Články / Sloupky/Blogy

Preview: ESNS 2022

Preview: ESNS 2022

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 17.01.2022

Ve středu začíná další ročník pověstného showcase festivalu Eurosonic Noorderslag, který můžeme opět po roce sledovat pouze z pohodlí domova. Zmrzlé ulice Groningenu budou chybět, ale zase toho stihneme o dost víc, a ještě se k tomu můžeme zpětně vracet. V rámci přesunutí kompletního programu do online prostředí sice některá jména zmizela, postrádáme hlavně Bob Vylan nebo Wu-Lu, ale většina našlapaného line-upu zůstala. Vybrat několik z téměř tří stovek jmen bylo letos ještě těžší než obvykle, pochopitelně je třeba nezapomenout také na Amelii Sibu nebo další zástupce domácí scény jako Giudi nebo Lambdu či bratrského Slovenska – 52 Hertz Whale nebo Bulp. Ti všichni se v programu největšího evropského showcasu objeví také. Kompletní harmonogram najdete zde.

ANNA B SAVAGE
středa 19. 1. ve 20:35 | ESNS 02
Goticky majestátní klenuté melodie, hluboko posazený hlas a dar vznášet v sebejednodušší písni nečekané a zvídavé otázky. Londýnská hudebnice debutovala loni povedeným albem A Common Turn, o tomhle jménu jistě ještě uslyšíme.


BŁOTO
čtvrtek 20. 1. ve 22:10 | ESNS 03
Vratislavský kvartet Błoto navazuje na hlubokou tradici experimentální linie polského jazzu. Skupina vznikla původně pouze jako jednorázový projekt členů kolektivu EABS, ale už nějakou dobu patří mezi nejzmiňovanější jazzová jména na polské scéně. Vzhledem ke kvalitám loňského alba Kwasy i zasady naprosto zaslouženě.


DON MELODY CLUB
sobota 22. 1. ve 20:15 | ESNS 03
Funkově rozevlátí The Mauskovic Dance Band se na ESNS objevili před několika lety, v početném amsterdamském kolektivu najdeme hned několik osobností, které postupně přichází s vlastními projekty. Dalším z nich je Donald Madjid, který pod nickem Don Melody Club loni vydal kouzelné album Pure Donzin. Analogové syntezátory, drum machine ze šedesátek a spousta talentu.


MARTA DEL GRANDI
pátek 21. 1. ve 20:05 | ESNS 02
Italská hudebnice vydala loni na labelu Fire Records dojemnou (a dojemně pojmenovanou) kolekci Until We Fossilize. V recenzích se podezřele často objevovala jména jako David Lynch, Ennio Morricone nebo PJ Harvey.


QUINQUIS
pátek 21. 1. ve 20:50 | ESNS 03
Francouzská umělkyně Émilie Tiersen nedávno pod novým nickem Quinquis (dříve Tiny Feet) vydala famózní singl Adkrog, který zdobí majestátní melodie i vrstvené syntezátory. Album Seim vychází na jaře u labelu Mute, to už je samo o sobě zárukou kvality.


SANTA SALUT
středa 19. 1. ve 21:20 | ESNS 02
Bez rapu by to pochopitelně nešlo, navíc když se někdo může pochlubit tak suverénní flow jako barcelonská rodačka Salut Cebrià. Katalánka umí křičet i zlobit se, ale nijak se nestydí ani za rozverně lyrickou polohu, kterou ukázala na loňském singlu Oasis. Letošní track Self Love je ale zase úplně o něčem jiném. Album brzy, dejte pozor.


SYLVIE KREUSCH
středa 19. 1. ve 21:10 | ESNS 01
Belgickou umělkyni jsme prvně zaregistrovali coby back vokalistku a partnerku Maartena Devoldera na albech Warhaus. Poté se nějakou dobu věnovala spíše kariéře modelky, ale od roku 2019 pravidelně vydává pozoruhodné popové singly, které loni v listopadu doplnilo dotažené album Montbray. Kvitujeme talent, styl i atmosféru.


THE LOUNGE SOCIETY
čtvrtek 20. 1. ve 21:30 | ESNS 02
Label Speedy Wunderground a producent Dan Carey. Vážně potřebujete vědět ještě něco?


WET LEG
středa 19. 1. ve 21:30 | ESNS 01
Rhian Teasdale a Hester Chambers, vystupující coby Wet Leg, se objevují snad ve všech seznamech jmen, která by měla letos prorazit. A zjevně po právu. Eponymní debut vychází začátkem dubna na labelu Domino.


YARD ACT
pátek 21. 1. ve 21:05 | ESNS 01
Jízlivý postpunk z Leedsu a album měsíce v aktuálním čísle Full Moonu. The Overload!


YDEGIRL
středa 19. 1. ve 20:00 | ESNS 01
Pod nickem Ydegirl se skrývá dánská umělkyně Andrea Novel, čekejte neotřelý severský folk s noir atmosférou a četnými popovými záblesky. The Quietus potvrzuje.

Info

ESNS
web festivalu

foto © se svolením ESNS

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #78: Potopa

Michal Pařízek 06.05.2022

Chodit pozdě může být i výhoda. Je hodina po začátku tiskovky, Rudolfinum je v podstatě prázdné...

Sharpe 2022: To nejlepší

redakce 26.04.2022

Po reportu a fotogalerii ještě přinášíme obvyklé shromáždění vrcholů přehlídky, oslovili jsme taky další obvyklé podezřelé, kamarády a jiné celebrity.

Šejkr #77: Prokopat se ven

Michal Pařízek 22.04.2022

Nedávno mi jeden známý v baru říkal, že mu dnešní doba občas připomíná jakési „vylepšené devadesátky“. Upřímně mě to vyděsilo, hlubší definici jsem z něj nedostal, třeba ji ani neznal.

Свiт нiколи не буде колишнiм (Svět nikdy nebude stejný)

Alexander Proletarskyi 20.04.2022

Publikujeme v ukrajinštině hlavní text Full Moonu #132 od novináře, fotografa a hudebního aktivisty Alexandra Proletarského, který přispívá do magazínů Sho nebo Karabas Live a žije v Oděse.

Šejkr #76: „Almond caramel frappe pineapple root beer“

Michal Pařízek 08.04.2022

Když vás jednou nepustí do oblíbeného baru, tak to může být i výhra. Historka se váže ke středečnímu večeru, nakonec jsme s kamarádkou skončili o pár bloků níže ve Vrškách…

Šejkr #75: Znenadání

Michal Pařízek 25.03.2022

Když jsem ze schránky vytahoval pohled s obrazem mračného západu slunce nad Virginií, fakt jsem se divil...

Preview: Jeden svět 2022

Ondra Helar 20.03.2022

Téma festivalu dokumentárních filmů Jeden svět se obrací k jeho kořenům. „Cesty svobody“ přímo odkazují na lidskoprávní tematiku, která stála u jeho založení. Tipy pro vás.

Šejkr #74: „Jako všichni.“

Michal Pařízek 11.03.2022

Mířím do karlínských Kasáren na jednu z mnoha benefic. Hned při vstupu do dvora udělá člověku radost, kolik je tam lidí, nakonec se do sálu vlastně ani nedostanu.

Šejkr #73: „What the hammer, what the chain... “

Michal Pařízek 25.02.2022

S Daniellou a Alexanderem se bavíme i o tom, jak v době války budou lidé reagovat. Nemyslím státnicky, spíš v rámci společnosti, obyčejně. Čtu jim nahlas jeden z hrdě národoveckých…

Šejkr #72: „Prodali jsme léto?“

Michal Pařízek 11.02.2022

Taky vám přijde, že je neuvěřitelné, jak rychle problém, se kterým už dva roky žijeme, najednou zmizel? Alespoň tedy podle rétoriky a postojů jistých elit.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace