Články / Seriály

Vstupní prohlídka: Ďyvina

Vstupní prohlídka: Ďyvina

redakce | Články / Seriály | 15.01.2024

Ostravská skupina Ďyvina vydala, pod vedením Víta Přibyly (Pilgrim), novou nahrávku s názvem Duše. Neofolkový projekt se inspiruje kulturou raných Slovanů, ovšem samotné skladby reflektují současnost. Propojení tradičních a starobylých hudebních nástrojů s použitím samplerů a syntezátorů vytváří zajímavou symbiózu - z čeho vychází a z čeho vycházejí samotní hudebníci?

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Vitus: Stromy, skály, procházky kolem rybníka u skládky a fabriky na ocel a později Jesenicko.

Noemi: Rodiče hodně poslouchali Vlastu Redla, když jsem byla malá. Pak už to jelo.

Anděl: Vítek.

Siwa: Niněra. A ještě dřív pokusy naučit se na housle s mojí dcerou. Následně kamarádství s Vítem. K bubnům jsem přišla jako slepá k houslím, protože můj původní nástroj je niněra a v návaznosti na ní nyckelharpa a hudební styly značně nesourodé... nebo možná sourodé? I když poslední dobou je řešením hudebního vývoje fúze stylů. Zkrátka původně jsem fanoušek Ďyviny. Pro mě je toto jeden ze splněných snů.


Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Vitus: Bavím se různými bizarními lidmi a postavičkami. Živím se audiovizí – zvuk a v poslední době i obraz (kamera, střih).

Noemi: Animovaným filmem.

Anděl: Divadlem, vysokozdvižnými vozíky, produkcí pro divadla, festivaly a orchestry, občas focením a modelingem. A taky cestováním.

Siwa: Bavím výtvarnou činností. Když je čas, tak cestováním, přírodou. Živím se prací. V poslední době fyzickou prací. Docela různorodou.


Co je nejhoršího na hraní v kapele/hraní bez kapely?
Vitus: Perfekcionismus – můj perfekcionismus. A pak můj komunikační skill, který je většinou na bodě mrazu. A PR, resp. sociální sítě – hlavně Instagram, ten mě sere nejvíce, protože jsem half-boomer, a když mě nejde content přidat z PC, tak se ve mně vaří krev.

Noemi: Konfrontace s perfekcionismem.

Anděl: Když ji nemáš, tak ji chceš. A když už ji máš, tak přemýšlíš, jak ji změnit, dělat lépe a občas se vyrovnáváš s pocity vyhoření, které z kapely máš. Nekonečný Uroboros.

Siwa: Hraju ve více kapelách a v každé je to trochu jinak. V Ďyvině je to především boj s mojí nedokonalostí. Boj s vlastními strašáky. Jinak mi je v Ďyvině velmi dobře. Mám všechny ty rozdílné osoby velmi ráda. Hraní bez kapely je pro mě taky strašák. Nejsem sólista. Mám potřebu doprovázet, opřít se o někoho.


Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Vitus: Roztomilí pejsci. A taky když je něco zpracováno velmi kvalitně.

Noemi: Jednou při koncertu vypadl proud. To nás docela rozhodilo.

Anděl: F v Emaj9.

Siwa: Naprosto cokoliv, především já sama.


Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Vitus: Kafe.

Noemi: Bez kávy, ale to se netýká jenom backstagí, podle mě by každá lokace měla poskytovat přístup ke kávě.

Anděl: Banány a vegan mléko z Biedronky.

Siwa: Eh nevím, na tohle vůbec myšlenky nemám. Na Castlefestu bylo všeho dostatek, až mi bylo stydno, si tam pořád něco brát. Ale pokud konkrétně, dobrý kafe, dobrý pivo a dostatek vody na pódium, prosím.


Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Vitus: Za všechny prostředky, které mně umožnují a usnadňují tvorbu.

Noemi: Za dojíždění.

Anděl: Za lekce zpěvu, hudební nástroje, domácí nahrávání a komponování.

Siwa: Za nástroje a věci k nim. Za věci do kapel – zařízení, vybavení, vlastní investice do merche, do nahrávání. Nekonečná studnice, kam se dají lít peníze. Občas si koupím CD nebo merch spřátelené kapely. Občas si zajedu na koncert oblíbené kapely. Klidně daleko. Možná raději daleko, je to pak i s výletem.


Jak bys charakterizoval/a současný svět ve třech větách?
Vitus: Někdy je to zmatek. Často je to zmatek. Ale ve výsledku to nějak dává smysl.

Noemi: A. Do. Hajzlu.

Anděl: Lidi jsou od přírody zlí, proto je záhodno vážit si každé dobré duše, která se nakonec nenechá zkazit. Jako samozvaní „páni tvorstva” si navzdory přírodním zákonům podrobujeme svět a ve své krátkozrakosti nechceme vidět, kam si dláždíme cestu. Proto se počítá každý malý krůček, každý vysazený strom nebo napsaný song, který udělá trochu dobra.

Siwa: Je zbytečně rychlý. Zbytečně se o všem moc kecá. Zbytečně hlasitý.

Info

Ďyvina
Fb kapely

foto © se souhlasem Ďyviny

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pořadatelská: Martina Lesner (United Islands of Prague)

redakce 18.04.2024

Položili jsme několik otázek hledačce nových talentů, bookerce a dramaturgyni festivalů.

Kam na rajz s Michalem Berezňákem (Sharpe)

redakce 16.04.2024

Jarní Sharpe, chorvatský INmusic festival, Taylor Swift v Londýně. Na jaké akce nás pozve vášnivý koncertní a festivalový manažer?

Vstupní prohlídka: Marcel Gidote’s Holy Crab

redakce 10.04.2024

Loni se jim toho povedlo hodně: v březnu vydali album Farm Alarm, pak dva singly, první evropskou tour a k tomu vydávají soundtrack k počítačové hře.

Douška vydavatelská: Ancestral Vision (Unizone)

redakce 04.04.2024

Pokud budu mluvit sám za sebe, tak u mě teď panuje zdravá euforie, protože se mi asi po x letech podařilo dotáhnout do konce moje debutové EP, které vyšlo u…

Vstupní prohlídka: Marta De Pascalis

redakce 03.04.2024

Co ji inspiruje, co ji vyruší, na co jí stačí jedna věta? Marta De Pascalis v našem dotazníčku, před pražským koncertem.

Preview: Tallinn Music Week 2024

Michal Pařízek 02.04.2024

V programu najdeme známá jména jako místní hrdinky Vera Vice nebo Kitty Florentine, všudypřítomné Tramhaus, kteří vystoupí na akci Vikendica, nebo řeckého croonera Johnnyho Labella.

Vstupní prohlídka: Marie Kieslowski

redakce 26.03.2024

Marie Kieslowski vydala své debutové sólové album Je všechno dobrý? před dvěma lety, nyní na něj navazuje EP s názvem Je to složitější.

Preview: Rewire 2024

Zuzana Malá 24.03.2024

Holandský festival experimentální hudby a umění má pro letošek tučnou soupisku v kategorii legend i ikon součásné avantgardy.

Pořadatelská: Dominik Prok (Nová Cvernovka)

redakce 21.03.2024

"Podlaha bude ružovo-glittrová zaliatá epoxidom, jeden zo stejdžov bude práve na wc v štýle boiler room a zahrá napríklad DJ Záchod (Matwe), I Hate Berlin Manson DJs alebo..." Pár tipů.

Pořadatelská: Matěj Samec (MeetFactory)

redakce 10.03.2024

„Obzvlášť zvu na Dech - ten zvolte v případě, že máte chuť se s námi ponořit do naprosté tmy a naladit se na vnitřní drama jednoho člověka," říká dívadelní dramaturg…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace