Zprávy / Festivalové

Hvězdou Blues Alive kytarista a zpěvák Devon Allman

Hvězdou Blues Alive kytarista a zpěvák Devon Allman

redakce | Zprávy / Festivalové | 09.06.2024

Mezinárodní hudební festival Blues Alive, který je největší středoevropskou přehlídkou zaměřenou na blues a příbuzné žánry, přidává další zahraniční i domácí jména, a kompletuje tak svůj letošní program. Osmadvacátý ročník Blues Alive, který proběhne letos od 14. do 16. listopadu, nabídne v šumperském Domě kultury dvě rovnocenné hlavní scény. Vedle tradičního Klášterního kostela se bude hrát také v hotelu Perk a restauraci Šumpercana.

„Letošní ročník určitě potěší blues rockové fanoušky,” říká k hlavní hvězdě Devonu Allmanovi dramaturg Ondřej Bezr. V současné době tento kytarista a zpěvák koncertuje se sdružením The Devon Allman Project, ve kterém jej doprovází další kytarista, basista, hráč na hammondky a dva bubeníci. „Kapela má na repertoáru jak klasické songy Allman Brothers, tak původní skladby Devona Allmana. A jako překvapení slibuje také nečekané coververze,” doplňuje Bezr.

Stejně jako loni, ale ve zcela jiném obsazení, uvítá Blues Alive projekt vyslaný nejvýznamnějším bluesovým festivalem světa, tentokrát pod názvem Chicago Blues Festival feat. Stephen Hull & Dave Herrero & Sheryl Youngblood. Základ tvoří kapela Stephen Hull Experience se zpěvačkou Sheryl Youngblood. Ta je nejen jednou z nejčastěji vídaných osobností v dnešních chicagských klubech, ale navíc s gospelovými The Thompson Community Singers of Chicago získala Grammy. Třetím je kytarista a zpěvák Dave Herrero, dnes už plně etablovaná osobnost chicagského blues.

Pod názvem Legends of Chicago Blues feat. Oscar Wilson, Jimi Primetime Smith & Bob Corritore přijede do Šumperka skvělé seskupení tří hvězd současné chicagské scény. „Oscar Wilson je bluesovým fanouškům velmi dobře znám jako frontman populární kapely The Cashbox Kings. Kytarista Jimi Primetime Smith se již jako relativně mladý stal legendou chicagských klubů a harmonikový fenomén Bob Corritore je považován za jeden z opěrných sloupů současné elektrické bluesové scény,” popisuje uskupení Bezr.

Třicetiletý písničkář Early James patří k objevům Dana Auerbacha, proslulého producenta a poloviny kapely The Black Keys, na jehož labelu Easy Eye Sound vydává své desky. „Postupně si vypracoval vlastní nezaměnitelný styl, do kterého namíchal prvky blues, folku, rocku a klasické country. Jeho autorský rukopis, nadhled a pódiové vystupování bývá často srovnáváno s Tomem Waitsem,” dodává Bezr.


Trojice nových kapel vzešla z letošní talentové soutěže Blues Aperitiv. „Kiero Grande tančí na hranici jemnocitu blues a drsnosti rockové hudby, dle vlastních slov hrají progresivní bluesrock,” říká Bezr. Polská trojice Robert Kordylewski Trio zaujala porotu nejen autentickým bluesovým cítěním a vynikající souhrou, ale také brilantní hrou svého frontmana. Díky Ceně diváků letos hostí Blues Alive vůbec poprvé kapelu ze Srbska - The Bad Week. „Skupina se inspiruje zdroji v americkém country blues, ale dodává do něj vlastní písničkové elementy,” upřesňuje Bezr.

Dalších účinkující přivezli pořadatelé ze soutěže European Blues Challenge. Robbert Duijf Band, akustické trio z Holandska, zde letos zvítězilo v kategorii kapel. „Velmi posluchačsky vstřícný band dokáže publikum zatáhnout do děje, rozesmát, pobavit, ale třeba i roztesknit,” láká Bezr. Charismatický rakouský kytarista a zpěvák Jörg Danielsen vystoupí v rámci komorního odpoledne v Klášterním kostele. „Umí nejen předat hluboké emoce a projevit radost ze hry, ale také svoje vystoupení okořenit humorem a ztřeštěností,” doplňuje Bezr. Irský kytarista Ben Prevo uhranul zástupce Blues Alive na první pohled: „Svoji elektrickou kytaru při sólových vystoupeních dokáže ztišit i vytavit do rockových poloh. Pomáhají mu elektronické efekty, zejména looper, s jehož pomocí vytváří hypnotické groovy. Určitě jde o jednoho z letošních černých koní,” popisuje Bezr.

Jana Koubková, hvězda české hudby bez ohledu na žánr, slaví letos v říjnu osmdesátiny. Proto se dramaturgie Blues Alive rozhodla této velké dámě uspořádat v rámci sobotního tematického koncertu narozeninovou oslavu. „Kromě brilantně sehraného Jana Koubková Quartetu si oslavenkyně zazpívá i s trojicí svých letitých přátel a kolegů, se kterými ještě nikdy naživo nevystupovala - pianistou Martinem Kratochvílem, kytaristou Tonym Ackermanem a saxofonistou Joem Kučerou,” uzavírá Bezr.

Celkově letošní program nabídne přes třicet účinkujících na třech pódiích a řadu dalších akcí po celém městě - jam session, tematické odpoledne, projekci filmu, poslechové pořady nebo výstavu fotografií. Již v lednu festival ohlásil, že na něm zahrají například americký bubeník a kytarista, držitel Grammy a mnoha cen Blues Music Awards Cedric Burnside, americký bluesový písničkář, držitel řady Blues Music Awards a tři nominací na Grammy Eric Bibb, brilantní kytarista z Miami a Bluesrockový umělec roku 2023 Albert Castiglia, významný americký zpěvák a rockový písničkář Chuck Prophet a řada dalších.

fotogalerie z loňského ročníku zde

Info

Blues Alive
14.–⁠16. 11. 2024
Dům kultury, Šumperk
Fb událost

foto © Emma Delevante

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Továreň v Smolníku na 66 hodín ožije kultúrou

redakce 24.06.2024

Volovské vrchy a kráľovské banské mestečko Smolník ponúka prechádzky po okolí, objavovanie baníckej štôlne aj kúpanie sa v Smolníckom tajchu.

Jubilejní Letní filmovou školu zakončí Vlny

redakce 23.06.2024

Vrátí se oceňovaní zahraniční režiséři, kteří Filmovku navštívili v uplynulých letech – Fridrik Thór Fridriksson, Mohsen Makhmalbaf či Sean Ellis.

Desetidenní Ji.hlava láká k objevování

redakce 22.06.2024

Program nabídne velkou retrospektivu režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy a jejich producentské společnosti.

Hosti MFF Karlovy Vary a zahajovací koncert Kosheen

redakce 21.06.2024

Respektovaný tvůrce uvede své dva filmy Kafka a Mr. Kneff, zařazené do sekce Touha stát se Indiánem: Kafka a film.

Grape ohlásil Michaela Kiwanuku, Toma Odella nebo Charlotte De Witte

redakce 18.06.2024

Hip hop má aj tento rok dramaturgicky na starosti NobodyListen s jeho projektom Addict.

Unsound a první vlna jmen

redakce 17.06.2024

To nejlepší z alternativní a elektronické scény, letos pod mottem NOISE. Kali Malone, Mica Levi, Actress a mraky dalších.

Hudební maraton Bear Stone v nedotčené příhodě

redakce 16.06.2024

Headlinery jako High On Fire a Kadavar doplní třeba Colour Haze, 1000mods a Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs a další.

Knižní lázně na čtyři dny

redakce 15.06.2024

Vedle autorských čtení a rozhovorů Knižní lázně připomenou také výročí Franze Kafky, který Mariánské Lázně navštívil uprostřed první světové války.

Kompletní program festivalu Vivat vila!

redakce 14.06.2024

Pro pátý ročník si dramaturgický tým dává za úkol inovativnější využití přilehlé zahrady za vilou, kde se odehrají táborové koncerty folkového zaměření.

HALP prinesie klubový zvuk do historického kaštieľu

redakce 13.06.2024

Na pôde kaštieľa v Moravanoch nad Váhom bude znieť techno, post-club, jungle, východoafrické polyrytmy, extatické zvukové krajiny aj industriálne ozveny.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace