Články / Profily

Full Moon Stage 2022: Etceteral

Full Moon Stage 2022: Etceteral

redakce | Články / Profily | 05.05.2022

Nepřehlédnutelná součást živoucí lublaňské scény – to jsou Etceteral. Trojice umělců prošla mnoha dalšími formacemi a spojuje ji vášeň pro jazz a elektroniku i unikátní vizuální estetiku, právě obrazová stránka je pro její vystoupení klíčová.

Hypnotickou a živelnou kombinací free jazzu, polyrytmů, raveu, breakbeatů či afrofuturismu Etceteral snadno připomenou ty nejlepší soubory současné britské jazzové scény (Comet Is Coming či Soccer96), stejně jako unikátní tvorbu mocných Zu. Debutové album Etceteral vyšlo pod tajuplným názvem Ama-gi na podzim roku 2020 a bylo zařazeno mezi nejlepší slovinská alba roku domácím Radiem Študent i renomovaným serverem Beehype. Vystoupení na Colours of Ostrava bude jejich českou premiérou.


Saxofonista Boštjan Simon a bubeník Marek Fakuč se dali dohromady během roku 2019, ke dvojici hudebníků se záhy přidala také vizuální umělkyně Lina Rica, dříve spolupracující se jmény jako Marta Fakuch, Borghesia či Shekuza. Debutové album Ama-gi vyšlo prostřednictvím slovinského labelu KAPA Records (jinak Balans, Haiku Garden nebo The Canyon Observer) na podzim roku 2020.

Ama-gi přináší elektronický groove, který svou intenzitou připomíná stejnou měrou soubory soustředěné okolo saxofonisty Shabaky Hutchingse (např. Sons of Kemet) i hutné jazzové fusion důvěrně známé například v podání slovutného Michaela Breckera. Vtahující teskné melodie jsou rozkládány spletitými polyrytmickými vzorci i tepajícími beaty, vše dotváří neotřelá a pestrá vizuální charakteristika, kterou souboru dodává VJka Lina Rica.

Přestože album vyšlo v prvním pandemickém roce, tak jej Etceteral stihli představit nejen na známých domácích festivalech jako Ment, Sajeta nebo na 61. ročníku Ljubljana Jazz Festivalu, ale také na koncertech v Německu, Holandsku či Londýně. Etceteral aktuálně pracují na novém albu, ukázky z něj slibují předvést také na koncertě v Ostravě.

Info

Etceteral (si)
web

živě:
Colours of Ostrava
13.–16. 7. 2022
Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
web festivalu

foto © Ziga Palcar

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kde se myšlenky mění v pocity (Circuit Des Yeux)

Jakub Koumar 28.09.2022

Poslouchat Circuit des Yeux je jako stát před propastí, a přitom si užívat každý okamžik na hraně disonance, zatímco se tělem rozlévají obavy i radost.

Šviháctví i zádumčivost - Carson McHone

Evžen Muller 25.06.2022

Oceňovaná texaská písničkářka, jejíž album Carousel bylo časopisem Rolling Stone zařazeno mezi nejlepší country & americana, vydala letos novinku Still Life. Proč si ji nenechat ujít naživo?

Full Moon Stage 2022: EABS

redakce 03.06.2022

EABS ostatně spolupracovali s mnoha důležitými jmény současné globální jazzové scény, za všechny jmenujme Bena Lamara Gaye, Jeru the Damaja nebo Tenderloniouse.

Full Moon Stage 2022: The Sweet Release of Death

redakce 02.03.2022

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2022: Inturist

redakce 23.02.2022

Jevgenij Gorbunov je významnou postavou aktuální ruské scény. Na Full Moon Stagi s projektem Inturist vystoupí ve čtyřčlenné sestavě.

Full Moon Stage 2022: Squid

redakce 22.02.2022

Společně s kapelami Black Country, New Road a Black Midi tvoří nejvýraznější trojici kapel pohrdající žánrovými škatulkami.

Full Moon Stage 2022: Health

redakce 21.02.2022

Health představují dokonalé ztělesnění konceptu ‚ubavit se k smrti‛. Hysteričtí, umělí, prázdní a nehorázně zábavní. Na Colours of Ostrava, na Full Moon stagi.

Nejlepší texty Full Moonu 2021: Správným směrem aneb Ruská indie scéna

Maria Pyatkina 20.01.2022

Průkopnici ruské indie scény následovali na začátku tisíciletí západní trendy nebo snili o tom, aby prorazili v zahraničí. Poslední desetiletí pozorujeme jiný trend...

Nejlepší texty Full Moonu 2021: Soumrak bohů? The Doors a změna vnímání rockového hrdiny

Michal Pařízek, Karel Veselý 19.01.2022

Jsou The Doors po půl století ještě relevantní? Byl Jim Morrison skutečně někým, k němuž je záhodno vzhlížet?

Nejlepší texty Full Moonu 2021: V záři červeného blesku aneb Polská ženská angažovaná hudební scéna

Sabina Coufalová 18.01.2022

Ačkoli je v hudbě stále dodržována svoboda slova, za veřejné politické akce se nemálo umělkyň a aktivistek potýká s problémy s policií.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace