Zprávy / Festivalové

Festival Mladá kamera: filmy, soutěž, trojkoncert

Festival Mladá kamera: filmy, soutěž, trojkoncert

redakce | Zprávy / Festivalové | 14.03.2024

Městské kino v Uničově se ve dnech 21.–23. března stane dějištěm jubilejního 50. ročníku Mladé kamery, tradičního setkání mladých filmařů z České republiky i ze zahraničí. Hlavní součástí festivalu je soutěžní přehlídka filmové tvorby autorů do 30 let, v doprovodném programu proběhnou retrospektivní projekce vybraných filmů z minulých ročníků, trojice koncertů a závěrečná afterparty.

O účast v soutěži letos bojovaly téměř dvě stovky filmů. Z nich organizátoři vybrali symbolických padesát, které se publiku a porotě představí ve třech kategoriích. Nejpočetněji jsou v soutěži zastoupeny hrané filmy. V jejich tematickém zaměření rezonují problémy, s nimiž se dnes a denně potýká řada lidí: předsudky, netolerance, manipulace, pochybnosti, konzum, osamělost, morální dilemata – a proti nim překonávání vlastních strachů a hledání naděje. V samostatné kategorii budou soutěžit animované filmy vytvořené nejrůznějšími animačními technikami s širokým tematickým rozpětím: od filmů lyrických a abstraktních až po animovaný dokument o posledních věcech člověka. Třetí kategorii představuje devět filmů dokumentárních a experimentálních, mezi nimi také dva dokumenty ukazující několik lidských osudů, do nichž zasáhla probíhající válka na Ukrajině.

Vedle tuzemských snímků je do soutěže zařazeno osm filmů ze zahraničí – tři ze Slovenska a po jednom z Polska, Srbska, Německa, Íránu a Indonésie. Jejich kvality bude hodnotit odborná porota, v níž jako každý rok zasedne Martin Čihák, pedagog střihové skladby na FAMU. Vedle něj budou o nejlepších filmech rozhodovat zvukař Robert Slezák, scenárista a pedagog Štěpán Hulík a filmová dokumentaristka Adéla Komrzý. Pátým členem poroty se stane scenárista, herec a režisér Jiří Mádl.

Součástí festivalu budou filmařské konzultace s motion designérem a režisérem Lukášem Veverkou. První večer nabídne pamětnické ohlédnutí za půlstoletím filmařské soutěže, kdy budou mít diváci unikátní možnost vidět po mnoha letech i některé snímky uničovských filmařů, které přímo na Mladé kameře soutěžily. Festival uzavře v uničovském městském klubu trojkoncert, na němž zahrají Johuš Matuš, DVA a Ventolin.

Info

Mladá kamera
21.-23. 3. 2024
Městské kino Uničov
web festivalu
fb událost

foto © Jan Gabriel

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Marienbad Film Festivalu v duchu Regenerace

redakce 19.05.2024

Celý festival zahájí projekce nového filmu režisérské legendy španělského filmu Víctora Ericeho Zavřít oči.

Festival Holostok oživí pohraničí

redakce 19.05.2024

Kolem Holostoku se stihla vybudovat početná komunita, která se v Holostřevech v předposledním červnovém víkendu potkává.

Let It Roll kompletuje

redakce 17.05.2024

Hlavními taháky jsou žánrové hvězdy, ať už A.M.C., populární uskupení Rudim3ntal, které se vrací po pěti letech s novou show, nebo hitmakeři Netsky, Sigma, Sub Focus a Wilkinson.

Festival Bukolika odhalil lineup

redakce 16.05.2024

Dramaturgie Bukolika je typická představováním lokálních talentů na poli experimentální či elektronické hudby.

Proměna festivalu Deziluze

redakce 16.05.2024

U příležitosti letošního výročí bude Festival Deziluze věnovat zvláštní pozornost Kafkově odkazu.

Karneval marnosti na zámku Ptení

redakce 13.05.2024

Pomíjivost věcí, prázdnota a nicota světa, ve kterém nás čeká jen smrt – alespoň ty šťastnější. Tři dny plné hudby, tance a další zábavy na rozpadajícím se zámku.

Folkové prázdniny lákají

redakce 12.05.2024

Silné zastoupení bude mít letos americký kontinent - od old-time music z Apalačských hor přes americanu, gotický folk až po hudbu z Kolumbie, Mexika a Venezuely.

Místní Fesťák bude hostit Don Vito

redakce 11.05.2024

Náhlé změny rytmu, hravé bicí a vášnivé výkřiky nadšení. To je tříčlenné noise spoko roko až pomalu kórové komando Don Vito.

Na Pohode vystúpi Donny Benét, B-complex a veľa ďalších

redakce 11.05.2024

Kráľovná slovenského dnb B-complex predstaví na Pohode najväčšiu show, akú dosiaľ pripravila.

Beseda pohostí kanadskou raperku Backxwash nebo britské PVA

redakce 07.05.2024

Tvorba letos patrně největšího taháku Besedy, raperky Backxwash, vychází z žánrů jako jsou horrorcore, hip-hop, heavy metal, industriální metal nebo postrock.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace