Zprávy / Pozvánky

MENU LABoratory zná hudební program

MENU LABoratory zná hudební program

redakce | Zprávy / Pozvánky | 04.05.2017

Hlavní část programu letošní přehlídky audiovizuálního umění MENU LABoratory se ve dnech 5. – 7. května uskuteční v pardubických Winternitzových mlýnech od architekta Josefa Gočára. Ne nadarmo tak bude jednou z úvodních položek tohoto třídenního kulturního maratonu projekce dokumentu Filipa Remundy s názvem Boží mlýny na prodej, který mapuje aktivity iniciativy Mlýny městu! usilující o další kulturní rozvoj tohoto areálu. Jakým způsobem lze objekt kulturně využívat v současnosti, se pokusí následně ilustrovat tato přehlídka. Ta nabídne různorodý program, který má v podtitulu slova interaktivní a audiovizuální. A přesně tyto disciplíny bude akcentovat jedna z programových linií akce.

Ta zahrnuje několik workshopů, z nichž hned několik bude zcela neopakovatelných. Předně jde o nahrávací workshop s hudebními producenty Ondřejem Ježkem a Federselem s názvem Automatické mlýny jako hudební nástroj. Jeho účastníci budou zaznamenávat a zpracovávat autentické zvuky tohoto areálu, které pak přetaví v hudební koláž. Obdobným způsobem, ovšem s využitím filmových technik, bude pracovat i workshop s názvem 8 milimetrů filmaře Ondřeje Vavrečky. Následovat bude projekce snímku De Potentia Dei, který byl na MFDF Ji.hlava oceněn jako nejlepší experimentální film. Zdokonalit se návštěvníci mohou také ve fotografování díky praktickým fotodílnám od firmy FOMEI nebo si mohou otestovat své hudební vlohy s Tomášem Vondrou (kapela Orient) a jeho pady.Své místo v programu má však i prezentace současného výtvarného umění. Kristina Fingerland, Olbram Pavlíček a Namor Ynrobyv či Ouroboros Projekt HANY FRISONSOVE a Michaely Karásek Čejkové promění část mlýnice v galerii. Prezentovat se zde ovšem budou i mnohé další projekty spojené nejen s vizuální kulturou. Namátkou jde o diskuzi nejen o procentu na umění s Petrem Dubem ze spolku Skutek, výtvarnou performance Automat, prezentaci Galerie Plato z Ostravy, interdisciplinární projekt Divná místa, kolektiv SodaStream či specifické vydavatelství Kudla Werkstatt.


Rozmanité podoby nezávislé hudební scény, její aktuální trendy a tendence bude zkoumat hudební program přehlídky, který využije atraktivního prostředí Automatických mlýnů v honbě za exkluzivními audiovizuálními zážitky. Na programu naleznete například doposud největší ucelenou přehlídku hudebníků vydávajících pod značkou Baba Vanga. V sobotu 6. května se tak představí tuzemský projekt Střed Světa, maďarský nihilistický noise technař UJ Bála, Chilanka Corazón de Robota, polský producent Maciej Maciagowski nebo pražská akvizice s americkými kořeny Ken Ganfield. Tuto mezinárodní sestavu doplní sami zakladatelé vydavatelství Lucia Udvardyová a Peter Gonda.


I ostatní dny však budou mít atraktivní hudební tečku. Úvodní páteční večer bude patřit weird hip-hopovému one-man projektu z Chicaga s názvem Last King of Poland, specifickým hudebním i vizuálním remixům brněnské hudební a televizní tvorby v podání Járy Tarnovského a Pavla Richtera či skvělé darkpopové naději LAVRA. Party time úvodního dne si však jistě přisvojí kompletní soupiska kolektivu OPAK DISSU, který tepe do zažitých klišé českého rapu. Rituálně taneční závěr pak bude patřit brněnské enklávě. Tu v programu svým DJ setem reprezentují členové promotérského kolektivu AVA a také zástupci Bastl Instruments – tedy komunity, která vyrábí jedny z těch nejzábavnějších synťáků. Kolektiv Bastl Instruments bude zastupovat Outin, Casper a jako host newyorský hudební producent a též autor modulárních syntezátorů a efektů Snazzy.

Z programu zbývá pouze upozornit na mimořádně hudebně nabitý nedělní večer. Ten odstartuje industriální skupina Sklo, následovat poté budou ambientně či vizuálně experimentující projekty Enchanded Lands, McLaren Surface a Ondrej Zajac, přičemž debut posledně jmenovaného ocenil i hudební magazín The Wire. Vrcholem lineupu bude jistě slovenské duo Tittingur. Jejich aktuální album Lavina právem aspiruje na událost roku na slovenské scéně. Zagami Jericho pak pro změnu na scénu českou vtrhla taktéž silou přírodního živlu a představí se se svým charakteristickým mixem postkyberpunkové estetiky a osmdesátkové elektroniky. Hudební historií zpět se vydává i nový projekt Wima Dehaena s názvem BENELUX ENERGY. Ten je zřetelnou reminiscencí gabba kultury 90. let. Tečku za celým programem pak napíše svým závěrečným DJ setem kolektiv sdružený okolo blogu mapujícího současnou klubovou scénu s názvem Gin & Platonic. Každý den si také ve třech termínech (14h, 16h, a 21h) můžete užít inspirativní prohlídku objektu Automatických mlýnů s komentářem od některého z architektů spolku Offcity.

Info

MENU LABoratory #pilnackovatovarna
22. 4. 2017 17:00
Pilnáčkova Továrna, Hradec Králové

www.facebook.com/events/1006454839486436

MENU LABoratory #automatickemlyny
5. - 7. 5. 2017
Automatické Mlýny, Pardubice

www.facebook.com/events/205046449994649
www.menumusic.cz
www.offcity.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dingo opouští bezpečný úkryt

redakce 22.10.2019

Nepravděpodobná směsice artfolku, americany, country a jemného freakovství. Východní western z pražské buše.

Dubioza Kolektiv v Praze

redakce 22.10.2019

Pódiovou show kluci brousí jako diamant a svými rytmy dokáží strhnout celé davy. Dubioza slibuje zážitky, na které se jen tak nezapomíná.

KlipyTipy: Papyllon - What About Tonight

redakce 21.10.2019

Singel si po vydavateľskej stránke na konto pripíše holandský label s príznačným názvom This could be your music label, ktorý sa zameriava najmä na súčasné žánre.

Na festivale Mobilis vystúpi hudobný producent Murcof

redakce 21.10.2019

Domáci a zahraniční umelci a umelkyne predstavia radikálne umelecké imaginácie, praxe a texty, ktoré sú kritické voči súčasnosti.

Studenti chystají velkou oslavu svobody na Národní třídě

redakce 21.10.2019

Náměstí Václava Havla (Piazzetta Národního divadla) bude patřit dvacítce neziskových organizací, které zde budou prezentovat interaktivní formou svou činnost.

Nové výstavy: nekonformní mladá Amerika, francouzský Kolektiv W, rodinné vztahy

redakce 20.10.2019

Ve vysočanské Pragovce budou hned čtyři nové výstavy. Young American, Mimořádné vstupy IV., Obraz rodiny a Přechodné zázemí.

The Murder Capital poprvé v Praze

redakce 20.10.2019

Není to síla, pochmurnost nebo vztek, ale laskavost a něha, co dělá kapelu tak jedinečnou. Nejlepší postpunk současnosti.

Súčasné mená česko-slovenskej elektronickej scény v Puncte

redakce 20.10.2019

Lowmoe, Dead Janitor, Macronoise a další? Koncert pod hlavičkou labelu Xion.

Písničkář Kevin Morby poprvé v Praze

redakce 18.10.2019

Spirituální písně pro světský věk. Kevin Morby, tradiční, o nadčasovost usilující americký písničkář, poprvé v Praze.

Floex poprvé naživo představí hudbu z Machinaria

redakce 18.10.2019

Albu Machinarium Remixed, na němž hudbě Floexe k oblíbené počítačové hře Machinarium vdechli nový život Orbital nebo 65daysofstatic, bude uvedeno i živě.