Zprávy / Festivalové

Na Blues Alive třicet kapel

Na Blues Alive třicet kapel

redakce | Zprávy / Festivalové | 10.10.2023

Jak se již stalo tradicí, také letošní ročník hudebního festivalu Blues Alive v Šumperku nabídne unikátní jednorázový projekt. Tentokrát koncertně oslaví osmdesáté narozeniny dvou velikánů světového rocku a blues Micka Jaggera a Keithe Richardse, frontmanů kapely The Rolling Stones, která nedávno oznámila vydání nového alba.

Koncertní poctu připravuje kytarista, zpěvák a producent Honza Ponocný, který k ní přizval přední hudebníky české scény. Jak zdůrazňují pořadatelé, nepůjde o revival The Rolling Stones, ale především o představení jejich autorského mistrovství na skladbách ze sólových alb obou frontmanů. „V rámci sobotního odpoledního koncertu jejich tvorbu, s důrazem na skladby z jejich sólových drah, ale pochopitelně doplněné i ochutnávkami stounovských písniček, zahraje skutečná all stars sestava české hudební scény. Speciálním hostem koncertu pak bude americká zpěvačka Mikey Ariel,” líčí dramaturg festivalu Ondřej Bezr.

Jako hlavní hvězdy vystoupí po dvaceti sedmi letech od prvního tuzemského koncertu americká legenda blues, funku a hip hopu G. Love & Special Sauce, americký bluesový zpěvák Robert Finley, americký kytarista Tommy Castro a The Painkillers, kytarista, banjista a mandolinista Alvin Youngblood Hart, bluesrockový kytarista Bernard Allison nebo saxofonista a zpěvák Jimmy Carpenter. Návštěvníci uvidí také turné hudebníků Chicago Blues Festival nebo vůbec první evropský koncert Memphissippi Sounds Camerona Kimbrougha a harmonikáře Damiona “Yella P” Pearsona.


„Letos také nabídneme zajímavé pohledy na bluesový crossover - tedy na míchání blues s dalšími žánry a styly,” dodává dramaturg Ondřej Bezr. Jde například o GravelRoad, kteří mají bohaté zkušenosti s nejtemnější podobou blues a grunge. Francouzští Delgres unikátně míchají ortodoxní historické blues s karibskými rytmy. K dalším francouzským hostům patří Shaggy Dogs s divokou hudbou, které sama kapela říká „blues'n'roll fiesta”.

Festival rovněž přiveze zajímavé nové tváře bluesové scény, jako je britsko-norský kytarista Krissy Matthews, talentovaná původem australská zpěvačka a slidekytaristka Kara Grainger, šestičlenná formace ze západu Čech Steven's, nebo Dazed and Confused a Black Pin. Zahraje také baskytaristka Danielle Nicole nebo belgická kapela Boogie Beasts. Vystoupí také polská formace Dark Leaves, pražské power trio Cold Licks, písničkář Jakub Noha s kytaristou Petrem Bublákem, kytarista a občasný zpěvák Jan Martinek, kvarteto Readymade Backsliders a The Bladderstones. V krásném prostředí Klášterního kostela zahrají James Harries, projekt Cirkus Ponorka a Jana Štromská.

Program Blues Alive také obohatí doprovodné akce - jam sessiony, výstava fotografií bluesových hudebníků finského fotografa Pertti Nurmiho, ve Vlastivědném muzeu, masterclassy s kytaristou Krissym Matthewsem a představiteli North Hill Country Blues v Kultibaru Domu kultury, poslechové pořady publicistů Jiřího Moravčíka a Ondřej Konráda v Knihovně T. G. Masaryka nebo projekce biografického filmu Elvis v kině Oko.

více o festivalu zde

Info

Blues Alive
16.–18. 11. 2023
Dům kultury, Šumperk
web festivalu

foto © se svolením festivalu Blues Alive

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Let It Roll míří na americký South by Southwest

redakce 05.03.2024

Jako vůbec první český festival v historii totiž získal možnost kurátorovat jednu z hudebních scén festivalu.

Beseda zve na zámořské Snõõper a Kollaps i legendární Ecstasy of Saint Theresa

redakce 04.03.2024

Nashvillský punkrockový kvintet Snõõper, industriální Kollaps z Melbourne, ale také dvě české legendy, Ecstasy of Saint Theresa a Moimir Papalescu & The Nihilists. A další!

Holandský Rewire oznámil třetí vlnu jmen pro letošní ročník

redakce 04.03.2024

Festival se bude konat zkraje dubna na dvaceti různých místech v holandském Haagu.

Na Pohode Peggy Gou

redakce 03.03.2024

Peggy sa stala rýchlo populárnou vďaka svojmu štýlu, v ktorom kombinuje house, techno, electro a elementy tradičnej kórejskej hudby.

Další jména našlapaného Meltu

redakce 02.03.2024

Podle ředitele festivalu Floriana Czoka chce Melt potvrdit svou pozici na německé festivalové scéně v představování off-popové a elektronické hudby.

Letošní ročník FAMUFESTu je jubilejní

redakce 02.03.2024

Festival nabídne nejen filmy, ale i divadelní představení, koncerty a přednášky. Pozvání přijala polská režisérka Agnieszka Holland.

Jazzanova i Prago Union na Mladí ladí jazz Open air

redakce 01.03.2024

Festival Mladí ladí jazz šestnáctým rokem nabízí koncerty interpretů, kteří se nebojí bořit zažité jazzové škatulky a otevírají je nejrůznějším hudebním žánrům.

Sound festival promění opuštěnou pražskou halu v berlinský warehouse

redakce 29.02.2024

Prostor se během páteční noci promění ve středobod české techno komunity.

Sharpe rozširuje festivalový a konferenčný program

redakce 22.02.2024

Od lokálneho rádia až po jednu z najvplyvnejších hudobných platforiem, ktorá nestratila silnú komunitu poslucháčov.

Festival filmu a vědy AFO, motiv: paměť

redakce 22.02.2024

Fanoušci dokumentárního filmu se letos mohou těšit na ambiciózní výlety do budoucí minulosti.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace