Zprávy / Úplňkové

Full Moon #140: Za hřmotu Žižkova bubnu

Full Moon #140: Za hřmotu Žižkova bubnu

redakce | Zprávy / Úplňkové | 08.12.2022

Na některé věci se vyplatí počkat. Titulní téma věnované jejich skupině jsme s Veronikou a Davidem Zemanovými domluvili už na podzim 2019, nakonec na to došlo až po třech letech. Kalle vydali minulý týden třetí album Under the Black Moss a zejména u té příležitosti vychází Full Moon věnovaný nejen jim, ale celé hudební scéně malebného jihočeského města. Ta přinesla desítky pozoruhodných nahrávek, jednu dobu zde vznikalo hned několik kapel denně. Prosincový Full Moon s pořadovým číslem #140 vyjde za hřmotu Žižkova bubnu ve čtvrtek 8. prosince.

Titulní téma otevírá pochopitelně rozsáhlý rozhovor s partnerskou a uměleckou dvojicí Veronika a David Zemanovi, Kalle v něm odhalí pozadí vzniku nové desky a také nastíní, proč je Tábor tak důležitým kulturním centrem. Na to navazuje redakční výběr nejlepších nahrávek z tamní hudební scény, kde se kromě Kalle, Sunshine nebo C objevují i skupiny Kačkala či Sabot. Součástí tématu je i vzpomínkový text Karla Buriánka (Sunshine, FVTVRE), ohlížející se za uvolněnými devadesátými léty, naopak aktuální dění v regionu prozkoumal v podrobné reportáži Libor Staněk II.. Své si k tématu řekne také šéf studia Golden Hive Michal „Amák“ Šťastný, který z Tábora pochází a prošel si mnoha místními kapelami, téma pak uzavírá tradiční rubrika Moonfive, věnovaná literárním dílům spojeným s Táborem.

Z dalšího obsahu čísla je třeba zmínit profily skupin The Mars Volta, Christine nad the Queens nebo kanadské umělkyně Jessicy Moss, podobně jako podrobnou reflexi nedávno premiérovaného dokumentárního snímku Moonage Daydream, jehož protagonistou není nikdo jiný než David Bowie. V rozhovorech je rozebírána aktuální tvorba Annabelle či Karla Mikloše, o nových albech hovoří domácí skupiny Cold Cold Night či Rutka Laskier nebo démonický producent vystupující coby The Bug. Nechybí ani text věnující se britskému kolektivu Sault, který prvního listopadu přišel zničehonic s pěticí nových dlouhohrajících alb, či rubrika Odjinud, kterou tentokrát obsadil muzikolog a lovec terénních nahrávek Tomáš Šenkyřík. Závěrečné vydání tradiční rubriky Kult pak popisuje pozadí vzniku alba Selected Ambient Works 85-92 elektronického producenta Aphexe Twina, od příštího vydání pak rubriku věnující se kultovní deskám vystřídá nový formát Song Story, zaobírající se příběhy slavných písní.

Deskou měsíce se stala novinka britského solitéra Richarda Dawsona, v recenzní části se dále objeví nová alba Björk, Billyho Woodse, Arctic Monkeys, Billa Callahana, Carly dal Forno, Heiden, Tittingur nebo Dry Cleaning, filmové sekci vládne očekávaná domácí novinka A pak přišla láska..., podobně jako pokračování blockbusteru Black Panther. Knihovna se věnuje novým dílům držitelky Nobelovy ceny za literaturu Annie Ernaux nebo české fotografky Marie Tomanové, Galerii zase obsadila výjimečná výstava Funny Games moldavského výtvarného umělce Alexandera Tineie, která je aktuálně k vidění v pražském Doxu. Samozřejmostí jsou další pravidelné rubriky jako Do černého, Protokol nebo Radio FM. 112 stran Full Moonu #140 bude v prodeji až do 4. ledna, upozornit je třeba na mnoho zajímavých dárků k předplatnému, které je možné pořídit i jako vánoční dárek.

Důležitá data:
5. ledna 2022 – vychází Full Moon #141

Info

Tištěné číslo hledejte v trafikách nebo na e-shopu.

Full Moon #140 na Spotify
Full Moon Facebook
Full Moon Instagram

foto: © Michal Sváček

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon #152: Siegfried Herz a odvaha vidět

redakce 27.11.2023

Dílo Siegfrieda Herze oslovuje nejen svou hloubkou a odlišností a možná i romantikou, kterou v sobě má zakódovanou, ale i svou šíří.

Full Moon #151 na Spotify

redakce 13.11.2023

Objevujte skrze čtení a naslouchání...

Full Moon #151: Pátrání po ideálech s Katarzií

redakce 30.10.2023

Průvodkyně emancipací Katarzia objektivem Julie Hrnčířové na obálce listopadového Full Moonu.

Full Moon #150 na Spotify

redakce 16.10.2023

Slavte s námi více než třináct let existence hudebního Měsíce.

Full Moon #150: Jubileum s Benjaminem Clementinem

redakce 27.09.2023

Hlavním tématem jubilejního 150. Full Moonu je anglický umělec Benjamin Clementine, jubileum oslavíme nabitým koncertem.

Koncert Full Moon #150 má kompletní program

redakce 25.09.2023

Na FULL MOON #150 vystoupí Kalle, Amelie Siba, Fvck_Kvlt a DJs Toyota Vangelis a Isama Zing. Večer otevře publicistická debata.

Full Moon #149 na Spotify

redakce 21.09.2023

Zapomeňte na svět kolem sebe, letíme na planetu Brno...

Full Moon #149: Planeta Brno

redakce 31.08.2023

Zářijové číslo Full Moonu přistálo na planetě Brno, čekejte vhled do místní scény, mapu důležitých míst nebo redakční hlasování o nejlepší desky.

Full Moon #147-148 na Spotify

redakce 17.07.2023

Letní dvojčíslo o okouzlující Björk je venku. Nalaďte si Spotify vlny a jdeme na to!

Full Moon #147–148: Pod vlivem Björk

redakce 03.07.2023

Letní dvojčíslo magazínu Full Moon vznikalo pod vlivem Björk, která představí svou divadelní show Cornucopia v září v pražské O2 areně.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace