Zprávy / Úplňkové

Full Moon #142: John Cale znovu zasahuje

Full Moon #142: John Cale znovu zasahuje

redakce | Zprávy / Úplňkové | 06.02.2023

Po dlouhých jedenácti letech přichází velšský hudebník a producent John Cale s novým albem. Už to by samo o sobě bylo velkou událostí, jeden ze členů legendární skupiny The Velvet Underground ostatně novou nahrávku neohlašuje každý týden. Ani každý rok. John Cale znovu zasahuje, navíc na novém albu Mercy dává obrovský prostor často o dvě generace mladším kolegyním i kolegům a v neposlední řadě se 1. března objeví na jevišti DIvadla Archa. O titulním tématu únorového čísla nebylo nejmenších pochyb, Full Moon #142 věnovaný Johnu Caleovi vychází v pondělí 6. února.


Únorové vydání magazínu rozebírá postavu ikonického hudebníka na celých dvaceti stranách. Téma otevírá pečlivý profil Johna Calea, následuje jedno z několika málo interview, které osmdesátiletý hudebník ke své novince poskytl. Nechybí standardní výběr z Caleovy mimořádné diskografie, nahlédnutí do jeho bohaté knihovny filmové hudby nebo článek věnovaný jeho spolupráci s Nico. Samostatný text je věnován albu Songs for Drella, jeho poslední autorské spolupráci s dalším členem pověstných „Velvetů“ Lou Reedem. Exkluzivním dílem do mozaiky věnované Johnu Caleovi je kontextový článek o raném minimalismu z New Yorku nebo výběr pěti pozoruhodných umělců, jejichž nahrávky Velšan během několika dekád své kariéry produkoval.


Full Moon #142 ovšem pochopitelně nepatří pouze Caleovi. Vydání o 112 stranách obsahuje i rozhovory s výraznými jmény domácí scény jako jsou Tokyo Drift, 7krát3, Marie Kieslowski nebo Waterbased, podobně jako profilové texty věnované Christině Vantzou či pozoruhodnému projektu Moon Wiring Club. Výjimečnými příspěvky jsou pak také detailní report z „knižního“ turné Stories of Surrender Bona, zpěváka slavných U2, podobně jako obsáhlý rozhovor se španělským zpěvákem Tomásem de Perratem. V jeho případě jde o jeden z prvních podobných textů mimo španělský kontext věnovaných zástupci rodu, jehož přímí předkové stáli u základů žánru flamenco. Albem měsíce se stala novinka americké umělkyně Kelely, mezi dalšími recenzovanými jsou jména jako Big | Brave, Pigs7x, Little Simz, Stormzy, The Men nebo domácí FDK.

Nechybí ani další pravidelné rubriky jako Song Story – tentokrát vyprávějící příběh písně The Cutter liverpoolských Echo & the Bunnymen, podobně jako stránky věnované novým filmům, televizním seriálům nebo výtvarnému umění. Samozřejmostí jsou recenze aktuálních knih či komiksů, rubrika Knihovna se ocitla i v popředí díky rozboru výjimečného titulu Všechno je špatně, zpátky na stromy!, který představuje výběr z textů českého punku a hardcore z let 1979–1989. Rubrika Do černého přináší rozhovor s uměleckým ředitelem platformy Terén Matyášem Dlabem, sekce Preview zase odhaluje program letošního ročníku festivalu Spectaculare.

Důležitá data:
1. 3. 2023 – křest alba Toyota Vangelis – Výklopný světlomety – Bike Jesus, Praha + hosté
7. 3. 2023 – vychází Full Moon #143
14. 3. 2023 – křest alba Toyota Vangelis – Výklopný světlomety – Kabinet Múz, Brno + Tokyo Drift – křest alba Scorpio Season + hosté
30. 3. 2023 – křest alba Post-hudba – My všichni tady a teď – Fuchs 2, Praha + Dukla

Info

Tištěné číslo hledejte v trafikách nebo na e-shopu.

Full Moon #142 na Spotify
Full Moon Facebook
Full Moon Instagram

foto © Marlene Marino

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon #156 na Spotify

redakce 08.05.2024

V dubnovém vydání najdete profil americké R&B umělkyně Liv.e, inovátora žánru flamenco Niña de Elche a australského hudebníka Genesise Owusua.

Moody Moon Noize vol. 5: Pustá země, Experimenty i tance na hladině

redakce 30.04.2024

S jedním ze svých pověstných DJ setů vystoupí na hladině místního Kamencového jezera slovenský producent Fvlcrvm.

Full Moon #156: „Dám si víc, já nechci málo“

redakce 24.04.2024

„Dám si víc, já nechci málo,“ zíůvá Annet X na novém albu a Full Moon k tomu ve chvíli, kdy ona ve dvojici s NobodyListenem obráží české kluby, přidává celé…

Full Moon #155 na Spotify

redakce 09.04.2024

Recenzní sekci ovládla skupina Berlin Manson, jejíž nové album Poor but Sexy se stalo deskou měsíce.

Full Moon Coffee: Svěží africké vize

redakce 05.04.2024

K nadcházejícímu jaru jistě přijde k chuti lehká a svěží káva odrůdy Red Bourbon, s malebným chuťovým profilem s výraznými tóny zralých jablek a čaje Roiboos.

Full Moon #155: Na pouštní planetě

redakce 26.03.2024

Čísla věnovaná filmu nejsou v historii Full Moonu ničím výjimečným, drobnohled si zasloužil už vesmír Star Wars nebo stoky Trainspottingu, nyní je na řadě planeta Arrakis.

Full Moon #154 na Spotify

redakce 07.03.2024

Holky v punku, Bibione, Nadine Shah a spoustu dalšího.

Full Moon #154: Holky v punku

redakce 22.02.2024

Titulní téma je věnováno holkám v punku. V punku nikoli žánrovém, ostatně i jeho vnímání se v průběhu let notně měnilo, ale ve smyslu postoje, vzdoru, protestu.

Ment Moon 2024 na Spotify

redakce 19.02.2024

Festival hraje především na objevování nových tváří (nejen) postjugoslávského a balkánského undergroundu. Pojďte se s námi připravit na narozeninový Ment s naším playlistem!

Od chaosu a hluku k síle písně. Chief Bromden v březnu vydají novou desku

redakce 02.02.2024

Pětice hudebníků z eklektických hudebních kruhů se na novém albu stává něčím větším než jen součtem svých částí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace