Zprávy / Festivalové

Pokus o manifest, Hra na Trumpa i site-specific na Ostravských dnech

Pokus o manifest, Hra na Trumpa i site-specific na Ostravských dnech

redakce | Zprávy / Festivalové | 06.04.2023

Aktuálně rezonující témata i revize a znovuobjevování minulosti, desítky světových premiér a performance na nových místech, padesátka přítomných skladatelů, velké orchestry, ansámbly, sólisté, elektronická hudba, opera i hudba pro katedrálu – to vše a daleko více bude součástí 12. bienále festivalu hudby dneška Ostravské dny, během deseti dní i s několika koncerty denně.

více o festivalu zde

Centrum Ostravy ožije díky festivalu na deseti místech, od sebe vzdálených několik minut chůze, včetně nového uměleckého klastru Ostravské univerzity na Černé louce a intervence do unikátních prostor městské galerie současného umění Plato. Součástí festivalu jsou skladby cca třiceti mladých skladatelů a skladatelek, rezidentů souběžného Institutu Ostravských dnů.

Hlavním „orchestrálním sálem“ festivalu zůstává velkorysé zastřešené náměstí Trojhalí Karolina. V unikátním postindustriálním prostoru se uskuteční pět velkých koncertů. Harmoniu i varhanám je na úvod vyhrazen kostel sv. Václava. Interpreti „prostorových“ kompozic se rozmístí v Katedrále Božského Spasitele, už teď jsou pro ni hotové skladby Michala Rataje, Jana Dobiáše nebo Pavla Zemka Nováka. Minimaraton elektronické hudby (kurátor Martin Režný) zamíří do bývalé prodejny Bauhausu i nové galerie Díra. Operky v prostoru a site –specific performance překvapí kolemjdoucí na centrálním Masarykově náměstí i nábřeží nedaleké Ostravice – Malá Kodaň. Pro konvertovanou historickou budovu jatek Plato už teď komponuje Raven Chacon a Peter Ablinger. Díky Bernhardu Langovi se ocitneme v Divadle Antonína Dvořáka. Novinkou letošních Ostravských dnů je spolupráce s Ostravskou univerzitou, a tedy nové sídlo festivalu – City Campus na Černé louce. Díky akusticky vynikajícímu sálu se nový umělecký klastr stane také koncertní destinací festivalu.

Ostravské dny (liché roky) – to jsou hlavně nové skladby pro orchestr, ale vztahují se i k NODO / Dny nové opery Ostrava (sudé roky). Letos to bude monodrama Playing Trump. Cheap Opera #2 (2019) z dílny rakouského skladatele a hvězdy evropského formátu, rezidenčního skladatele Ostravy Bernharda Langa. Inspirací pro toto panoptikální dílo bylo „svérázné“ působení bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a dezinformační tendence, které provázely (nejen) jeho předvolební kampaň. V opeře, která je po hudební stránce strhující koláží avantgardy, jazzu, popu, minimalismu i elektronické hudby, nechybí ani smyčky (loops), kterými je Lang pověstný. Opera patří do Langovy série cheap operas (laciných oper), které se vyznačují tím, že používají velmi malý instrumentální ansámbl, ale zato využívají všech technických a elektroakustických možností: samplových technologií, zesilovačů a syntezátorů. V jediné zpívané roli se představí francouzská sopranistka Donatienne Michel-Dansac, doprovodí ji hráči Ostravské bandy pod taktovkou Johannesa Kalitzkeho. Režie a scénického designu se ujme tandem Jiří Nekvasil a David Bazika. Česká premiéra se uskuteční 1. září v Divadle Antonína Dvořáka.


Po dvou letech se do Ostravy vrátí jedinečné šestinotónové harmonium, exponát Národního muzea. K renesanci tohoto nástroje z 30. let minulého století, kdy vzniklo na objednávku jednoho z nejvýznamnějších průkopníků mikrointervalové hudby Aloise Háby, došlo v roce 2018 právě na NODO, kde jsme byli svědky světové premiéry Hábovy šestinotónové opery Přijď království Tvé! Tehdy poprvé za harmonium usedl klavírista Miroslav Beinhauer, který je pravděpodobně jediným člověkem na světě ovládajícím tento specifický nástroj. Ten způsobil zásadní průlom v repertoáru pro harmonium a během několika málo let vzniklo pro dříve výlučně muzejní exponát zhruba dvacet nových skladeb. Světové premiéry od Philla Niblocka, Klause Langa, Idina Samimi Mofakhama, Iana Mikysky a Judith Berkson studuje Miroslav Beinhauer, na festivalu pak zazní hned první den, 24. srpna.

I letos budou Ostravské dny hostit skladatele a umělce ze Spojených států, které s Českou republikou od vzniku Ostravských dnů v roce 2001 spojuje osoba uměleckého ředitele a zakladatele pořádajícího Ostravského centra nové hudby Petra Kotíka. S novými kompozicemi přijede taktéž legendární Roscoe Mitchell, Amina Claudine Myers, Phill Niblock, Christian Wolff, Alvin Curran nebo o generace mladší Eric Wubbels. Na programu je také hudba Frederica Rzewského, Jamese Tenneyho a Julia Eastmana.

Info

Ostravské dny
14. 8. –⁠ 2. 9. 2023
Ostrava
web festivalu

foto © Brinkhoff Moegenburg

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sharpe rozširuje festivalový a konferenčný program

redakce 22.02.2024

Od lokálneho rádia až po jednu z najvplyvnejších hudobných platforiem, ktorá nestratila silnú komunitu poslucháčov.

Festival filmu a vědy AFO, motiv: paměť

redakce 22.02.2024

Fanoušci dokumentárního filmu se letos mohou těšit na ambiciózní výlety do budoucí minulosti.

Festival Spectaculare má kompletní program

redakce 20.02.2024

Headlinery jsou britský hudební inovátor Clark, oxfordští Mammal Hands nebo ambientní Loscil & Lawrence English.

Panteón Rococó na Mighty Sounds

redakce 14.02.2024

Jejich charakteristický styl vychází z punku, ska, reggae, salsy i mariachi. To vše transformuje na podiu osmičlenný soubor v masu energie.

Brutal Assault: dřevní thrash i stoner

redakce 13.02.2024

Kapela Baroness, která byla se svým ambiciózním albem Gold & Grey nominovaná na Grammy, přiveze do pevnosti své nejnovější šesté studiové album Stone.

První letošní koncerty Prague Music Performance

redakce 12.02.2024

Prague Music Performance uvede hudbu avantgardisty Jamese Tenneyho i koncert šesti premiérových skladeb v jediném večeru.

Blues Alive přiveze držitele Blues Music Awards nebo Grammy

redakce 06.02.2024

Zahrají například Cedric Burnside, Eric Bibb, Albert Castiglia nebo Chuck Prophet.

JazzFestBrno přiveze Samaru Joy, Chrise Bottiho, Snarky Puppy, Bélu Flecka i Laufey

redakce 31.01.2024

Úvodní vystoupení Nduduza Makhathiniho zahajuje novou koncertní řadu Club Life.

Tallinn Music Week oznámil první jména

redakce 28.01.2024

Tallinn Music Week je jedním z nejuznávanějších eventů nové hudby, městské kultury a klíčových networkingových akcí.

Metronome Prague přiveze Michaela Kiwanuku

redakce 26.01.2024

Michael Kiwanuka zpívá vřelým hlasem o úzkosti i naději, o rasismu a policejní brutalitě, víře v sebe sama i o tom, co dnes znamená být lidskou bytostí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace