Články / Profily

Full Moon Stage 2024: Aunty Rayzor

Full Moon Stage 2024: Aunty Rayzor

redakce | Články / Profily | 20.03.2024

Nigerijská raperka Bisola Olungbaga si ne bez důvodu zvolila za svůj umělecký pseudonym Aunty Rayzor. „Moje pero je břitva a břitva jsem já,“ říká vycházející hvězda lagoské scény v rozhovoru pro portál Fifteen Questions. Její rýmy vždy krájející správný beat s precizností skalpelu jsou jedním z nejvýraznějších exportních produktů ugandského sublabelu Hakuna Kulala po boku dalších raperek pohrávajících si s panafrickými rytmy jako MC Yallah. Aunty Rayzor svůj debut Viral Wreckage, který nešetří agresivní flow, stihla představit už v rámci přehlídky Nyege Nyege Night v pražském klubu Fuchs2 a nyní se chystá rozžhavit i letošní Colours of Ostrava.

Raperka a textařka Olungbaga se během několika málo let vyšvihla z osobnosti rapového undergroundu do umělkyně, která hraje ve vyprodaných stadionech. Svůj smysl pro slova a hudbu objevila už v devíti letech, k živému hraní ji přiměla až euforie, kterou vzbudilo její vystoupení na jedné školní party. Poprvé se proslavila pandemickým virálním trackem Kuku Corona, který ji otevřel dveře k vydavatelství Nyege Nyege a jeho sublabelem Hakuna Kulala.


Na Viral Wreckage svižně přeskakuje mezi angličtinou a jorubským rapem na pozadí produkcí a instrumentálních podkresů čerpajících z různorodých hudebních tradic. Za afrobeatovými rytmy, nigerijskou žánrovou fúzí alté, brazilským baile funkem nebo západoafrickými odkazy stojí řada zkušených producentů a hudebníků jako konžský multinstrumentalista Titi Bakorta, japonský producent Scotch Rolex nebo francouzský hudebník Debmaster, kteří spolupracovali i na debutu Yallah Babe rapperky MC Yallah.

Info

Aunty Rayzor (ng)
Instagram

živě:
Colours of Ostrava
17.–⁠20. 7. 2024
Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
web festivalu

foto © se svolením Aunty Rayzor

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon Stage 2024: ||ALA|MEDA||

redakce 22.03.2024

Hutné a pestré taneční rytmy doplňuje industriální produkce i jasně psychedelické poselství, daleko nejsou karibští experimentátoři a rukodělná elektronika Nyege Nyege.

Full Moon Stage 2024: Lenhart Tapes

redakce 21.03.2024

Projekt, za kterým stojí někdejší srbský kulturní publicista, bývalý člen noiserockové kapely Klopka za pionira a dua Pamba Vladimir Lenhart.

Full Moon Stage 2024: Fat Dog

redakce 20.03.2024

Pětice pokračuje v ADHD produkci scény okolo klubu Windmill (Black Midi, Squid), tamní kapely se nerozpakují mixovat téměř cokoli, co projde kolem nich.

Full Moon Stage 2024: Derya Yıldırım & Grup Şimşek

redakce 19.03.2024

Fenomén anatolské psychedelie pronikl do širších kruhů před více než dekádou, skupiny jako Baba Zula jej prosadily mezi hudební fajnšmekry.

Full Moon Stage 2024: Irreversible Entanglements

redakce 18.03.2024

Jejich improvizovaný, konfrontační způsob hraní v propojení s mluveným slovem je zbaven jakékoliv abstrakce a místo toho volí formu jasného, ritualistického apelu plného hněvu.

Full Moon Stage 2024: Freekind.

redakce 18.03.2024

Za jemnými elementy R&B, jazzu a neosoulu nasátými něžností a křehkostí na míru Lauryn Hill se skrývá prosté motto „be free. be kind“.

Vojde francúz do potravín a vypýta si melón (Mezerg)

Dušan Šuster 29.06.2023

Donútiť jazz a tanečnú hudbu, aby existovali v symbióze, je neľahká výzva. Mezerg však práve na nej vybudoval svoj autorský rukopis.

Spodní proudy moderního žití (Dry Cleaning)

Jan Krejča 24.03.2023

Nikdy jsem nevěřil v linearitu hudebního vývoje, nikdy jsem neuctíval interprety ani kapely víc, než bylo nutné. Počítal jsem vždy s niternou intuicí, která mě přivábí k něčemu výjimečnému.

Full Moon Stage 2023: Tramhaus

redakce 15.03.2023

Nizozemská postpunková senzace stihla za dva roky existence vydat sotva hrst písní a už se z nich stala jedna z nejžhavějších evropských nadějí.

Full Moon Stage 2023: Širom

redakce 14.03.2023

Fascinující výprava do hlubin slovanského folklóru, která přináší zcela nový kontext, strukturu a výhled do budoucna.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace