Články / Recenze

Žabák s bouchačkou (Shoulders of Giants)

Žabák s bouchačkou (Shoulders of Giants)

3DDI3 | Články / Recenze | 07.05.2023

Shoulders of Giants je v pořadí druhý herní počin nezávislého newyorského herního studia Moving Pieces Interactive a představuje bohatý vesmír plný podmaněných planet, které je potřeba osvobodit. Hlavním protagonistou je žabák s podpůrnou robotickou plošinou, osvobozující planety zpod nadvlády podivných příšer. O hudbu k vesmírnému dobrodružství se postaral český skladatel a producent Tomáš Dvořák alias Floex.

Herní zápletka je poměrně jednoduchá – bít padouchy hlava nehlava, sbírat nejrůznější zbraně, od umělých červích děr vtahujících záporáky přes obrovskou fialovou botu, co vše zadupe do země, po hologram tančícího žabáka, který od vás na cenné vteřiny odvádí pozornost. Vylepšování zbraní a robota, ať už vizuálně nebo schopnostmi, je odměnou za žabákovu chrabrost.


Vzhledem k tomu, že hra je prosta jakýchkoliv mluvených dialogů, opepřuje šestice skladeb jak bezmála berserkovské šílení, tak i pomalý a metodický průzkum planet. Orientální feeling tracku Myzaki Forest zaháčkuje a nepustí, přes jednoduchou akustickou melodii se přelévá z elektronického temptracku v líný beat, který jako by vypadl ze skladby Who Am I od Peace Orchestra. Story Boss naopak budí napětí a tajuplnost, flétna kombinovaná s tajuplnými syntezátory přechází v kytarové vybrnkávání. Crystal World pohání elektronická linka s podmanivou zvonkohrou, X-Tactics s chytlavou, téměř taneční smyčkou pro změnu vrství syntezátorové plochy. Jde o dynamický elektro nářez, jemuž v závěru dominují perkuse, dost možná nejlepší track se skvělou gradací. Torrid Zone nabízí především experimenty s perkusemi a Hub World je vyloženě pomalá odpočinková skladba postavená na předchozích motivech, určená k pobytu na domácí základně, kam si hrdina chodí lízat rány a vyrábět zbraně.

Hravá tepavá hudba, kterou Floex hru vybavil, doslova hýří nápady. Převážně akční smršť bez klidnějších pasáží překvapivě dobře funguje i pro poslech v práci. Zajímavá práce s rytmem, promyšlený koktejl samplů, akustických zvuků, basů a elektronických smyček k vesmírné adventuře nádherně pasuje, ať už žába řeže jednoho z bossů nebo nenápadné červy, kteří z ní sají život, pokud neutíká dost rychle. Promyšlený hudební podkres, který dokonale funguje jak ve hře, tak samostatně.

Info

Floex - Shoulders of Giants (Original Game Soundtrack) (Minority Records, 2023)
Bandcamp

foto: se souhlasem Floexe

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

The Smile zas pláčou nad lidským egem

Žofie Křížková 02.06.2024

The Smile se nejmenují po ničem, co by mělo pozitivní konotace. Naopak. Skupina je statementem vůči manipulativním, neupřímným úsměvům kolem nás.

Když bozi zestárnou (Těžké duše)

Martin Zoul 20.05.2024

Klíčovým problémem se jeví být odfláklá konstrukce ústředního hrdiny, jehož duševní obzor shrnuje podtitul O čem sní stárnoucí bílí muži.

Nepřestat křičet! (Doodseskader)

Klára Šajtarová 14.05.2024

Tvorba Doodseskader je jako palimpsest odhalující nové vrstvy s každým dalším poslechem. Tady se překračují hranice žánrů, tady uchvacují zdánlivě neslučitelné elementy.

Prosba o záchranu s příchutí nostalgie (Green Day)

Fí Poláchová 05.05.2024

Na předchozí nahrávce se snažili posluchače pobavit experimentováním s různými žánrovými prvky, kdežto u Saviors se vrátili k punkrockovým kořenům, hutným kytarovým riffům a intenzivním bicím.

Spolupráce, o tom to je (Lyrical Lemonade)

Tereza Bartusková 30.04.2024

Z internetového blogu, zaměřeného na chicagskou hudební scénu, vytvořil jeho zakladatel Cole Bennett během jedné dekády Lyrical Lemonade, jak ho známe dnes.

Superhrdinský noir (Inkognito)

3DDI3 27.04.2024

Zack Overkill je klasický noirový protagonista, který zahání depresi vzpomínkami na staré dobré časy a užíváním silných drog.

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Kolekce rozmanitých emocí (Page Turners)

Tereza Bartusková 01.04.2024

Deska vypráví nejen o lásce, ale i o smutku nebo touze po nedosažitelném, vděčnosti, a především o minulosti, nad kterou čas od času lpíme všichni.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace