Články / Reporty

Ve znamení moshpitu (Hip Hop Kemp)

Ve znamení moshpitu (Hip Hop Kemp)

Daniel Nádler | Články / Reporty | 25.08.2018

Nad hradeckým Festivalparkem se vznášejí zelená oblaka. V areálu se tyčí velká hlavní stage, taky tu jsou tři hangáry, jejichž program nabízí nespočet evropských i zámořských jmen. Klíčové pódium obsazuje ve večerních hodinách převážně americká smetánka, zatímco hangáry ovládala nejenom tuzemská scéna. Ke slovu se dostanou umělci z Polska, Anglie, Itálie nebo Německa. Různorodý program spojuje jedno slovo – hip hop.

Středeční warm-up nabídl velmi energické vystoupení talentovaného Tubse, Paina a Rooka jakožto zástupců tuzemské grimeové komunity. Robustní postava MCho Tubse zabrala velkou plochu pódia a lidi byli jak utržení ze řetězu, když mlaďas v černém triku a černých brýlích střílel rychlé rýmy do vysokého bpm. Zastoupení tu měl i český label Ty Nikdy s formací Boyband, postavené na chemii dua Idea a Boy Wonder. Společně se vrhli na stage při tónech nostalgického šlágru Pavla Vítka Mám rád vůni tvý růže, který jim naordinoval DJ Fatte coby sampl z tracku Svatozář. Po půlnoci ještě hangár uchvátil Redzed. Tenhle objev se vyžívá v drsném, až rockovém stylu rapu, s velkou dávkou americké inspirace, jakou je například Ghostemane. Pohupující se hlava s dlouhými vlasy připomínala epileptický záchvat.

Čtvrtek nejdříve přinesl hořké zklamání, když jeden z headlinerů Chief Keef, kvůli kterému na Kemp mířilo spoustu posluchačů, nebyl ze strany amerických úřadů vpuštěn do Evropy. Přesto se na line-upu vyjímala dvě tučná jména. Úderem desáté se zjevili $uicideboy$: vzhled Ruby Da Cherryho připomíná postavičku z hororové pohádky Tima Burtona, $crim dokresluje image striktních, drogy milujících rapperů. Ti nepolíbení jejich syrovou produkci prchali z moshpitů, které vznikaly napříč davem, nejen v kotli. Peklo se otevřelo a v playlistu zářily hymny jako Paris, 2nd Hand, For the Last Time, pomalá Kill Yourself (Part III) i žhavá Carrollton z připravované desky.

Po hodinovém skákání uprostřed polonahých nadšenců následovalo jedno z nejpodceňovanějších vystoupení, v backspin hangáru. Ten přišel dobýt rohatý démon Bill $aber z New Yorku, ovšem se zvukem aktuální Floridy. Hora svalů se spletenými dredy připomínající buvola si to napochodovala v ikonickém, lehce úchylném kabátu, aby rozdivočila celý hangár. Řádně tvrdé beaty, temná atmosféra a ostré texty. Skladby Creepin N Lurkin a Come Wit da Force otevřely další moshpit a všichni ječeli: Hand with the force bitch they call me Saber/ Horns out now a nigga Satan learn…

Info

Hip Hop Kemp
23. - 25. 8. 2018 Festivalpark, Hradec Králové

foto © Hip Hop Kemp

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Colours po úplňku #4: Slangy, které neznáme

redakce 20.07.2019

“Toho si musíš jít poslechnout, ještě vtipnější Xindl,” říkají mí rodiče před festivalem o Pokáčovi. Kofola stage je okupovaná davem.

Čas není gentleman (Handsome Furs)

redakce 19.07.2019

Dana Boecknera (Wolf Parade, Operators) jsem s Handsome Furs prvně viděl před deseti lety v Nodu a těžko už si teď rozvzpomenu, co bylo jinak.

Colours po úplňku #3: Pozornosť inde

redakce 19.07.2019

„Ostrava, pyčooo,“ rezonuje ešte v piatkové ráno. Bojím sa vyjadrení, že štvrtkový večer patril Kryštofovi, že som na Kryštofkempe, že Kryšof korunoval večeru a že Kryštof zářil.

Colours po úplňku #2: Bizáry okolo nás

redakce 19.07.2019

Nadechnout se čerstvého vzduchu. Přibližně tak působí hlukový průplach Uniform, kterým se letos povedl dost možná bezprecedentní majstrštyk.

Colours po úplňku #1: Cestičky kovem

redakce 18.07.2019

Cesta môže byť kľukatá alebo si ju kľukatú spravíte. Omylom si hľadáme alternatívne cestičky na najväčší festival v Čechách.

Blues optimisty (Keb‘ Mo‘)

redakce 17.07.2019

Informace o jeho koncertu v divadle Archa se objevila jako blesk z čistého nebe vlastně jen pár týdnů před jeho konáním. I tak se divadlo prakticky kompletně zaplnilo. No bodejť!

Pohoda 19, den třetí v plamenech

redakce 16.07.2019

Všechno, co vás mrzí nebo štve na podobných akcích, vás na trenčínském letišti trápit nemusí, snad jenom to uhýbaní pivnímu vozítku...

Očista a poznání (na Creepy Teepee)

redakce 15.07.2019

Noise, psychedelie, eklektická elektronika a trap jsou záchytnými body, otázkou zůstává smysl nedělní produkce, zvláště té noční.

Beaty jsou chytlavé, křičí se i svíjí (na Creepy Teepee)

redakce 14.07.2019

Minulá noc se neobešla bez stížností na hluk, což bereme jako daň za městský festival. Co přinesla sobota kromě deště, Cateriny Barbieri nebo Dana Deacona?

Za hranice fyzické zkušenosti (na Creepy Teepee)

redakce 13.07.2019

Na Poděbradově není k hnutí. Chodníky a parapety u zbývajících dvou stanovišť se s ukončením produkce na hlavním pódiu zaplňují lidmi, podzemní klub ožívá.