Články / Sloupky/Blogy

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino | Články / Sloupky/Blogy | 24.06.2022

Na konci února měla premiéru divadelní inscenace královéhradeckého Divadla Drak nazvaná Expedice, Má láska. Zpracovává román švédské spisovatelky Bei Uusmi, která se pokusila z útržků dochovaných zpráv zrekonstruovat pionýrskou expedici inženýra Andréeho na severní pól v létajícím balóně roku 1897. Výprava dopadla tragicky, aniž by se za polární kruh dostala, všichni členové zahynuli za podivných a dosud neobjasněných událostí. U nás se téma legendami opředené expedice objevuje na divadelní scéně poprvé.

Hudbu, která vyšla digitálně a na kazetě pod názvem Le Pôle Nord, vytvořilo duo lety prověřených muzikantů: nestor českého ambientu, zakladatel labelu Blue Lizard a promotér festivalu SpaceX, Michal Kořán, a jeho souputník a zároveň režisér inscenace Filip Homola, společně vystupující coby Kora et le Mechanix. Atmosférické kompozice enovské provenience obsahují prvky ambientního klavíru, podprahové ruchy, minimalisticky aranžované syntezátory a místy až překvapivě jazzový feeling a bez problémů obstojí i při samostatném poslechu.

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Stejně jako v tragické Andréeho polární výpravě se i v hudbě Kora Et Le Mechanix snoubí cosi z romantické touhy objevování a tajemné atmosféry pustiny plné ledu a sněhu s nekonečně rozlehlým horizontem. Kde den je noc a noc je den.

Info

Kora et le Mechanix - Le Pôle Nord (Polí 5, 2022)
Bandcamp

živě: Regiony: Kora et le Mechanix: live provedení hudby z inscenace Expedice: Má láska!
26. 6. 2022 21:00
Šapitó před Divadlem Drak, Hradec Králové
web

Regiony – Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové
24. 6. –⁠ 1. 7. 2022
Hradec Králové
web festivalu

foto © Kora et le Mechanix

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #128: Hlavně aby to nebylo naposledy

Michal Pařízek 19.04.2024

Tohle je Šejkr Sharpe edition, ne snad tedy úplně komplet, ale vlastně nakonec ano. V pořadu zazní hned několik ukázek z programu plus jedna motivační na závěr směřuje taky na…

Šejkr #127: Jak je důležité nevyhrát

Michal Pařízek 05.04.2024

O Liv.e více v dubnovém Full Moonu, ten text vůbec nebyl v plánu, ale prostě musel ven. Ona sama říká, že když nahrávala loňské album Girl in the Half Pearl,…

Hudba pre každého a každý pre hudbu (Žižkovská noc 2024)

Zuzana Valešová 30.03.2024

Zatiaľčo minulý rok pôsobila Žižkovská noc ako taký “kočkopes”, tento rok nastúpila v plnej sile s jasnou správou, myšlienkou a víziou mne viac než sympatickou.

Šejkr #126: „Ono se to k tobě blíží“

Michal Pařízek 22.03.2024

„Světová zpráva o štěstí zařadila Česko na 18. místo.“ No to se mi ulevilo, pak že jsme na tom špatně.

Preview: Jeden svět 2024

Ondra Helar 19.03.2024

Šest festivalových tipů, a to napříč tématy, protože i to je letošní novinkou – schází jednotné téma, zato je spoustu různých kategorií.

Šejkr #125: Jako v křesle

Michal Pařízek 08.03.2024

Dělo se toho spoustu, možná nejsilnějším zážitkem ale byla návštěva Kunstmuzea v Haagu. V hlavní roli Max Beckmann, Piet Mondrian, De Stijl. A Can.

Šejkr #124: „praise your cringe“

Michal Pařízek 23.02.2024

„Praise your cringe,“ hřímá Joshua Idehen z pódia lublaňského klubu Channel Zero. Motivuje, káže a směje se u toho. Emoce na praporu a dojetí.

To nejlepší z první dekády festivalu Ment (Andraž Kajzer)

Andraž Kajzer 13.02.2024

Dekáda je výročí, které je potřeba pořádně oslavit. Jako první nabízíme pamětihodné momenty přehlídky uměleckého ředitele festivalu Andraže Kajzera.

Šejkr #123: To podstatné již…

Michal Pařízek 09.02.2024

Pohledy se mohou různit, naštěstí. „Můj je ten správný.“ Ano, takhle by to mělo, mohlo být. Právě Kafka je jednou z těch osobností...

Šejkr #122: „El color de los días“

Michal Pařízek 26.01.2024

„Tohle je konec internetu. Měli bysme si zase posílat dopisy, to bude mnohem užitečnější než tenhle shit.“ Ano, na letošním Eurosonicu padaly i takovéto věty.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace