Články / Offtopic / / Image/vizuály

Fullface: Vít Haratek a jeho popkulturní hody

Fullface: Vít Haratek a jeho popkulturní hody

Ondřej Čížek | Články / Offtopic / / Image/vizuály | 05.09.2013

S třineckým grafikem a vizionářem Vítem Haratkem o novém videoklipu pro Charlie Straight, noční metropoli, kreativním businessu a komiksu, co vznikal cestou vlakem do školy.

Tvoje nové video k songu Going Blind evokuje různé filmové věci spojené s Davidem Lynchem nebo s magií nočního města, jak ji pojímá Michael Mann. Vycházel jsi z něčeho konkrétního?
Na spojení s Davidem Lynchem se mě už řada lidí ptala. Ta inspirace nepochybně proběhla, ale spíš na podprahové úrovni. Řada jeho filmů je na mém all-time favourite seznamu a rád se k nim vracím. Při tvorbě klipu jsem navíc hodně poslouchal Lynchovo album. Co se týká atmosféry města, chtěl jsem ztvárnit něco nelítostného a deprimujícího, spoustu nahuštěných malých oken, stísněnost, agresivní neony. Něco jako dystopická budoucnost zfilmovaná v akčním blockbusteru z 80. let. V tomhle ohledu byl pro mě největší inspirací japonský animovaný film Akira s tím, že celkově se duch stylizace ladil do konce 70. a pak 80. let, ať už jde o kompozici, práci s kamerou, barevnost, využití CRT a VHS artefaktů.

Stejně je fascinující, že až když se město položí do tmy, přijde teprve ta pravá rozmanitá show.
Vnímám to podobně, jsem vizuálně založený a rád se rozmanitostí a hrou světel nechám unést. Největší radost mám, když se večer náhodou podaří natrefit na nějakou videohernu s arkádovými automaty, DanceDanceRevolution atp.

Která audiovizuální věc tě v poslední době dostala? Ať už jde o filmy, videoklipy nebo počítačové hry.
I přesto, že chodím do kina docela často a rád, nemůžu říct, že bych byl letos z něčeho úplně odvařený. Paradoxně jsem si teprve nedávno užil celou trilogii Matrix. Docela se těším na chystaný film Gravity, obecně mám rád sci-fi žánr a vesmírné prostředí miluju. Z klipu mě pak dostala atmosféra songu Open Eye Signal od Jona Hopkinse a dlouho ve mě zanechal dojem i surrealisticky laděný klip Pyramids Franka Oceana od režiséra Nabila Elderkina. Svou kreativní nespoutaností mě baví i Romain Gavras a jeho reklamní video Charge pro Samsung a teprve teď jsem objevil jeden starší Gondryho klip k . No a ten je prostě WOW!

Když se ještě vrátíme ke komiksovému videu k songu Platonic Johny – jak je to s inspirací v tomhle případě?
Tady je inspirace zcela zřejmá, klip je vlastně o klukovi, jemuž se po rozchodu s holkou spojí osobní problémy s komiksovým světem. V něm coby černá silueta utíká ve snech od problémů, ale zároveň chce svou lásku získat zpátky. Většina záběrů je propletena variacemi a odkazy na slavné scény z různých komiksů, které jsem se snažil překreslit a napodobit anebo přijít s novými, které by do toho světa seděly. Byla to velká zkušenost, většina klipu vznikala ve volném čase, třeba cestou vlakem do školy na malém notebooku. Šlo taky jeden z úplně prvních full HD klipů v Česku – rendering taky trval příšerně dlouho.

Pokud dobře vím, tak videoklipy jsou pro tebe spíš vedlejší činnost. Čemu se věnuješ především?
Je to tak, i když jsem v posledních letech vidět hlavně díky klipům a grafice a právě dokončuju vizuál pro hudební projekt Equals by Yemi A.D., většinu času trávím vývojem softwaru a technologií. Mám poměrně unikátní schopnosti, kdy pojím hluboké technické znalosti a analytické myšlení s přesahem do designu, vizuální činnosti, ale taky marketingu a businessu, který jsem studoval na škole. Díky tomu se na řadu problému dívám z různých úhlů, vidím nová spojení. Mým současným cílem je dělat věci jinak, inovovat, bavit, zkrátka kreativní business. Aktuálně bych rád v téhle oblasti zkusil navázat spolupráci třeba s americkým raperem, hudebním producentem a technologickým kreativcem, který si říká Will.I.Am.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Podchod tam bejt nemůže... (FKA twigs vs. double N)

Karel Veselý 02.01.2020

Pouštíme si videoklipy, zaznamenáváme reakce. Tentokrát v ateliéru dvojice na Hradčanské v nádherně vybarveném listopadovém dni. A další z nej-textů Full Moonu 2019, nyní online.

Když klip, tak ze Zlína

Anna Mašátová 16.02.2017

Zlínský Ateliér animované tvorby má v portfoliu klipy MidiLidi nebo Epy De Mye, nedávno k nim přibyla videa Beaty Hlavenkové. Rozhovor s nadějemi české animace.

Tomáš Motal: Komiksy dělám, abych je pak žil

Ondřej Čížek 17.12.2015

S frontmanem imperiálního gangu Schwarzprior Tomášem Motalem o popkulturním houbaření, o fetišizaci aut v jeho autorských komiksech, o nacistické estetice i...

Jakože pláču modrý slzy (Anežka Hošková)

Ondřej Čížek 09.11.2015

S výtvarnicí a promotérkou Anežkou Hoškovou o umění, které není pro každého, o Facebooku jako veřejném deníku, o cestě do Indie. A dalším.

Moimir Papalescu, technooptimista v cylindru

Ondřej Čížek 22.10.2015

Seriál o vizuálech. S elektronickým snílkem Moimirem Papalescu o Bowiem v roli Tesly, o napětí mezi vědou a náboženstvím nebo o genialitě Wellsovy Války světů.

Na odletu z reality, v uších Ghost Stories (Míla Fürstová)

Michal Pařízek, Ondřej Čížek 14.05.2015

Další díl seriálu o vizuální kultuře hudební scény. S Mílou Fürstovou o práci na okřídleném obalu pro poslední desku Coldplay, o myšlenkách na únik z reality, o ženách s pistolemi...

Fullface: Hovory s Wild Tides: Part II

Ondřej Čížek 06.04.2015

S Kubou Kaifoszem z Wild Tides o nahrávání Sever Fashion, o metalu v logu i o tom, co se stane, když Přílivy za zvuků kostelních zvonů zaplaví Hell Camino.

Fullface: Marek Partyš nabízí surreal trip pro DVA

Ondřej Čížek 16.03.2015

Video pro skladbu Nipomo pojal jako surrealistickou koláž, která baví vtipem a vzdušností a ohromuje imaginativností i citem pro detail. Berlin Music Video Awards?

Nic nevyčnívá, nic není jen na efekt (Nikolas Petrlík)

Ondřej Čížek 23.02.2015

Čtrnáctý díl seriálu o vizuálech. S výhercem klání Cover Moon 2014, výtvarníkem Nikolasem Petrlíkem, o škatulkování, o míře autobiografičnosti i odvážných magazínech.

Fullface: Filmový narkoman Vít Hradil

Ondřej Čížek 09.02.2015

Další Fullface má na drátě jméno aktuální: V současné době se podílí na tvorbě televizní adaptace knižních Kmenů, za sebou už má videa pro Vladimira 518, Oriona i kompletní PSH.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace