Články / Profily

Full Moon Stage 2022: Etceteral

Full Moon Stage 2022: Etceteral

redakce | Články / Profily | 05.05.2022

Nepřehlédnutelná součást živoucí lublaňské scény – to jsou Etceteral. Trojice umělců prošla mnoha dalšími formacemi a spojuje ji vášeň pro jazz a elektroniku i unikátní vizuální estetiku, právě obrazová stránka je pro její vystoupení klíčová.

Hypnotickou a živelnou kombinací free jazzu, polyrytmů, raveu, breakbeatů či afrofuturismu Etceteral snadno připomenou ty nejlepší soubory současné britské jazzové scény (Comet Is Coming či Soccer96), stejně jako unikátní tvorbu mocných Zu. Debutové album Etceteral vyšlo pod tajuplným názvem Ama-gi na podzim roku 2020 a bylo zařazeno mezi nejlepší slovinská alba roku domácím Radiem Študent i renomovaným serverem Beehype. Vystoupení na Colours of Ostrava bude jejich českou premiérou.


Saxofonista Boštjan Simon a bubeník Marek Fakuč se dali dohromady během roku 2019, ke dvojici hudebníků se záhy přidala také vizuální umělkyně Lina Rica, dříve spolupracující se jmény jako Marta Fakuch, Borghesia či Shekuza. Debutové album Ama-gi vyšlo prostřednictvím slovinského labelu KAPA Records (jinak Balans, Haiku Garden nebo The Canyon Observer) na podzim roku 2020.

Ama-gi přináší elektronický groove, který svou intenzitou připomíná stejnou měrou soubory soustředěné okolo saxofonisty Shabaky Hutchingse (např. Sons of Kemet) i hutné jazzové fusion důvěrně známé například v podání slovutného Michaela Breckera. Vtahující teskné melodie jsou rozkládány spletitými polyrytmickými vzorci i tepajícími beaty, vše dotváří neotřelá a pestrá vizuální charakteristika, kterou souboru dodává VJka Lina Rica.

Přestože album vyšlo v prvním pandemickém roce, tak jej Etceteral stihli představit nejen na známých domácích festivalech jako Ment, Sajeta nebo na 61. ročníku Ljubljana Jazz Festivalu, ale také na koncertech v Německu, Holandsku či Londýně. Etceteral aktuálně pracují na novém albu, ukázky z něj slibují předvést také na koncertě v Ostravě.

Info

Etceteral (si)
web

živě:
Colours of Ostrava
13.–16. 7. 2022
Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
web festivalu

foto © Ziga Palcar

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon Stage 2024: ||ALA|MEDA||

redakce 22.03.2024

Hutné a pestré taneční rytmy doplňuje industriální produkce i jasně psychedelické poselství, daleko nejsou karibští experimentátoři a rukodělná elektronika Nyege Nyege.

Full Moon Stage 2024: Lenhart Tapes

redakce 21.03.2024

Projekt, za kterým stojí někdejší srbský kulturní publicista, bývalý člen noiserockové kapely Klopka za pionira a dua Pamba Vladimir Lenhart.

Full Moon Stage 2024: Aunty Rayzor

redakce 20.03.2024

Její rýmy vždy krájející správný beat s precizností skalpelu jsou jedním z nejvýraznějších exportních produktů Hakuna Kulala po boku dalších raperek jako MC Yallah.

Full Moon Stage 2024: Fat Dog

redakce 20.03.2024

Pětice pokračuje v ADHD produkci scény okolo klubu Windmill (Black Midi, Squid), tamní kapely se nerozpakují mixovat téměř cokoli, co projde kolem nich.

Full Moon Stage 2024: Derya Yıldırım & Grup Şimşek

redakce 19.03.2024

Fenomén anatolské psychedelie pronikl do širších kruhů před více než dekádou, skupiny jako Baba Zula jej prosadily mezi hudební fajnšmekry.

Full Moon Stage 2024: Irreversible Entanglements

redakce 18.03.2024

Jejich improvizovaný, konfrontační způsob hraní v propojení s mluveným slovem je zbaven jakékoliv abstrakce a místo toho volí formu jasného, ritualistického apelu plného hněvu.

Full Moon Stage 2024: Freekind.

redakce 18.03.2024

Za jemnými elementy R&B, jazzu a neosoulu nasátými něžností a křehkostí na míru Lauryn Hill se skrývá prosté motto „be free. be kind“.

Vojde francúz do potravín a vypýta si melón (Mezerg)

Dušan Šuster 29.06.2023

Donútiť jazz a tanečnú hudbu, aby existovali v symbióze, je neľahká výzva. Mezerg však práve na nej vybudoval svoj autorský rukopis.

Spodní proudy moderního žití (Dry Cleaning)

Jan Krejča 24.03.2023

Nikdy jsem nevěřil v linearitu hudebního vývoje, nikdy jsem neuctíval interprety ani kapely víc, než bylo nutné. Počítal jsem vždy s niternou intuicí, která mě přivábí k něčemu výjimečnému.

Full Moon Stage 2023: Tramhaus

redakce 15.03.2023

Nizozemská postpunková senzace stihla za dva roky existence vydat sotva hrst písní a už se z nich stala jedna z nejžhavějších evropských nadějí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace