Články / Profily

Full Moon Stage 2024: Lenhart Tapes

Full Moon Stage 2024: Lenhart Tapes

redakce | Články / Profily | 21.03.2024

On, čtyři walkmany, mixážní pult a sampler. Projekt Lenhart Tapes, za kterým stojí někdejší srbský kulturní publicista, bývalý člen noiserockové kapely Klopka za pionira a dua Pamba Vladimir Lenhart navzdory svým skromným prostředkům plodí tracky znějící jako zvuky Země slyšené z vesmíru. V samotném procesu produkce, ve které se tvrdé industriální rytmy otírají o tradiční balkánskou hudbu, se nachází nádech DIY mediálního kutilství, fascinace dezintegrací, musique concréte a etnickou hudbou.


Lenhart, nyní usazený v Novém Sadu, vyrůstal ve slovenské diaspoře ve Vojvodině na severu Srbska. Na druhém a nejnovějším albu Dens, který vyšel na lublaňském labelu Glitterbeat, se mimo jiné vrací k efemérním vzpomínkám na hudbu svých kořenů jako například v tracku Vodu brala inspirovanou lidovou písní vojvodinské slovenské minority. „Poprvé jsem tu píseň slyšel na vyřazené kazetě, když staré analogové aparáty zastaraly vlivem digitalizace lokálních rozhlasových stanic,“ popisuje v newsletteru Izvorišta.

Kolekce starých kazet, o kterých žertovně říká, že je nakupuje „na kila“, stanoví většinu zdrojového materiálu. Kde na Dens samply nestačí, tam je nahrazují živé hlasy talentovaných zpěvaček. Mezi ně patří například redaktorka Radia Belgrade a zkušená etnomuzikoložka Tjiana Stanković, klíčová postava za finálním vyzněním nahrávky, která přetavuje tradiční hudbu regionu, pohrává si s hranicemi její formy a zbavuje ji balastu minulosti. „Je to jako tvořit hudebního Frankensteina, spojuji motivy, které opravdu miluji,“ říká Lenhart pro Rhythm Passport. Lenhartovy pásky doprovodí na Colours of Ostrava oceňovaná srbská zpěvačka Svetlana Spajić.

Info

Lenhart Tapes (rs)
web

živě:
Colours of Ostrava
17.–⁠20. 7. 2024
Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
web festivalu

foto © Aleksa Savulov

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon Stage 2024: ||ALA|MEDA||

redakce 22.03.2024

Hutné a pestré taneční rytmy doplňuje industriální produkce i jasně psychedelické poselství, daleko nejsou karibští experimentátoři a rukodělná elektronika Nyege Nyege.

Full Moon Stage 2024: Aunty Rayzor

redakce 20.03.2024

Její rýmy vždy krájející správný beat s precizností skalpelu jsou jedním z nejvýraznějších exportních produktů Hakuna Kulala po boku dalších raperek jako MC Yallah.

Full Moon Stage 2024: Fat Dog

redakce 20.03.2024

Pětice pokračuje v ADHD produkci scény okolo klubu Windmill (Black Midi, Squid), tamní kapely se nerozpakují mixovat téměř cokoli, co projde kolem nich.

Full Moon Stage 2024: Derya Yıldırım & Grup Şimşek

redakce 19.03.2024

Fenomén anatolské psychedelie pronikl do širších kruhů před více než dekádou, skupiny jako Baba Zula jej prosadily mezi hudební fajnšmekry.

Full Moon Stage 2024: Irreversible Entanglements

redakce 18.03.2024

Jejich improvizovaný, konfrontační způsob hraní v propojení s mluveným slovem je zbaven jakékoliv abstrakce a místo toho volí formu jasného, ritualistického apelu plného hněvu.

Full Moon Stage 2024: Freekind.

redakce 18.03.2024

Za jemnými elementy R&B, jazzu a neosoulu nasátými něžností a křehkostí na míru Lauryn Hill se skrývá prosté motto „be free. be kind“.

Vojde francúz do potravín a vypýta si melón (Mezerg)

Dušan Šuster 29.06.2023

Donútiť jazz a tanečnú hudbu, aby existovali v symbióze, je neľahká výzva. Mezerg však práve na nej vybudoval svoj autorský rukopis.

Spodní proudy moderního žití (Dry Cleaning)

Jan Krejča 24.03.2023

Nikdy jsem nevěřil v linearitu hudebního vývoje, nikdy jsem neuctíval interprety ani kapely víc, než bylo nutné. Počítal jsem vždy s niternou intuicí, která mě přivábí k něčemu výjimečnému.

Full Moon Stage 2023: Tramhaus

redakce 15.03.2023

Nizozemská postpunková senzace stihla za dva roky existence vydat sotva hrst písní a už se z nich stala jedna z nejžhavějších evropských nadějí.

Full Moon Stage 2023: Širom

redakce 14.03.2023

Fascinující výprava do hlubin slovanského folklóru, která přináší zcela nový kontext, strukturu a výhled do budoucna.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace