Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #80: Něco divokého

Šejkr #80: Něco divokého

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 03.06.2022

Charlie: Co to děláš?
Lulu: Osvobozuju tě.
Charlie: Možná, že nechci být svobodný.
Lulu: Možná že ne.


Na koncerty k desce Alles in allem čekali Einstürzende Neubauten přes dva roky. Měli toho na rok 2020 naplánováno spoustu, nová deska po dlouhé době se potkala s výročím. Třeba taková city tour v autobuse s průvodcem Blixou Bargeldem by jistě stála za to. Nakonec téměř ze všeho sešlo, nemá smysl opakovat proč. Zůstaly jenom ty koncerty, tolikrát odkládané, že i skalní fanoušci den před pražským datem na sítích ověřovali, zda termín platí. Platil. A byl z toho jeden z nejlepších koncertů Neubauten za poslední dvě dekády, co jsem měl možnost vidět. Nejen kvůli vlekoucím se odkladům, nejen kvůli novým písním. Hlavně díky tomu, že se tihle veteráni dokáží ještě pořád bavit. Stále v sobě udrželi jiskru, nadšení, něco poťouchlého. Něco divokého, něco, co v nich zůstalo z doby, kdy s železem nepracovali zdaleka tak seriózně a sofistikovaně. Obdivuhodné.


Měl jsem moc rád Raye Liottu. Mafiáni, jasně, jeden z nejlepších filmů vůbec, dodnes je nepochopitelné, že nebyl ve své době víc oceňovaný. Útěk z Absolonu, Země policajtů, Kokain a další; filmů a seriálů, kde se Liotta objevil, byla za ta léta spousta. IMDB hovoří o 126 rolích. Jeho herectví v sobě neslo pozoruhodnou směs sympatií, přívětivosti i arogance, asi nikdy nehrál stoprocentního správňáka, ostatně by mu to nikdo nevěřil. Zato jeho záporné role byly vyloženě okouzlující, nedalo se pochybovat o tom, že je to zmetek, ale vždy sympatický až okouzlující. Něco divokého určitě není tak kvalitní snímek jako Mafiáni, ale právě tady je Liotta vyloženě k sežrání. Ostatně podobně jako Melanie Griffith (taky jedna z jejích nejlepší rolí) a pochopitelně Jeff Daniels. A ta atmosféra! Pouštím si tenhle film jednou za čas, hned po úvodních titulcích přichází zen. Jako by se čas zatřepotal a... zastavil. Podivně mě to uklidňuje. A povzbuzuje.


Po cestě z Neubauten se přistihnu, že jim trochu závidím. A taky jim to přeju. Že si ještě pořád dokázali udržet schopnost bavit se. U toho všeho, po tom všem. Legrace na pódiu jsou jedna věc, kouzelná dynamika mezi členy kapely další. Velkou roli v tom hraje samozřejmě Hacke, právě jeho smysl pro humor a schopnost se ještě pořád nadchnout berlínské veterány udržela nad vodou v dobách nejtěžších. S propady a deziluzí bojujeme všichni, zdaleka nejen poslední dva roky, covid i válka podobná schémata jenom zvýraznily. Hledat jiskru, špetku něčeho povzbuzujícího, divokého, je stále těžší. Ale co jiného nám zbývá. „Zlomený nos tě nezabije,“ říká Charlie Driggs (Jeff Daniels) ve zmíněném snímku, podobných mouder tam najdete víc. Filozofie s nadsázkou? Možná. Hlavně je to takové kouzelně obyčejné – trochu vážné, trochu k zamyšlení, trochu... cringe.

Dneska v osm večer spolu se Sinead O’Connor, EABS, Special Interest, Joshuou Idehenem, Einstürzende Neubauten, Julesem Brennanem a pochopitelně přijde taky kouzelný Smyk. Loco de amor. Na Radio 1.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

Tracklist:
EABS – Global Warming
Sacrificial Chanting Mood – Bright
Sinead O’Brien – There Are Good Times Coming
Toyota Vangelis & Tokyo Drift – Smyk
Jules Brennan – Theme de Koto
Lalalar – Hata Beni̇m Göbek Adim
Taxi Kebab – Ardina
DoomCannon – Black Liberation
Taxiwars – Fever
Anteloper – Earthlings
Einstürzende Neubauten – La Guillotine de Magritte
Nduduzo Makhathini – Mama
Special Interest – (Herman's) House
Spacemoth – Pipe and Pistol
Kendrick Lamar – We Cry Together
Arleta – Paranoia
Quinquis – Setu
Magi Merlin – Free Grillz
Trees Speak – Pyramid
Laurie Anderson – Only an Expert
Joshua Idehen – I Got You Every Step of the Way (For Leone Ross)
David Byrne – Loco de amor
Jules Brennan – Myoushin Planets
Perrate – Yo soy la locura (folía)
The Clash – Straight to Hell
The Waterboys – This Is the Sea

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #128: Hlavně aby to nebylo naposledy

Michal Pařízek 19.04.2024

Tohle je Šejkr Sharpe edition, ne snad tedy úplně komplet, ale vlastně nakonec ano. V pořadu zazní hned několik ukázek z programu plus jedna motivační na závěr směřuje taky na…

Šejkr #127: Jak je důležité nevyhrát

Michal Pařízek 05.04.2024

O Liv.e více v dubnovém Full Moonu, ten text vůbec nebyl v plánu, ale prostě musel ven. Ona sama říká, že když nahrávala loňské album Girl in the Half Pearl,…

Hudba pre každého a každý pre hudbu (Žižkovská noc 2024)

Zuzana Valešová 30.03.2024

Zatiaľčo minulý rok pôsobila Žižkovská noc ako taký “kočkopes”, tento rok nastúpila v plnej sile s jasnou správou, myšlienkou a víziou mne viac než sympatickou.

Šejkr #126: „Ono se to k tobě blíží“

Michal Pařízek 22.03.2024

„Světová zpráva o štěstí zařadila Česko na 18. místo.“ No to se mi ulevilo, pak že jsme na tom špatně.

Preview: Jeden svět 2024

Ondra Helar 19.03.2024

Šest festivalových tipů, a to napříč tématy, protože i to je letošní novinkou – schází jednotné téma, zato je spoustu různých kategorií.

Šejkr #125: Jako v křesle

Michal Pařízek 08.03.2024

Dělo se toho spoustu, možná nejsilnějším zážitkem ale byla návštěva Kunstmuzea v Haagu. V hlavní roli Max Beckmann, Piet Mondrian, De Stijl. A Can.

Šejkr #124: „praise your cringe“

Michal Pařízek 23.02.2024

„Praise your cringe,“ hřímá Joshua Idehen z pódia lublaňského klubu Channel Zero. Motivuje, káže a směje se u toho. Emoce na praporu a dojetí.

To nejlepší z první dekády festivalu Ment (Andraž Kajzer)

Andraž Kajzer 13.02.2024

Dekáda je výročí, které je potřeba pořádně oslavit. Jako první nabízíme pamětihodné momenty přehlídky uměleckého ředitele festivalu Andraže Kajzera.

Šejkr #123: To podstatné již…

Michal Pařízek 09.02.2024

Pohledy se mohou různit, naštěstí. „Můj je ten správný.“ Ano, takhle by to mělo, mohlo být. Právě Kafka je jednou z těch osobností...

Šejkr #122: „El color de los días“

Michal Pařízek 26.01.2024

„Tohle je konec internetu. Měli bysme si zase posílat dopisy, to bude mnohem užitečnější než tenhle shit.“ Ano, na letošním Eurosonicu padaly i takovéto věty.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace