Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 26.08.2022

Tak a je to. Dva letní měsíce jsou pomalu za námi. Vlastně ani nevím, zda to uteklo rychle nebo pomalu. Částečně se do toho logicky promítá setrvačnost, částečně neustálý režim pohotovosti, hodně únava. Stálo to za to? Stálo.


Moje náklonnost k iberoamerické kultuře, hudbě, literatuře, jídlu a vlastně všemu není žádným tajemstvím. Baví mě tamní humor, fatalita i zdánlivá kázeň neustále narušovaná absurditou. Typickým příkladem jsou jejich legendy prorostlé věkovitými božstvy, přírodou, (často) nuceným náboženstvím a přes veškerou vážnost nadsázkou a humorem. Což v žádném případě neznamená, že by nebylo třeba je brát vážně. V jednom z minulých číslech Full Moonu jsem psal o krásném letošním albu dvojice Anteloper, zasvěceném růžovým říčním delfínům. Ti se do toků rozvodněné Amazonky vrací pravidelně každé období dešťů a podle tamních bájí často mění podobu. V Amazonii je nazývají encantados a přes jejich krásu a roztomilost (nebo možná právě proto?) o nich říkají, že svádí tamní obyvatele do podsvětí Encante. Což má být prastarý ráj podobný Atlantidě, ze kterého se ale nikdo nevrátil živý. Kouzelná růžová je jedna věc, strašidelné vyvrcholení další, jinou kapitolou je pak význam termínu encantado – v doslovném překladu potěšený nebo okouzlující. A pak se v tom vyznejte.


„… zostalo mi toho eště dosť. Ak nie na vzpomienky, tak alespoň na mýtus,“ píše v knize Pár poznámok o smutku nigerijská spisovatelka Chimamanda Ngozi Adichie. Útlou knihu jsem zakoupil náhodou v nitranském knihkupectví a antikvariátu Pod vrškom. Krásné místo. Imprese z Flaamu najdete jinde tady na stránce, jejich pásek mám stále ještě na ruce. Těžko říct proč. Zápisky Adichie věnované nečekanému úmrtí jejího otce, jejím vzpomínkám na něj a popisu emocí, které po jeho odchodu prožívala, se začínám probírat ještě v Nitře i cestou odtamtud, dočteno stále nemám. Tak silné a přímočaré vyznání je třeba ředit, každá kapitola přináší řadu otázek a přemýšlení. Adichie umí zdánlivě běžné situace a stavy velmi sugestivně pojmenovat, možná aniž by si předtím byla vědoma, že to dokáže. Těžké, ale potřebné. Nápomocné. Je důležité si uvědomit, jak nepřipraveni jsme na podobné situace. „Život mi po jednotlivých vrstvách strát pripadá tenučký ako papier.“


Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Kdyby to stihl. Taky jsem se ještě chtěl vrátit k Flaamu, ale vlastně… prostě tam příští rok jeďte. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni. O rozhovor s Anteloper jsem na jaře velmi stál, ostatně trumpetistku Jaimie Branch sleduji už spoustu let, ve finále jsme to v rámci zaměstnanosti z obou stran odložili na podzim. Teď už to nepůjde. Jaimie Branch si v pondělí jeden růžový delfín odvedl s sebou. Velmi nečekaně a brzy, snad se má v Encante dobře. Starý Joe říkával „future is unwriten“, a platí to jak v pozitivní, tak negativní části spektra. Je jen na nás, jak si ten nepopsaný papír vybarvíme. Na tohle je třeba nezapomínat, protože pořád nám toho zůstává hodně. A když ne na vzpomínku, tak aspoň na mýtus.

Dneska večer na Radiu 1 pochopitelně s Anteloper, Joe Strummerem, 52 Hertz Whale, Dada Black Sheep nebo Elizou. Pár vzpomínek na Flaam přijde taky, podobně jako Tamara, Shilpa Ray nebo Lucrecia Dalt. ¡Atemporal!

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

tracklist:
Eliza – Straight Talker
Danger Mouse x Black Thought – The Darkest Part (feat. Raekwon and Kid Sister)
Basher – Primetime A Go-Go
Jake Blount – Didn’t It Rain
52 Hertz Whale – Aberration
Sea Power – Doppelganger
HMLTD – Proxy Love
Shilpa Ray – Nocturnal Emissions
Montparnasse Musique – Bonjour
Sun Ra Arkestra – Somebody Else's Idea
Ami Dang – Sensations
The Comet Is Coming – Lucid Dreamer
King Horror – The Cutting Blade
Anteloper – Delfin Rosado
Sarathy Korwar – Utopia Is a Colonial Project
Tamara – Vincentka
Dada Black Sheep – Saba Malik Ek
Warhaus – The Good Lie
NEU! – Hallogallo (Stephen Morris and Gabe Gurnsey Remix)
The Soft Pink Truth – The Anal Starcaise
Space – Magic Fly
Dan Kurfirst – Ghost Killers
Lucrecia Dalt – Atemporal
Nwando Ebizie – True Believer
ABADIR – Drifting Rituals
Isama Zing – Addicted to the Fiction (ft. Milan André Boronell)
Carla Dal Forno – Come Around
Joe Strummer – Fantastic

foto @ Graciela Iturbide

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: MFF Karlovy Vary 2024 (Machoninovi, chodecký film a Escobarův hroch)

Filip Hastík, Veronika Havlová, Štěpán Nezbeda 20.06.2024

Z letošní nabídky vybíráme dvanáct tipů napříč sekcemi, Janžurku mezi nimi nenajdete – ta bude kolem druhé odpolední u Puppu.

Šejkr #132: Řeč města

Michal Pařízek 14.06.2024

Bolognu jsem si zamiloval už loni, živé, pulsující město, kde se většina věcí odehrává venku, super jídlo i víno a hlavně právě tyhle čmáranice, kterých je město plné...

Šejkr #131: Nikdo není cizinec

Michal Pařízek 31.05.2024

Člověk potkává možná až příliš hodně lidí a (až příliš) často jim nevěnuje pozornost, jakou by si zasloužili. Není to záměr, je to prostě tak. A s písničkama je to…

Šejkr #130: Family show

Michal Pařízek 17.05.2024

„It’s not big and it’s not special.“ Nevím, proč mě ten slogan takhle chytnul, ale běží mi hlavou už týden. Spolu s Pocahontas rodinou, Big Special a dalšími.

Tak daleko, tak blízko: Selina Maisch

redakce 10.05.2024

Krátká anketa pro pianistku švýcarské kapely Glaston, před pražským koncertem.

Preview: Lonnie Holley vs. Lord Spikeheart

Michal Pařízek 09.05.2024

Na smíchovském břehu proběhnou dvě akce, které stojí za to neminout, v rámci určitého zrychleného režimu snad půjde oběhnout MeetFactory i Underdogs‘. A zítra do Brna!

Vstupní prohlídka: Kee Avil

redakce 07.05.2024

Kanadská avantgardní písničkářka, producentka a kytaristka Vicky Mettler vystoupí za týden v MeetFactory. Co dělá ve volném čase a na čem nejvíce pracuje?

Šejkr #129: „see and don't see“

Michal Pařízek 03.05.2024

Festivaly, svátky, narozeniny. Jako by toho nebylo málo samo o sobě a teď se k tomu přidalo i mistrovství světa ve snookeru...

Donaufestival 2024: To nejlepší

redakce 01.05.2024

Donaufestival 2024 opět potvrdil komplexnost dramaturgie a genius loci historického rakouského městečka na břehu Dunaje.

Sharpe 2024: To nejlepší

redakce 29.04.2024

Odjíždíme dojatí a tento rok i trochu hladoví, ale rozhodně ne po zážitcích, těch máme plné kapsy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace