Články / Seriály

Vstupní prohlídka: Vassilena Serafimova

Vstupní prohlídka: Vassilena Serafimova

redakce | Články / Seriály | 19.03.2023

Jednou z premiér letošního festivalu Spectaculare bude vystoupení francouzské producentky Chloé s bulharskou multiinstrumentalistkou Vassilenou Serafimovou, z jejichž spolupráce vzešlo dlouholeté umělecké i lidské přátelství. Vassilena Serafimova se proslavila mimojiné hrou na marimbu a získala za ni i řadu ocenění. Seznamte se!

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Většinou je to setkání s novým umělcem a zajímavým člověkem. Seznámení s někým nebo objevení nového uměleckého vesmíru. Nové projekty neplánuji, vede mě k nim přirozený tok okolností. Jsem docela pracovitá, takže neustále dělám na svém hudebním rozvoji, učím se nový repertoár, pracuji na technice, poslouchám novou hudbu. To mi pomáhá hrát hudbu, kterou dnes hraji, od klasické a současné přes improvizovanou, komponovanou nebo elektroakustickou.


Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Mám roční dítě, takže nemám moc času na nic kromě hudby. Ráda jezdím na kole, chodím na výlety, jsem v přírodě, chodím s přáteli na skleničku, na výstavy a do kina, čtu... Normální věci jako každý z nás, ale často na to všechno nemám čas!

Co je nejhoršího na hraní bez kapely?
Na hraní s kapelou třeba to, že si zamluvím stejný termín pro dvě různé kapely, v různých zemích. Nejhorší věc bez kapely je, že na pódiu není nikdo, kdo by tvou chybu vykrýval.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Téměř nic. Nedávno jsem poslouchala rozhovor se ženou, která dělá open air koncerty zavěšená ve třiceti metrech bez jištění. To znamená, že když spadne, spadne ze třiceti metrů... Vysvětlovala, že se musíte neustále soustředit na to, co právě děláte, ale také si musíte uvědomovat každý zvuk, každou energii kolem, protože pokud to neuděláte, každý náhodný zvuk vás může vyvést z koncentrace. A chyba může přijít snadno.

Často jsem si myslela, že v hudbě se máme soustředit jen na hudbu - na svůj nástroj, na skladbu, kterou hrajete, na frázi, kterou vedete... Ale pokud tak činíte a někdo se náhle rozhodne vyjít ze sálu a dveře udělají hluk, snadno se vám může stát, že budete mít v paměti bílé místo, že budete náhle mimo to, co hrajete. Takže já se snažím hodně experimentovat s dvojím soustředěním.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Vegetariánské, vyrobené s láskou a lokální. Káva, perlivá voda, čerstvě připravený ovocný džus.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Můj čas, co se týče hudby, to je učení se a budování nových projektů. Hraji téměř vždy zpaměti, takže pokud dělám koncerty klasické nebo soudobé, psané hudby, chci umět vše dokonale nazpaměť. To vyžaduje čas. Také ráda zkouším nové spolupráce. To znamená, že trávím spoustu času vymýšlením konceptů, experimentováním a zkoušením nových věcí. Ohledně peněz, to opravdu nevím. Možná nákup partitur nebo nových nástrojů? Nebo stage design.

Jak bys charakterizovala současný svět ve třech větách?
Svět, kde válka nutí lidi dělat nelidské činy.
Svět, kde lidé nepřemýšlejí a nepracují na tom, aby se naše planeta stala lepším místem pro život našich dětí.
Svět, kde hudba, umění a duchovno mohou nadále vzdělávat, spojovat a vychovávat lidi k tomu, aby se stali lepšími.

Info

Vassilena Serafimova
web hudebnice

živě: Sequenza Live: Chloé & Vassilena Serafimova + Michal Rataj & Oskar Török
27. 3. 2023 19:30
Palác Akropolis, Praha
Fb událost

foto © Pauline Lévêque

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Ian Davis

redakce 17.06.2024

Davisova tvorba je ovlivněna folklórem, kontrapunktem, kanonickými postupy a náhodou, jak se budete moci brzy přesvědčit na premiéře ambientní opery Ephemeral Pulse, k níž napsal hudbu. Exkluzivně na Ostravských dnech.

Kam na rajz se Simonou Kumpanovou (Boskovice)

redakce 16.06.2024

Píáristka festivalu nám řekla, kam jinam se za lidmi a místy podívat, kde ztratit pojem o čase a jen tak být.

Kam na rajz s Filipem Vondráškem (Mighty Sounds)

redakce 13.06.2024

„Prázdniny servírují všelijaké výzvy a jednou takovou by mohl být výlet do Neapole na australského rodáka Xaviera Rudda.“ Pár tipů na trip.

Pořadatelská: Adam Godziek (Tauron Nowa Muzyka)

redakce 10.06.2024

Jak dlouho jezdíme do Katovic na Tauron Nowa Muzyka? Minimálně deset let o něm píšeme ve Full Moonu, ale někteří z nás pamatují i jeho začátky. Pár otázek pro šéfa.

Kam na rajz se Soňou Borodáčovou (Terén)

redakce 04.06.2024

V současné době pracuje jako intendatka platformy Terén, která propojuje divadelní oblast s dalšími nedivadelními obory a testuje hranice performativního umění. Kam nás pozve?

Protokol: Haštal Hapka

redakce 29.05.2024

Mimo jiné napsal hudbu k jednoaktové opeře pro jazzové kombo, smyčcové kvarteto a ansámbl sólistů, jejíž premiéru uvede bienále NODO. Na jaké hudbě vyrostl?

Kam na rajz s Michalem Vojcechem (Festival Habrovka)

redakce 27.05.2024

Michal Vojcech z festivalu Habrovka zve na tři letní festivaly a jeden podzimní koncert. Co to bude?

Vstupní prohlídka: Stratopilot

redakce 24.05.2024

Debutové EP odráží zkoumání okolního světa i uchování prchavých pocitů. Totéž jsme sledovali v následujícím dotazníčku.

Pořadatelská: Michael Šimon (Selection)

redakce 23.05.2024

Booker Michael Šimon zve na Beth Ditto a taky doporučuje unikátní vtipnou elektroniku reflektující témata přistěhovalectví, identity a střetu kultur. Co víc?

Protokol: Brother Michael (Psymon Spine)

redakce 16.05.2024

V našem protokolu jsme vyzpovídali klávesistu a producenta Brother Michaela, abychom nahmátli hlubší kořeny kapely.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace