Články / Rozhovory

Pořadatelská: Adam Kaňa (Mladí ladí jazz)

Pořadatelská: Adam Kaňa (Mladí ladí jazz)

redakce | Články / Rozhovory | 19.03.2019

Jarní Praha se probouzí a s ní i jubilejní 10. ročník festivalu Mladí ladí jazz. Ten zahájí již 30. března v Divadle Archa šarmantní zpěvačka Andreya Triana a mezi dalšími jmény letošní dramaturgie nechybí například Alfa Mist, renomovaný britský multiinstrumentalista a producent, míchající jazz s alternativním hiphopem, i naprosto neortodoxní holandský skladatel a dirigent Jameszoo. A právě za produkcí festivalu stojí Adam Kaňa. Na které akce vzpomíná a na které se naopak těší?

Co chystáte další dny a týdny?
Na prvním místě bych rád vypíchnul Bonobovu zpěvačku číslo jedna, Andreyu Trianu, 30. března v Arše. Její koncert před lety v Roxy mám dosud v živé paměti jako jeden z nejlepších, co jsem zažil. Fantastická energie, spontánnost, projev a jako třešnička na dortu moment, kdy Andreya s kapelou sestoupila mezi publikum a už tak extatické fanoušky ještě víc roztančila dlouhým přídavkem v hledišti.

Druhý kousek je Jameszoo 24. dubna v MeetFactory. Nizozemský pološílený jazznokněžník a velkej šéf experimentálního jazzu, známý nejen skrze spolupráci s Flying Lotusem či Thundercatem. To je taková speciální chuťovka našeho festivalu, v jehož sestavě se skrývá, mimo jiných, hrdina loňského programu a někdejší bubeník Flying Lotuse a Cinematic Orchestra, Richard Spaven. Ale s klidným srdcem můžu doporučit celý program Mladí ladí jazz - prý ho dělá nějaký příšerně hudebně rozmazlený fracek.

Jaký koncert tě v poslední době nadchnul?
Za poslední dobu to byl asi Lubomyr Melnyk v Akropoli a dále Oláfur Arnalds, protože islandství. Na Eurosonic Noorderslag to byli Glass Museum, Albin Lee Meldau a Blackwave. A speciální cena pro Arcade Fire za loňský koncert. Ostuda českého publika a hudební infrastruktury v čele s tuzemskými rádii, že taková kapela hrála před tristně obsazenou O2 arenou.

Když se podíváš na koncerty jiných promotérů, koho bys šel podpořit, koho je nutné vidět a slyšet?
Je tady spousta šikovných promotérů, kteří vozí objevné novinky i zavedená jména. Pro příznivce obskurnějších žánrů můžu doporučit akce Heartnoize nebo Scrape Sound. Co se konkrétních koncertů týče, nenechal bych si ujít Apparat, Tool, z místní scény Places, Market, Čáry života a Himalayan Dalai Lama nebo Arcti... pardon, I Love You Honey Bunny. Skvělé věci na letošní rok chystá třeba Lenka Dusilová - začíná to 28. 3. v pražském Kostele svatého Šimona a Judy. Od slovenských bratrů bych doporučil neminout živě FVLCRVM. Ten kluk bude jednou hodně někde. A Colours asi překonají můj nejoblíbenější ročník 2013.

Jaký máš vztah k sociálním sítím?
Dost komplikovaný, ambivalentní. Na jednu stranu je to skvělý nástroj ke komunikaci, rychlému přístupu k informacím a taky promování koncertů, na druhou stranu je to inkubátor povrchnosti, přetvářky a v souvislosti s (geo)politikou i trollů, lží, lidského hnoje a indikátor rozkladu postmoderní civilizace. Ale kde bychom zase byli bez memů a videí s kočičkama, že jo?!

Kam nejraději chodíš na jídlo?
Co se obědů týče, uctívám restaurace Jiná krajina a Kofein. Myslím, že lepší oběd v Praze člověk najde jen těžko. Nejen na noční hlad poslouží fenomenální kebab Can Bey v Ječné. Velmi málo smrtelníků snědlo jejich döner XL a ještě méně přežilo, aby mohli vyprávět. A jako dezert klasická točená "láska z pasáže" - zmrzlina od Hájka ve Světozoru. Nedávno jsem objevil i skvělou burgrárnu Domyno na pomezí Vodičkovy a Lazarské. A nesmím opomenout The Globe - úžasnou anglofonní expat kavárnu s knihkupectvím, kde si dáte britské sendviče a snacks nebo úžasné milkshaky. Pokud chcete spontánně zajít na úžasný koncert, víno a něco málo k snědku, můžu jedině doporučit Jazz Dock.

Info

Mladí ladí jazz 2019
30. 3. - 30. 4. 2019
Praha a regiony
fb festivalu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ivan Hronec (Edison Filmhub): Hodnota projektu je len v jeho realizácii

Jarmo Diehl 02.06.2020

Pokud jste návštěvník klubových kin, galerií, koncertů s hlubším zájmem o kinematografii, měli byste znát Edisona. Rozhovor s jeho ředitelem o tom, co čeká film.

Vstupní prohlídka: Favorite Obsession

redakce 01.06.2020

Vintageový zvuk dekád minulého století i reverbový fetiš a taky osobitý vokál, to jsou poznávací znaky skupiny. Favorite Obsession. Dále?

Martin Mazanec, Nela Klajbanová (PAF): Pro nás je pořád východiskem „pohyblivý obraz“

redakce 29.05.2020

Před pár dny PAF ohlásil nové aktivity, což byl důvod, podívat se zblízka na jeho nejen zimní aktivity.

Martin Reiner: Brno je literárním centrem a vždycky bude

Adéla Polka 28.05.2020

Povídali jsme si o chystaném křtu knihy, kterou vydalo Druhé město ve spolupráci s Hostem, jenže sedět s literátem u oběda znamená dozvědět se mnohem víc...

David Macháček: ... aniž bych se přetvařoval

Jiří Přivřel 27.05.2020

Novinář David Macháček už sedmým rokem vyfotí alespoň jednu fotografii denně a ještě ten den ji spolu s dvojverším zveřejní na Facebooku. A dělá toho víc. Rozhovor.

Michal Kočan (Underdogs'): Chci donutit lidi přemýšlet

Jarmo Diehl, su, ScreamJay 26.05.2020

Víte, že Underdogs' zdaleka není jen klub? Je to komunita i promotérský kolektiv, který organizuje Fluff Fest. S Michalem Kočanem o plánech do budoucna i vzniku jedinečného kolektivu.

Vstupní prohlídka: Raptor Koch

redakce 25.05.2020

Hudební škatulky pro něj nejsou hluboké ani dost vysunuté, freakpopovou písničku rádiového charakteru střídá lo-fi ambient. Je to blázen, nebo ne?

Douška vydavatelská: XION

redakce 21.05.2020

XION se pokouší překlenout žánrové škatulky, chce představovat zajímavou hudbu z různých koutů vesmíru, hudbu jako eklektické místo s vášní a entuziasmem.

Alexandr Smutný (#zazivouhudbu): Vytváříme kulatý stůl pro všechny

Michal Pařízek 20.05.2020

K výzvě Za živou hudbu se přihlásilo téměř 3 000 lidí, vyšly desítky různých článků a objevilo se také několik disputací. Co si o ní myslet celkově? Rozhovor.

Vstupní prohlídka: Liem

redakce 20.05.2020

Vladimír Jaške je na klubové scéně známý především jako energický kytarista s neopakovatelným rukopisem, z projektů Munroe nebo 2Cold.