Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 4. místo

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 4. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 02.01.2023

Pokračujeme ve výročních žebříčcích. Redakční hlasování přisoudilo čtvrtou příčku debutující brněnské kapele MMNK (rozhovor i recenzi hledejte ve Full Moonu #130) a bočnímu projektu členů Radiohead v uskupení The Smile, kteří se u nás představili v květnu. Trocha humoru i pocitů.

Domácí

4. MMNK – Uměnení: Ohnivá Pomsta (Kabinet Records) 43 bodů
V jednom rozhovoru členové kapely tvrdí, že jejich název je zkratkou pro větu „můry mají nárok na kremaci“, ale věřte lidem, kterým je dvacet a jejich humor je pro mnohé těžko uchopitelný. Pokusy o žánrové zařazení nejsou na místě, nejlepší je zůstat u pasti, kterou nabízejí sami, když se škatulkují jako „white trash“, což neznamená nic a všechno. Hochštapleři z Brna pracují s humorem černým, floutkovským i pubertálním, zároveň je za všemi těmi rolemi a přetvářkami znát propracovanost a hlavně neurvalá energie, projevující velmi zřetelně i naživo.

„Poslech debutu brněnské party MMNK může být pro někoho trestem, pro jiného velice svěžím oživením stagnující domácí scény. Tihle čtyři nemají žádné zábrany a nic pro ně není příliš ujeté, v průběhu alba se šikovně žánrově proměňují. Úvodní pecka Veličenstvo připomene svou divokou nespoutaností a excitací Hentai Corporation, následující Shiva by mohl být reminiscencí punkových matadorů Totální nasazení. Nikoliv textem, ale nábojem, atmosférou i dobově poplatným mladickým vzdorem. V ostatních skladbách můžeme narazit také na vliv rapu, urban folku i progresivního rocku. Za zmínku stojí i skutečnost, že celý tenhle důmyslný chaos stojí na českých textech s různě pochopitelným sdělením a hutnou mírou fantazie.“ (Ondřej Hricko, musicserver.cz)
Zahraniční

4. The Smile – A Light For Attracting Attention (Xl Records) 36 bodů
Možná poněkud nečekaný, ale zasloužený kandidát na přední příčky výročních žebříčků. Slavnou dvojici Thom Yorke a Jonny Greenwood z velebených Radiohead doplňuje v jejich bokovce jazzový bubeník Tom Skinner (Sons of Kemet). Výsledkem je svěží a dotažená kolekce plná zdánlivě obyčejných, ale o to sympatičtějších písní, ve kterých – což je možná nejdůležitější – členové nejslavnější indie kapely posledních dekád nalezli cestu zpátky k tolik důležitým emocím jako jsou hněv, vzdor nebo radost.

„… Zpěvák Thom Yorke na festivale Glastonbury pak kapelu představil hádankou: ‚Jmenujeme se The Smile, ale není to ten spokojený úsměv, jakože ha ha ha. Spíš úsměv chlápka, který vám každý den lže.’ The Smile nedávají rozhovory, jen občas něco utrousí. Zastřenou aurou oplývají také písně z jejich právě vydané a vynikající debutové desky jménem A Light for Attracting Attention. Jsou plné ozvěn, přeslechů, ruchů, těžko identifikovatelných zvuků, rozpitých obrazů, ale také krásných melodií či silných obrazů. Jde o nejlepší boční projekt členů Radiohead a převyšuje i všechno, co tato kapela nahrála od přelomu milénia.“
(Ondřej Horák, Aktuálně.cz)

Info

foto © archiv

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr#100: Slova jako sekery, myšlenky jako třísky

Michal Pařízek 10.03.2023

Sedím v trnavském obýváku a poslouchám nezmasterované manifesty. Koho asi tak může sakra napadnout vyprávět události u baru Tepláreň z pohledu vraha?

Preview: Peel Slowly and See

Michal Pařízek 06.03.2023

Přehlídka vzešla z kolektivu okolo místního record storu Velvet Music Leiden, který, jak už je z názvu patrné, má blízko k The Velvet Underground.

Šejkr #99: Co všechno se může hodit?

Michal Pařízek 24.02.2023

Cítíme se osaměle, protože příliš plánujeme? Protože se nedokážeme uvolnit a udělat něco živelného, nepředvídaného?

Šejkr #98: Příliš povyku pro... nic?

Michal Pařízek 10.02.2023

„I nic se musí umět,“ píše v parádním komentáři na serveru Aktuálně David Klimeš a nedá se s ním než souhlasit.

Šejkr #97: „It's in the wind, whatever it is…“

Michal Pařízek 27.01.2023

Tak je to zase tady. Další Šejkr, další volební víkend. Už si pomalu začínám zvykat, naštěstí to je na nějakou dobu naposledy.

Šejkr #96: New world wide?

Michal Pařízek 13.01.2023

Volební období přinášejí jisté leitmotivy, například skutečnost, že se mě známí dobří i letmí až příliš často ptají, koho budu volit.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 05.01.2023

Vyhlašujeme vítěze i celkové pořadí letošního hlasování!

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 04.01.2023

Stříbrnou medaili uděluje měsíční posádka rapu.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 03.01.2023

Třetí příčka patří slovenským emo empatikům a londýnským Black Country, New Road.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 5. místo

redakce 01.01.2023

Redakční hlasování nejlepších nahrávek uplynulého roku začíná. Pátou příčku obsadil říční tulák a irští hochštapleři.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace