Zprávy / Festivalové

Scandi zahájí Bastard a přijede Bille August

Scandi zahájí Bastard a přijede Bille August

redakce | Zprávy / Festivalové | 09.01.2024

Přehlídka současných severských filmů Scandi ovládne od 17. do 24. ledna 2024 kina po celé České republice. Filmová přehlídka Scandi pod vedením Ivana Hronce, ředitele filmové distribuční společnosti Film Europe, slaví své první desetiletí a jak už je zvykem, přinese výrazné tituly ze současné kinematografie severských zemí, a to včetně Dánska, Švédska, Finska, Norska a Islandu. Přehlídka představí symbolicky deset premiér a tři speciální uvedení ve více než třiceti českých kinech. Zkrátit čekání na desátý ročník Scandi si diváci mohou už teď na Edisonline.cz, kde najdou všechny snímky z minulých ročníků na jednom místě.

V partnerství s Velvyslanectvím Dánského království v Praze představí Scandi divákům očekávaný film Nikolaje Arcela (režiséra Královské aféry), výpravné historické drama Bastard v hlavní roli s Madsem Mikkelsenem. Bastard, vyprávějící o dobývání dánských vřesovišť v 18. století a nezkrotných ambicích jednoho muže. Mezi dalšími dánskými filmy uvede Scandi romantické drama Polibek od dánského režiséra Billeho Augusta. Polibek sleduje v předválečné Evropě Antona, mladého muže, který touží očistit jméno své rodiny, místo toho se však zapletá do sítě slibů, lží a morálních závazků.


Ve výběru dánských filmů se dále objeví i dvojice thrillerů. Bude to Birthday Girl v hlavní roli s Trine Dyrholm, snímek o matce, která vytrvale hledá spravedlnost pro svou dceru, jejíž znásilnění na zaoceánské plavbě nikdo nebere vážně. A bude to také Darkland: Návrat, pokračování úspěšného akčního dánského thrilleru, jehož hlavní hrdina Zaid je po sedmi letech propuštěn z vězení výměnou za tajnou práci pro policii a možnost vídat se se svým sedmiletým synem, který se mu za tu dobu odcizil.

Švédská kinematografie bude na Scandi zastoupena rovnou třemi premiérovými snímky. Najdete mezi nimi satirický, hravý a absurdní film Galerie Boha, ve kterém umění prochází existenciální krizí, dále pak Jednou to bude všechno tvoje, feel-good dramedii o nefunkční rodinné dynamice a vyrovnávání se s minulostí. Nebude ale chybět ani typický skandinávský černý humor, jenž budou moci diváci zažít ve filmu Lukase Moodyssona s názvem Společně 99, nabízející pohled do stockholmské komuny, kterou tvoří poslední dva členové.

Z finského repertoáru uvidí diváci křehký a citlivý portrét čtyř lidí žijících v polyamorním vztahu, který se rozvine z naoko dokonalého spojení mezi poslankyní parlamentu a knězem. Jednu z hlavních rolí v dramatu Čtyři malí dospělí zastane finská herečka Alma Pöysti (Tove, Karaoke Blues).

Na horizontu Scandi nesmí chybět ani norské hory, ledovce a fjordy, do kterých diváky přenese dokumentární lyrická báseň Písně země režisérky Margreth Olin. V tomto norském kandidátovi na Oscara se režisérka vydává na existenciální cestu s vlastními stárnoucími rodiči, přičemž jejichž společná lidská přítomnost slouží jako měřítko rozlehlosti nekonečných přírodních prostor.

S Islandem, zemí ohně a ledu, se diváci budou moci setkat v příjemně temné a ponuré komediální road movie z tohoto i onoho světa Na cestě s mámou. Islandská odysea o poslední cestě, jež absolvuje Jon jako muž ve středním věku se svou zesnulou mámou, na které však o veselí není nouze.

Speciální uvedení bude na Scandi patřit trojici švédských legendárních snímků, a to filmu natočeném podle slavného bestselleru Fredrika Backmana, Muž jménem Ove a dvojici filmů režírovaných slavným Bo Winderbergem. Půjde o jedno ze základních děl skandinávského noiru, Muž na střeše, a romantickou tragédii z 19. století Elvíra Madiganová, příběh natočený podle skutečných událostí o napětí mezi individuální svobodou a společenskou odpovědností.

Info

Scandi
17.–24. 1. 2024
web festivalu

foto © se svolením festivalu Scandi

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Program festivalu Boskovice je kompletní

redakce 19.04.2024

Nechybí na něm zaběhlá jména české a slovenské alternativní hudební scény, ani nadějní nováčci. Bohaté zastoupení mají v programu i divadla, filmy, výstavy, přednášky a workshopy.

Hudba je taky věda, říká hudební program festivalu AFO

redakce 18.04.2024

Zvuk současnosti i budoucnosti, noci na tanečním parketě a nové objevy. Jako každý rok i letos překračuje program Music is Science festivalu Academia Film Olomouc hranice žánrů.

A Day of Sound v kutnohorské GASK

redakce 18.04.2024

Na hudebním festivalu A Day of Sound vystoupí Monty Adkins, Alessandro Bosetti nebo Sisa Fehér.

The Dillinger Escape Plan na Brutal Assault

redakce 18.04.2024

TDEP, kteří posunuli hranice extrémního metalu, mají miliony příznivců a ovlivnili tisíce hudebníků se k této speciální příležitosti vrátí po sedmi letech na pódium.

Pop Messe sází silná jména

redakce 17.04.2024

Festival se také stěhuje do většího areálu brněnského Velodromu a jeho okolí na výstavišti BVV, který nabídne sedm nejen hudebních scén.

Koncert Symphony for Humanity upozorní na xenofobii

redakce 16.04.2024

Pražské ostrovy budou patřit žánrově pestré náloži neoposlouchaných hudebních tónů ze všech zemí evropské sedmadvacítky.

Kompletní lineup Meltu

redakce 15.04.2024

Z novější vlny domácích interpretů a interpretek zahrají např. Souly nebo Domiziana, která ve své tvorbě šikovně kombinuje hyperpop a eurodance.

Ji.hlava se letos prodlužuje na deset dní

redakce 13.04.2024

Návštěvníci a návštěvnice si nově budou moci vybrat, zda přijedou na první polovinu festivalu či na druhou. Je možné si koupit i akreditaci na celých deset dní.

Metronome Prague přiveze Raye

redakce 12.04.2024

V letošním roce se zapsala do historie Brit Awards, když sedm nominací proměnila v hned šest cen.

Nia Archives na Pohode 2024

redakce 10.04.2024

Jej tvorba nadväzuje na intepretov ako Roni Size, Shy FX alebo DJ Die, ale prináša absolútne čerstvý prístup.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace