Články / Recenze

Happy birthday na rozcestí hodnot (Sofa Surfers)

Happy birthday na rozcestí hodnot (Sofa Surfers)

prof. Neutrino | Články / Recenze | 13.02.2018

Multimediální rozvědka Sofa Surfers, dlouholetá jednička rakouské alternativní scény, loni oslavila své dvacetiny a album, které si nadělila, není tak úplně nové, jak by se mohlo zdát. Jsou na něm vedle pěti nových skladeb taktéž čtyři reworky časem prověřených klasik.

Ovšem Sofas mohou s klidným svědomím bilancovat. Za svou hudební kariéru nenahráli žádné vyloženě špatné album, většina jich byla dokonce nadprůměrných. Od psychedelicko-dubových experimentů na deskách Transit (1997) a Cargo (1999) přes downtempové období Encounters (2002) až po žánrově přelomové eponymní Sofa Surfers (2005), kdy se i na další dvě nahrávky (Blindside, Subliminal) překvapivě ponořili do postrockových vod. Návrat k electro postupům přišel až s eklektickou sbírkou Scrambles, Anthems And Odysseys (2015), která opět zamíchala kartami a dokázala, že Sofas jsou stále ve hře.


Na novince nazvané 20 opět nalezneme surogát taneční elektroniky a postrockovou energii se stopovými prvky dubu či soulu. Jejich producentský minimalismus je jako vždy vypointován až ke strojové dokonalosti oživlých humanoidů, aniž by šlo o chladnou vypočítavost. Desku oživují i hostovačky. Jednou z nich je zřejmě jejich nejpůsobivější skladba vůbec See the Lights, v níž zpívá Junior Delgado, za vypíchnutí stojí i dystopický track Elusive Script, ve kterém jim vypomohli renomovaní alt hip hopeři Dälek. V pilotní Wraped si zase po letech přizvali amerického rappera Odateeeho, s nímž kdysi vyprodukovali další klíčový hit 21st Century Army.

Díky dnes již kmenovému vokalistovi a tanečníkovi Manimu Obeyemu obsahuje jejich hudba stopy emocionálních exkurzů do temnějších vrstev psychiky. A neveselé texty pak korespondují se současným stavem společnosti, ocitající se na rozcestí hodnot a možného střetu civilizací. Ale, jak se říká, dokud se hraje, ještě se neumřelo. Happy birthday to them.

Info

Sofa Surfers – 20 (Monoscope Productions, 2017)
www.sofasurfers.info

Živě: Sofa Surfers (at)
3. 3. 2018 Cross, Praha
fb událost

4. 3. 2018 Fléda, Brno
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Kolekce rozmanitých emocí (Page Turners)

Tereza Bartusková 01.04.2024

Deska vypráví nejen o lásce, ale i o smutku nebo touze po nedosažitelném, vděčnosti, a především o minulosti, nad kterou čas od času lpíme všichni.

Dva svety (Eva Sajanová & Dominik Suchý)

Veronika Vagačová 29.03.2024

Dvaja interpreti známi zo svojich vlastných projektov v rámci alternatívnej scény sa nedávno spojili pri albume Decision Paralysis.

Hudba ze zapomenutých míst minulosti (Garlands)

Filip Peloušek 25.03.2024

Jejich pojetí rocku s prvky gothic punku nedává moc prostoru pro jednoduchou zaměnitelnost.

Esence The Beatles (Milan Bátor)

Jiří V. Matýsek 10.03.2024

Hudba tu plyne s fantastickou lehkostí, při pozornějším poslechu ale jasně vyplývá komplexnost, s níž se musel opavský kytarista vyrovnat.

Dobro došli u bad trip (Nemeček)

Dan Sywala 19.02.2024

Ke slunné Makarské se blíží nevyzpytatelná tma. To je výjev, který bych přál cestovatelům, kteří se spokojí s prvoplánovým strávením letní dovolené.

Aye, captain! (The Longest Johns)

Jiří V. Matýsek 16.02.2024

Leaving of Liverpool nebo na Dylanovu Maggie’s Farm odkazující skladba Maggie’s Ship jsou příjemným oťukáváním nových teritorií.

Zápas agresívnej klubovej estetiky s distingvovanosťou orchestrálneho zvuku (julek ploski)

Dušan Šuster 12.02.2024

Left field je defenzívna bejzbalová pozícia a hráč, ktorý ju zastáva, býva vraj najosamelejším na ihrisku.

Jednoduchá každodennost světa (Moře dní)

Veronika Tichá 25.01.2024

Deska je mixem nostalgických stesků i veselí v podobě melancholických balad, bedroom popových lovesongů nebo rychlejších kytarovek.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace