Články / Rozhovory

Jamie Stewart (Xiu Xiu): Téma je z podstaty znepokojující

Jamie Stewart (Xiu Xiu): Téma je z podstaty znepokojující

Štěpán Bolf (A.M.180) | Články / Rozhovory | 03.03.2023

Respektovaná americká experimentální kapela Xiu Xiu vydává třinácté řadové album nazvané Ignore Grief. Deska vychází dnes u labelu Polyvinyl a jak je u Xiu Xiu zvykem, věnují se na ní nejtemnějším tématům, v tomto případě skutečným i fiktivním příběhům postav, které zažívají různé podoby fyzického či psychického násilí. Oslovili jsme hlavního strůjce projektu Xiu Xiu, pětačtyřicetiletého Jamieho Stewarta s několika otázkami týkajícími se převážně (ale nejen) vzniku nového alba.

Prozraď nám něco víc o procesu, jakým vznikalo nové album? Použili jste nějaké nové techniky, zvuky či nástroje?

Nahrávali jsme v našem studiu NURSE v Los Angeles (dnes už neexistuje, protože jsme se přestěhovali do Berlína), mix dělal Lawrence English v Negative Space v Brisbane. Většina desky vznikala pomalu a po malých kouscích. Lidi přicházeli a přidávali svoje části tady a onde během jednoho roku a mezitím jsme já, Angela Seo a David Kendrick (nejnovější člen, dřív hrál ve Sparks a v Devo, pozn. aut.) pracovali na tom, abychom zvukům a textům dali tvar. Elektroniku samozřejmě používáme od doby, kdy jsme začínali, ale myslím, že jsme se tentokrát pokusili vyvinout svůj vlastní způsob, jak jí používat intenzivněji a výbušněji. Nikdy předtím jsme taky nepracovali s tolika orchestrálními hráči. Neměli jsme dost peněz na to, abychom zaplatili celý orchestr, ale našli jsme hráče, kteří byli schopní nahrát overduby, abysme zaplnili ty části nahrávky, kde to bylo potřeba. Taky jsme nikdy nepoužili tolik field recordings, těmi přispěl jedinečný Ian Wellman. Výrazným dílem se na nahrávce podílejí Ezra Buchla (viola), Patrick Shiroishi (saxofony) a Ben Chisholm (piano a elektronika), který hraje s Chelsea Wolfe.


Ignore Grief je velmi zneklidňující deska. Některé tracky znějí jako dekonstruovaná vážná hudba, jiné jako harsh noise experiment a třeba track Esquerita Little Richard je první dark techno věc z dílny Xiu Xiu (a je skvělá!). Společně s videoklipy, které režíruje Angela, ve mně poslech vyvolává pocit, jako bych sledoval všechny nejtemnější scény z Lynchových filmů najednou. Co považuješ ve srovnání s vašimi deskami Xiu Xiu za největší výzvu a co za největší novinku?

To je na posluchačích, jak to vyhodnotí. Pro některé lidi, kteří nemají pojem o disonantní hudbě, může být tahle deska hodně, hodně velká výzva. Naopak lidem, kteří se s disonantní hudbou setkali, může být blízká. Pro nás byla největší výzva vypořádat se s tématem a taky to, že jsme se přinutili dělat věci, které jsme dřív nedělali, anebo možná se posunout v přístupech, se kterými jsme dosud jenom flirtovali. Samotné téma alba je ale z podstaty znepokojující. Nicméně život je zkurvenej…

Mezi muzikanty, kteří se na desce podíleli, je uvedeno i několik českých jmen. Můžeš k tomu něco říct?

Los Angeles je domovem pro lidi z celého světa, najdeš tam komunity lidí ze všech koutů, které si dovedeš představit. Jeden známý mi řekl o skupině starších českých hráčů, kteří přišli do LA v raných devadesátkách, když skončila sovětská éra. Je to ale trochu tajemství mezi zdejšími muzikanty.

Můžeš jmenovat pět uměleckých děl, která inspirovala Xiu Xiu během nahrávání Ignore Grief, anebo jednoduše díla, která tě v poslední době zaujala?

Aleksandar Tisma – Kapo (kniha)
Morton Feldman - String Quartet no 2 (nahrávka)
Kara Walker - A Black Hole Is Everything a Star Longs to Be (artbook)
Too Old to Die Young (TV seriál)
pobyt v poušti na americkém jihozápadě

Info

Xiu Xiu se letos na jaře chystají na turné po Evropě, které začíná v úterý 16. května v pražském klubu Underdogs'. Tato akce bude zároveň první z akcí oslav letošního výročí dvaceti let existence pořadatelského a uměleckého kolektivu A.M.180.

Xiu Xiu (us)
16. 5. 2023 20:00
Underdogs', Praha
Fb událost

foto © se svolením A.M.180

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Julien Racine: Hudba vzniká skoro vždycky v izolaci / Music is created almost always in isolation

Filip Hastík 24.06.2024

V rozhovoru probíráme pozadí vzniku aktuální desky a Julienovy práce obecně, vztah k Česku a také bohaté budoucí plány producenta současné experimentální elektroniky.

Petra Hradilová (Czech Music Crossroads): Pro mě to není jen práce

Mariia Smirnova 18.06.2024

To nejlepší ze světa world music, jazzu a alternativy můžete nasávat už za pár dnů v ostravském domě kultury Poklad a na koncertech pod širým nebem na Alšově náměstí. Rozhovor.

Marin Lalić (Bear Stone): Všetko je veľmi uvoľnené a bez stresu

Lucia Banáková 11.06.2024

Chorvátsky prírodný i festivalový unikát pre priaznivcov stoner a psychedelického rocku. Interview.

Pořadatelská: Tomáš Vobořil (Marienbad Film Festival)

Viktor Palák 07.06.2024

Co čekat od letošního ročníku již zavedené přehlídky v Mariánských Lázních? Svůj ideální festivalový den – a mnohem víc – vykresluje programový ředitel festivalu.

Randy Armstrong (Red): Plán B neexistuje

Dan Sywala 06.06.2024

Od té doby vydali dalších sedm alb, neměli žádné velké excesy, i když se jim nevyhnuly ani hodně mizerné dny, včetně jednoho pražského. Rozhovor.

Jonas Almén (Royal Republic): A najednou tam jsem!

Eva Karpilovská 03.06.2024

Sedmnáct let v nezměněné sestavě a čerstvě páté studiové album LoveCop mají za sebou švédští rockeři Royal Republic. Rozhovor, brzo živě na Rock for People.

Tomáš Poprik (ObrFest): Baví mě potkávat usměvavé lidi

Mariia Smirnova 28.05.2024

Letos přibude scéna na Trchové zahradě, kde mezi jahodami a pod třešní budou divadla, workshopy a v pozdějším odpoledni koncerty převážně ženských interpretek.

Doug Robb (Hoobastank): Jak velí upřímnost

Eva Karpilovská 22.05.2024

„Já měl třeba vždycky trochu problém označovat nás za umělce. Jsem prostě jen člověk, co dělá hudbu.“ Rozhovor s frontmanem kapely Hoobastank pro Full Moon.

Curk: Většinou je to o lidech

Veronika Miksová 22.04.2024

Charismatického kluka z Jihlavy nebylo úplně snadné rozpovídat, než mi došlo, že všechno podstatné ze svého vnitřního světa sublimuje do hudby. Rozhovor.

Margaux Sauvé (Ghostly Kisses): Příběhy posluchačů ovlivňují proces psaní

Kristina Kratochvilová 29.03.2024

Kanadská zpěvačka Margaux Sauvé je středobodem Ghostly Kisses a ve snových zvukových krajinách rozpíná příběhy o lásce, touze a ztrátě. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace