Články / Profily

Full Moon Stage 2021: I Like Trains

Full Moon Stage 2021: I Like Trains

redakce | Články / Profily | 03.12.2020

Kraj Yorkshire nepatří mezi nejbohatší regiony britských ostrovů, a tak není divu, že v bohaté hudební scéně severoanglického Leedsu nakonec převládá temný postpunk a hutný gotický rock – namátkou zmiňme Gang of Four, The Sisters of Mercy nebo Red Lorry Yellow Lorry. Pětice I Like Trains, která se právě v Leedsu dala dohromady v polovině nultých let, si bere kousek z každé zmíněné skupiny, zároveň k tomu přidává neúnavný taneční beat a angažované, až buřičské texty, které sice vycházejí z historie, ale do éry post-pravdy zapadají až nebezpečně přesně. Aktuální nahrávka Kompromat vyšla po osmileté pauze a je dosavadním vrcholem jejich tvorby, hluboce upřímnou sbírkou, která aktuální témata zachycuje neúprosně a přesně. Jindy než v roce viru snad ani podobné album vyjít nemohlo.

I Like Trains spojují goticky chladné kytarové riffy s všeobjímajícími tóny syntezátorů, lákavou formu doplňují také sebejisté, dotažené skladby, kterými leedská pětice překvapila již na debutu Elegies to Lessons Learnt (2007). Písně I Like Trains se často zabývají historickou tematikou, kterou ovšem kapela vždy obrací k aktuálním událostem nebo náladě ve společnosti. Na úspěch debutu navázala alba He Who Saw the Deep a The Shallows, vydaná během hektických dvou let na začátku druhé dekády. Na těchto kolekcích formace svůj unikátní styl podpořila ještě výraznější dynamikou jednotlivých skladeb a často až postrockovými plochami, které dostávají v kombinaci s hutným tanečním beatem zcela nečekaný rozměr. Skupina proslula energickými, živelnými koncerty. Koncepční deska The Shallows byla inspirována oceňovanou stejnojmennou knihou amerického autora Nicholase Carra, která se zabývá vlivem internetu na lidské vědomí a paměť, a její nahrávání zachycuje dokument A Divorce Before Marriage, k němuž vyšel i kapelní soundtrack.

Album Kompromat je inspirováno nejen brexitem, ale i nebezpečným nástupem populismu a dalšími velkými tématy současnosti. Nová kolekce zasahuje i hudebně, tradiční kombinaci temných syntezátorových rejstříků s chladnými kytarovými riffy tentokrát doplňuje hutný elektronický podkres, stejně jako samply a terénní nahrávky. O to zajímavější bude pódiové provedení aktuálního materiálu, vždyť vzhledem k jeho vydání v srpnu roku 2020 ho I Like Trains ještě neměli příležitost předvést živě.

Info

I Like Trains
Bandcamp interpreta

Živě:
Colours of Ostrava 2021
14.–17. 7. 2021 12:00
Areál Dolní Vítkovice, Ostrava
fb událost

foto © Ben Bentley

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Slast digitálního purismu (Raster((Noton))

Karel Veselý 21.09.2021

Jedno z nejdůležitějších vydavatelství pro experimentální elektroniku posledního čtvrtstoletí oslaví své narozeniny na letošním festivalu Lunchmeat.

Liraz aneb retropop s příčinou

Jiří Moravčík 12.07.2021

Zatímco v izraelském seriálu Tehran hraje zpěvačka Liraz Charhi agentku Mossadu, na pop-rockovém albu Zan dokazuje, jak napínavé může být tajné natáčení s íránskými hudebníky.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Co je to dneska videoklip? (Na vlastní oči: David Kořínek)

Karel Veselý 07.01.2021

David Kořínek (Rafani) současnou hudbu sleduje se stejným zájmem jako umění a to mu dává šanci oba světy, které se v mnohém ovlivňují, zodpovědně srovnávat.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Z okraje společnosti do kulturního kánonu (Grime)

Jakub Šíma 07.01.2021

Prošel cestu, na které dokázal dát hlas lidem z okraje společnosti, aktivizoval je a nabídnul vzory, s kterými se mohli ztotožnit. Grime.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Buď řeznickej pes (Michael's Uncle)

mxm 06.01.2021

Někdy v jednadevadesátém kdosi zazvonil za dveřmi v paneláku uprostřed hornického sídliště... Maxim týrá paměť v rubrice Kult. Michael’s Uncle.

Full Moon Stage 2021: The Membranes

redakce 06.12.2020

Comebacky jsou módou i prokletím posledních let. Jeden takový budeme mít na Full Moon stage na Colours. A bude to nejvíc.

Full Moon Stage 2021: The Sweet Release Of Death

redakce 05.12.2020

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2021: Lonker See

redakce 04.12.2020

Lonker See si zakládají na neustálém překvapování posluchačů i sama sebe, své dobrodružné kompozice staví na improvizovaných základech. Vyzkoušíme na nadcházející Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: Repetitor

redakce 02.12.2020

Radost z hluku. Srbská formace Repetitor představuje to nejlepší z bělehradské alternativní rockové scény.

Full Moon Stage 2021: Vanishing Twin

redakce 01.12.2020

Chvílemi na riviéře z černobílého francouzského filmu, chvílemi na bláznivé vesmírné stanici. Seznamte se s druhou kapelou Full Moon Stage.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace