Články / Seriály

Vstupní prohlídka: Sunbrella

Vstupní prohlídka: Sunbrella

redakce | Články / Seriály | 06.06.2022

Čtyřicet tisíc přehrání na Spotify má singl Fever Dream britského projektu Sunbrella s frontmanem Davidem Žbirkou. Ne že by čísla byla všechno, ale osobitá, prosluněná a zároveň melancholická hudba si pozornost zaslouží. Stejně jako vystoupení Sunbrella na letošním ročníku festivalu Metronome. David Žbirka zblízka aneb co dělá a co si myslí o současném světě.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Asi před sedmi lety jsem dostal chuť hledat neznámou hudbu a z nějakého důvodu jsem si vzpomněl na kapelu My Bloody Valentine, o které jsem hodně slyšel, ale vůbec jsem nevěděl, jak zní. Tak jsem šel na YouTube a pustil si jejich první song, co jsem našel – Only Shallow. Okamžitě jsem byl unesený zvukem, byl jak z jiné planety. Pak jsem zjistil, že se tomu stylu říká shoegaze a dostal se ke kapelám jako Slowdive, Ride a vůbec k alternativní scéně 90. let. Od té doby se snažím hledat zajímavé kytary.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Bavím se i živím víceméně tím samým – hudbou a videem. Něco je pro zábavu, něco je práce. Mimo to dělám asi to co každý – koukám na filmy, čtu a vymývám si mozek na mobilu.

Co je nejhoršího na hraní v kapele?
Koordinovat diáře a nálady dalších pěti lidí.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Když někde v baru nebo restauraci slyším song, co znám, ale nemůžu si vzpomenout na jeho jméno nebo na jméno interpreta.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Hlavní je asi voda, jídlo se aspoň z mojí zkušenosti v Anglii moc nerozdává, takže jsem rád za cokoliv. Pivo je taky fajn.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Za desky, pluginy a kytarové pedály.

Jak bys charakterizoval současný svět ve třech větách?
Stejně tak vzrušující jako děsivý. V některých ohledech spěcháme moc. V některých naopak nespěcháme dost. Ale nemyslím, že jsem ten správný člověk, kterého se ptát.

Info

Sunbrella (uk)
Fb kapely

Živě:
Metronome Prague
24. 6. 2022
Výstaviště, Praha
web festivalu

foto © se svolením Davida Žbirky

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Marcel Gidote’s Holy Crab

redakce 10.04.2024

Loni se jim toho povedlo hodně: v březnu vydali album Farm Alarm, pak dva singly, první evropskou tour a k tomu vydávají soundtrack k počítačové hře.

Douška vydavatelská: Ancestral Vision (Unizone)

redakce 04.04.2024

Pokud budu mluvit sám za sebe, tak u mě teď panuje zdravá euforie, protože se mi asi po x letech podařilo dotáhnout do konce moje debutové EP, které vyšlo u…

Vstupní prohlídka: Marta De Pascalis

redakce 03.04.2024

Co ji inspiruje, co ji vyruší, na co jí stačí jedna věta? Marta De Pascalis v našem dotazníčku, před pražským koncertem.

Preview: Tallinn Music Week 2024

Michal Pařízek 02.04.2024

V programu najdeme známá jména jako místní hrdinky Vera Vice nebo Kitty Florentine, všudypřítomné Tramhaus, kteří vystoupí na akci Vikendica, nebo řeckého croonera Johnnyho Labella.

Vstupní prohlídka: Marie Kieslowski

redakce 26.03.2024

Marie Kieslowski vydala své debutové sólové album Je všechno dobrý? před dvěma lety, nyní na něj navazuje EP s názvem Je to složitější.

Preview: Rewire 2024

Zuzana Malá 24.03.2024

Holandský festival experimentální hudby a umění má pro letošek tučnou soupisku v kategorii legend i ikon součásné avantgardy.

Pořadatelská: Dominik Prok (Nová Cvernovka)

redakce 21.03.2024

"Podlaha bude ružovo-glittrová zaliatá epoxidom, jeden zo stejdžov bude práve na wc v štýle boiler room a zahrá napríklad DJ Záchod (Matwe), I Hate Berlin Manson DJs alebo..." Pár tipů.

Pořadatelská: Matěj Samec (MeetFactory)

redakce 10.03.2024

„Obzvlášť zvu na Dech - ten zvolte v případě, že máte chuť se s námi ponořit do naprosté tmy a naladit se na vnitřní drama jednoho člověka," říká dívadelní dramaturg…

10 + 1 = Nikolaj Svaneborg

redakce 07.03.2024

Jejich hudba je radostným spojením krásných melodií, jemného minimalismu, chytlavých groovů, jemných vibrací elektroniky a severské atmosféry, to vše podepřené čirou radostí ze společného hraní.

Vstupní prohlídka: Herbal Dentists

redakce 04.03.2024

Nahrávka "plná temnejch i zasněnejch míst, zajímavejch dialogů kytar, syntezátorů a specifického zpěvu"? Tip Moimira Papalescua, tip i náš.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace