Zprávy / Festivalové

PAF Olomouc opět živě

PAF Olomouc opět živě

redakce | Zprávy / Festivalové | 07.11.2022

Po třech letech fyzické absence podepsal festival smlouvu s ďáblem, Olomouc a všichni návštěvníci festivalu se tak opět mohou těšit na metafyzické prolnutí, které se manifestuje 1. až 4. 12. 2022 v kulisách barokního konviktu a dalších místech Olomouce. Téma letošního ročníku je opředeno tajemstvím, a i když by bylo lepší jej až do samotného závěru festivalu neprozradit, malá nápověda neuškodí –⁠ začíná na F a končí na aust. Mytický Faust prošel, stejně jako festival PAF Olomouc a společnost, mnoha změnami a interpretacemi. Příběh o Faustovi je i příběhem o vykořenění a ztrátě svého původního místa cizím přičiněním.

Interpretaci vykořenění a násilného vysídlení s možností následného dialogu a smíření přinese do chladné Olomouce libanonská umělkyně Rana Hamadeh. Spolu s panelem věnujícím se sociálním implikacím sofoklovského Oidipa přiveze i strhující zvukovou performanci Can You Make a Pet of Him Like a Bird or Put Him on a Leash for Your Girls? Motivy ztráty kulturní identity se objevují i ve tvorbě hudební producentky Chuquimamani-Condori a jejího bratra Joshuy Chuquimia Cramptona. Sourozenci jsou přímými potomky jihoamerického lidu Aymara. Právě násilná evropská kolonizace území, které lid Aymara obýval, a novodobá oprese bolivijskou garniturou působí jako hlavní motiv filmu Amara’s Tongue: Daughter (2021).

Skladatel Billy J. Bultheel se v Olomouci objevil v roce 2020, kdy speciálně pro online edici PAF Olomouc vytvořil performativní projekt The Minutes Olomouc. Dlouhodobá spolupráce Bultheela s v Berlíně působícím umělcem Alexandrem Iezzi vyústila v nový hudební projekt s názvem 33. V rámci této třicáté třetí spolupráce vydali i album 33-69. To v sobě spojuje veškeré tvůrčí rysy obou autorů –⁠ surové breakové beaty s barokními motivy a temnou psyché. V Londýně působící italská umělkyně Rebecca Salvadori na téma festivalu reaguje vlastní produkcí filmového prostředí, které bude na PAFu přítomné jako laboratoř pro koncerty, natáčení a rozhovory, kam pozvala mj. dvojici hudebníků Kenichiho Iwasu & Maxwella Sterlinga nebo vizuálního umělce Charlieho Hopea. Během PAFu uvede i aktuální video The Sun Has No Shadow, kde mapuje londýnskou klubovou scénu skrze úzký okruh přátel a spolupracovníků.


Jediná česká soutěž věnovaná pohyblivému obrazu, filmu a videu napříč galerijním a filmovým prostředím proběhne po šestnácté pod názvem Jiné Vize CZ 2022. Každý ročník má přizvaného kurátora, který vybírá z přihlášených děl soutěžní desítku. Těchto deset snímků bude promítnuto jako jedno pásmo a během celého festivalu budou ke zhlédnutí i v rámci skupinové instalace v Galerii XY v Olomouci.

Kromě unikátních projektů, které budou mít diváci možnost vidět pouze jednou za život, představí festival i několik premiérových snímků. Premiéra filmu Revue Kroky vizuálního umělce Jiřího Havlíčka nabídne finální rozhřešení pořadu Kroky ze sedmdesátých let. Jiří Lábus se v něm setká s několika dávnými kolegy, kteří utonuli v bezčasí televizního světa. Televize Estráda na festivalu uvede nový snímek inspirovaný orwellovským ternem Anděl na dně. Kromě toho také přiveze loutkovou divadelní hru na motivy povídky Karla Čapka O zázračném tulákovi Chudáci. Předpremiéru na festivalu bude mít očekávaný snímek Víta Pancíře Zelený film, nic víc, ten v sobě spojuje klasické motivy lásky a smrti se snovými pasážemi inspirované básní Františka Halase Nic víc. Jan Kulka se dlouhodobě věnuje úpravám a novotvarům filmového média, jeho premiérový snímek Patterns vznikl tiskem na 60mm film a je promítán na autorem vyrobeném zařízení –⁠ divákům nabídne vizuálně nabitý zážitek živého kina plného geometrických tvarů a hrou světla.

Info

PAF Olomouc
1.–⁠4. 12. 2022
Olomouc
web festivalu

foto © Jaroslav Chromek

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Foals, Yungblud, M83 a Moderat na Grape festivale

redakce 05.12.2022

Na potešenie všetkých fanúšikov Moderat vydali nový album More D4ta. Rovnako ohlásili aj svoje prvé koncerty a my ich opäť uvidíme v lete na Grape.

Editors a White Lies na Metronome Prague

redakce 02.12.2022

White Lies vyzkoušeli syntetické příchutě i novovlnné groovy, prozkoumali neznámé elektronické zvukové krajiny a šli i cestou progresivních experimentů.

OFF Festival nabídne hardcore, psychodelii, k-pop i noise

redakce 01.12.2022

Katovický OFF vykopává prvních 14 důvodů, proč se těšit na léto. Festival proběhne tradičně v Údolí tří rybníků.

Na KovnaFestu se představí trap, noise i klezmer

redakce 30.11.2022

KovnaFest je jednodenní komunitní festival, který proběhne v žižkovském prostoru Punctum–Krásovka v osmé edici.

Rock for People 2023: The 1975

redakce 29.11.2022

Většina alb The 1975 se umístila na vrcholných příčkách britských i amerických hitparád a v roce 2020 si vysloužili i nominaci na cenu Grammy.

PAF Olomouc začíná po neděli

redakce 27.11.2022

V průběhu festivalu se několik desítek umělců světového významu společně s diváky pokusí nalézt odpovědi na kryptický odkaz faustovské legendy.

Eurosonic rozšiřuje program

redakce 22.11.2022

K dříve oznámeným domácím jménům, jako jsou jsou zpěvačky Aiko, Amelie Siba a Nina Kohout vystoupí i Hentai Corporation, Adela Mede nebo 52 Hertz Whale.

Festival proti násiliu

redakce 15.11.2022

Okrem odkazu Nežnej revolúcie sa chcú spoločne postaviť proti prejavom neznášanlivosti a násiliu, ktoré je ich dôsledkom.

Festival Sharpe oznámil prvé mená

redakce 14.11.2022

Koncerty v ateliéroch, kabinete či na dvore bývalej školy. V ikonických priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky.

Berlínské CTM oznamuje první jména

redakce 12.11.2022

Těžištěm festivalu je tradičně alternativní elektronika, tradičně ale vybočí i do jiných žánrů a uměleckých disciplín.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace