Články / Profily

Full Moon Stage 2022: Squid

Full Moon Stage 2022: Squid

redakce | Články / Profily | 22.02.2022

Britské kytarovce Squid věnoval magazín Full Moon v loňském roce hned celé květnové číslo. Společně s kapelami Black Country, New Road a Black Midi tvoří nejvýraznější trojici kapel pohrdající žánrovými škatulkami a sdružené okolo klubu Windmill Brixton a vydavatelství Speedy Wunderground, které jim vydalo rané singly. Jejich loňské album Bright Green Field bylo jedním z nejlépe hodnocených za celý loňský rok, v redakci Full Moonu si za své chytlavé hity a promyšlené aranže dokonce vybojovalo čtvrté místo mezi zahraničními deskami. Téměř hodinu gradující album vyšlo na renomovaném labelu Warp, který tradičně vydává především experimentální elektroniku. „Možná ne úplně vědomě, ale nakonec jsme udělali zatraceně divnou desku,“ nechal se slyšet frontman Ollie Judge. „Vykričané verše o astronomických nájmoch bytov a strachu celej generácie, čo bude ďalej, našli odozvu v mnohých kluboch po celej Británii,“ zní zase v recenzi v květnovém Full Moonu. 

Výbušné koncerty pětici z Brightonu zajistily místo na plakátech velkých festivalů, jako jsou Roskilde, Primavera Sound nebo Glastonbury. Kapela svou pověst obhájila i vloni v pražském klubu Underdogs’. „V hudbě Squid je přítomná matematika, ale ne toho druhu, jaký vám zauzluje sluchovody a do svalstva chytnete tik, jejich počítání je plynulejší, má co dělat spíš se spojitými liniemi, s krautrockovými repeticemi a neúprosnou gradací. Zároveň nechybí improvizace, prudké kontrasty, punková syrovost i drtivé noiseové laviny,” píše Akana v reportu z koncertu pro Full Moon a pokračuje. „Squid naživo jsou o precizní práci s napětím. Přiškrtit, shromáždit, povolit, naznačit, explodovat!“ 

Info

Squid
Bandcamp kapely

Živě:
Colours of Ostrava
13.–16. 7. 2022
Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
web festivalu

foto © Ashley Bourne for NME

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kde se myšlenky mění v pocity (Circuit Des Yeux)

Jakub Koumar 28.09.2022

Poslouchat Circuit des Yeux je jako stát před propastí, a přitom si užívat každý okamžik na hraně disonance, zatímco se tělem rozlévají obavy i radost.

Šviháctví i zádumčivost - Carson McHone

Evžen Muller 25.06.2022

Oceňovaná texaská písničkářka, jejíž album Carousel bylo časopisem Rolling Stone zařazeno mezi nejlepší country & americana, vydala letos novinku Still Life. Proč si ji nenechat ujít naživo?

Full Moon Stage 2022: EABS

redakce 03.06.2022

EABS ostatně spolupracovali s mnoha důležitými jmény současné globální jazzové scény, za všechny jmenujme Bena Lamara Gaye, Jeru the Damaja nebo Tenderloniouse.

Full Moon Stage 2022: Etceteral

redakce 05.05.2022

Trojice umělců prošla mnoha formacemi a spojuje ji vášeň pro jazz a elektroniku i unikátní vizuální estetiku, obrazová stránka je pro její vystoupení klíčová.

Full Moon Stage 2022: The Sweet Release of Death

redakce 02.03.2022

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2022: Inturist

redakce 23.02.2022

Jevgenij Gorbunov je významnou postavou aktuální ruské scény. Na Full Moon Stagi s projektem Inturist vystoupí ve čtyřčlenné sestavě.

Full Moon Stage 2022: Health

redakce 21.02.2022

Health představují dokonalé ztělesnění konceptu ‚ubavit se k smrti‛. Hysteričtí, umělí, prázdní a nehorázně zábavní. Na Colours of Ostrava, na Full Moon stagi.

Nejlepší texty Full Moonu 2021: Správným směrem aneb Ruská indie scéna

Maria Pyatkina 20.01.2022

Průkopnici ruské indie scény následovali na začátku tisíciletí západní trendy nebo snili o tom, aby prorazili v zahraničí. Poslední desetiletí pozorujeme jiný trend...

Nejlepší texty Full Moonu 2021: Soumrak bohů? The Doors a změna vnímání rockového hrdiny

Michal Pařízek, Karel Veselý 19.01.2022

Jsou The Doors po půl století ještě relevantní? Byl Jim Morrison skutečně někým, k němuž je záhodno vzhlížet?

Nejlepší texty Full Moonu 2021: V záři červeného blesku aneb Polská ženská angažovaná hudební scéna

Sabina Coufalová 18.01.2022

Ačkoli je v hudbě stále dodržována svoboda slova, za veřejné politické akce se nemálo umělkyň a aktivistek potýká s problémy s policií.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace