Zprávy / Festivalové

Beseda u Bigbítu představuje druhou půlku programu

Beseda u Bigbítu představuje druhou půlku programu

redakce | Zprávy / Festivalové | 15.06.2015

Už posedmé se Besedě u Bigbítu podařilo získat důvěru Mezinárodního visegrádského fondu. Multikulturní festival na pomezí Moravy a Slovenska díky čerstvě získanému klíčovému grantu tedy nemusel nijak slevit ze svého plánu. Ve dnech 31. 7. a 1. 8. 2015 se v Tasově u Veselí nad Moravou představí opět reprezentativní výběr z české a slovenské nezávislé scény, doplněný zajímavými jmény z Maďarska, Polska, ale také ze Španělska, Ruska nebo Německa.

Právě zveřejněná druhá polovina hudebníků nijak nezaostává za dosud ohlášenými kapelami. Z nemalé míry se jedná o kapely, na jejichž uvedení by pořadatelé bez grantové podpory neměli dostatek prostředků. Math-rockoví Rosa Parks patří k největším nadějím maďarské scény a totéž se dá říct i o dalších muzikantech ze Slovenska. Písničkářka Katarzia je vyzrálou osobností slovenské scény a svůj talent už prokázali také elektropopoví Purist nebo psychedeličtí Skuban Band. Po sedmi letech se na Besedě objeví také prešovská Chiki Liki Tu-a, která v programu nahradí dříve avizované srbské Repetitor.


Zahraniční zástupce na letošní Besedě doplní ruský umělec a elektronik Anton Maskeliade, jehož živá vystoupení provází skvělá pověst, a americko-holandští bluesrockoví tAngled Eye. "Kvalitní českou a slovenskou muziku konfrontujeme s hudebním děním za našimi hranicemi, zejména v ostatních zemích Visegrádské čtyřky. Snažíme se vyvolávat diskuzi a aktivně ovlivňovat směr dalšího vývoje české a slovenské nezávislé hudební scény. Důvěra Mezinárodního visegrádského fondu nás těší a je pro nás velkým závazkem," říká ředitel festivalu Tomáš Ševčík.


Mezi nově zveřejněnými domácími jmény jsou vedle projektu zkušené dvojice Tvrdý/Havelka hlavně atraktivní jména právě nastupující hudební generace. Silný přetlak výborných počinů z posledního období v Tasově představí Mutanti hledaj východisko, Ira Mimosa, Sundays on Clarendon Road, Mulholland Blue, Madebythefire, The Complitation, Aid Kid a Tomino & Myslivec. Region Slovácka na letošní Besedě zastoupí White Cube, Midnight Climax a Horňácká cimbálová muzika Libora Supa. "Sestavit letošní dramaturgii bylo asi nejtěžší za celou historii festivalu. Takové množství originálních projektů napříč všemi žánry nepamatujeme. Omlouváme se všem, na které se letos nedostalo. Budeme na ně myslet v dalších ročnících," doplňuje hlavní dramaturgyně Kateřina Janotová.


Pestrou dramaturgii doplňují již avizovaná jména jako například hvězdy minulého ročníku slovenského festivalu Pohoda Seward ze Španělska, němečtí elektronici Von Spar, maďarští experimentátoři , slovenští Korben Dallas, Fallgrapp, Talent Transport nebo domácí Vložte kočku, Kaplan Bros., Nod Nod, Monikino kino, Deaths, DIV I DED, Palindromes a Zdeněk Bína trio. Celkem během dvou festivalových dnů zahraje v Tasově u Veselí nad Moravou na třech scénách více jak 40 skupin a interpretů.

Kromě samotného hudebního programu nechybí v koncepci festivalu ani bohatý doprovodný program. Jeho hlavní součástí bude tzv. Apollónova návštěva. Návštěvníci se mohou těšit na autorské čtení Marka Šindelky, Dana Jedličky, Vladana Klementa a Jaroslava Pížla, představení divadelního spolku Ochotni pro cokoliv, hudební instalaci Blood Pact nebo performance Jany Orlové. A ani letos v doprovodném programu nebude chybět Soutěž písničkářů a blok přednášek předních tuzemských hudebních publicistů, tentokrát Pavla Klusáka a Viktora Paláka.

Info

Beseda u Bigbítu 2015
31. 7. a 1. 8. 2015
Tasov, Veselí nad Moravou

www.facebook.com/events/852613234781771
www.facebook.com/besedaubigbitu
www.besedaubigbitu.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

ProtimluvFest zve na cestu

redakce 12.10.2019

Tématem letošního ročníku ProtimluvFestu bude cesta ve všech možných podobách.

Dalších 44 jmen pro ESNS 2020

redakce 11.10.2019

V čele druhé vlny jmen potvrzených pro Eurosonic Noorderslag jsou ukrajinská raperka Alyona Alyona a temné duo Skynd.

Tata Bojs na Metronome Festivalu probudí Křižíkovu fontánu

redakce 10.10.2019

Legendární Křižíkova fontána na Výstavišti se konečně dočká uplatnění odpovídajícího jejímu historickému i kulturnímu významu.

Konkurz kapel na Hradecký slunovrat 2020

redakce 10.10.2019

Welcome scéna objevuje začínající i déle působící zajímavé interprety napříč žánry, nabízí jim možnost vystoupení na renomovaném festivalu.

Možnosti zvuku: Sonic Territories

redakce 09.10.2019

Vídeňská městská část Seestadt zažije poslední říjnový víkend festival soundartu a experimentální elektroniky.

Signal Festival láká na doprovodný program

redakce 09.10.2019

Signal Festival si kromě téměř dvaceti instalací od českých a zahraničních autorů připravil i bohatý doprovodný program.

Mezipatra představují industry program

redakce 07.10.2019

Mezipatra poprvé představí program zaměřený na filmový průmysl. Přijede spolutvůrce seriálu Transparent a mnozí další.

Lunchmeat Moon 2019

redakce 30.09.2019

Místo abychom vypisovali úctyhodný seznam tuzemských i mezinárodních jmen, pojďme si některá z nich poslechnout. Selekci si vzala na starost Kateřina Cumin.

Jazz Goes to Town už za dva týdny

redakce 27.09.2019

Hudebníci ze čtyř kontinentů a dvaceti zemí světa. Tuzemské hvězdy i české premiéry zahraničních umělců. Jazz jde městem.

Mezipatra se hýbou v proudu změn

redakce 27.09.2019

Dvacátý ročník Queer festivalu Mezipatra se bude konat v Praze. Poté se přesouvá do Brna, následují i ozvěny v regionech.