Články / Seriály

Vstupní prohlídka: Vassilena Serafimova

Vstupní prohlídka: Vassilena Serafimova

redakce | Články / Seriály | 19.03.2023

Jednou z premiér letošního festivalu Spectaculare bude vystoupení francouzské producentky Chloé s bulharskou multiinstrumentalistkou Vassilenou Serafimovou, z jejichž spolupráce vzešlo dlouholeté umělecké i lidské přátelství. Vassilena Serafimova se proslavila mimojiné hrou na marimbu a získala za ni i řadu ocenění. Seznamte se!

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Většinou je to setkání s novým umělcem a zajímavým člověkem. Seznámení s někým nebo objevení nového uměleckého vesmíru. Nové projekty neplánuji, vede mě k nim přirozený tok okolností. Jsem docela pracovitá, takže neustále dělám na svém hudebním rozvoji, učím se nový repertoár, pracuji na technice, poslouchám novou hudbu. To mi pomáhá hrát hudbu, kterou dnes hraji, od klasické a současné přes improvizovanou, komponovanou nebo elektroakustickou.


Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Mám roční dítě, takže nemám moc času na nic kromě hudby. Ráda jezdím na kole, chodím na výlety, jsem v přírodě, chodím s přáteli na skleničku, na výstavy a do kina, čtu... Normální věci jako každý z nás, ale často na to všechno nemám čas!

Co je nejhoršího na hraní bez kapely?
Na hraní s kapelou třeba to, že si zamluvím stejný termín pro dvě různé kapely, v různých zemích. Nejhorší věc bez kapely je, že na pódiu není nikdo, kdo by tvou chybu vykrýval.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Téměř nic. Nedávno jsem poslouchala rozhovor se ženou, která dělá open air koncerty zavěšená ve třiceti metrech bez jištění. To znamená, že když spadne, spadne ze třiceti metrů... Vysvětlovala, že se musíte neustále soustředit na to, co právě děláte, ale také si musíte uvědomovat každý zvuk, každou energii kolem, protože pokud to neuděláte, každý náhodný zvuk vás může vyvést z koncentrace. A chyba může přijít snadno.

Často jsem si myslela, že v hudbě se máme soustředit jen na hudbu - na svůj nástroj, na skladbu, kterou hrajete, na frázi, kterou vedete... Ale pokud tak činíte a někdo se náhle rozhodne vyjít ze sálu a dveře udělají hluk, snadno se vám může stát, že budete mít v paměti bílé místo, že budete náhle mimo to, co hrajete. Takže já se snažím hodně experimentovat s dvojím soustředěním.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Vegetariánské, vyrobené s láskou a lokální. Káva, perlivá voda, čerstvě připravený ovocný džus.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Můj čas, co se týče hudby, to je učení se a budování nových projektů. Hraji téměř vždy zpaměti, takže pokud dělám koncerty klasické nebo soudobé, psané hudby, chci umět vše dokonale nazpaměť. To vyžaduje čas. Také ráda zkouším nové spolupráce. To znamená, že trávím spoustu času vymýšlením konceptů, experimentováním a zkoušením nových věcí. Ohledně peněz, to opravdu nevím. Možná nákup partitur nebo nových nástrojů? Nebo stage design.

Jak bys charakterizovala současný svět ve třech větách?
Svět, kde válka nutí lidi dělat nelidské činy.
Svět, kde lidé nepřemýšlejí a nepracují na tom, aby se naše planeta stala lepším místem pro život našich dětí.
Svět, kde hudba, umění a duchovno mohou nadále vzdělávat, spojovat a vychovávat lidi k tomu, aby se stali lepšími.

Info

Vassilena Serafimova
web hudebnice

živě: Sequenza Live: Chloé & Vassilena Serafimova + Michal Rataj & Oskar Török
27. 3. 2023 19:30
Palác Akropolis, Praha
Fb událost

foto © Pauline Lévêque

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Circus Brothers

redakce 29.03.2023

Circus Brothers před nedávnem vydali novou desku Za všim si stojim, kterou pokřtili v Paláci Akropolis. Pojďme si je proklepnout.

Protokol: David Noonan (Just Mustard)

redakce 27.03.2023

Do seznamu jarních koncertů stále přibývají nová jména. Do Prahy se vrací irští Just Mustard.

Šejkr #101: Čerti, kam se podíváš

Michal Pařízek 24.03.2023

Trnavská mizéria, pohádka v Leidenu i Alexino zaklínání. Výživný březen. Na show Siksa myslím od návratu z Holandska a ještě dlouho budu.

Vstupní prohlídka: Petr Mazoch

redakce 23.03.2023

Festival Spectaculare slaví deset let deseti vybranými koncerty po celé Praze a jeho součástí bude letos i Piano Day. Za ním zase stojí dramaturg a hudebník Petr Mazoch.

Protokol: Lauren Ruth Ward

redakce 22.03.2023

Marylandská rodačka bývá označována jako spojení Janis Joplin, Florence Welch nebo Courtney Barnett, její písně jsou neúprosně přímočaré a otevřené. Co ji formovalo?

Preview: Rewire 2023

Zuzana Malá 22.03.2023

Jedním z hlavních lákadel festivalu Rewire je vystoupení Fever Ray, kterým jsme věnovali i titulní stranu březnového Full Moonu. Ale nebudou zdaleka sami.

Tak daleko, tak blízko: Mickael Le Goff

redakce 21.03.2023

Jeho tvorbu si můžeme vychutnat v rámci Spectaculare v jedinečném audiovizuálním projektu Sphere v pražském Planetáriu. Ve kterých křivkách se Mickael také prochází?

Full Moon Stage 2023: Zouj

redakce 18.03.2023

Představte si, že se z duhové horské dráhy v Mario Kart náhle propadnete do strašidelného domu, který vytváří hyperpopový vesmír plný experimentálních a futuristických zvuků.

Full Moon Stage 2023: Jack Ladder

redakce 17.03.2023

Od roku 2005 vydal pět alb, obsáhnuvších svěží folk, nervní šedesátkové blues, gotický elektropop, novovlnné tendence i nápadité synthpopové melodie.

Full Moon Stage 2023: Flash Amazonas

redakce 16.03.2023

Pod jménem Flash Amazonas se skrývá artpopová dvojice rozkročená mezi Japonskem a Kolumbií.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace