Články / Rozhovory

Vstupní prohlídka: Aiko

Vstupní prohlídka: Aiko

redakce | Články / Rozhovory | 08.08.2020

Moskevská hudebnice s hypnotickým hlasem vydala před dvěma lety vydala eponymní EP, které si z popu bere bohaté aranže, chytlavé melodie a velkoryse pojaté videoklipy. Aiko vystupuje i na buskingových festivalech nebo jen na ulici sama s akustickou kytarou. Na sklonku srpna máte šance ji vidět na píseckém festivale Cool v plotě vedle dalších samostatně vystupujících umělců a písničkářů.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Aiko je taková overly dramatic, moje teatrální část, ale protože je to na stagi, nikdo mě za to neodsuzuje, naopak se to dá nazvat artistním. Někde jsem taky četla, že hudba, kterou posloucháme a milujeme jako puberťáci, ovlivňuje náš celoživotní hudební vkus. Celkem by to sedělo, protože zvuky, které mě bavily ve třinácti, vyhledávám a dávám i do své současné tvorby. Co se týče textů, inspiraci beru z každodenních situací, konverzací a myšlenek. V naprosté většině případů je píšu sama, jedná se o introspektivní texty.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Ve volném čase se bavím tancem - dělám pole dance a contemporary, tanec mi vždycky přišel jakýmsi prodloužením hudby. Živí mě hudba, částečně realitka.

Co je nejhoršího na hraní bez kapely?
Hraní bez kapely je fajn v tom, že když se organizuje příprava a zkoušky na koncerty, stačí se domluvit s jedním člověkem. Ale není moc fajn, že člověk jde na stage sám, veškerá pozornost je upřená jenom na něj a musí udělat dobrou show, aby to bylo zábavný.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Nepohodlný oblečení na stage, proto nikdy nenosím podpatky. Jsem hyperaktivní člověk, mám potřebu se neustále hýbat a v nepohodlném oblečení to jde hůř.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Jahody! Jablka! Meruňky! Miluju ovoce, a když je v backstagi, oceňuju to obzvlášť. Co se týče pití, voda.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Kupuju hračky typu looperů nebo vokálních krabiček, zkoumám je a pak nikdy nepoužiju naživo. Ráda kupuju stage outifty, které jsou na každodenní nošení nepoužitelné. Jinak klipy, ráda dávám hudbě i vizuální podobu, a to je finančně a časově často náročný, ale odměňující. Nedávno jsem zrovna měla myšlenku, že až mi bude sedmdesát, tak budu mít velmi dobře zdokumentované mládí.

Jak bys charakterizovala současný svět ve třech větách?
Všechno se mění, pojďme se měnit s tím. Co se to sakra děje? Tak si dejme alespoň navzájem lásku.

Info

Aiko
web umělkyně

Živě:
Cool V Plotě
28.–29. 08. 2020
Písek
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nela Klajbanová (LITR): Nechceme suplovat existující formáty

Jarmo Diehl 24.09.2021

Tradiční olomoucká událost nabízí to nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby a zaměřuje se na autorské a umělecké publikace a my se ptáme její šéfky.

Filip Kršiak (Elbe Dock): Ústí (do) Evropy

Viktor Palák 20.09.2021

Přijedou i Buchty, elita jódlování a tvůrci nejlepších domácích dokumentů. Rozhovor s ředitelem Filipem Kršiakem o cestě z velkoměsta do města – a do Evropy.

VickiKristinaBarcelona: Milujeme blešáky

Adéla Polka 17.09.2021

Skupina jako by se svým vzezřením přenášely při vystoupení do trochu jiné doby. Třicátá léta, New York, špinavé pajzly, vajgly a chlast. A Tom Waits.

Peter „Ryby“ Rybár: Pravý underground je charita

Richard Kutěj 07.09.2021

Jak funguje slovenský undergroundový label, kterému se daří držet krok se světem, jak vypadaly devadesátky na dark elektronické scéně? Nejen o tom je tento rozhovor.

Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs): Umět nechat odejít to krásné

Jiří Přivřel 31.08.2021

O inspiracích a tvůrčím procesu, který vedl ke vzniku alba, jsme si povídali s frontmanem Tommem Prochazkou.

Filip Kubelka (Fraj): Absentuje tu tradícia navštevovať festival tohto typu

Jarmo Diehl 24.08.2021

Znáte slovenský region Gemer? Dobrá příležitost, jak ho poznat, se naskytne tento víkend, kdy se v Rimavské Sobotě odehraje festival Fraj.

February: Každá kapela si myslí, že je žánrově rozteklá

Michaela Šedinová 20.08.2021

Skupina February vydává své druhé album. Jejich hudba se pochopitelně vyvíjí – na nové desce si zkouší prvky math-rocku.

Pořadatelská: Pavel Trčka (Fujaré)

redakce 19.08.2021

Fujaré je dobrovolná občanská aktivita, Fujaré to baví, Fujaré se zajímá o svět, Fujaré nemá vlastní prostor, Fujaré je neziskovka.

Ivan Bierhanzl (Ostravské dny): Nejde o výdrž s dechem, ale sluchem

Jarmo Diehl 16.08.2021

Ostravské dny nejsou jistě tak masovou záležitostí, jako třeba Colours, ale jejich publikum je zasvěcené. O festivalu i dalších věcech promluvil Ivan Bierhanzl.

Milan Tesař (Radio Proglas): Naslouchat a reagovat

Michal Pařízek 02.08.2021

Centrum world music v Brně? Může být. S Milanem Tesařem o nové scéně Maratonu hudby, důležitosti hudebních cen i pozitivním efektu covidu na rádio.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace