Články / Profily

Full Moon Stage 2021: I Like Trains

Full Moon Stage 2021: I Like Trains

redakce | Články / Profily | 03.12.2020

Kraj Yorkshire nepatří mezi nejbohatší regiony britských ostrovů, a tak není divu, že v bohaté hudební scéně severoanglického Leedsu nakonec převládá temný postpunk a hutný gotický rock – namátkou zmiňme Gang of Four, The Sisters of Mercy nebo Red Lorry Yellow Lorry. Pětice I Like Trains, která se právě v Leedsu dala dohromady v polovině nultých let, si bere kousek z každé zmíněné skupiny, zároveň k tomu přidává neúnavný taneční beat a angažované, až buřičské texty, které sice vycházejí z historie, ale do éry post-pravdy zapadají až nebezpečně přesně. Aktuální nahrávka Kompromat vyšla po osmileté pauze a je dosavadním vrcholem jejich tvorby, hluboce upřímnou sbírkou, která aktuální témata zachycuje neúprosně a přesně. Jindy než v roce viru snad ani podobné album vyjít nemohlo.

I Like Trains spojují goticky chladné kytarové riffy s všeobjímajícími tóny syntezátorů, lákavou formu doplňují také sebejisté, dotažené skladby, kterými leedská pětice překvapila již na debutu Elegies to Lessons Learnt (2007). Písně I Like Trains se často zabývají historickou tematikou, kterou ovšem kapela vždy obrací k aktuálním událostem nebo náladě ve společnosti. Na úspěch debutu navázala alba He Who Saw the Deep a The Shallows, vydaná během hektických dvou let na začátku druhé dekády. Na těchto kolekcích formace svůj unikátní styl podpořila ještě výraznější dynamikou jednotlivých skladeb a často až postrockovými plochami, které dostávají v kombinaci s hutným tanečním beatem zcela nečekaný rozměr. Skupina proslula energickými, živelnými koncerty. Koncepční deska The Shallows byla inspirována oceňovanou stejnojmennou knihou amerického autora Nicholase Carra, která se zabývá vlivem internetu na lidské vědomí a paměť, a její nahrávání zachycuje dokument A Divorce Before Marriage, k němuž vyšel i kapelní soundtrack.

Album Kompromat je inspirováno nejen brexitem, ale i nebezpečným nástupem populismu a dalšími velkými tématy současnosti. Nová kolekce zasahuje i hudebně, tradiční kombinaci temných syntezátorových rejstříků s chladnými kytarovými riffy tentokrát doplňuje hutný elektronický podkres, stejně jako samply a terénní nahrávky. O to zajímavější bude pódiové provedení aktuálního materiálu, vždyť vzhledem k jeho vydání v srpnu roku 2020 ho I Like Trains ještě neměli příležitost předvést živě.

Info

I Like Trains
Bandcamp interpreta

Živě:
Colours of Ostrava 2021
14.–17. 7. 2021 12:00
Areál Dolní Vítkovice, Ostrava
fb událost

foto © Ben Bentley

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon Stage 2024: ||ALA|MEDA||

redakce 22.03.2024

Hutné a pestré taneční rytmy doplňuje industriální produkce i jasně psychedelické poselství, daleko nejsou karibští experimentátoři a rukodělná elektronika Nyege Nyege.

Full Moon Stage 2024: Lenhart Tapes

redakce 21.03.2024

Projekt, za kterým stojí někdejší srbský kulturní publicista, bývalý člen noiserockové kapely Klopka za pionira a dua Pamba Vladimir Lenhart.

Full Moon Stage 2024: Aunty Rayzor

redakce 20.03.2024

Její rýmy vždy krájející správný beat s precizností skalpelu jsou jedním z nejvýraznějších exportních produktů Hakuna Kulala po boku dalších raperek jako MC Yallah.

Full Moon Stage 2024: Fat Dog

redakce 20.03.2024

Pětice pokračuje v ADHD produkci scény okolo klubu Windmill (Black Midi, Squid), tamní kapely se nerozpakují mixovat téměř cokoli, co projde kolem nich.

Full Moon Stage 2024: Derya Yıldırım & Grup Şimşek

redakce 19.03.2024

Fenomén anatolské psychedelie pronikl do širších kruhů před více než dekádou, skupiny jako Baba Zula jej prosadily mezi hudební fajnšmekry.

Full Moon Stage 2024: Irreversible Entanglements

redakce 18.03.2024

Jejich improvizovaný, konfrontační způsob hraní v propojení s mluveným slovem je zbaven jakékoliv abstrakce a místo toho volí formu jasného, ritualistického apelu plného hněvu.

Full Moon Stage 2024: Freekind.

redakce 18.03.2024

Za jemnými elementy R&B, jazzu a neosoulu nasátými něžností a křehkostí na míru Lauryn Hill se skrývá prosté motto „be free. be kind“.

Vojde francúz do potravín a vypýta si melón (Mezerg)

Dušan Šuster 29.06.2023

Donútiť jazz a tanečnú hudbu, aby existovali v symbióze, je neľahká výzva. Mezerg však práve na nej vybudoval svoj autorský rukopis.

Spodní proudy moderního žití (Dry Cleaning)

Jan Krejča 24.03.2023

Nikdy jsem nevěřil v linearitu hudebního vývoje, nikdy jsem neuctíval interprety ani kapely víc, než bylo nutné. Počítal jsem vždy s niternou intuicí, která mě přivábí k něčemu výjimečnému.

Full Moon Stage 2023: Tramhaus

redakce 15.03.2023

Nizozemská postpunková senzace stihla za dva roky existence vydat sotva hrst písní a už se z nich stala jedna z nejžhavějších evropských nadějí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace