Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 26.08.2022

Tak a je to. Dva letní měsíce jsou pomalu za námi. Vlastně ani nevím, zda to uteklo rychle nebo pomalu. Částečně se do toho logicky promítá setrvačnost, částečně neustálý režim pohotovosti, hodně únava. Stálo to za to? Stálo.


Moje náklonnost k iberoamerické kultuře, hudbě, literatuře, jídlu a vlastně všemu není žádným tajemstvím. Baví mě tamní humor, fatalita i zdánlivá kázeň neustále narušovaná absurditou. Typickým příkladem jsou jejich legendy prorostlé věkovitými božstvy, přírodou, (často) nuceným náboženstvím a přes veškerou vážnost nadsázkou a humorem. Což v žádném případě neznamená, že by nebylo třeba je brát vážně. V jednom z minulých číslech Full Moonu jsem psal o krásném letošním albu dvojice Anteloper, zasvěceném růžovým říčním delfínům. Ti se do toků rozvodněné Amazonky vrací pravidelně každé období dešťů a podle tamních bájí často mění podobu. V Amazonii je nazývají encantados a přes jejich krásu a roztomilost (nebo možná právě proto?) o nich říkají, že svádí tamní obyvatele do podsvětí Encante. Což má být prastarý ráj podobný Atlantidě, ze kterého se ale nikdo nevrátil živý. Kouzelná růžová je jedna věc, strašidelné vyvrcholení další, jinou kapitolou je pak význam termínu encantado – v doslovném překladu potěšený nebo okouzlující. A pak se v tom vyznejte.


„… zostalo mi toho eště dosť. Ak nie na vzpomienky, tak alespoň na mýtus,“ píše v knize Pár poznámok o smutku nigerijská spisovatelka Chimamanda Ngozi Adichie. Útlou knihu jsem zakoupil náhodou v nitranském knihkupectví a antikvariátu Pod vrškom. Krásné místo. Imprese z Flaamu najdete jinde tady na stránce, jejich pásek mám stále ještě na ruce. Těžko říct proč. Zápisky Adichie věnované nečekanému úmrtí jejího otce, jejím vzpomínkám na něj a popisu emocí, které po jeho odchodu prožívala, se začínám probírat ještě v Nitře i cestou odtamtud, dočteno stále nemám. Tak silné a přímočaré vyznání je třeba ředit, každá kapitola přináší řadu otázek a přemýšlení. Adichie umí zdánlivě běžné situace a stavy velmi sugestivně pojmenovat, možná aniž by si předtím byla vědoma, že to dokáže. Těžké, ale potřebné. Nápomocné. Je důležité si uvědomit, jak nepřipraveni jsme na podobné situace. „Život mi po jednotlivých vrstvách strát pripadá tenučký ako papier.“


Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Kdyby to stihl. Taky jsem se ještě chtěl vrátit k Flaamu, ale vlastně… prostě tam příští rok jeďte. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni. O rozhovor s Anteloper jsem na jaře velmi stál, ostatně trumpetistku Jaimie Branch sleduji už spoustu let, ve finále jsme to v rámci zaměstnanosti z obou stran odložili na podzim. Teď už to nepůjde. Jaimie Branch si v pondělí jeden růžový delfín odvedl s sebou. Velmi nečekaně a brzy, snad se má v Encante dobře. Starý Joe říkával „future is unwriten“, a platí to jak v pozitivní, tak negativní části spektra. Je jen na nás, jak si ten nepopsaný papír vybarvíme. Na tohle je třeba nezapomínat, protože pořád nám toho zůstává hodně. A když ne na vzpomínku, tak aspoň na mýtus.

Dneska večer na Radiu 1 pochopitelně s Anteloper, Joe Strummerem, 52 Hertz Whale, Dada Black Sheep nebo Elizou. Pár vzpomínek na Flaam přijde taky, podobně jako Tamara, Shilpa Ray nebo Lucrecia Dalt. ¡Atemporal!

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

tracklist:
Eliza – Straight Talker
Danger Mouse x Black Thought – The Darkest Part (feat. Raekwon and Kid Sister)
Basher – Primetime A Go-Go
Jake Blount – Didn’t It Rain
52 Hertz Whale – Aberration
Sea Power – Doppelganger
HMLTD – Proxy Love
Shilpa Ray – Nocturnal Emissions
Montparnasse Musique – Bonjour
Sun Ra Arkestra – Somebody Else's Idea
Ami Dang – Sensations
The Comet Is Coming – Lucid Dreamer
King Horror – The Cutting Blade
Anteloper – Delfin Rosado
Sarathy Korwar – Utopia Is a Colonial Project
Tamara – Vincentka
Dada Black Sheep – Saba Malik Ek
Warhaus – The Good Lie
NEU! – Hallogallo (Stephen Morris and Gabe Gurnsey Remix)
The Soft Pink Truth – The Anal Starcaise
Space – Magic Fly
Dan Kurfirst – Ghost Killers
Lucrecia Dalt – Atemporal
Nwando Ebizie – True Believer
ABADIR – Drifting Rituals
Isama Zing – Addicted to the Fiction (ft. Milan André Boronell)
Carla Dal Forno – Come Around
Joe Strummer – Fantastic

foto @ Graciela Iturbide

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Brutal Assault 2022: pohlednice z dovolené

redakce 21.08.2022

Nastal čas na rekapitulaci toho nejlepšího, nejhlasitějšího, nejcivilnějšího i nejpompéznějšího. Headlineři, klubovky, jistoty, nečekané objevy.

Šejkr #85: Kde se to zastavuje?

Michal Pařízek 12.08.2022

Někdejší setrvačnost skončila na jaře 2020, od té doby – a s letošními událostmi možná ještě o to víc – člověku dochází, jak to bylo divné a snad i nesprávné.

Šejkr #84: „Je jedno, že spíš, ono si ťa to počká…“

Michal Pařízek 29.07.2022

„Do deseti let tady všichni shoříme.“ Ano, na zahrádce před Veletržním palácem padají i takovéto věty. Není se čemu divit.

Šejkr #83: Zázrak na letisku

Michal Pařízek 15.07.2022

„Když něco považuješ za zázrak, tak se toho jen tak nevzdáš,“ říká Michal Kaščák v rozhovoru pro bulletin festivalu Pohoda a moc dobře ví, o čem mluví.

Pohoda Festival 2022: To nejlepší

redakce 11.07.2022

Festival, na který jezdíme velmi často a ne pouze po jednotlivcích? Letos se vypravili i nováčci, vedle nich jsme oslovili i kamarády z řad médií nebo hudebníků, které jsme na…

Šejkr #82: Otevřete si okno

Michal Pařízek 01.07.2022

„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se Jindřich Šídlo, smál jsem se dvacet minut.

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Preview: Crime & the City Solution

redakce 21.06.2022

Tohle bude svátek. Kdy naposledy se stalo, že se během dvou dnů v Česku objevili Crime & the City Solution a Nick Cave? Správná odpověď je... nikdy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace