Zprávy / Pozvánky

Bratři Orffové se vrací do Paláce Akropolis

Bratři Orffové se vrací do Paláce Akropolis

redakce | Zprávy / Pozvánky | 07.10.2016

Jedna z nejzásadnějších českých kapel posledních let - krnovští Bratři Orffové zavítají 14. října po více než dvou letech znovu na pódium Paláce Akropolis. Králové podzimních depresí jako svého hosta na večírku EuroConnections představí devatenáctiletou katalánskou písničkářku Núriu Graham, zářivý talent tamní scény. Zpěvačka s irskými kořeny se vloni představila také na slavném festivalu Primavera Sound.

Když Bratři Orffové vydávali před třemi lety album Šero, mluvili o něm jako o své labutí písni. Jenže teď to vypadá, že jedna z nejosobitějších českých kapel nového tisíciletí ještě odmítá úplně složit zbraně. "Rozhodli jsme se přidat dalších pár koncertů, abychom zjistili, že nás to vlastně pořád strašně baví," píše se na jejich Facebooku a jejich návrat do Prahy uvítá 14. října žižkovský Palác Akropolis.

Bratři Orffové vznikli v polovině devadesátých let jako projekt přátel kolem krnovského písničkáře a multiinstrumentalisty Ivana Gajdoše. Jeho introvertním folkovým skladbám dodali moderní elektronický kabát kytarista Lukáš Novotný a producent Matouš Godík (ZKA4T). Debutovali ale až v roce 2005 na ceněném albu Bingriwingri vítajícím posluchače do snových krajin imaginárního městečka stejného jména. Deska sklidila velký ohlas, obdržela ceny Musicserveru a časopisu Filter či nominaci na žánrového Anděla. Když se po dlouhých letech odpočinku zase zjevili na scéně, fungovali už jako regulérní kapela.


Druhé album Šero navazuje na debut tématy bloudění a nacházení já v civilizační džungli a příběh jejich hrdiny Serži Vantóše je znovu zasazený do magické krajiny hornoslezského Krnova. Za album obdrželi hudební ceny Anděl a Apollo za nejlepší domácí album roku 2013. Za peníze získané za vítězství v ceně Apollo uspořádali na polsko-českých hranicích v opuštěné vesnici Pelhřimovy vlastní (anti)festival, který letos dospěl už k třetímu ročníku. (Získali za něj nominaci na Vinylu za počin roku). Když se vloni na podzim přidali s coververzí písně Anděl radosti na albovou poctu Jiřímu Bulisovi, vypadalo to, že je to jejich úplně poslední společná píseň. Ale u Orffů platí - nikdy neříkej nikdy.

Katalánská písničkářka Núria Graham, kterou Paláce Akropolis pozvali jako speciálního hosta, sdílí s krnovskou kapelou lásku k intenzivní hudbě, která pracuje se silnými emocemi. Písně barcelonské rodačky, kterou novináři srovnávají se St. Vincent nebo PJ Harvey mají potenciál zabodnout se pořádně hluboko do duše posluchačů. V roce 2013 si vlastním nákladem vydala demonahrávku First Tracks, kterou o dva roky později následovala kolekce Bird Eyes. "Bird Eyes je úžasně krásné a výjimečné album. Nuria Graham má cit pro melodie a autorské schopnosti někoho dvakrát či dokonce třikrát tak starého," napsal o desce blog Louder Than War.

"Nechci být definována jako folková zpěvačka," říká Núria Graham v rozhovorech. Její žánrový rozsah je mnohem širší - hledači talentů ji objevili v jazzovém kavárně a na jejím letošním EPčku In the Cave najdete i velmi neobvyklou coververzi skladby Toxic od Britney Spears. Osobitá písničkářka předskakovala pro St. Vincent a vloni si zahrála na proslulém festivalu Primavera, kam se za rok znovu vrátí. Svoji pražskou premiéru si Núria Graham odbude 14. října na EuroConnections.

Info

EuroConnections:
Bratři Orffové
Support: Núria Graham (es)
14. 10. 2016 19:30
Palác Akropolis, Praha

www.facebook.com/events/1787855911461102
www.facebook.com/Palac.Akropolis.klub

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

AlterEcho oznamuje sérii Hluk

redakce 23.09.2021

Hluk je série hudebních večerů zaměřených na experimentální elektroniku z produkce domácích nezávislých labelů.

Fléda slaví dvacet let

redakce 23.09.2021

Svou premiéru v Brně zažije věhlasný berlínský producent Boys Noize. A nebude sám.

Podzimní Potrvá hlučné i tklivé

redakce 21.09.2021

Kavárna, klub, bar - Potrvá. Když otevřete dveře, snadno vstoupíte do našlápnutého koncertu v hudebním klubu, živého baru ale i klidné kavárny. Co nabídne hudební menu?

Zvíře jménem Podzim koncertuje

redakce 21.09.2021

Zvíře jménem Podzim si ještě na podzim střihne pár koncertů, které budou jistě výjimečné, čili neváhejte.

Nový singl Black Holes

redakce 21.09.2021

Po dvou letech do své hudby teď přidávají elektronický element.

VickiKristinaBarcelona přijíždí do Prahy

redakce 20.09.2021

Kapela VickiKristinaBarcelona představuje Waitsovy písně v novém světle, přičemž ctí jejich původní humor a patos.

Sezóna se plní koncerty Fource

redakce 19.09.2021

Na jaře přijedou díky Fource Tom Gregory, Ocean Alley, John nebo Orla Gartland. Injury Reserve dorazí už v únoru.

Katarze v Gabriel Loci

redakce 17.09.2021

Magický prostor bývalého kláštera bude vibrovat na elektronické vlně a přinese divákovi neobyčejný zážitek.

Fuchs2 zahajuje klubovou sezónu

redakce 16.09.2021

Nový dramaturgický tým má ambici představovat výrazná jména současné klubové hudby a svébytné producenty a DJs s originální tvůrčí vizí.

Audiovizuální večer Genot Centre v Plato

redakce 16.09.2021

V průběhu večera, noci a rána se v městské galerii Plato Ostrava postupně představí deset různých tuzemských i zahraničních hudebníků či hudebních uskupení.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace