Články / Rozhovory

Vstupní prohlídka: Aiko

Vstupní prohlídka: Aiko

redakce | Články / Rozhovory | 08.08.2020

Moskevská hudebnice s hypnotickým hlasem vydala před dvěma lety vydala eponymní EP, které si z popu bere bohaté aranže, chytlavé melodie a velkoryse pojaté videoklipy. Aiko vystupuje i na buskingových festivalech nebo jen na ulici sama s akustickou kytarou. Na sklonku srpna máte šance ji vidět na píseckém festivale Cool v plotě vedle dalších samostatně vystupujících umělců a písničkářů.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Aiko je taková overly dramatic, moje teatrální část, ale protože je to na stagi, nikdo mě za to neodsuzuje, naopak se to dá nazvat artistním. Někde jsem taky četla, že hudba, kterou posloucháme a milujeme jako puberťáci, ovlivňuje náš celoživotní hudební vkus. Celkem by to sedělo, protože zvuky, které mě bavily ve třinácti, vyhledávám a dávám i do své současné tvorby. Co se týče textů, inspiraci beru z každodenních situací, konverzací a myšlenek. V naprosté většině případů je píšu sama, jedná se o introspektivní texty.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Ve volném čase se bavím tancem - dělám pole dance a contemporary, tanec mi vždycky přišel jakýmsi prodloužením hudby. Živí mě hudba, částečně realitka.

Co je nejhoršího na hraní bez kapely?
Hraní bez kapely je fajn v tom, že když se organizuje příprava a zkoušky na koncerty, stačí se domluvit s jedním člověkem. Ale není moc fajn, že člověk jde na stage sám, veškerá pozornost je upřená jenom na něj a musí udělat dobrou show, aby to bylo zábavný.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Nepohodlný oblečení na stage, proto nikdy nenosím podpatky. Jsem hyperaktivní člověk, mám potřebu se neustále hýbat a v nepohodlném oblečení to jde hůř.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Jahody! Jablka! Meruňky! Miluju ovoce, a když je v backstagi, oceňuju to obzvlášť. Co se týče pití, voda.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Kupuju hračky typu looperů nebo vokálních krabiček, zkoumám je a pak nikdy nepoužiju naživo. Ráda kupuju stage outifty, které jsou na každodenní nošení nepoužitelné. Jinak klipy, ráda dávám hudbě i vizuální podobu, a to je finančně a časově často náročný, ale odměňující. Nedávno jsem zrovna měla myšlenku, že až mi bude sedmdesát, tak budu mít velmi dobře zdokumentované mládí.

Jak bys charakterizovala současný svět ve třech větách?
Všechno se mění, pojďme se měnit s tím. Co se to sakra děje? Tak si dejme alespoň navzájem lásku.

Info

Aiko
web umělkyně

Živě:
Cool V Plotě
28.–29. 08. 2020
Písek
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Deset lásek ze Žižkova: Pavel Karous

redakce 19.09.2020

Deset tipů na to, čeho si při příští návštěvě všimnout, kam zajít na pivo a kde si zanadávat na necitlivou výstavbu od autora projektu Vetřelci a volavky.

Vstupní prohlídka: Sketchbook Quartet

redakce 15.09.2020

Sketchbook Quartet je vídeňský jazzový kvartet, jehož členové sdílí svěží pohled na hudební improvizaci a kreativitu. Jaké další indicie nám dali?

Moon Crew #30: Matěj Krč

redakce 14.09.2020

Brno meets Praha, hardcore straight edge meets ořechovka. Jubilejní díl Moon Crew odhaluje našeho letitého fotografa Matěje Krče.

Colin H. van Eeckhout (Amenra): Nikto si v poslednej dobe nesiahol na dno

Lucia Banáková 13.09.2020

Za dvadsať rokov existencie toho Amenra stihli pomerne dosť, vydali šesť albumov z cyklu Mass, založili kolektív spriatelených projektov a tak trochu i vlastné náboženstvo.

Pořadatelská: Martin Režný (Hlukovæ mysteria)

redakce 09.09.2020

Můžete ho znát jako organizátora, ale i hudebníka, preferuje hraní v improvizačních kolektivech, u Korobushka records vydává pod nickem Sakkikangas.

Pořadatelská: Antonín Kocábek (Kaštan – scéna Unijazzu)

redakce 08.09.2020

V Pořadatelské zve Tonda na řadu koncertů, které v Kaštanu proběhnou a samozřejmě taky na UniMoon!

Jiří Jirák (Indican): Je to o spolupráci kultur, ras a principů

Vojta Chmelík 05.09.2020

Jak se v Indican setkávají různé kulturní a hudební vlivy a jak pracuje s mystikou a intuicí? A jaké mají Indican cíle?

Petr Vyšohlíd (Meat-House Chicago I.R.A.): Nával invence se nedal zvládat aneb osudový střet hardcoreu s popartem

prof. Neutrino 03.09.2020

Při setkání na jedné královéhradecké pivní zahrádce jsme potkali Petra Vyšohlída - frontmana kultovní hardcoreové formace devadesátých let Meat-House Chicago I.R.A.

Dmitri Bezkorovainyi: Bělorusové nikdy nebyli tak jednotní a aktivní jako nyní

Michal Pařízek 01.09.2020

Dmitri pracuje jako hudební manažer a novinář v Minsku, je velkým podporovatelem běloruské hudební scény a právě on napomohl jejímu mezinárodnímu zviditelnění v posledních letech.

Pořadatelská: Ewelína Ai-Fen Chiu, Tereza Odehnalová, Daniel Vlček (Šamana ztráta)

redakce 26.08.2020

Víte, co se vznikne, když spojíte hudebníky z Ba:zel a promotérku z Mood? Festival v prostředí Prachovských skal s výběrovým, převážně elektronickým line-upem.