Zprávy / Pozvánky

Bratři Orffové se vrací do Paláce Akropolis

Bratři Orffové se vrací do Paláce Akropolis

redakce | Zprávy / Pozvánky | 07.10.2016

Jedna z nejzásadnějších českých kapel posledních let - krnovští Bratři Orffové zavítají 14. října po více než dvou letech znovu na pódium Paláce Akropolis. Králové podzimních depresí jako svého hosta na večírku EuroConnections představí devatenáctiletou katalánskou písničkářku Núriu Graham, zářivý talent tamní scény. Zpěvačka s irskými kořeny se vloni představila také na slavném festivalu Primavera Sound.

Když Bratři Orffové vydávali před třemi lety album Šero, mluvili o něm jako o své labutí písni. Jenže teď to vypadá, že jedna z nejosobitějších českých kapel nového tisíciletí ještě odmítá úplně složit zbraně. "Rozhodli jsme se přidat dalších pár koncertů, abychom zjistili, že nás to vlastně pořád strašně baví," píše se na jejich Facebooku a jejich návrat do Prahy uvítá 14. října žižkovský Palác Akropolis.

Bratři Orffové vznikli v polovině devadesátých let jako projekt přátel kolem krnovského písničkáře a multiinstrumentalisty Ivana Gajdoše. Jeho introvertním folkovým skladbám dodali moderní elektronický kabát kytarista Lukáš Novotný a producent Matouš Godík (ZKA4T). Debutovali ale až v roce 2005 na ceněném albu Bingriwingri vítajícím posluchače do snových krajin imaginárního městečka stejného jména. Deska sklidila velký ohlas, obdržela ceny Musicserveru a časopisu Filter či nominaci na žánrového Anděla. Když se po dlouhých letech odpočinku zase zjevili na scéně, fungovali už jako regulérní kapela.


Druhé album Šero navazuje na debut tématy bloudění a nacházení já v civilizační džungli a příběh jejich hrdiny Serži Vantóše je znovu zasazený do magické krajiny hornoslezského Krnova. Za album obdrželi hudební ceny Anděl a Apollo za nejlepší domácí album roku 2013. Za peníze získané za vítězství v ceně Apollo uspořádali na polsko-českých hranicích v opuštěné vesnici Pelhřimovy vlastní (anti)festival, který letos dospěl už k třetímu ročníku. (Získali za něj nominaci na Vinylu za počin roku). Když se vloni na podzim přidali s coververzí písně Anděl radosti na albovou poctu Jiřímu Bulisovi, vypadalo to, že je to jejich úplně poslední společná píseň. Ale u Orffů platí - nikdy neříkej nikdy.

Katalánská písničkářka Núria Graham, kterou Paláce Akropolis pozvali jako speciálního hosta, sdílí s krnovskou kapelou lásku k intenzivní hudbě, která pracuje se silnými emocemi. Písně barcelonské rodačky, kterou novináři srovnávají se St. Vincent nebo PJ Harvey mají potenciál zabodnout se pořádně hluboko do duše posluchačů. V roce 2013 si vlastním nákladem vydala demonahrávku First Tracks, kterou o dva roky později následovala kolekce Bird Eyes. "Bird Eyes je úžasně krásné a výjimečné album. Nuria Graham má cit pro melodie a autorské schopnosti někoho dvakrát či dokonce třikrát tak starého," napsal o desce blog Louder Than War.

"Nechci být definována jako folková zpěvačka," říká Núria Graham v rozhovorech. Její žánrový rozsah je mnohem širší - hledači talentů ji objevili v jazzovém kavárně a na jejím letošním EPčku In the Cave najdete i velmi neobvyklou coververzi skladby Toxic od Britney Spears. Osobitá písničkářka předskakovala pro St. Vincent a vloni si zahrála na proslulém festivalu Primavera, kam se za rok znovu vrátí. Svoji pražskou premiéru si Núria Graham odbude 14. října na EuroConnections.

Info

EuroConnections:
Bratři Orffové
Support: Núria Graham (es)
14. 10. 2016 19:30
Palác Akropolis, Praha

www.facebook.com/events/1787855911461102
www.facebook.com/Palac.Akropolis.klub

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Němá klasika s hudebním doprovodem: A Season of Classic Films

redakce 07.04.2021

Film nikdy němý nebyl. Ve dvacátých letech ozvučovali filmy klavíristé a hudební tělesa různorodými skladbami více či méně populární hudby.

Pražské kulturní fórum: Jaká je budoucnost kultury?

redakce 06.04.2021

Fóra se zúčastní zahraniční experti na kulturní politiku Pier Luigi Sacco, Jordi Pardo, Ragnar Siil a Michal Hladký.

The Underground Youth s novou deskou, v Underdogs'

redakce 29.03.2021

Na nové desce The Underground Youth opustili svůj obvyklý potemnělý kytarový postpunk provoněný shoegazem a přináší jednodušší zvuk.

Atlantský rapper Russ poprvé v Praze

redakce 28.03.2021

Ve své tvorbě tak často skáče mezi hédonistickým moderním rapem s výraznými refrény a melodickými R&B baladami.

Kapela Už jsme doma zahraje písně z repertoáru FPB

redakce 24.03.2021

Speciální online koncert nazvaný Už jsme doma hrají písně FPB, se bude vysílat z pražského klubu Kaštan.

Nick Waterhouse a Girl in Red v Praze

redakce 23.03.2021

Sytě modrá nostalgie, americký písničkář Nick Waterhouse vystoupí v Praze a červená kapuce a zlomená srdce Girl in Red míří do Prahy poprvé.

Startuje nový Clubhouse Room o elektronické hudební scéně

redakce 21.03.2021

První tři díly Oscilátoru jsou věnovány 90. létům a prvním akcím a klubům, které v Čechách vznikly.

Katarína Máliková a další budou streamovat z brněnských klubů

redakce 21.03.2021

Na festivale vystoupí Teepee, Katarína Máliková, Neřvi mi do ucha, Bare Escape a i další.

Druhá benefiční akce Ledoborců Kultury

redakce 20.03.2021

Když kultuře bylo nejhůř, když ledy opatření ne a ne povolit, když celkové oteplení bylo v nedohlednu, tu vynořil se Ledoborec.

Hudba Miroslava Tótha v podání Dystopic Requiem Quartet

redakce 11.03.2021

Premiéra nového diela Miroslava Tótha, ktorý zložil skladbu pre Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú, premiérovanú Kronos Quartetom na Pohode, prejde online.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace