Zprávy / Úplňkové

Full Moon #151: Pátrání po ideálech s Katarzií

Full Moon #151: Pátrání po ideálech s Katarzií

redakce | Zprávy / Úplňkové | 30.10.2023

Deset let uplynulo od debutu Generácia Y, se kterým slovenská umělkyně Katarína Kubošiová alias Katarzia vtrhla na slovenskou a záhy také na českou scénu. Na začátku října jí vyšlo už šesté album Šťastné dieta a vůbec toho stihla od té doby spoustu, krom stovek koncertů také herecká angažmá, hudbu pro divadlo i film a mnoho prostořekých vyjádření, které jedny iritují a další vzdělávají. Aneta Martínková v Praze usazenou umělkyni v úvodním textu listopadového vydání nazývá „průvodkyní emancipací“ a „umělkyní, jejíž poetika vždy stála na prozkoumávání lidských nedokonalostí a nedosažitelnosti ideálu“. Na nekonečné pátrání po ideálech se můžete s Katarzií vydat 30. října, kdy vychází Full Moon #151.

Titulní téma doprovází výjimečná série fotografií, kterou přímo pro Full Moon pořídila fotografka Julie Hrnčířová. Téma otevírá zmíněný text Anety Martínkové, nechybí ani detailní rozbor nového Katarziina alba nebo redakční výběr deseti nejvýraznějších písní, které během své kariéry slovenská hudebnice napsala. Velmi důležitý je rozsáhlý a podrobný text Julie Páté, který se věnuje empowermentu na současné domácí scéně, dojde i na tradiční rubriku Moonfive, představující pět nadějných slovenských umělkyň, potenciálních nástupnic Katarzie.

Listopadové vydání o rozsahu 120 stran nabízí také report z festivalu Lunchmeat, páteří vydání jsou pak rozhovory – například se skupinami Amyl and the Sniffers, Gilla Band, Oxbow nebo s polskou režisérkou Agnieszkou Holland, na otázky redaktorů odpovídala také raperka a hudebnice Wodehn, britská umělkyně Alison Goldfrapp nebo Jaromír Rudiš. Profilové texty představují výrazné umělkyně Tirzah nebo Puce Mary, nechybí ani texty věnované skupině Slowdive nebo raperovi Cakes da Killa, rubriku Song Story tentokrát s písní Moments of Pleasure obsadila anglická umělkyně Kate Bush a deskou měsíce se stala novinka katalánské hudebnice Mariny Herlop.

Filmovou rubriku otevírá recenze novinky Akiho Kaurismäkiho Karaoke blues, nechybí recenze třetí řady seriálu Top Boy nebo text věnovaný dokumentárnímu snímku se slavným jazzmanem Waynem Shorterem. Rubrika Knihovna obsahuje texty věnované románům Jakuba Stanjury nebo Báry Bažantové, prostřednictvím Galerie je zase představena brněnská retrospektiva výtvarnice Evy Kmentové. Samozřejmě dojde i na recenze hudební, důkladně jsou rozebrána alba The Underground Youth, Jakuba Königa, Noname, Osees, Kristin Hersh nebo skupiny Årabrot. V rubrice Do černého je představen redaktor nakladatelství Host Jakub Šilhavík, na otázky Protokolu odpověděl jazzový hudebník Ibrahim Maalouf, na svém místě jsou i další tradiční rubriky jako Sklep, Radio FM nebo Preview. Tři dny po vydání Full Moonu #151 se objeví také vinylová edice alba digitálního písničkáře Toyota Vangelise Výklopný světlomety, kterou vydal Full Moon letos v únoru, původně pouze prostřednictvím streamovacích platforem.

27. 11. 2023 – vychází Full Moon #152
30. 11. 2023 – vychází LP Toyota Vangelis – Výklopný světlomety

Info

Tištěné číslo hledejte v trafikách nebo na e-shopu.

Full Moon #151 na Spotify
Full Moon Facebook
Full Moon Instagram

foto © Julie Hrnčířová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon #154: Holky v punku

redakce 22.02.2024

Titulní téma je věnováno holkám v punku. V punku nikoli žánrovém, ostatně i jeho vnímání se v průběhu let notně měnilo, ale ve smyslu postoje, vzdoru, protestu.

Ment Moon 2024 na Spotify

redakce 19.02.2024

Festival hraje především na objevování nových tváří (nejen) postjugoslávského a balkánského undergroundu. Pojďte se s námi připravit na narozeninový Ment s naším playlistem!

Od chaosu a hluku k síle písně. Chief Bromden v březnu vydají novou desku

redakce 02.02.2024

Pětice hudebníků z eklektických hudebních kruhů se na novém albu stává něčím větším než jen součtem svých částí.

Moody Moon Noize vol. 5: Jezero, lázně a extáze. Podruhé v Chomutově.

redakce 31.01.2024

Loňská edice oživila hned několik pozoruhodných prostor v městském centru, pro aktuální ročník pořadatelé slibují další exkluzivní lokace – například Kamencové jezero nebo Městské lázně.

Full Moon #153 na Spotify

redakce 17.01.2024

Olivia Rodrigo, redakční žebříčky, TikTok. A taky playlist!

ESNS Moon 2024

redakce 16.01.2024

Program letošního ročníku festivalu Eurosonic Noorderslag vypadá vskutku mocně, koncentrace nových jmen, hvězd, starých známých a kamarádů je pozoruhodná.

Full Moon #153: Hvězda budoucích generací

redakce 04.01.2024

První číslo v novém roce se pravidelně ohlíží za minulým obdobím, tentokrát prostřednictvím tématu věnovaného Olivii Rodrigo.

Full Moon #152 na Spotify

redakce 12.12.2023

Tradičně jsme pro vás sestavili playlist, který si můžete pustit ke čtení nebo i během jiných chvil.

Full Moon #152: Siegfried Herz a odvaha vidět

redakce 27.11.2023

Dílo Siegfrieda Herze oslovuje nejen svou hloubkou a odlišností a možná i romantikou, kterou v sobě má zakódovanou, ale i svou šíří.

Full Moon #151 na Spotify

redakce 13.11.2023

Objevujte skrze čtení a naslouchání...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace