Zprávy / Pozvánky

MENU LABoratory zná hudební program

MENU LABoratory zná hudební program

redakce | Zprávy / Pozvánky | 04.05.2017

Hlavní část programu letošní přehlídky audiovizuálního umění MENU LABoratory se ve dnech 5. – 7. května uskuteční v pardubických Winternitzových mlýnech od architekta Josefa Gočára. Ne nadarmo tak bude jednou z úvodních položek tohoto třídenního kulturního maratonu projekce dokumentu Filipa Remundy s názvem Boží mlýny na prodej, který mapuje aktivity iniciativy Mlýny městu! usilující o další kulturní rozvoj tohoto areálu. Jakým způsobem lze objekt kulturně využívat v současnosti, se pokusí následně ilustrovat tato přehlídka. Ta nabídne různorodý program, který má v podtitulu slova interaktivní a audiovizuální. A přesně tyto disciplíny bude akcentovat jedna z programových linií akce.

Ta zahrnuje několik workshopů, z nichž hned několik bude zcela neopakovatelných. Předně jde o nahrávací workshop s hudebními producenty Ondřejem Ježkem a Federselem s názvem Automatické mlýny jako hudební nástroj. Jeho účastníci budou zaznamenávat a zpracovávat autentické zvuky tohoto areálu, které pak přetaví v hudební koláž. Obdobným způsobem, ovšem s využitím filmových technik, bude pracovat i workshop s názvem 8 milimetrů filmaře Ondřeje Vavrečky. Následovat bude projekce snímku De Potentia Dei, který byl na MFDF Ji.hlava oceněn jako nejlepší experimentální film. Zdokonalit se návštěvníci mohou také ve fotografování díky praktickým fotodílnám od firmy FOMEI nebo si mohou otestovat své hudební vlohy s Tomášem Vondrou (kapela Orient) a jeho pady.Své místo v programu má však i prezentace současného výtvarného umění. Kristina Fingerland, Olbram Pavlíček a Namor Ynrobyv či Ouroboros Projekt HANY FRISONSOVE a Michaely Karásek Čejkové promění část mlýnice v galerii. Prezentovat se zde ovšem budou i mnohé další projekty spojené nejen s vizuální kulturou. Namátkou jde o diskuzi nejen o procentu na umění s Petrem Dubem ze spolku Skutek, výtvarnou performance Automat, prezentaci Galerie Plato z Ostravy, interdisciplinární projekt Divná místa, kolektiv SodaStream či specifické vydavatelství Kudla Werkstatt.


Rozmanité podoby nezávislé hudební scény, její aktuální trendy a tendence bude zkoumat hudební program přehlídky, který využije atraktivního prostředí Automatických mlýnů v honbě za exkluzivními audiovizuálními zážitky. Na programu naleznete například doposud největší ucelenou přehlídku hudebníků vydávajících pod značkou Baba Vanga. V sobotu 6. května se tak představí tuzemský projekt Střed Světa, maďarský nihilistický noise technař UJ Bála, Chilanka Corazón de Robota, polský producent Maciej Maciagowski nebo pražská akvizice s americkými kořeny Ken Ganfield. Tuto mezinárodní sestavu doplní sami zakladatelé vydavatelství Lucia Udvardyová a Peter Gonda.


I ostatní dny však budou mít atraktivní hudební tečku. Úvodní páteční večer bude patřit weird hip-hopovému one-man projektu z Chicaga s názvem Last King of Poland, specifickým hudebním i vizuálním remixům brněnské hudební a televizní tvorby v podání Járy Tarnovského a Pavla Richtera či skvělé darkpopové naději LAVRA. Party time úvodního dne si však jistě přisvojí kompletní soupiska kolektivu OPAK DISSU, který tepe do zažitých klišé českého rapu. Rituálně taneční závěr pak bude patřit brněnské enklávě. Tu v programu svým DJ setem reprezentují členové promotérského kolektivu AVA a také zástupci Bastl Instruments – tedy komunity, která vyrábí jedny z těch nejzábavnějších synťáků. Kolektiv Bastl Instruments bude zastupovat Outin, Casper a jako host newyorský hudební producent a též autor modulárních syntezátorů a efektů Snazzy.

Z programu zbývá pouze upozornit na mimořádně hudebně nabitý nedělní večer. Ten odstartuje industriální skupina Sklo, následovat poté budou ambientně či vizuálně experimentující projekty Enchanded Lands, McLaren Surface a Ondrej Zajac, přičemž debut posledně jmenovaného ocenil i hudební magazín The Wire. Vrcholem lineupu bude jistě slovenské duo Tittingur. Jejich aktuální album Lavina právem aspiruje na událost roku na slovenské scéně. Zagami Jericho pak pro změnu na scénu českou vtrhla taktéž silou přírodního živlu a představí se se svým charakteristickým mixem postkyberpunkové estetiky a osmdesátkové elektroniky. Hudební historií zpět se vydává i nový projekt Wima Dehaena s názvem BENELUX ENERGY. Ten je zřetelnou reminiscencí gabba kultury 90. let. Tečku za celým programem pak napíše svým závěrečným DJ setem kolektiv sdružený okolo blogu mapujícího současnou klubovou scénu s názvem Gin & Platonic. Každý den si také ve třech termínech (14h, 16h, a 21h) můžete užít inspirativní prohlídku objektu Automatických mlýnů s komentářem od některého z architektů spolku Offcity.

Info

MENU LABoratory #pilnackovatovarna
22. 4. 2017 17:00
Pilnáčkova Továrna, Hradec Králové

www.facebook.com/events/1006454839486436

MENU LABoratory #automatickemlyny
5. - 7. 5. 2017
Automatické Mlýny, Pardubice

www.facebook.com/events/205046449994649
www.menumusic.cz
www.offcity.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

JazzFestBrno hlásí tucet náhradních termínů

redakce 26.05.2020

Původní harmonogram festivalu JazzFestBrno 2020 se sice rozpadl na kousky, ale festival nyní ohlašuje celkem dvanáct náhradních termínů. Festival zahájí Avishai Cohen.

Beseda u Bigbítu se přesouvá na rok 2021

redakce 25.05.2020

„Prohra se smířením je lepší než výhra s nepřátelstvím,“ tímto arabským příslovím organizátoři Besedy u Bigbítu v Tasově na Hodonínsku na svém webu shrnuli stávající.

Open air s Billow a Hello Incognito

redakce 24.05.2020

Tiché lo-fi nahrávky zaznamenané v prostředí pokojíků v Praze, Varšavě nebo Bílých Karpatech vzbudily ohlas českých kritiků. Billow je povezou na sever.

Tomáš Palucha i Orient, Divadlo 29

redakce 24.05.2020

Pardubické Divadlo 29 ukončuje koncertní pauzu rázně i magicky.

Monika Načeva vydává studiovku Zdivočelí koně

redakce 21.05.2020

Na novém albu Načeva spolu s klávesistou Davidem Kabzanem a bubenicí Markétou Pták zhudebnili texty básníků pronásledovaných minulým režimem.

Fource Live: Bratři, Chief Bromden a další

redakce 20.05.2020

Před několik týdny bylo oznámeno spuštění série Fource Live, která slibuje koncerty pečlivě vybraných kapel z domácí scény, i profesionální záznamy.

Komedie Malá lež míří do českých kin

redakce 20.05.2020

Herečka a rapperka Awkwafina získala za roli ve filmu Zlatý globus pro nejlepší herečku.

Elektronické duo Bratři procestuje šestnáct evropských zemí

redakce 19.05.2020

Během více než měsíčního online showcase projektu budou představeny kapely, které formují budoucnost evropské hudby. Liveurope.

První společný koncert všech dobrých lidí labelu Divnosti

redakce 17.05.2020

Label Divnosti představí své kapely a projekty Ima Teva, Člověk krve, Neřvi mi do ucha a něco něco.

V Lucerna Music Baru se v průběhu května uskuteční série eKoncertů

redakce 15.05.2020

Kapely si zahrají opět s přítomným publikem a fanoušci budou znovu součástí živého koncertu přímo v klubu i online.