Články / Recenze

Elegantní električtí cowboyové The Sadies

Elegantní električtí cowboyové The Sadies

mArcElkrIz | Články / Recenze | 04.03.2014

Kříženci punkových a country kořenů jsou v současné době běžnou záležitostí, ve všemožných variacích se naklánějí víc k jedné nebo druhé straně. Bratři Travis a Dallas Goodovi mají už od počátku jasno. Elegantní električtí cowboyové rozkročení mezi rock&rollem, country-folk-rockem a blues s výraznou dávkou punkového cítění. Jasně, narazit jste na ně mohli na albech spřízněných Heavy Trash či osudové Neko Case. Teď jsou tu s vlastní kůží, se sedmnáctým albovým zářezem v bratrské diskografii. A je to zatraceně hluboký zářez.

Předchozí (nepočítáme-li kooperaci s bluesovým veteránem Andrem Williamsem a odbočku pod značkou The Good Brothers) deska Darker Circles byla adorována ze všech stran, mluvilo se o čerstvém větru v plachtách a nové krvi v žilách. Opravdu málokdo čekal, že by se povedlo tak povedenou záležitost překročit. Jenže na aktuálním albu Internal Sounds se k podivuhodné energii (The First 5 Minutes, Starting All Over Again), skvělým jednoduchým aranžmá (Another Tomorrow Again, We Are Circling) a gradujícímu dynamickému tracklistu (vznosná folk-rocková So Much Blood, nepostradatelné instrumentálky The Very Ending a The Lesser Key, šedesátková kytarová psychedelie Story 19) přidala ještě přítomnost múz.

Zkrátka, výtečný songwriting je naprosto zásadní pro tuhle nahrávku a posouvá ji i nad jeho předchůdce. Hlas Buffy Sainte-Marie v závěru už je jen pomyslnou třešničkou. A jestli vám sem tam naběhnou asociace s Byrds, Quicksilver Messenger Service či 13th Floor Elevators, jste pod správným stromem. Kořeny jsou pevné a větve sahají daleko.

Info

The Sadies ‎– Internal Sounds (Yep Roc Records, 2013)
http://thesadies.net

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dobro došli u bad trip (Nemeček)

Dan Sywala 19.02.2024

Ke slunné Makarské se blíží nevyzpytatelná tma. To je výjev, který bych přál cestovatelům, kteří se spokojí s prvoplánovým strávením letní dovolené.

Aye, captain! (The Longest Johns)

Jiří V. Matýsek 16.02.2024

Leaving of Liverpool nebo na Dylanovu Maggie’s Farm odkazující skladba Maggie’s Ship jsou příjemným oťukáváním nových teritorií.

Zápas agresívnej klubovej estetiky s distingvovanosťou orchestrálneho zvuku (julek ploski)

Dušan Šuster 12.02.2024

Left field je defenzívna bejzbalová pozícia a hráč, ktorý ju zastáva, býva vraj najosamelejším na ihrisku.

Jednoduchá každodennost světa (Moře dní)

Veronika Tichá 25.01.2024

Deska je mixem nostalgických stesků i veselí v podobě melancholických balad, bedroom popových lovesongů nebo rychlejších kytarovek.

Prostor plný apatie a úzkosti (Metro Riders)

Jaroslav Myšák 23.01.2024

Už předchozí deska projektu Metro Riders, za kterým stojí švédský hudebník Henrik Stelzer, pracovala se zvukovým prostředím, který si asociujeme s filmy osmdesátých let.

Dojmy ze světa plného absurdit (Flat Worms)

Eva Karpilovská 19.01.2024

Flat Worms na albu Witness Marks v krátkých a úderných písních skvěle pracují s doplňujícími se nástroji a efekty.

Babie leto viac než pavučiny (Dušan Vlk)

Veronika Vagačová 16.01.2024

V porovnaní s predchádzajúcimi albumami vidno posun, Babie leto v podzemí je mierne serióznejšie, vyspelejšie.

Život v strachu (Chimamanda Ngozi Adichie)

Mária Karľaková 28.12.2023

Adichie poznáme ako bojovníčku za práva žien skrz knihy Feminizmus je pro každého a Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních.

Silné texty a melodický chaos (Labasheeda)

Markéta Kovaříková 21.12.2023

Stejně jako láska, která je ústředním motivem některých písní, může i album působit chaoticky, občas depresivně, dokáže vyvolat smutek, ale zároveň zalít pocitem štěstí.

Velký žal malé duše (S večerem přichází tíseň)

Barbora Klempířová 19.12.2023

Nizozemská autorka Marieke Lucas Rijneveld získala v roce 2020 Mezinárodní Man Bookerovu cenu za své z části autobiografické dílo S večerem přichází tíseň.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace