Články / Profily

Full Moon Stage 2022: EABS

Full Moon Stage 2022: EABS

redakce | Články / Profily | 03.06.2022

Pod zkratkou EABS se skrývá nejen Evropská asociace bezpečnosti silnic, ale rovněž polská postjazzová formace z Vratislavi. Electro-Acoustic Beat Sessions se nesnaží pouze navázat na bohatou tradici domácího jazzu, ale také ji náležitě rozvíjejí. V jejich tvorbě se jazz čelně potkává se soulem, hip hopem, funkem i avantgardou, vysokou instrumentální úroveň jejich produkce neoddělitelně provází tepající groove, a pokud může někdo ze Střední Evropy konkurovat aktuálně velice úspěšné linii nového britského jazzu, jsou to právě oni.

EABS ostatně spolupracovali s mnoha důležitými jmény současné globální jazzové scény, za všechny jmenujme Bena Lamara Gaye, Jeru the Damaja nebo Tenderloniouse, jedním z jejich velkých propagátorů je také slavný DJ a hybatel britské scény Gilles Peterson (BBC Radio 6 Music nebo label Brownswood). Vratislavský kvintet vyznává teorii „rekonstrukce z dekonstrukce“, každé jejich album je nějakým způsobem koncepční, důkladná rozvaha a tematická dotaženost však nijak neubírá na energii, dynamice a tanečnosti.

EABS se dali dohromady v roce 2012, o pět let později vydali úspěšný debut Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda), na kterém vzdali hold slavnému polskému skladateli zejména filmové hudby. Ještě o řád zajímavější byla následující kolekce Slavic Spirits (2019) – suverénní sbírka plná živelné, hutné a proměnlivé hudby nabídla nemalou dávku slovanské mytologie i tajuplných rituálů a doprovázela ji výpravná muzikologická publikace. Hned o rok později následovala skvěle přijatá nahrávka Discipline of Sun Ra, na níž soubor uctil významného pionýra spirituálního jazzu a teorie afrofuturismu. EABS se nespokojují s uzavřenými koncepty jednotlivých alb, každé z těch následujících na to předchozí nějakým způsobem navazuje.

A tak po lekcích z „disciplíny Sun Ra“ polský soubor zamířil do budoucnosti i na aktuální novince 2061, vydané poslední týden v květnu. Její název upomíná na rok, kdy kolem Země znovu proletí slavná Halleyova kometa, a zároveň odkazuje k převratným myšlenkám Arthura C. Clarkea. Ve světle nedávných událostí EABS vzývají utopické vize autora Vesmírné odysey a vyhlíží dobu, kdy na naší planetě zavládne mír. Výhled směrem dopředu je příznačný – pokud můžeme někoho označit za budoucnost polského jazzu, jsou to právě EABS.

Info

EABS
web skupiny

Živě:
Colours of Ostrava
13.–16. 7. 2022
Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
web festivalu

foto © se svolením EABS

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Spodní proudy moderního žití (Dry Cleaning)

Jan Krejča 24.03.2023

Nikdy jsem nevěřil v linearitu hudebního vývoje, nikdy jsem neuctíval interprety ani kapely víc, než bylo nutné. Počítal jsem vždy s niternou intuicí, která mě přivábí k něčemu výjimečnému.

Full Moon Stage 2023: Tramhaus

redakce 15.03.2023

Nizozemská postpunková senzace stihla za dva roky existence vydat sotva hrst písní a už se z nich stala jedna z nejžhavějších evropských nadějí.

Full Moon Stage 2023: Širom

redakce 14.03.2023

Fascinující výprava do hlubin slovanského folklóru, která přináší zcela nový kontext, strukturu a výhled do budoucna.

Full Moon Stage 2023: Lalalar

redakce 13.03.2023

Po poslechu skladeb jako Isyantar nebo Yalnız Ölü Balıklar Akıntıyı Takip Eder budete chtít jediné: vidět je na pódiu.

Kde se myšlenky mění v pocity (Circuit Des Yeux)

Jakub Koumar 28.09.2022

Poslouchat Circuit des Yeux je jako stát před propastí, a přitom si užívat každý okamžik na hraně disonance, zatímco se tělem rozlévají obavy i radost.

Šviháctví i zádumčivost - Carson McHone

Evžen Muller 25.06.2022

Oceňovaná texaská písničkářka, jejíž album Carousel bylo časopisem Rolling Stone zařazeno mezi nejlepší country & americana, vydala letos novinku Still Life. Proč si ji nenechat ujít naživo?

Full Moon Stage 2022: Etceteral

redakce 05.05.2022

Trojice umělců prošla mnoha formacemi a spojuje ji vášeň pro jazz a elektroniku i unikátní vizuální estetiku, obrazová stránka je pro její vystoupení klíčová.

Full Moon Stage 2022: The Sweet Release of Death

redakce 02.03.2022

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2022: Inturist

redakce 23.02.2022

Jevgenij Gorbunov je významnou postavou aktuální ruské scény. Na Full Moon Stagi s projektem Inturist vystoupí ve čtyřčlenné sestavě.

Full Moon Stage 2022: Squid

redakce 22.02.2022

Společně s kapelami Black Country, New Road a Black Midi tvoří nejvýraznější trojici kapel pohrdající žánrovými škatulkami.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace