Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 4. místo

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 4. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 02.01.2023

Pokračujeme ve výročních žebříčcích. Redakční hlasování přisoudilo čtvrtou příčku debutující brněnské kapele MMNK (rozhovor i recenzi hledejte ve Full Moonu #130) a bočnímu projektu členů Radiohead v uskupení The Smile, kteří se u nás představili v květnu. Trocha humoru i pocitů.

Domácí

4. MMNK – Uměnení: Ohnivá Pomsta (Kabinet Records) 43 bodů
V jednom rozhovoru členové kapely tvrdí, že jejich název je zkratkou pro větu „můry mají nárok na kremaci“, ale věřte lidem, kterým je dvacet a jejich humor je pro mnohé těžko uchopitelný. Pokusy o žánrové zařazení nejsou na místě, nejlepší je zůstat u pasti, kterou nabízejí sami, když se škatulkují jako „white trash“, což neznamená nic a všechno. Hochštapleři z Brna pracují s humorem černým, floutkovským i pubertálním, zároveň je za všemi těmi rolemi a přetvářkami znát propracovanost a hlavně neurvalá energie, projevující velmi zřetelně i naživo.

„Poslech debutu brněnské party MMNK může být pro někoho trestem, pro jiného velice svěžím oživením stagnující domácí scény. Tihle čtyři nemají žádné zábrany a nic pro ně není příliš ujeté, v průběhu alba se šikovně žánrově proměňují. Úvodní pecka Veličenstvo připomene svou divokou nespoutaností a excitací Hentai Corporation, následující Shiva by mohl být reminiscencí punkových matadorů Totální nasazení. Nikoliv textem, ale nábojem, atmosférou i dobově poplatným mladickým vzdorem. V ostatních skladbách můžeme narazit také na vliv rapu, urban folku i progresivního rocku. Za zmínku stojí i skutečnost, že celý tenhle důmyslný chaos stojí na českých textech s různě pochopitelným sdělením a hutnou mírou fantazie.“ (Ondřej Hricko, musicserver.cz)
Zahraniční

4. The Smile – A Light For Attracting Attention (Xl Records) 36 bodů
Možná poněkud nečekaný, ale zasloužený kandidát na přední příčky výročních žebříčků. Slavnou dvojici Thom Yorke a Jonny Greenwood z velebených Radiohead doplňuje v jejich bokovce jazzový bubeník Tom Skinner (Sons of Kemet). Výsledkem je svěží a dotažená kolekce plná zdánlivě obyčejných, ale o to sympatičtějších písní, ve kterých – což je možná nejdůležitější – členové nejslavnější indie kapely posledních dekád nalezli cestu zpátky k tolik důležitým emocím jako jsou hněv, vzdor nebo radost.

„… Zpěvák Thom Yorke na festivale Glastonbury pak kapelu představil hádankou: ‚Jmenujeme se The Smile, ale není to ten spokojený úsměv, jakože ha ha ha. Spíš úsměv chlápka, který vám každý den lže.’ The Smile nedávají rozhovory, jen občas něco utrousí. Zastřenou aurou oplývají také písně z jejich právě vydané a vynikající debutové desky jménem A Light for Attracting Attention. Jsou plné ozvěn, přeslechů, ruchů, těžko identifikovatelných zvuků, rozpitých obrazů, ale také krásných melodií či silných obrazů. Jde o nejlepší boční projekt členů Radiohead a převyšuje i všechno, co tato kapela nahrála od přelomu milénia.“
(Ondřej Horák, Aktuálně.cz)

Info

foto © archiv

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #128: Hlavně aby to nebylo naposledy

Michal Pařízek 19.04.2024

Tohle je Šejkr Sharpe edition, ne snad tedy úplně komplet, ale vlastně nakonec ano. V pořadu zazní hned několik ukázek z programu plus jedna motivační na závěr směřuje taky na…

Šejkr #127: Jak je důležité nevyhrát

Michal Pařízek 05.04.2024

O Liv.e více v dubnovém Full Moonu, ten text vůbec nebyl v plánu, ale prostě musel ven. Ona sama říká, že když nahrávala loňské album Girl in the Half Pearl,…

Hudba pre každého a každý pre hudbu (Žižkovská noc 2024)

Zuzana Valešová 30.03.2024

Zatiaľčo minulý rok pôsobila Žižkovská noc ako taký “kočkopes”, tento rok nastúpila v plnej sile s jasnou správou, myšlienkou a víziou mne viac než sympatickou.

Šejkr #126: „Ono se to k tobě blíží“

Michal Pařízek 22.03.2024

„Světová zpráva o štěstí zařadila Česko na 18. místo.“ No to se mi ulevilo, pak že jsme na tom špatně.

Preview: Jeden svět 2024

Ondra Helar 19.03.2024

Šest festivalových tipů, a to napříč tématy, protože i to je letošní novinkou – schází jednotné téma, zato je spoustu různých kategorií.

Šejkr #125: Jako v křesle

Michal Pařízek 08.03.2024

Dělo se toho spoustu, možná nejsilnějším zážitkem ale byla návštěva Kunstmuzea v Haagu. V hlavní roli Max Beckmann, Piet Mondrian, De Stijl. A Can.

Šejkr #124: „praise your cringe“

Michal Pařízek 23.02.2024

„Praise your cringe,“ hřímá Joshua Idehen z pódia lublaňského klubu Channel Zero. Motivuje, káže a směje se u toho. Emoce na praporu a dojetí.

To nejlepší z první dekády festivalu Ment (Andraž Kajzer)

Andraž Kajzer 13.02.2024

Dekáda je výročí, které je potřeba pořádně oslavit. Jako první nabízíme pamětihodné momenty přehlídky uměleckého ředitele festivalu Andraže Kajzera.

Šejkr #123: To podstatné již…

Michal Pařízek 09.02.2024

Pohledy se mohou různit, naštěstí. „Můj je ten správný.“ Ano, takhle by to mělo, mohlo být. Právě Kafka je jednou z těch osobností...

Šejkr #122: „El color de los días“

Michal Pařízek 26.01.2024

„Tohle je konec internetu. Měli bysme si zase posílat dopisy, to bude mnohem užitečnější než tenhle shit.“ Ano, na letošním Eurosonicu padaly i takovéto věty.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace