Zprávy / Festivalové

Beseda u Bigbítu představuje druhou půlku programu

Beseda u Bigbítu představuje druhou půlku programu

redakce | Zprávy / Festivalové | 15.06.2015

Už posedmé se Besedě u Bigbítu podařilo získat důvěru Mezinárodního visegrádského fondu. Multikulturní festival na pomezí Moravy a Slovenska díky čerstvě získanému klíčovému grantu tedy nemusel nijak slevit ze svého plánu. Ve dnech 31. 7. a 1. 8. 2015 se v Tasově u Veselí nad Moravou představí opět reprezentativní výběr z české a slovenské nezávislé scény, doplněný zajímavými jmény z Maďarska, Polska, ale také ze Španělska, Ruska nebo Německa.

Právě zveřejněná druhá polovina hudebníků nijak nezaostává za dosud ohlášenými kapelami. Z nemalé míry se jedná o kapely, na jejichž uvedení by pořadatelé bez grantové podpory neměli dostatek prostředků. Math-rockoví Rosa Parks patří k největším nadějím maďarské scény a totéž se dá říct i o dalších muzikantech ze Slovenska. Písničkářka Katarzia je vyzrálou osobností slovenské scény a svůj talent už prokázali také elektropopoví Purist nebo psychedeličtí Skuban Band. Po sedmi letech se na Besedě objeví také prešovská Chiki Liki Tu-a, která v programu nahradí dříve avizované srbské Repetitor.


Zahraniční zástupce na letošní Besedě doplní ruský umělec a elektronik Anton Maskeliade, jehož živá vystoupení provází skvělá pověst, a americko-holandští bluesrockoví tAngled Eye. "Kvalitní českou a slovenskou muziku konfrontujeme s hudebním děním za našimi hranicemi, zejména v ostatních zemích Visegrádské čtyřky. Snažíme se vyvolávat diskuzi a aktivně ovlivňovat směr dalšího vývoje české a slovenské nezávislé hudební scény. Důvěra Mezinárodního visegrádského fondu nás těší a je pro nás velkým závazkem," říká ředitel festivalu Tomáš Ševčík.


Mezi nově zveřejněnými domácími jmény jsou vedle projektu zkušené dvojice Tvrdý/Havelka hlavně atraktivní jména právě nastupující hudební generace. Silný přetlak výborných počinů z posledního období v Tasově představí Mutanti hledaj východisko, Ira Mimosa, Sundays on Clarendon Road, Mulholland Blue, Madebythefire, The Complitation, Aid Kid a Tomino & Myslivec. Region Slovácka na letošní Besedě zastoupí White Cube, Midnight Climax a Horňácká cimbálová muzika Libora Supa. "Sestavit letošní dramaturgii bylo asi nejtěžší za celou historii festivalu. Takové množství originálních projektů napříč všemi žánry nepamatujeme. Omlouváme se všem, na které se letos nedostalo. Budeme na ně myslet v dalších ročnících," doplňuje hlavní dramaturgyně Kateřina Janotová.


Pestrou dramaturgii doplňují již avizovaná jména jako například hvězdy minulého ročníku slovenského festivalu Pohoda Seward ze Španělska, němečtí elektronici Von Spar, maďarští experimentátoři , slovenští Korben Dallas, Fallgrapp, Talent Transport nebo domácí Vložte kočku, Kaplan Bros., Nod Nod, Monikino kino, Deaths, DIV I DED, Palindromes a Zdeněk Bína trio. Celkem během dvou festivalových dnů zahraje v Tasově u Veselí nad Moravou na třech scénách více jak 40 skupin a interpretů.

Kromě samotného hudebního programu nechybí v koncepci festivalu ani bohatý doprovodný program. Jeho hlavní součástí bude tzv. Apollónova návštěva. Návštěvníci se mohou těšit na autorské čtení Marka Šindelky, Dana Jedličky, Vladana Klementa a Jaroslava Pížla, představení divadelního spolku Ochotni pro cokoliv, hudební instalaci Blood Pact nebo performance Jany Orlové. A ani letos v doprovodném programu nebude chybět Soutěž písničkářů a blok přednášek předních tuzemských hudebních publicistů, tentokrát Pavla Klusáka a Viktora Paláka.

Info

Beseda u Bigbítu 2015
31. 7. a 1. 8. 2015
Tasov, Veselí nad Moravou

www.facebook.com/events/852613234781771
www.facebook.com/besedaubigbitu
www.besedaubigbitu.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Třetí ročník festivalu A Day of Sound

redakce 05.08.2021

Publikum přijíždí jednak pro sugestivní prostředí interiérových scén a ústředního zahradního pódia jezuitské koleje, jednak pro specifický kurátorský výběr.

Jazz Goes to Town představí české i světové premiéry

redakce 04.08.2021

Na programu závěrečného koncertu budou dvě exkluzivní světové premiéry skladeb, které jejich autoři Michal Nejtek a Peter Graham připravují speciálně pro JGTT.

Inovativní stage na Rock for People Hope

redakce 03.08.2021

Mezi chystaná témata patří i obnovitelné energie a energetická soběstačnost, k níž vodíkové pohony jako H2Base zásadně přispívají.

Divadelní a taneční Bazaar Festival provokuje k akci

redakce 02.08.2021

Jak umělci ze střední a východní Evropy reflektují problematiku životního prostředí a klimatických změn ve svých společnostech?

Festival Banát se blíží

redakce 02.08.2021

Jeden z nejdelších českých vlaků opět jede podpořit krajany v Rumunsku.

Letní filmová škola vyvrcholí premiérou filmu Zprávy

redakce 01.08.2021

Dramatický příběh natočený podle skutečných události se odehrává v roce 1944, kdy z koncentračního tábora v Osvětimi uprchnou dva vězni.

Mezipatra ovládnou Kasárna Karlín

redakce 31.07.2021

Queer filmový festival Mezipatra uvede během festivalu Prague Pride program pod názvem Identita ve městě.

O víkendu začínají Knižní lázně

redakce 29.07.2021

Knižní lázně nabídnou jarmark s kvalitními knihami, Anna Polívková a Jaroslav Rudiš poukáží na nutnost péče o duševní zdraví.

Lunchmeat přiveze Lyru Pramuk nebo Helenu Hauff

redakce 28.07.2021

Festival odhaluje line-up a vzkazuje: We see you dancin‘!

První ročník Raveyard Festivalu

redakce 28.07.2021

Po vydařeném nultém ročníku se boskovicko-brněnská Mindicted Crew vrací na Panský dvůr Boskovice.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace