Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 26.08.2022

Tak a je to. Dva letní měsíce jsou pomalu za námi. Vlastně ani nevím, zda to uteklo rychle nebo pomalu. Částečně se do toho logicky promítá setrvačnost, částečně neustálý režim pohotovosti, hodně únava. Stálo to za to? Stálo.


Moje náklonnost k iberoamerické kultuře, hudbě, literatuře, jídlu a vlastně všemu není žádným tajemstvím. Baví mě tamní humor, fatalita i zdánlivá kázeň neustále narušovaná absurditou. Typickým příkladem jsou jejich legendy prorostlé věkovitými božstvy, přírodou, (často) nuceným náboženstvím a přes veškerou vážnost nadsázkou a humorem. Což v žádném případě neznamená, že by nebylo třeba je brát vážně. V jednom z minulých číslech Full Moonu jsem psal o krásném letošním albu dvojice Anteloper, zasvěceném růžovým říčním delfínům. Ti se do toků rozvodněné Amazonky vrací pravidelně každé období dešťů a podle tamních bájí často mění podobu. V Amazonii je nazývají encantados a přes jejich krásu a roztomilost (nebo možná právě proto?) o nich říkají, že svádí tamní obyvatele do podsvětí Encante. Což má být prastarý ráj podobný Atlantidě, ze kterého se ale nikdo nevrátil živý. Kouzelná růžová je jedna věc, strašidelné vyvrcholení další, jinou kapitolou je pak význam termínu encantado – v doslovném překladu potěšený nebo okouzlující. A pak se v tom vyznejte.


„… zostalo mi toho eště dosť. Ak nie na vzpomienky, tak alespoň na mýtus,“ píše v knize Pár poznámok o smutku nigerijská spisovatelka Chimamanda Ngozi Adichie. Útlou knihu jsem zakoupil náhodou v nitranském knihkupectví a antikvariátu Pod vrškom. Krásné místo. Imprese z Flaamu najdete jinde tady na stránce, jejich pásek mám stále ještě na ruce. Těžko říct proč. Zápisky Adichie věnované nečekanému úmrtí jejího otce, jejím vzpomínkám na něj a popisu emocí, které po jeho odchodu prožívala, se začínám probírat ještě v Nitře i cestou odtamtud, dočteno stále nemám. Tak silné a přímočaré vyznání je třeba ředit, každá kapitola přináší řadu otázek a přemýšlení. Adichie umí zdánlivě běžné situace a stavy velmi sugestivně pojmenovat, možná aniž by si předtím byla vědoma, že to dokáže. Těžké, ale potřebné. Nápomocné. Je důležité si uvědomit, jak nepřipraveni jsme na podobné situace. „Život mi po jednotlivých vrstvách strát pripadá tenučký ako papier.“


Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Kdyby to stihl. Taky jsem se ještě chtěl vrátit k Flaamu, ale vlastně… prostě tam příští rok jeďte. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni. O rozhovor s Anteloper jsem na jaře velmi stál, ostatně trumpetistku Jaimie Branch sleduji už spoustu let, ve finále jsme to v rámci zaměstnanosti z obou stran odložili na podzim. Teď už to nepůjde. Jaimie Branch si v pondělí jeden růžový delfín odvedl s sebou. Velmi nečekaně a brzy, snad se má v Encante dobře. Starý Joe říkával „future is unwriten“, a platí to jak v pozitivní, tak negativní části spektra. Je jen na nás, jak si ten nepopsaný papír vybarvíme. Na tohle je třeba nezapomínat, protože pořád nám toho zůstává hodně. A když ne na vzpomínku, tak aspoň na mýtus.

Dneska večer na Radiu 1 pochopitelně s Anteloper, Joe Strummerem, 52 Hertz Whale, Dada Black Sheep nebo Elizou. Pár vzpomínek na Flaam přijde taky, podobně jako Tamara, Shilpa Ray nebo Lucrecia Dalt. ¡Atemporal!

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

tracklist:
Eliza – Straight Talker
Danger Mouse x Black Thought – The Darkest Part (feat. Raekwon and Kid Sister)
Basher – Primetime A Go-Go
Jake Blount – Didn’t It Rain
52 Hertz Whale – Aberration
Sea Power – Doppelganger
HMLTD – Proxy Love
Shilpa Ray – Nocturnal Emissions
Montparnasse Musique – Bonjour
Sun Ra Arkestra – Somebody Else's Idea
Ami Dang – Sensations
The Comet Is Coming – Lucid Dreamer
King Horror – The Cutting Blade
Anteloper – Delfin Rosado
Sarathy Korwar – Utopia Is a Colonial Project
Tamara – Vincentka
Dada Black Sheep – Saba Malik Ek
Warhaus – The Good Lie
NEU! – Hallogallo (Stephen Morris and Gabe Gurnsey Remix)
The Soft Pink Truth – The Anal Starcaise
Space – Magic Fly
Dan Kurfirst – Ghost Killers
Lucrecia Dalt – Atemporal
Nwando Ebizie – True Believer
ABADIR – Drifting Rituals
Isama Zing – Addicted to the Fiction (ft. Milan André Boronell)
Carla Dal Forno – Come Around
Joe Strummer – Fantastic

foto @ Graciela Iturbide

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr#100: Slova jako sekery, myšlenky jako třísky

Michal Pařízek 10.03.2023

Sedím v trnavském obýváku a poslouchám nezmasterované manifesty. Koho asi tak může sakra napadnout vyprávět události u baru Tepláreň z pohledu vraha?

Preview: Peel Slowly and See

Michal Pařízek 06.03.2023

Přehlídka vzešla z kolektivu okolo místního record storu Velvet Music Leiden, který, jak už je z názvu patrné, má blízko k The Velvet Underground.

Šejkr #99: Co všechno se může hodit?

Michal Pařízek 24.02.2023

Cítíme se osaměle, protože příliš plánujeme? Protože se nedokážeme uvolnit a udělat něco živelného, nepředvídaného?

Šejkr #98: Příliš povyku pro... nic?

Michal Pařízek 10.02.2023

„I nic se musí umět,“ píše v parádním komentáři na serveru Aktuálně David Klimeš a nedá se s ním než souhlasit.

Šejkr #97: „It's in the wind, whatever it is…“

Michal Pařízek 27.01.2023

Tak je to zase tady. Další Šejkr, další volební víkend. Už si pomalu začínám zvykat, naštěstí to je na nějakou dobu naposledy.

Šejkr #96: New world wide?

Michal Pařízek 13.01.2023

Volební období přinášejí jisté leitmotivy, například skutečnost, že se mě známí dobří i letmí až příliš často ptají, koho budu volit.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 05.01.2023

Vyhlašujeme vítěze i celkové pořadí letošního hlasování!

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 04.01.2023

Stříbrnou medaili uděluje měsíční posádka rapu.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 03.01.2023

Třetí příčka patří slovenským emo empatikům a londýnským Black Country, New Road.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 02.01.2023

Čtvrtá příčka patří debutu brněnské skupiny i bočnímu projektu členů Radiohead.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace