Články / Reporty

Ve znamení moshpitu (Hip Hop Kemp)

Ve znamení moshpitu (Hip Hop Kemp)

Daniel Nádler | Články / Reporty | 25.08.2018

Nad hradeckým Festivalparkem se vznášejí zelená oblaka. V areálu se tyčí velká hlavní stage, taky tu jsou tři hangáry, jejichž program nabízí nespočet evropských i zámořských jmen. Klíčové pódium obsazuje ve večerních hodinách převážně americká smetánka, zatímco hangáry ovládala nejenom tuzemská scéna. Ke slovu se dostanou umělci z Polska, Anglie, Itálie nebo Německa. Různorodý program spojuje jedno slovo – hip hop.

Středeční warm-up nabídl velmi energické vystoupení talentovaného Tubse, Paina a Rooka jakožto zástupců tuzemské grimeové komunity. Robustní postava MCho Tubse zabrala velkou plochu pódia a lidi byli jak utržení ze řetězu, když mlaďas v černém triku a černých brýlích střílel rychlé rýmy do vysokého bpm. Zastoupení tu měl i český label Ty Nikdy s formací Boyband, postavené na chemii dua Idea a Boy Wonder. Společně se vrhli na stage při tónech nostalgického šlágru Pavla Vítka Mám rád vůni tvý růže, který jim naordinoval DJ Fatte coby sampl z tracku Svatozář. Po půlnoci ještě hangár uchvátil Redzed. Tenhle objev se vyžívá v drsném, až rockovém stylu rapu, s velkou dávkou americké inspirace, jakou je například Ghostemane. Pohupující se hlava s dlouhými vlasy připomínala epileptický záchvat.

Čtvrtek nejdříve přinesl hořké zklamání, když jeden z headlinerů Chief Keef, kvůli kterému na Kemp mířilo spoustu posluchačů, nebyl ze strany amerických úřadů vpuštěn do Evropy. Přesto se na line-upu vyjímala dvě tučná jména. Úderem desáté se zjevili $uicideboy$: vzhled Ruby Da Cherryho připomíná postavičku z hororové pohádky Tima Burtona, $crim dokresluje image striktních, drogy milujících rapperů. Ti nepolíbení jejich syrovou produkci prchali z moshpitů, které vznikaly napříč davem, nejen v kotli. Peklo se otevřelo a v playlistu zářily hymny jako Paris, 2nd Hand, For the Last Time, pomalá Kill Yourself (Part III) i žhavá Carrollton z připravované desky.

Po hodinovém skákání uprostřed polonahých nadšenců následovalo jedno z nejpodceňovanějších vystoupení, v backspin hangáru. Ten přišel dobýt rohatý démon Bill $aber z New Yorku, ovšem se zvukem aktuální Floridy. Hora svalů se spletenými dredy připomínající buvola si to napochodovala v ikonickém, lehce úchylném kabátu, aby rozdivočila celý hangár. Řádně tvrdé beaty, temná atmosféra a ostré texty. Skladby Creepin N Lurkin a Come Wit da Force otevřely další moshpit a všichni ječeli: Hand with the force bitch they call me Saber/ Horns out now a nigga Satan learn…

Info

Hip Hop Kemp
23. - 25. 8. 2018 Festivalpark, Hradec Králové

foto © Hip Hop Kemp

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon 10: Pokora je dar. Wovenhand (us) 1. 6. 2010 Bush Hall, Londýn, UK

Pavel Vulterýn 01.04.2020

Všechny tváře Grazu: Poznámky z Elevate 2020

Václav Adam, Jan Starý 11.03.2020

Rakouský festival nepatří k těm největším, ale sestavu nabídl prvotřídní a zejména skvěle využil možnosti města.

Zasnená ženská melanchólia (Agnes Obel)

Lucia Banáková 10.03.2020

Štyri dámy na pódiu a jemná dávka škandinávskej melanchólie nasvietená modro ružovými farbami.

„Energy crew, kde ste?!“ (Stormzy)

Jonáš Sudakov 05.03.2020

Lúč svetla neustále sledoval Stormzyho po pódiu, a keď zostal osamotený v tme, na chvíľu z neho šiel dojem, ktorý miestami rezonoval aj na albume Heavy Is The Head.

Vájb devadesátek je zpátky! (Pushteek Fest)

waghiss666 29.02.2020

Z koncertů se čím dál více vytrácí jakýsi aspekt vzrušujícího nebezpečí. Budu nadosmrti vzpomínat na všechny barvy, riffy, rytmy, tváře a pocity z tohohle večera.

Jen začátek nečeho velkého (Algiers)

waghiss666 24.02.2020

Půldruhé hodiny večírku u konce světa? Prý kdyby se o slovo nehlásila tradiční páteční diskotéka, hráli by ještě dýl. A mi by ani to nestačilo.

Vyprodaná Akropole? John Wolfhooker se hlásí o slovo.

Kateřina Ondráčková 24.02.2020

V dnešní době se žánrová vyhraněnost už moc nenosí, u John Wolfhooker se dlouhodobě osvědčila fúze screama, čistých vokálů, djentu a nově i elektro samplů.

Ho99o9 uspořádali obskurní hlukový dýchánek

Vojtěch Podjukl 24.02.2020

Frustrace je v hudbě silně znát a poskytuje zdroj energie, kterou jsou schopni na jevišti přetavit v dramatickou a absurdní podívanou.

Soundtrack do nového města (Black Marble & Panther Modern)

Sabina Coufalová 20.02.2020

Černá vládla všem. Snad nezavlaje i nad Kasárnami, hovory o budoucnosti karlínského prostoru se vynořovaly celý večer.

Efterklang v euforii. Archa též.

Veronika Mrázková 18.02.2020

Tak čistou a elektrizující radost není možné zažít často, byť se vám vystoupení líbí sebevíc... Stalo se v Divadle Archa.