Články / Profily

Full Moon Stage 2024: Irreversible Entanglements

Full Moon Stage 2024: Irreversible Entanglements

redakce | Články / Profily | 18.03.2024

„Je to něco, co je neodlučitelnou součástí naší práce, neustálá praxe, snění, spekulování a představování si budoucnosti uvnitř naší komunity,“ popisuje v rozhovoru pro Paste Magazine básnířka Camae Ayewa. Jedna ze zakládajících členů filadelfského freejazzového kolektivu Irreversible Entanglements, který se minulý rok díky spolupráci s legendárním jazzovým labelem Impulse! zařadil mezi jeho přední osobnosti žánru jako Alice a John Coltraneovi nebo Pharaoah Sanders. Navzdory svým úspěchům kvintet Ayewy (aka Moor Mother), bubeníka Tchesera Holmese, trumpetisty Aquilese Navarra, saxofonisty Keira Neuringera a basisty Luka Stewarta ani na své nejnovější desce Protect Your Light, která předznamenává sebereflexivní obrat, nezapomínají na své DIY kořeny.

Stalo se to tři roky poté, co hnutí proti policejní brutalitě a rasově motivovanému násilí na Afroameričanech bylo ve Spojených státech v plném proudu. Krátce po smrti mladého Akaie Gurleyho v roce 2015 se v již zavřeném DIY prostoru Silent Barn uskutečnil protestní koncert Musicians Against Police Brutality, kde se shodou okolností setkali členové budoucího Irreversible Entanglements. Dva roky na to během jednoho dne nahráli eponymní desku, která byla kritiky označována nejenom jako album roku, ale jako jedno z nejlepších za celou dekádu. Podobné úspěchy se jim podařilo zopakovat i s Who Sent You? (2020) a Open the Gates (2021), které se od médií jako The Wire, The Quietus nebo NPR dočkaly i srovnání s díly New York Art Quartet nebo Sun Ra Arkestra.


Jejich improvizovaný, konfrontační způsob hraní v propojení s mluveným slovem je zbaven jakékoliv abstrakce a místo toho volí formu jasného, ritualistického apelu plného hněvu. Témata rasismu, gentrifikace, kapitalismu nebo péče o komunitu způsobily, že Irreversible Entanglements se etablovali jako protestní hudební kolektiv, který podrobuje otázku afroamerické existence a paměti neustále revizi a snaží se podněcovat nové podoby afrofuturismu, ke kterému se Ayewa sama ochotně hlásí.

Čtvrté album Protect Your Light je oficiálním koncem spolupráce s nezávislým labelem International Anthem a zároveň snahou poukázat na důležitost jedince a jeho budoucnosti uvnitř rozkládající se politické reality. V kontextu dosavadní kariéry Irreversible Entanglements jde o stylistický posun, který neopouští původní politická východiska, ale snaží se experimentovat s novou, uspořádanější formou a jemnější rétorikou.

Info

Irreversible Entanglements (us)
Fb skupiny

živě:
Colours of Ostrava
17.–⁠20. 7. 2024
Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
web festivalu

foto © Piper Ferguson

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon Stage 2024: ||ALA|MEDA||

redakce 22.03.2024

Hutné a pestré taneční rytmy doplňuje industriální produkce i jasně psychedelické poselství, daleko nejsou karibští experimentátoři a rukodělná elektronika Nyege Nyege.

Full Moon Stage 2024: Lenhart Tapes

redakce 21.03.2024

Projekt, za kterým stojí někdejší srbský kulturní publicista, bývalý člen noiserockové kapely Klopka za pionira a dua Pamba Vladimir Lenhart.

Full Moon Stage 2024: Aunty Rayzor

redakce 20.03.2024

Její rýmy vždy krájející správný beat s precizností skalpelu jsou jedním z nejvýraznějších exportních produktů Hakuna Kulala po boku dalších raperek jako MC Yallah.

Full Moon Stage 2024: Fat Dog

redakce 20.03.2024

Pětice pokračuje v ADHD produkci scény okolo klubu Windmill (Black Midi, Squid), tamní kapely se nerozpakují mixovat téměř cokoli, co projde kolem nich.

Full Moon Stage 2024: Derya Yıldırım & Grup Şimşek

redakce 19.03.2024

Fenomén anatolské psychedelie pronikl do širších kruhů před více než dekádou, skupiny jako Baba Zula jej prosadily mezi hudební fajnšmekry.

Full Moon Stage 2024: Freekind.

redakce 18.03.2024

Za jemnými elementy R&B, jazzu a neosoulu nasátými něžností a křehkostí na míru Lauryn Hill se skrývá prosté motto „be free. be kind“.

Vojde francúz do potravín a vypýta si melón (Mezerg)

Dušan Šuster 29.06.2023

Donútiť jazz a tanečnú hudbu, aby existovali v symbióze, je neľahká výzva. Mezerg však práve na nej vybudoval svoj autorský rukopis.

Spodní proudy moderního žití (Dry Cleaning)

Jan Krejča 24.03.2023

Nikdy jsem nevěřil v linearitu hudebního vývoje, nikdy jsem neuctíval interprety ani kapely víc, než bylo nutné. Počítal jsem vždy s niternou intuicí, která mě přivábí k něčemu výjimečnému.

Full Moon Stage 2023: Tramhaus

redakce 15.03.2023

Nizozemská postpunková senzace stihla za dva roky existence vydat sotva hrst písní a už se z nich stala jedna z nejžhavějších evropských nadějí.

Full Moon Stage 2023: Širom

redakce 14.03.2023

Fascinující výprava do hlubin slovanského folklóru, která přináší zcela nový kontext, strukturu a výhled do budoucna.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace