Články / Rozhovory

Vstupní prohlídka: Aiko

Vstupní prohlídka: Aiko

redakce | Články / Rozhovory | 08.08.2020

Moskevská hudebnice s hypnotickým hlasem vydala před dvěma lety vydala eponymní EP, které si z popu bere bohaté aranže, chytlavé melodie a velkoryse pojaté videoklipy. Aiko vystupuje i na buskingových festivalech nebo jen na ulici sama s akustickou kytarou. Na sklonku srpna máte šance ji vidět na píseckém festivale Cool v plotě vedle dalších samostatně vystupujících umělců a písničkářů.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Aiko je taková overly dramatic, moje teatrální část, ale protože je to na stagi, nikdo mě za to neodsuzuje, naopak se to dá nazvat artistním. Někde jsem taky četla, že hudba, kterou posloucháme a milujeme jako puberťáci, ovlivňuje náš celoživotní hudební vkus. Celkem by to sedělo, protože zvuky, které mě bavily ve třinácti, vyhledávám a dávám i do své současné tvorby. Co se týče textů, inspiraci beru z každodenních situací, konverzací a myšlenek. V naprosté většině případů je píšu sama, jedná se o introspektivní texty.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Ve volném čase se bavím tancem - dělám pole dance a contemporary, tanec mi vždycky přišel jakýmsi prodloužením hudby. Živí mě hudba, částečně realitka.

Co je nejhoršího na hraní bez kapely?
Hraní bez kapely je fajn v tom, že když se organizuje příprava a zkoušky na koncerty, stačí se domluvit s jedním člověkem. Ale není moc fajn, že člověk jde na stage sám, veškerá pozornost je upřená jenom na něj a musí udělat dobrou show, aby to bylo zábavný.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Nepohodlný oblečení na stage, proto nikdy nenosím podpatky. Jsem hyperaktivní člověk, mám potřebu se neustále hýbat a v nepohodlném oblečení to jde hůř.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Jahody! Jablka! Meruňky! Miluju ovoce, a když je v backstagi, oceňuju to obzvlášť. Co se týče pití, voda.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Kupuju hračky typu looperů nebo vokálních krabiček, zkoumám je a pak nikdy nepoužiju naživo. Ráda kupuju stage outifty, které jsou na každodenní nošení nepoužitelné. Jinak klipy, ráda dávám hudbě i vizuální podobu, a to je finančně a časově často náročný, ale odměňující. Nedávno jsem zrovna měla myšlenku, že až mi bude sedmdesát, tak budu mít velmi dobře zdokumentované mládí.

Jak bys charakterizovala současný svět ve třech větách?
Všechno se mění, pojďme se měnit s tím. Co se to sakra děje? Tak si dejme alespoň navzájem lásku.

Info

Aiko
web umělkyně

Živě:
Cool V Plotě
28.–29. 08. 2020
Písek
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Marie Voslářová: Neštěstí v lásce není životní selhání

Adéla Polka 15.06.2021

Paseka letos vydala druhou komiksovou publikaci kontroverzní švédské autorky Liv Strömquistové Nejrudější růže rozkvétá. Rozhovor jsme vedli s její překladatelkou.

Marie Joja (Archipop): Když opuštěné budovy nabídnou nevšední zážitek

su 18.05.2021

Rozhovor o databázi Archipop, jejíž cílem je zmapovat realizace dočasného využití opuštěných objektů.

SF MINI aneb Není to jen o nás

Michaela Susedíková 11.05.2021

Zatímco pamětníci vzpomínají na Olomouc kvůli devadesátkovému klubu Nausea, dnes nabízí výživnou dramaturgii prostor SF MINI. Hovory nejen o kompilaci z rukou Coffee Breath Records.

Shina (Slnko Records): Hudbu treba hnojiť a polievať

Kateřina Cumin 29.04.2021

Dnes, po dvaceti letech fungování, má Slnko Records ve stáji umělce několika generací a všech žánrů, za všechny jmenujme Modré hory, Katarzii, Bad Karma Boy nebo Janu Kirschner. Rozhovor.

Magdalena Müllerová (Kreativní Evropa): Budoucnost je ve spolupráci

Michal Pařízek, mxm 26.04.2021

O nutnosti spolupracovat, důležitosti přípravy jednotlivých projektů, grantové politice na státní i evropské úrovni a o tom, že opravdu nestačí jen setřít prach z vitríny.

Tiziano Popoli: Důležité věci se naštěstí často vrací

Michal Pařízek 19.04.2021

Tiziano Popoli o cyklech popkultury, které se v některých případech naštěstí vrací, kino jako zdroji inspirace nebo zhudebněnému daňovému přiznání.

Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent): Na dovolenou do svého města

Jiří Přivřel, mxm 13.04.2021

Jedinečné kulisy scénografů Dušana Jurkoviče a Bohuslava Fuchse, pečlivě připravený program a místní Vincentka jako životabudič. Festival Luhovaný Vincent letos bez nánosu.

Jakub Němeček (Aerovod): Zažíváme nejlepší momentum

Jarmo Diehl 29.03.2021

Ptáme se dramaturga Jakuba Němečka na bující popularitu videotéky Aerovod. Ale dotkneme se i věcí obecných.

Běla Čurlinová, Ricardo Delfino (Top RoofTop fest): Sedět se založenýma rukama doma nám moc nejde

redakce 27.03.2021

Jaké je pozadí příprav uměleckého klání v době, kdy i na procházku můžeme jen na hranici okresu? Rozhovor.

Martin Opatrný (Ledoborci Kultury): Jsme na začátku plavby

mxm, su 23.03.2021

V době zamrzlého kulturního dění se spolek snaží prorážet cesty interpretům a zavřeným klubům formou benefičních streamů na výjimečných místech. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace