Články / Rozhovory

Vstupní prohlídka: Aiko

Vstupní prohlídka: Aiko

redakce | Články / Rozhovory | 08.08.2020

Moskevská hudebnice s hypnotickým hlasem vydala před dvěma lety vydala eponymní EP, které si z popu bere bohaté aranže, chytlavé melodie a velkoryse pojaté videoklipy. Aiko vystupuje i na buskingových festivalech nebo jen na ulici sama s akustickou kytarou. Na sklonku srpna máte šance ji vidět na píseckém festivale Cool v plotě vedle dalších samostatně vystupujících umělců a písničkářů.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Aiko je taková overly dramatic, moje teatrální část, ale protože je to na stagi, nikdo mě za to neodsuzuje, naopak se to dá nazvat artistním. Někde jsem taky četla, že hudba, kterou posloucháme a milujeme jako puberťáci, ovlivňuje náš celoživotní hudební vkus. Celkem by to sedělo, protože zvuky, které mě bavily ve třinácti, vyhledávám a dávám i do své současné tvorby. Co se týče textů, inspiraci beru z každodenních situací, konverzací a myšlenek. V naprosté většině případů je píšu sama, jedná se o introspektivní texty.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Ve volném čase se bavím tancem - dělám pole dance a contemporary, tanec mi vždycky přišel jakýmsi prodloužením hudby. Živí mě hudba, částečně realitka.

Co je nejhoršího na hraní bez kapely?
Hraní bez kapely je fajn v tom, že když se organizuje příprava a zkoušky na koncerty, stačí se domluvit s jedním člověkem. Ale není moc fajn, že člověk jde na stage sám, veškerá pozornost je upřená jenom na něj a musí udělat dobrou show, aby to bylo zábavný.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Nepohodlný oblečení na stage, proto nikdy nenosím podpatky. Jsem hyperaktivní člověk, mám potřebu se neustále hýbat a v nepohodlném oblečení to jde hůř.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Jahody! Jablka! Meruňky! Miluju ovoce, a když je v backstagi, oceňuju to obzvlášť. Co se týče pití, voda.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Kupuju hračky typu looperů nebo vokálních krabiček, zkoumám je a pak nikdy nepoužiju naživo. Ráda kupuju stage outifty, které jsou na každodenní nošení nepoužitelné. Jinak klipy, ráda dávám hudbě i vizuální podobu, a to je finančně a časově často náročný, ale odměňující. Nedávno jsem zrovna měla myšlenku, že až mi bude sedmdesát, tak budu mít velmi dobře zdokumentované mládí.

Jak bys charakterizovala současný svět ve třech větách?
Všechno se mění, pojďme se měnit s tím. Co se to sakra děje? Tak si dejme alespoň navzájem lásku.

Info

Aiko
web umělkyně

Živě:
Cool V Plotě
28.–29. 08. 2020
Písek
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Margaux Sauvé (Ghostly Kisses): Příběhy posluchačů ovlivňují proces psaní

Kristina Kratochvilová 29.03.2024

Kanadská zpěvačka Margaux Sauvé je středobodem Ghostly Kisses a ve snových zvukových krajinách rozpíná příběhy o lásce, touze a ztrátě. Rozhovor.

Václav Havelka (fyield): KEXP vnímám jako milník

Michal Pařízek 25.03.2024

Dostat se s kapelou do studia legendární radiové stanice KEXP v Seattlu je snem mnoha hudebníků z celého světa. Rozhovor.

Josef Buchta (B-Side Band): Vždycky jsem snil o tom, že budu mít big band

Jiří V. Matýsek 11.03.2024

„Spotify je skvělý nápad, uživatelsky neuvěřitelně fantastická věc. Člověk nemusí nic tahat, nic nosit. Ale všichni ti muzikanti jsou okradení," říká principál. Rozhovor.

The Bladderstones: Záskoky nevedeme

Jiří V. Matýsek 06.03.2024

Slánské artbluesové trio se po sedmi letech od debutu Without Cover vrátilo s chválenou studiovkou a zároveň slaví deset let na scéně. Rozhovor.

Boris Schubert (Skvot Czech): Tvorba úspešného kurzu je tímová záležitosť

Mariia Smirnova 05.03.2024

„... snažíme sa oslovovať naozaj zaujímavých a úspešných ľudí vo svojom obore. Základom je vzájomná dôvera, sympatie a ochota lektora s nami aktívne spolupracovať.“ Rozhovor.

Pragueshorts: Piotr Jasiński (Mimo), Natálie Durchánková (Přes střepy)

Viktor Palák 28.02.2024

Ve finálním díle ankety odpovídají Piotr Jasiński, v jehož filmu Mimo ztvárnili Josef Trojan a Jakub Kalián kamarády, kteří narazí na situaci, která může být spouštěčem revize jejich vztahu.

Julie Martinková, Anna Horáková (FAMUFEST): Nesmíme se strachem nechat odradit od růstu

Mariia Smirnova 27.02.2024

„V programové dramaturgii si hrajeme hodně s pocity či smysly a chceme, aby i diváci při návštěvě festivalu mohli více reflektovat tuto část sebe sama..." Rozhovor.

Pragueshorts: Greta Stocklassa (Bzukot Země), Marie-Magdalena Kochová (3MWh)

Viktor Palák 26.02.2024

Bzukot Země zachycuje absurdní i povědomou šarvátku o to, jak formulovat zprávu mimozemským civilizacím. V kontaktu se současnými tématy je i film 3MWh, který volí atmosféričtější cestu.

Pragueshorts: Philippe Kastner (Deniska umřela), David Payne & Tomáš Navrátil (Baroko)

Viktor Palák 25.02.2024

V národní soutěži největší domácí přehlídky krátkých filmů se potkalo ke dvěma desítkám titulů, oslovili jsme tvůrce a tvůrkyně některých z nich.

Gaika: Nechat se unášet

Nora Třísková 22.02.2024

Podobně jako kloubí různé aktivity – psaní, kurátorství a výtvarná tvorba, producentství – na desce spojuje v lecčem typické anglické žánry jako dub, postpunk nebo alt rock. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace