Články / Seriály

Preview: Tallinn Music Week 2024

Preview: Tallinn Music Week 2024

Michal Pařízek | Články / Seriály | 02.04.2024

Další ročník festivalu Tallinn Music Week toho tradičně nabízí spoustu. Těšíme se na dotažené kluby a muzea v tamním kulturním hubu Telliskivi, scény ve městě a třeba i povídání s PR specialistkou Jane Savidge. Ta v devadesátkách reprezentovala například Suede, The Verve nebo Pulp, o jejichž albu This Is Hardcore nedávno napsala knihu, kterou právě v estonském hlavním městě uvede. V rámci programu bude představen také legendární festival Burning Man, proběhne turné po tamních galeriích, volně přístupný karaoke event nebo tradiční gastro eventy či nezbytný record fair. V programu najdeme známá jména jako místní hrdinky Vera Vice nebo Kitty Florentine, všudypřítomné Tramhaus, kteří vystoupí na zdejší edici akce Vikendica, nebo řeckého croonera Johnnyho Labella. Pár dalších tipů najdete níže, obsáhlejší report následně v dubnovém Full Moonu.


EMA (EE)
Výjimečné vystoupení souboru EMA (The Ensemble of Estonian Electronic Music Society) bude věnováno interpretaci alb legendárního estonského elektronického hudebníka Svena Grünberga Hingus (1981) a OM (1988), podobně jako jeho kompozice z legendárního sovětského sci-fi filmu Hotel u mrtvého horolezce, natočeného podle knih bratrů Strugackých. Grünberg působil původně v souborech progresivního rocku jako Mikronid, Ornament nebo Mess, posléze se věnoval striktně elektronické produkci.


GUEDRA GUEDRA (MA)
Marocký producent Abdellah M. Hassak ve své intenzivní elektronické produkci snoubí folklór, hutné basové linky i chicagský footwork. Jméno si dal podle berberského rituálního bubnu, na povedeném debutu Vexillology (2021) dostává hlas severoafrické diaspory zcela nový kontext i podobu. Časté samply tradičních zpěvů, dekonstruované harmonie i neúnavný taneční rytmus. Těšíme se na nové nahrávky, už je na čase.


HHY & THE KAMPALA UNIT (CD/PT/UG)
Další důkaz vizionářských aktivit labelu Nyege Nyege. Projekt HHY & the Kampala Unit se zrodil při rezidenci portugalského producenta a hudebníka Jonathana Saldanhy ve studiích v ugandské metropoli, spolu s ním se nahrávání alba Lithium Blast (2020) zúčastnili trumpetistka a aktivistka Florence Lugemwa, perkusista Omutaba nebo soubor Kampala Prison Brass Band. Výsledkem je rázný industriální dubový sound s překvapivě melodickými momenty, HHY & the Kampala Unit by se měli letos objevit poprvé také u nás.


KLAWO (PL)
Jedno z nejvýraznějších jmen nastupující generace polského jazzu posledních let pochází z dalekého Gdaňsku. Produkce sedmičlenného souboru Klawo nezapře vášeň pro klasický funk či R&B ani lásku k hip hopu či klasickému písničkářství. Jejich skladby jsou čitelné a přímočaré, zároveň náležitě výbušné a taneční. Loňský eponymní debut se letos na podzim dočká pokračování.


MADAME GANDHI (GB)
Kiran Gandhi působila v doprovodné skupině M.I.A. nebo v Thievery Corporation, v posledních letech se věnuje převážně vlastní sólové tvorbě. V ní se odráží náklonnost k elektronické hudbě, indické kořeny i láska k R&B. Poslední EP Vibrations vyšlo v roce 2022, nové nahrávky se očekávají letos, možná i u příležitosti evropského turné, jehož část je ve znamení support slotů Jamily Woods.


MANNA (EE)
Jedna z nových tváří estonského alternativně elektronického popu. V její mysteriózní produkci se objevují vlivy dream popu, R&B, hyperpopu i industriálu, zbrusu nové album 76tape se objevilo sotva několik málo dní před festivalem.


MERYL STREEK (IE)
Při poslechu písní punkového producenta, který si říká Meryl Streek, neodbytně naskakují jména jako Billy Bragg, Julian Cope nebo Bob Vylan. Punkový přístup, nesmlouvavé politické postoje a nekonečná záplava energie. Dublinský hudebník by měl v letošním roce vydat nové album, které se může celkem snadno stát událostí.


SEREIAS (PT)
V hudbě portugalských Sereias snadno najdeme společné linie s tak legendárními soubory, jako jsou Pere Ubu, Oxbow nebo The Jesus Lizard, daleko nejsou ani Už jsme doma. Intenzivní alternativní rock plný hutných riffů, abstraktně spletitých melodií i mocného vokálu, kterým disponuje António Pedro Ribeiro, je okouzlující na nahrávkách a strhující živě. Bezpochyby jeden z tajných koňů letošního ročníku.


THE LAZY JESUS (UA)
Maskovaný ukrajinský producent Ehor Havrylenko, vystupující jako The Lazy Jesus, ve své rytmické produkci účelně a sugestivně představuje povědomé struktury slovanského folkloru. Na albu A Tribal vol. 1 z roku 2022 sampluje nejrůznější dechové, žesťové i bicí nástroje, jejich zvuk kombinuje se zurčivými i razantními beaty. Sám říká, že by rád vyslal „náš etnokulturní kodex do celého světa, abychom byli známí nejen díky hudbě z Eurovize“.


THOMAS BACKMAN (SE)
Hudba skupiny okolo saxofonisty a klarinetisty Thomase Backmana bývá nazývana „crime jazz“ nebo „slow-burn yearning widescreen chamber pop“. Zatím poslední album When Light Is Put Away z roku 2021 ve Švédsku posbíralo snad všechna ocenění, přináší totiž unikátní směs jazzu, showgazu, hip hopu, abstraktního popu i postrocku. Referenční body? Bohren and der Club of Gore, Morphine nebo The Budos Band.

Info

Tallinn Music Week
3.–7. 4. 2024 Tallinn, Estonsko web

foto © Silver Jaanson

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pořadatelská: Martina Lesner (United Islands of Prague)

redakce 18.04.2024

Položili jsme několik otázek hledačce nových talentů, bookerce a dramaturgyni festivalů.

Kam na rajz s Michalem Berezňákem (Sharpe)

redakce 16.04.2024

Jarní Sharpe, chorvatský INmusic festival, Taylor Swift v Londýně. Na jaké akce nás pozve vášnivý koncertní a festivalový manažer?

Vstupní prohlídka: Marcel Gidote’s Holy Crab

redakce 10.04.2024

Loni se jim toho povedlo hodně: v březnu vydali album Farm Alarm, pak dva singly, první evropskou tour a k tomu vydávají soundtrack k počítačové hře.

Douška vydavatelská: Ancestral Vision (Unizone)

redakce 04.04.2024

Pokud budu mluvit sám za sebe, tak u mě teď panuje zdravá euforie, protože se mi asi po x letech podařilo dotáhnout do konce moje debutové EP, které vyšlo u…

Vstupní prohlídka: Marta De Pascalis

redakce 03.04.2024

Co ji inspiruje, co ji vyruší, na co jí stačí jedna věta? Marta De Pascalis v našem dotazníčku, před pražským koncertem.

Vstupní prohlídka: Marie Kieslowski

redakce 26.03.2024

Marie Kieslowski vydala své debutové sólové album Je všechno dobrý? před dvěma lety, nyní na něj navazuje EP s názvem Je to složitější.

Preview: Rewire 2024

Zuzana Malá 24.03.2024

Holandský festival experimentální hudby a umění má pro letošek tučnou soupisku v kategorii legend i ikon součásné avantgardy.

Pořadatelská: Dominik Prok (Nová Cvernovka)

redakce 21.03.2024

"Podlaha bude ružovo-glittrová zaliatá epoxidom, jeden zo stejdžov bude práve na wc v štýle boiler room a zahrá napríklad DJ Záchod (Matwe), I Hate Berlin Manson DJs alebo..." Pár tipů.

Pořadatelská: Matěj Samec (MeetFactory)

redakce 10.03.2024

„Obzvlášť zvu na Dech - ten zvolte v případě, že máte chuť se s námi ponořit do naprosté tmy a naladit se na vnitřní drama jednoho člověka," říká dívadelní dramaturg…

10 + 1 = Nikolaj Svaneborg

redakce 07.03.2024

Jejich hudba je radostným spojením krásných melodií, jemného minimalismu, chytlavých groovů, jemných vibrací elektroniky a severské atmosféry, to vše podepřené čirou radostí ze společného hraní.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace