Články / Seriály

Vstupní prohlídka: Sunbrella

Vstupní prohlídka: Sunbrella

redakce | Články / Seriály | 06.06.2022

Čtyřicet tisíc přehrání na Spotify má singl Fever Dream britského projektu Sunbrella s frontmanem Davidem Žbirkou. Ne že by čísla byla všechno, ale osobitá, prosluněná a zároveň melancholická hudba si pozornost zaslouží. Stejně jako vystoupení Sunbrella na letošním ročníku festivalu Metronome. David Žbirka zblízka aneb co dělá a co si myslí o současném světě.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Asi před sedmi lety jsem dostal chuť hledat neznámou hudbu a z nějakého důvodu jsem si vzpomněl na kapelu My Bloody Valentine, o které jsem hodně slyšel, ale vůbec jsem nevěděl, jak zní. Tak jsem šel na YouTube a pustil si jejich první song, co jsem našel – Only Shallow. Okamžitě jsem byl unesený zvukem, byl jak z jiné planety. Pak jsem zjistil, že se tomu stylu říká shoegaze a dostal se ke kapelám jako Slowdive, Ride a vůbec k alternativní scéně 90. let. Od té doby se snažím hledat zajímavé kytary.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Bavím se i živím víceméně tím samým – hudbou a videem. Něco je pro zábavu, něco je práce. Mimo to dělám asi to co každý – koukám na filmy, čtu a vymývám si mozek na mobilu.

Co je nejhoršího na hraní v kapele?
Koordinovat diáře a nálady dalších pěti lidí.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Když někde v baru nebo restauraci slyším song, co znám, ale nemůžu si vzpomenout na jeho jméno nebo na jméno interpreta.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Hlavní je asi voda, jídlo se aspoň z mojí zkušenosti v Anglii moc nerozdává, takže jsem rád za cokoliv. Pivo je taky fajn.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Za desky, pluginy a kytarové pedály.

Jak bys charakterizoval současný svět ve třech větách?
Stejně tak vzrušující jako děsivý. V některých ohledech spěcháme moc. V některých naopak nespěcháme dost. Ale nemyslím, že jsem ten správný člověk, kterého se ptát.

Info

Sunbrella (uk)
Fb kapely

Živě:
Metronome Prague
24. 6. 2022
Výstaviště, Praha
web festivalu

foto © se svolením Davida Žbirky

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #101: Čerti, kam se podíváš

Michal Pařízek 24.03.2023

Trnavská mizéria, pohádka v Leidenu i Alexino zaklínání. Výživný březen. Na show Siksa myslím od návratu z Holandska a ještě dlouho budu.

Vstupní prohlídka: Petr Mazoch

redakce 23.03.2023

Festival Spectaculare slaví deset let deseti vybranými koncerty po celé Praze a jeho součástí bude letos i Piano Day. Za ním zase stojí dramaturg a hudebník Petr Mazoch.

Protokol: Lauren Ruth Ward

redakce 22.03.2023

Marylandská rodačka bývá označována jako spojení Janis Joplin, Florence Welch nebo Courtney Barnett, její písně jsou neúprosně přímočaré a otevřené. Co ji formovalo?

Preview: Rewire 2023

Zuzana Malá 22.03.2023

Jedním z hlavních lákadel festivalu Rewire je vystoupení Fever Ray, kterým jsme věnovali i titulní stranu březnového Full Moonu. Ale nebudou zdaleka sami.

Tak daleko, tak blízko: Mickael Le Goff

redakce 21.03.2023

Jeho tvorbu si můžeme vychutnat v rámci Spectaculare v jedinečném audiovizuálním projektu Sphere v pražském Planetáriu. Ve kterých křivkách se Mickael také prochází?

Vstupní prohlídka: Vassilena Serafimova

redakce 19.03.2023

Jednou z premiér letošního Spectaculare bude vystoupení francouzské producentky Chloé s bulharskou multiinstrumentalistkou Vassilenou Serafimovou. Seznamte se!

Full Moon Stage 2023: Zouj

redakce 18.03.2023

Představte si, že se z duhové horské dráhy v Mario Kart náhle propadnete do strašidelného domu, který vytváří hyperpopový vesmír plný experimentálních a futuristických zvuků.

Full Moon Stage 2023: Jack Ladder

redakce 17.03.2023

Od roku 2005 vydal pět alb, obsáhnuvších svěží folk, nervní šedesátkové blues, gotický elektropop, novovlnné tendence i nápadité synthpopové melodie.

Full Moon Stage 2023: Flash Amazonas

redakce 16.03.2023

Pod jménem Flash Amazonas se skrývá artpopová dvojice rozkročená mezi Japonskem a Kolumbií.

Tak daleko, tak blízko: Barbora Hora

redakce 09.03.2023

Koho jiného se zeptat na tipy, kam zajít ve štatlu? Bary i kérky, vybírejte.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace