Zprávy / Festivalové

Beseda u Bigbítu představuje druhou půlku programu

Beseda u Bigbítu představuje druhou půlku programu

redakce | Zprávy / Festivalové | 15.06.2015

Už posedmé se Besedě u Bigbítu podařilo získat důvěru Mezinárodního visegrádského fondu. Multikulturní festival na pomezí Moravy a Slovenska díky čerstvě získanému klíčovému grantu tedy nemusel nijak slevit ze svého plánu. Ve dnech 31. 7. a 1. 8. 2015 se v Tasově u Veselí nad Moravou představí opět reprezentativní výběr z české a slovenské nezávislé scény, doplněný zajímavými jmény z Maďarska, Polska, ale také ze Španělska, Ruska nebo Německa.

Právě zveřejněná druhá polovina hudebníků nijak nezaostává za dosud ohlášenými kapelami. Z nemalé míry se jedná o kapely, na jejichž uvedení by pořadatelé bez grantové podpory neměli dostatek prostředků. Math-rockoví Rosa Parks patří k největším nadějím maďarské scény a totéž se dá říct i o dalších muzikantech ze Slovenska. Písničkářka Katarzia je vyzrálou osobností slovenské scény a svůj talent už prokázali také elektropopoví Purist nebo psychedeličtí Skuban Band. Po sedmi letech se na Besedě objeví také prešovská Chiki Liki Tu-a, která v programu nahradí dříve avizované srbské Repetitor.


Zahraniční zástupce na letošní Besedě doplní ruský umělec a elektronik Anton Maskeliade, jehož živá vystoupení provází skvělá pověst, a americko-holandští bluesrockoví tAngled Eye. "Kvalitní českou a slovenskou muziku konfrontujeme s hudebním děním za našimi hranicemi, zejména v ostatních zemích Visegrádské čtyřky. Snažíme se vyvolávat diskuzi a aktivně ovlivňovat směr dalšího vývoje české a slovenské nezávislé hudební scény. Důvěra Mezinárodního visegrádského fondu nás těší a je pro nás velkým závazkem," říká ředitel festivalu Tomáš Ševčík.


Mezi nově zveřejněnými domácími jmény jsou vedle projektu zkušené dvojice Tvrdý/Havelka hlavně atraktivní jména právě nastupující hudební generace. Silný přetlak výborných počinů z posledního období v Tasově představí Mutanti hledaj východisko, Ira Mimosa, Sundays on Clarendon Road, Mulholland Blue, Madebythefire, The Complitation, Aid Kid a Tomino & Myslivec. Region Slovácka na letošní Besedě zastoupí White Cube, Midnight Climax a Horňácká cimbálová muzika Libora Supa. "Sestavit letošní dramaturgii bylo asi nejtěžší za celou historii festivalu. Takové množství originálních projektů napříč všemi žánry nepamatujeme. Omlouváme se všem, na které se letos nedostalo. Budeme na ně myslet v dalších ročnících," doplňuje hlavní dramaturgyně Kateřina Janotová.


Pestrou dramaturgii doplňují již avizovaná jména jako například hvězdy minulého ročníku slovenského festivalu Pohoda Seward ze Španělska, němečtí elektronici Von Spar, maďarští experimentátoři , slovenští Korben Dallas, Fallgrapp, Talent Transport nebo domácí Vložte kočku, Kaplan Bros., Nod Nod, Monikino kino, Deaths, DIV I DED, Palindromes a Zdeněk Bína trio. Celkem během dvou festivalových dnů zahraje v Tasově u Veselí nad Moravou na třech scénách více jak 40 skupin a interpretů.

Kromě samotného hudebního programu nechybí v koncepci festivalu ani bohatý doprovodný program. Jeho hlavní součástí bude tzv. Apollónova návštěva. Návštěvníci se mohou těšit na autorské čtení Marka Šindelky, Dana Jedličky, Vladana Klementa a Jaroslava Pížla, představení divadelního spolku Ochotni pro cokoliv, hudební instalaci Blood Pact nebo performance Jany Orlové. A ani letos v doprovodném programu nebude chybět Soutěž písničkářů a blok přednášek předních tuzemských hudebních publicistů, tentokrát Pavla Klusáka a Viktora Paláka.

Info

Beseda u Bigbítu 2015
31. 7. a 1. 8. 2015
Tasov, Veselí nad Moravou

www.facebook.com/events/852613234781771
www.facebook.com/besedaubigbitu
www.besedaubigbitu.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prvních osmdesát jmen pro Sziget

redakce 15.02.2020

Sziget byl vždy návštěvníky festivalů obdivovaný a vyhledávaný pro svoji širokou škálu hudebních stylů.

Nová jména pro Tauron Nowa Muzyka

redakce 14.02.2020

Na 15. ročník Tauron Nowa Muzyka dorazí izraelské duo Red Axes, fanoušky techna potěší italský DJ a producent Donato Dozzy.

Na JazzFestBrno přijede trumpetista Mathias Eick

redakce 13.02.2020

Čerstvý čtyřicátník se ze severské scény vymyká především svými atmosférickými melodiemi, v nichž se melancholii spíše vyhýbá.

Bazaar Festival 2020 odhalil program

redakce 11.02.2020

Bazaar jako místo hlučných debat a dialogu. Bazaar jako místo výměn a ne nákupů. Bazaar jako neřízené tržiště myšlenek, nápadů, barev a vůní z nejrůznějších koutů Evropy.

Festival Spectaculare odhaluje letošní program

redakce 08.02.2020

O’Halloran a Wiltzie společně vytvářejí barevně repetitivní, minimalistické a přitom velice živé hudební struktury na poli ambientu a vážné hudby.

Donaufestival odhalil letošní program

redakce 06.02.2020

Donaufestival 2020 prozkoumá mnohovrstevnaté vztahy mezi člověkem a strojem. Zahrají Swans, Ghostpoet nebo Sophie.

Brutal Assault hlásí legendu Mercyful Fate

redakce 05.02.2020

Po více než 40 let od vzniku a 20 let od posledního regulérní koncertní aktivity přijedou Mercyful Fate na Brutal Assault.

Festival Pop Messe přiveze Modeselektor i Algiers

redakce 04.02.2020

Nový hudební festival Pop Messe přiveze do Brna Modeselektor, Algiers, Acid Arab, Tommyho Cashe, Kokoko! a mnoho dalších.

Na Pohodě zahraje i britská art-popová hvězda FKA twigs

redakce 04.02.2020

Z doprovodné tanečnice velkých hvězd se v krátké době stala FKA twigs ikonou moderního umění.

Ment Moon 2020

David Čajčík 03.02.2020

Turecké nonstopy, divná Británie i východoevropské bizáry. Lublaňský Ment se blíží.