil, doslova hýří nápady. Převážně akční smršť bez klidnějších pasáží překvapivě dobře funguje i pro poslech v práci. Zajímavá práce s rytmem, promyšlený koktejl samplů, akustických zvuků, basů a elektronických smyček k vesmírné adventuře nádherně pasuje, ať už žába řeže jednoho z bossů nebo nenápadné červy, kteří z ní sají život, pokud neutíká dost rychle. Promyšlený hudební podkres, který dokonale funguje jak ve hře, tak samostatně.

Info

Floex - Shoulders of Giants (Original Game Soundtrack) (Minority Records, 2023)
Bandcamp

foto: se souhlasem Floexe

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Němá tajemství (Tomáše Mašína)

Shaqualyck 14.09.2023

Zejména díky hereckým výkonům a výborně napsaným dialogům se dlouho daří vyprávět výsostně lidský příběh o ztrátě falešných iluzí.

Ženská perspektiva tvůrčího ega (Euforie)

Barbora Klempířová 27.08.2023

Fiktivní životopis provází protichůdné pocity Plathové z toxického manželství, které nedokáže opustit.

Na čom záleží (Berlin Manson)

Maxim Mičúch 18.08.2023

Nikto nie je v bezpečí – ostatné kapely, ľudia vlastniaci iPhony, samotný Berlin Manson. Máme však dôvod niečo zmeniť?

Smířit se s nezměnitelným (Amber Arcades)

Veronika Jastrzembská 16.08.2023

První skladba Diamond Road nekompromisně poutá pozornost, když náladou připomíná kosmickou verzi Mazzy Star...

Čtrnáct těžkých kamenů ze dna (Jany Vébrové)

Magdalena Fendrychová 10.08.2023

O písničkářce se v hudebních kruzích mluví jako o nástupkyni Radůzy a takové přízvisko nutně přináší velká očekávání.

Bitva o kostičky (Tetris)

Andrea Kubová 30.07.2023

Příběh o skládání kostiček odehrávající se v období studené války, který je založen na skutečné události, započal v 80. letech minulého století v Sovětském svazu.

Chtít stokilovej chain (P/\ST)

Jaroslav Myšák 26.07.2023

Kde je domácí rapová scéna ve svých sděleních jalová, tam před čtyřmi lety pražské alt rapové duo P/\ST kontrovalo debutem Expedice do vnitrobloku. Kam se posunulo?

Dvě tváře temnoty (Nāv & Lūt)

Jiří V. Matýsek 02.07.2023

Jihočeské formace Nāv a Lūt spojuje nejen geografická blízkost, přátelství a tři písmena v názvu. Pojítkem je i svojské pojetí toho, jak přistupují ke svým žánrům.

Strženi vírem (Swans)

Kryštof Kočtář 23.06.2023

The Beggar se ovšem neutápí v temných vlnách. Ačkoli skladba Michael Is Done může textově vystrašit, její oslavné vyústění povznáší.

Zlato i emoce (Holy Moly & The Crackers)

Eva Karpilovská 01.06.2023

Nechybí vroucí pocity lásky, která je možná jen zlozvykem (Bad Habit) nebo vzdor těla vlnícího se jako řeka (Like a River) a s řekami se zas vracíme k plynutí, cestám,…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace