Články / Seriály

Vstupní prohlídka: Vassilena Serafimova

Vstupní prohlídka: Vassilena Serafimova

redakce | Články / Seriály | 19.03.2023

Jednou z premiér letošního festivalu Spectaculare bude vystoupení francouzské producentky Chloé s bulharskou multiinstrumentalistkou Vassilenou Serafimovou, z jejichž spolupráce vzešlo dlouholeté umělecké i lidské přátelství. Vassilena Serafimova se proslavila mimojiné hrou na marimbu a získala za ni i řadu ocenění. Seznamte se!

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Většinou je to setkání s novým umělcem a zajímavým člověkem. Seznámení s někým nebo objevení nového uměleckého vesmíru. Nové projekty neplánuji, vede mě k nim přirozený tok okolností. Jsem docela pracovitá, takže neustále dělám na svém hudebním rozvoji, učím se nový repertoár, pracuji na technice, poslouchám novou hudbu. To mi pomáhá hrát hudbu, kterou dnes hraji, od klasické a současné přes improvizovanou, komponovanou nebo elektroakustickou.


Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Mám roční dítě, takže nemám moc času na nic kromě hudby. Ráda jezdím na kole, chodím na výlety, jsem v přírodě, chodím s přáteli na skleničku, na výstavy a do kina, čtu... Normální věci jako každý z nás, ale často na to všechno nemám čas!

Co je nejhoršího na hraní bez kapely?
Na hraní s kapelou třeba to, že si zamluvím stejný termín pro dvě různé kapely, v různých zemích. Nejhorší věc bez kapely je, že na pódiu není nikdo, kdo by tvou chybu vykrýval.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Téměř nic. Nedávno jsem poslouchala rozhovor se ženou, která dělá open air koncerty zavěšená ve třiceti metrech bez jištění. To znamená, že když spadne, spadne ze třiceti metrů... Vysvětlovala, že se musíte neustále soustředit na to, co právě děláte, ale také si musíte uvědomovat každý zvuk, každou energii kolem, protože pokud to neuděláte, každý náhodný zvuk vás může vyvést z koncentrace. A chyba může přijít snadno.

Často jsem si myslela, že v hudbě se máme soustředit jen na hudbu - na svůj nástroj, na skladbu, kterou hrajete, na frázi, kterou vedete... Ale pokud tak činíte a někdo se náhle rozhodne vyjít ze sálu a dveře udělají hluk, snadno se vám může stát, že budete mít v paměti bílé místo, že budete náhle mimo to, co hrajete. Takže já se snažím hodně experimentovat s dvojím soustředěním.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Vegetariánské, vyrobené s láskou a lokální. Káva, perlivá voda, čerstvě připravený ovocný džus.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Můj čas, co se týče hudby, to je učení se a budování nových projektů. Hraji téměř vždy zpaměti, takže pokud dělám koncerty klasické nebo soudobé, psané hudby, chci umět vše dokonale nazpaměť. To vyžaduje čas. Také ráda zkouším nové spolupráce. To znamená, že trávím spoustu času vymýšlením konceptů, experimentováním a zkoušením nových věcí. Ohledně peněz, to opravdu nevím. Možná nákup partitur nebo nových nástrojů? Nebo stage design.

Jak bys charakterizovala současný svět ve třech větách?
Svět, kde válka nutí lidi dělat nelidské činy.
Svět, kde lidé nepřemýšlejí a nepracují na tom, aby se naše planeta stala lepším místem pro život našich dětí.
Svět, kde hudba, umění a duchovno mohou nadále vzdělávat, spojovat a vychovávat lidi k tomu, aby se stali lepšími.

Info

Vassilena Serafimova
web hudebnice

živě: Sequenza Live: Chloé & Vassilena Serafimova + Michal Rataj & Oskar Török
27. 3. 2023 19:30
Palác Akropolis, Praha
Fb událost

foto © Pauline Lévêque

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Protokol: Brother Michael (Psymon Spine)

redakce 16.05.2024

V našem protokolu jsme vyzpovídali klávesistu a producenta Brother Michaela, abychom nahmátli hlubší kořeny kapely.

Kam na rajz s Bárou Hodonickou (Regiony)

redakce 15.05.2024

„Jedinečná atmosféra, očekávaná i naprosto náhodná setkání dělají z divadelního Hradce to jediný místo, kde v červnu chce a musí být každý,“ říká ta, která žije kulturou.

Vstupní prohlídka: Lament

redakce 13.05.2024

Apokalyptické vize i sociální kritika, poezie, u které se tančí. A dvojice Lament v naší čekárně u příležitosti aktuálního alba.

Pořadatelská: Tomáš Jarkovský (Regiony)

redakce 11.05.2024

Na jaké divadelní představení a festivaly nás pozve vášnivý divadelní nadšenec a ředitel Draku? Regiony a nejen ty.

Vstupní prohlídka: Jonathan Roy

redakce 06.05.2024

„Je to alternativní, psychedelické, popové i písničkářské. Zvláštní a zároveň cool,“ láká zpěvák. Na desku i na koncert v Kasárnách. Vstupní průklep.

Pořadatelská: Ivo Lorenc (MeetFactory)

redakce 02.05.2024

Kytarista několika brněnských kapel a produkční MeetFactory v pořadatelské rubrice.

Protokol: Alex Stephens (Strawberry Guy)

redakce 26.04.2024

Jahodový kluk se s námi podělil o nejdůležitější alba, hudební guilty pleasures a písně, u kterých pláče jeho srdce. V květnu ho uslyšíte v Praze.

Preview: Dunk!festival

redakce 25.04.2024

Lineup štandardne ponúka velikánov žánru ako This Will Destroy You, sleepmakeswaves, Emma Ruth Rundle, ako i menšie, no nemenej zaujímavé projekty z celého sveta.

Vstupní prohlídka: ||ALA|MEDA||

redakce 24.04.2024

Jejich čerstvá novinka Spectre 02 vyšla minulý týden pod labelem Brutality Garden. Už tento týden ji můžete slyšet naživo na bratislavském Sharpu, o týden později v Praze, v červenci na…

Pořadatelská: Martina Lesner (United Islands of Prague)

redakce 18.04.2024

Položili jsme několik otázek hledačce nových talentů, bookerce a dramaturgyni festivalů.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace