Články / Profily

Šviháctví i zádumčivost - Carson McHone

Šviháctví i zádumčivost - Carson McHone

Evžen Muller | Články / Profily | 25.06.2022

Oceňovaná texaská písničkářka, jejíž album Carousel bylo časopisem Rolling Stone zařazeno mezi nejlepší country & americana alba roku 2018, přijíždí poprvé do Čech. 26. června vystoupí v rámci koncertní série Earth Music Concerts na letní scéně pražského Cross Clubu.

Hudební kořeny Carson McHone vycházejí z country i bohatých písničkářských tradic jejího rodného Texasu. McHone píše jednoduché, sugestivní melodie, které výtečně souzní s jejími texty, plnými emocí a zaobírajícími se problematikou lásky a mezilidských vztahů. Zatímco debut Goodluck Man z roku 2015 byl v podstatě ryzí honky-tonk, album Carousel (2018) už bylo stylově rozmanitější, malinko popové, trochu indierockové, ve své podstatě alt-countryové. Aktuální deska Still Life z roku 2022, kterou produkoval Daniel Romano, přidala nové vrstvy a velice výrazně se na ní projevuje zpěvaččina vášeň pro sedmdesátkový rock.


Na rozdíl od mnoha muzikantek usazených v Austinu se tam Carson McHone v roce 1992 narodila a přirozeně vstřebávala vlivy rozmanité hudební komunity města. Už coby čerstvá teenagerka začala psát první písně. Její otec, který pracoval pro místního distributora piva a vlastnil po okolí několik hospod, znal místní klubovou scénu a díky němu Carson už v šestnácti začala vystupovat v barech. Pilně koncertovala, v roce 2013 vydala vlastním nákladem první EP a záhy se prosadila. Zaujala i Raye Wylieho Hubbarda, který ji přizval k nahrávání písně Chick Singer, Badass Rockin' (najdeme ji na jeho albu The Ruffian's Misfortune z roku 2015). Kapela Shinyribs ji přiměla, aby přispěla vokály na jejich desku Okra Candy. V té době vydala na místním labelu Good Horse také dlouhohrající debut Goodluck Man.

Po příznivých recenzích v hudebním tisku začala McHone pravidelně vystupovat v Nashvillu i na jihozápadě Států. V roce 2018 vydalo nezávislé vydavatelství Nine Mile její druhou desku Carousel, opět kritikou vysoce ceněnou. Vyšla i ve Velké Británii a v Evropě ji převzali Loose Records. V té době již McHone často sdílela pódia s takovými interprety, jako jsou Shakey Graves, Gary Clark Jr., Charlie Mars a Ryan Bingham. V roce 2020 absolvovala turné po Skandinávii jako předskokanka The Felice Brothers, poté měla následovat řada sólových koncertů po Španělsku. Bohužel pandemie covidu uzavřela sály po celé Evropě a většina španělských koncertů se už neuskutečnila.


McHone se vrátila do Texasu, ale dlouho se tam nezdržela. Už nějaký čas se znala s kanadským muzikantem Danielem Romanem, v září 2020 se vzali a ona se přestěhovala do jeho rodného Toronta. Podobně jako mnoho jiných hudebníků, jejichž plány na turné zhatila pandemie, se McHone uchýlila k psaní nových písní. S Romanem je pak v jeho domácím studiu začali společně s několika přáteli nahrávat. Album Still Life, které vyšlo v únoru 2022 u Merge Records, tak vzniklo doslova v jejich obývacím pokoji. Jeden z recenzentů vystihl podmanivou náladu nahrávky slovy: „Album oplývá saxofonovým šviháctvím E Street Bandu, náladovými smyčci i zádumčivým akordeonem.“

Info

Carson McHone (us)
web

živě: Earth Music Concerts uvádí: Daniel Romano’s Outfit (ca) + Adrian T. Bell + support: Carson McHone (us)
26. 6. 2022 19:30
Cross Club, Praha
Fb událost

foto © se souhlasem Carson McHone

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon Stage 2024: ||ALA|MEDA||

redakce 22.03.2024

Hutné a pestré taneční rytmy doplňuje industriální produkce i jasně psychedelické poselství, daleko nejsou karibští experimentátoři a rukodělná elektronika Nyege Nyege.

Full Moon Stage 2024: Lenhart Tapes

redakce 21.03.2024

Projekt, za kterým stojí někdejší srbský kulturní publicista, bývalý člen noiserockové kapely Klopka za pionira a dua Pamba Vladimir Lenhart.

Full Moon Stage 2024: Aunty Rayzor

redakce 20.03.2024

Její rýmy vždy krájející správný beat s precizností skalpelu jsou jedním z nejvýraznějších exportních produktů Hakuna Kulala po boku dalších raperek jako MC Yallah.

Full Moon Stage 2024: Fat Dog

redakce 20.03.2024

Pětice pokračuje v ADHD produkci scény okolo klubu Windmill (Black Midi, Squid), tamní kapely se nerozpakují mixovat téměř cokoli, co projde kolem nich.

Full Moon Stage 2024: Derya Yıldırım & Grup Şimşek

redakce 19.03.2024

Fenomén anatolské psychedelie pronikl do širších kruhů před více než dekádou, skupiny jako Baba Zula jej prosadily mezi hudební fajnšmekry.

Full Moon Stage 2024: Irreversible Entanglements

redakce 18.03.2024

Jejich improvizovaný, konfrontační způsob hraní v propojení s mluveným slovem je zbaven jakékoliv abstrakce a místo toho volí formu jasného, ritualistického apelu plného hněvu.

Full Moon Stage 2024: Freekind.

redakce 18.03.2024

Za jemnými elementy R&B, jazzu a neosoulu nasátými něžností a křehkostí na míru Lauryn Hill se skrývá prosté motto „be free. be kind“.

Vojde francúz do potravín a vypýta si melón (Mezerg)

Dušan Šuster 29.06.2023

Donútiť jazz a tanečnú hudbu, aby existovali v symbióze, je neľahká výzva. Mezerg však práve na nej vybudoval svoj autorský rukopis.

Spodní proudy moderního žití (Dry Cleaning)

Jan Krejča 24.03.2023

Nikdy jsem nevěřil v linearitu hudebního vývoje, nikdy jsem neuctíval interprety ani kapely víc, než bylo nutné. Počítal jsem vždy s niternou intuicí, která mě přivábí k něčemu výjimečnému.

Full Moon Stage 2023: Tramhaus

redakce 15.03.2023

Nizozemská postpunková senzace stihla za dva roky existence vydat sotva hrst písní a už se z nich stala jedna z nejžhavějších evropských nadějí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace