Články / Sloupky/Blogy

Preview: ESNS 2022

Preview: ESNS 2022

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 17.01.2022

Ve středu začíná další ročník pověstného showcase festivalu Eurosonic Noorderslag, který můžeme opět po roce sledovat pouze z pohodlí domova. Zmrzlé ulice Groningenu budou chybět, ale zase toho stihneme o dost víc, a ještě se k tomu můžeme zpětně vracet. V rámci přesunutí kompletního programu do online prostředí sice některá jména zmizela, postrádáme hlavně Bob Vylan nebo Wu-Lu, ale většina našlapaného line-upu zůstala. Vybrat několik z téměř tří stovek jmen bylo letos ještě těžší než obvykle, pochopitelně je třeba nezapomenout také na Amelii Sibu nebo další zástupce domácí scény jako Giudi nebo Lambdu či bratrského Slovenska – 52 Hertz Whale nebo Bulp. Ti všichni se v programu největšího evropského showcasu objeví také. Kompletní harmonogram najdete zde.

ANNA B SAVAGE
středa 19. 1. ve 20:35 | ESNS 02
Goticky majestátní klenuté melodie, hluboko posazený hlas a dar vznášet v sebejednodušší písni nečekané a zvídavé otázky. Londýnská hudebnice debutovala loni povedeným albem A Common Turn, o tomhle jménu jistě ještě uslyšíme.


BŁOTO
čtvrtek 20. 1. ve 22:10 | ESNS 03
Vratislavský kvartet Błoto navazuje na hlubokou tradici experimentální linie polského jazzu. Skupina vznikla původně pouze jako jednorázový projekt členů kolektivu EABS, ale už nějakou dobu patří mezi nejzmiňovanější jazzová jména na polské scéně. Vzhledem ke kvalitám loňského alba Kwasy i zasady naprosto zaslouženě.


DON MELODY CLUB
sobota 22. 1. ve 20:15 | ESNS 03
Funkově rozevlátí The Mauskovic Dance Band se na ESNS objevili před několika lety, v početném amsterdamském kolektivu najdeme hned několik osobností, které postupně přichází s vlastními projekty. Dalším z nich je Donald Madjid, který pod nickem Don Melody Club loni vydal kouzelné album Pure Donzin. Analogové syntezátory, drum machine ze šedesátek a spousta talentu.


MARTA DEL GRANDI
pátek 21. 1. ve 20:05 | ESNS 02
Italská hudebnice vydala loni na labelu Fire Records dojemnou (a dojemně pojmenovanou) kolekci Until We Fossilize. V recenzích se podezřele často objevovala jména jako David Lynch, Ennio Morricone nebo PJ Harvey.


QUINQUIS
pátek 21. 1. ve 20:50 | ESNS 03
Francouzská umělkyně Émilie Tiersen nedávno pod novým nickem Quinquis (dříve Tiny Feet) vydala famózní singl Adkrog, který zdobí majestátní melodie i vrstvené syntezátory. Album Seim vychází na jaře u labelu Mute, to už je samo o sobě zárukou kvality.


SANTA SALUT
středa 19. 1. ve 21:20 | ESNS 02
Bez rapu by to pochopitelně nešlo, navíc když se někdo může pochlubit tak suverénní flow jako barcelonská rodačka Salut Cebrià. Katalánka umí křičet i zlobit se, ale nijak se nestydí ani za rozverně lyrickou polohu, kterou ukázala na loňském singlu Oasis. Letošní track Self Love je ale zase úplně o něčem jiném. Album brzy, dejte pozor.


SYLVIE KREUSCH
středa 19. 1. ve 21:10 | ESNS 01
Belgickou umělkyni jsme prvně zaregistrovali coby back vokalistku a partnerku Maartena Devoldera na albech Warhaus. Poté se nějakou dobu věnovala spíše kariéře modelky, ale od roku 2019 pravidelně vydává pozoruhodné popové singly, které loni v listopadu doplnilo dotažené album Montbray. Kvitujeme talent, styl i atmosféru.


THE LOUNGE SOCIETY
čtvrtek 20. 1. ve 21:30 | ESNS 02
Label Speedy Wunderground a producent Dan Carey. Vážně potřebujete vědět ještě něco?


WET LEG
středa 19. 1. ve 21:30 | ESNS 01
Rhian Teasdale a Hester Chambers, vystupující coby Wet Leg, se objevují snad ve všech seznamech jmen, která by měla letos prorazit. A zjevně po právu. Eponymní debut vychází začátkem dubna na labelu Domino.


YARD ACT
pátek 21. 1. ve 21:05 | ESNS 01
Jízlivý postpunk z Leedsu a album měsíce v aktuálním čísle Full Moonu. The Overload!


YDEGIRL
středa 19. 1. ve 20:00 | ESNS 01
Pod nickem Ydegirl se skrývá dánská umělkyně Andrea Novel, čekejte neotřelý severský folk s noir atmosférou a četnými popovými záblesky. The Quietus potvrzuje.

Info

ESNS
web festivalu

foto © se svolením ESNS

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #132: Řeč města

Michal Pařízek 14.06.2024

Bolognu jsem si zamiloval už loni, živé, pulsující město, kde se většina věcí odehrává venku, super jídlo i víno a hlavně právě tyhle čmáranice, kterých je město plné...

Šejkr #131: Nikdo není cizinec

Michal Pařízek 31.05.2024

Člověk potkává možná až příliš hodně lidí a (až příliš) často jim nevěnuje pozornost, jakou by si zasloužili. Není to záměr, je to prostě tak. A s písničkama je to…

Šejkr #130: Family show

Michal Pařízek 17.05.2024

„It’s not big and it’s not special.“ Nevím, proč mě ten slogan takhle chytnul, ale běží mi hlavou už týden. Spolu s Pocahontas rodinou, Big Special a dalšími.

Tak daleko, tak blízko: Selina Maisch

redakce 10.05.2024

Krátká anketa pro pianistku švýcarské kapely Glaston, před pražským koncertem.

Preview: Lonnie Holley vs. Lord Spikeheart

Michal Pařízek 09.05.2024

Na smíchovském břehu proběhnou dvě akce, které stojí za to neminout, v rámci určitého zrychleného režimu snad půjde oběhnout MeetFactory i Underdogs‘. A zítra do Brna!

Vstupní prohlídka: Kee Avil

redakce 07.05.2024

Kanadská avantgardní písničkářka, producentka a kytaristka Vicky Mettler vystoupí za týden v MeetFactory. Co dělá ve volném čase a na čem nejvíce pracuje?

Šejkr #129: „see and don't see“

Michal Pařízek 03.05.2024

Festivaly, svátky, narozeniny. Jako by toho nebylo málo samo o sobě a teď se k tomu přidalo i mistrovství světa ve snookeru...

Donaufestival 2024: To nejlepší

redakce 01.05.2024

Donaufestival 2024 opět potvrdil komplexnost dramaturgie a genius loci historického rakouského městečka na břehu Dunaje.

Sharpe 2024: To nejlepší

redakce 29.04.2024

Odjíždíme dojatí a tento rok i trochu hladoví, ale rozhodně ne po zážitcích, těch máme plné kapsy.

Šejkr #128: Hlavně aby to nebylo naposledy

Michal Pařízek 19.04.2024

Tohle je Šejkr Sharpe edition, ne snad tedy úplně komplet, ale vlastně nakonec ano. V pořadu zazní hned několik ukázek z programu plus jedna motivační na závěr směřuje taky na…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace