Články / Seriály

Vstupní prohlídka: Petr Mazoch

Vstupní prohlídka: Petr Mazoch

redakce | Články / Seriály | 23.03.2023

Festival Spectaculare slaví deset let deseti vybranými koncerty po celé Praze a jeho součástí bude letos i Piano Day, celosvětová událost oslavující hru na klavír. Mezi vystupujícími bude německý skladatel Carlos Cipa, Irena a Vojtěch Havlovi nebo dramaturg a hudebník Petr Mazoch. Ten stojí i za sérií komorních koncertů Piano Potrvá.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
K tomu vedla docela dlouhá cesta, ale vzpomínám si, že zlom nastal ve chvíli, kdy mi můj kamarád Matouš pustil KEXP koncert Nilse Frahma. Tam přišla zásadní změna v tom, jak jsem začal vnímat piano. Poměrně krátkou dobu potom vydal Peter Broderick album Partners. Dost jsem se tehdy ponořil do jeho tvorby, která je neuvěřitelně rozmanitá a organická. Doteď je to pro mě umělec, u kterýho se těším na každý nový release. V poslední době se moje tvorba proměňuje pod vlivem lidí, kteří jsou spíš žánrově nezařazení. Kdybych to ale musel nějak definovat, tak je to často spojení folku a ambientu, např. Alaskan Tapes, David Allred nebo Ann Annie.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Radost mi dělá hudební dramaturgie. Už dlouho se taky živím grafickým designem, kde vidím největší smysl při tvorbě hudebních vizuálů, v poslední době pro Tomáše Hrubiše, připravovanou desku Macronoise, která brzy vyjde na labelu Xion, nebo pro Piano Day Prague. Jinak třeba rád chodím s přáteli do přírody.

Co je nejhoršího na hraní v kapele/hraní bez kapely?
Hraní v kapele si pamatuju jen z doby, kdy mi bylo patnáct, takže s tím moc zkušenosti nemám, protože nám to tehdy moc dlouho nevydrželo. Jen si vzpomínám, že bylo obecně náročný se na něčem domluvit. Na hraní bez kapely je občas těžký to, že je v tom člověk sám, ale spíš bych našel víc pozitiv, jako například obrovská svoboda.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Otázka do 21. století… A pro mě v poslední době trošku bolavý téma. Myslím, že pro nás všechny je dnes těžký udržet pozornost hlavně kvůli neustálýmu přístupu k informacím. Z mé strany jsou to určitě sociální sítě, který jsou zdrojem rozptylování. Já jsem jeden z těch lidí, kteří mají k technice dost odmítavej vztah, a zároveň se těmahle věcma nechám lehce ovládnout. Takže člověk tu pozornost musí trénovat.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
No pokud tam vůbec něco je, tak je to hezkej bonus.


Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Snažím se primárně příliš se neobklopovat gearem, vždycky rád pracuju s tím, co mám kolem sebe, ale v poslední době nějaký investice byly. U nástrojů mám rád, když jsou z druhé ruky a je v nich cítit nějaký příběh. Třeba před rokem jsem zainvestoval do syntezátoru Moog, krásné parlor kytary Furch, která se mnou bude celej život, a těším se na to, jak se její zvuk bude lety proměňovat. Potom harmonium, pásový magnetofon Akai. Některý tyhle věci vyžadují servis a ladění, což taky stojí.

Jak bys charakterizoval/a současný svět ve třech větách?
Asi můžu charakterizovat jen tu malou část, ve které žiju, a ta má taky mnoho podob. Záleží na tom, čemu člověk věnuje pozornost a co rozvíjí, takovej pak ten svět pro něj je. Já si přeju, aby se mi tohle dařilo víc - žít víc nezávisle na tom, co se děje kolem, a mít vždy sílu jít svojí cestou.

Info

Petr Mazoch
Fb interpreta

živě:
Spectaculare: Piano Day Prague 2023
29. 3. 2023 19:00
Klementinum, Praha
fb event

foto © Adriána Vančová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kam na rajz s Filipem Vondráškem (Mighty Sounds)

redakce 13.06.2024

„Prázdniny servírují všelijaké výzvy a jednou takovou by mohl být výlet do Neapole na australského rodáka Xaviera Rudda.“ Pár tipů na trip.

Pořadatelská: Adam Godziek (Tauron Nowa Muzyka)

redakce 10.06.2024

Jak dlouho jezdíme do Katovic na Tauron Nowa Muzyka? Minimálně deset let o něm píšeme ve Full Moonu, ale někteří z nás pamatují i jeho začátky. Pár otázek pro šéfa.

Kam na rajz se Soňou Borodáčovou (Terén)

redakce 04.06.2024

V současné době pracuje jako intendatka platformy Terén, která propojuje divadelní oblast s dalšími nedivadelními obory a testuje hranice performativního umění. Kam nás pozve?

Protokol: Haštal Hapka

redakce 29.05.2024

Mimo jiné napsal hudbu k jednoaktové opeře pro jazzové kombo, smyčcové kvarteto a ansámbl sólistů, jejíž premiéru uvede bienále NODO. Na jaké hudbě vyrostl?

Kam na rajz s Michalem Vojcechem (Festival Habrovka)

redakce 27.05.2024

Michal Vojcech z festivalu Habrovka zve na tři letní festivaly a jeden podzimní koncert. Co to bude?

Vstupní prohlídka: Stratopilot

redakce 24.05.2024

Debutové EP odráží zkoumání okolního světa i uchování prchavých pocitů. Totéž jsme sledovali v následujícím dotazníčku.

Pořadatelská: Michael Šimon (Selection)

redakce 23.05.2024

Booker Michael Šimon zve na Beth Ditto a taky doporučuje unikátní vtipnou elektroniku reflektující témata přistěhovalectví, identity a střetu kultur. Co víc?

Protokol: Brother Michael (Psymon Spine)

redakce 16.05.2024

V našem protokolu jsme vyzpovídali klávesistu a producenta Brother Michaela, abychom nahmátli hlubší kořeny kapely.

Kam na rajz s Bárou Hodonickou (Regiony)

redakce 15.05.2024

„Jedinečná atmosféra, očekávaná i naprosto náhodná setkání dělají z divadelního Hradce to jediný místo, kde v červnu chce a musí být každý,“ říká ta, která žije kulturou.

Vstupní prohlídka: Lament

redakce 13.05.2024

Apokalyptické vize i sociální kritika, poezie, u které se tančí. A dvojice Lament v naší čekárně u příležitosti aktuálního alba.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace