Články / Seriály

Kam na rajz s Lucií Karafiátovou

Kam na rajz s Lucií Karafiátovou

redakce | Články / Seriály | 24.10.2022

Festivalový podzim je v plném proudu, a to zdaleka nejen ten pražský. V moravské metropoli zrovna probíhá JazzFestBrno, stejně jako Groove Brno, přehlídka pro fanoušky funkové, soulové a jazzové světové i české scény. Za posledních patnáct let se jejím prostřednictvím u nás představilo na dvacet držitelů ceny Grammy a nespočet nominantů na toto prestižní ocenění, jako třeba kytarista Victor Bailey, saxofonista Ernie Watts, jeden z nejlepších jazzových zpěváků současnosti Kurt Elling, bubeník Brian Blade a další. Malou pozvánku na Groove Brno nám nabídla i Lucie Karafiátová, která má na starost booking a produkci akce, ale podívala se i na další koncerty, kde bychom se mohli potkat.

Groove Brno
8. 10. - 30. 11. 2022 Brno
International music festival for funky people with a groovy soul and a jazzy state of mind! Hned úvodem musím říct, že jsem neskutečně šťastná, že můžu být součástí tak krásné akce, jako je Groove Brno, která je hlavně o funku, soulu, prostě o všem, co je groove. V jihomoravské metropoli prostřednictvím něj každoročně představujeme zahraniční umělce v českých premiérách, zároveň pionýry žánru a legendární umělce a každý rok tvoříme speciální hudební projekty přímo na míru festivalu. Letošní lineup nabízí návštěvníkům například fantastickou zpěvačku, skladatelku, multiinstrumentalistku a vokalistku Michaela Jacksona Judith Hill, fenomenální kapelu Lettuce, „otce jazz fussion” Spyro Gyra, jedenáctinásobného držitele Grammy Philipa Lassitera nebo v našich vodách zatím neobjevenou partičku Huntertones s naprosto fantasticky hlasově vybaveným Akiem Bermissem. Takže: „Funk You!” V příštím roce připravujeme koncert největší funkové legendy Tower of Power, o kterých se říká, že mají nejlepší dechovou sekci na světě… a další jména na další ročník už se skládají.

Bacha na Mozarta
celoroční cyklus koncertů, Brno a Zlín
Možná si řeknete, že Karafiátová je „od Bacha po Vlacha”. A ano, co se muziky týče, nejdu jen jedním směrem. A tak je potřeba zmínit celoroční cyklus koncertů s názvem Bacha na Mozarta, který realizuje Czech Ensemble Baroque, ansámbl zaměřený na historicky poučenou interpretaci barokní hudby. Od komorních vokálních koncertů až po monumentální výpravné projekty, často i se zahraničními hvězdami (např. přední světový kontratenor Andreas Scholl, v Metropolitní opeře v New Yorku angažovaný Adam Plachetka a spoustu dalších), se vždy mohou diváci těšit na okouzlující zážitek, při kterém se zároveň prostřednictvím konferenciérů v podobě Bacha a Mozarta mohou velice zábavnou formou dozvědět něco o díle či hranému autorovi nebo dokonce současné politické situaci. Nejbližší koncert je 25. října ve Zlíně nebo o dva dny později v brněnském Besedním domě s programem Madrigaly válečné a milostné geniálního autora Claudia Monteverdiho, který i dnes fascinuje posluchače po celém světě.

Čtvrtky s cimbálkou
celoročně, pravidelně vždy ve čtvrtek, Brno
Ano, zase trochu z jiného soudku, ale já to mám prostě ráda. Cimbálová muzika k Jižní Moravě patří a víno máme všichni rádi. Bohužel vinobraní a slavnosti tomu podobné už skončily a kam se vypravit za touhle muzikou po zbytek roku, že… V Brně máme jednu parádní vinárnu, Klášterní vinárnu na ulici Josefská. A tam hraje cimbálka pravidelně každý čtvrtek. Je to srdcovka! A už se těším, že budu mít nějaký ten čtvrtek večer volno a pěkně se tam naladím…

Royal Republic
6. 1. 2023 Výstaviště, Praha
Další srdcová a zároveň trochu melancholická záležitost. S touhle kapelou jsem se potkala na předposledním ročníku festivalu Čarodějáles v Brně, který bohužel po velice úspěšných deseti letech existence musel skončit. Zpátky ke kapele - naprosto famózní švédská sestava skvělých muzikantů hrající rock s přesahy do blues, indie, alternativy. V jejich hudbě toho najdete spoustu a na rozdíl od některých jiných kolegů z branže je právě u těchto borců naprosto evidentní, že za sebou mají hudební vzdělání a opravdu svoje řemeslo bravurně ovládají, svoji muziku mají do detailů promyšlenou, žádné čtyři akordy, ale fakt poctivě a duchaplně postavená hudba v rámci svého žánru. A nutno říct, že živě vám předají takovou energii, že odcházíte s rohlíkem na rtech nabití minimálně na několik dní.

Jamaron
23. 11. 2022 Brno, Metro Music Bar
To jsou teda hlavně oblíbenci mojí sestry. Mě si získali svým pohodářstvím, nadšením a neutuchající touhou prorazit na českém hudebním trhu. Mladá kapela, která se dynamicky vyvíjí a má svůj styl. Letos jsme je měli na Mendel festivalu a v listopadu chystají samostatný koncert v Metro Music Baru.

Info

Groove Brno
web festivalu

foto © se souhlasem Lucie Karafiátové

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Marcel Gidote’s Holy Crab

redakce 10.04.2024

Loni se jim toho povedlo hodně: v březnu vydali album Farm Alarm, pak dva singly, první evropskou tour a k tomu vydávají soundtrack k počítačové hře.

Douška vydavatelská: Ancestral Vision (Unizone)

redakce 04.04.2024

Pokud budu mluvit sám za sebe, tak u mě teď panuje zdravá euforie, protože se mi asi po x letech podařilo dotáhnout do konce moje debutové EP, které vyšlo u…

Vstupní prohlídka: Marta De Pascalis

redakce 03.04.2024

Co ji inspiruje, co ji vyruší, na co jí stačí jedna věta? Marta De Pascalis v našem dotazníčku, před pražským koncertem.

Preview: Tallinn Music Week 2024

Michal Pařízek 02.04.2024

V programu najdeme známá jména jako místní hrdinky Vera Vice nebo Kitty Florentine, všudypřítomné Tramhaus, kteří vystoupí na akci Vikendica, nebo řeckého croonera Johnnyho Labella.

Vstupní prohlídka: Marie Kieslowski

redakce 26.03.2024

Marie Kieslowski vydala své debutové sólové album Je všechno dobrý? před dvěma lety, nyní na něj navazuje EP s názvem Je to složitější.

Preview: Rewire 2024

Zuzana Malá 24.03.2024

Holandský festival experimentální hudby a umění má pro letošek tučnou soupisku v kategorii legend i ikon součásné avantgardy.

Pořadatelská: Dominik Prok (Nová Cvernovka)

redakce 21.03.2024

"Podlaha bude ružovo-glittrová zaliatá epoxidom, jeden zo stejdžov bude práve na wc v štýle boiler room a zahrá napríklad DJ Záchod (Matwe), I Hate Berlin Manson DJs alebo..." Pár tipů.

Pořadatelská: Matěj Samec (MeetFactory)

redakce 10.03.2024

„Obzvlášť zvu na Dech - ten zvolte v případě, že máte chuť se s námi ponořit do naprosté tmy a naladit se na vnitřní drama jednoho člověka," říká dívadelní dramaturg…

10 + 1 = Nikolaj Svaneborg

redakce 07.03.2024

Jejich hudba je radostným spojením krásných melodií, jemného minimalismu, chytlavých groovů, jemných vibrací elektroniky a severské atmosféry, to vše podepřené čirou radostí ze společného hraní.

Vstupní prohlídka: Herbal Dentists

redakce 04.03.2024

Nahrávka "plná temnejch i zasněnejch míst, zajímavejch dialogů kytar, syntezátorů a specifického zpěvu"? Tip Moimira Papalescua, tip i náš.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace