Zprávy / Pozvánky

Jídelna Kuchařek bez domova zve na dobroty

Jídelna Kuchařek bez domova zve na dobroty

redakce | Zprávy / Pozvánky | 03.10.2020

Kuchařky bez domova vás zvou do svého bistra a s červeným stánkem vyráží do terénu.

V Jídelně Kuchařek bez domova zahajujeme již čtvrtou sezónu. Prodloužily jsme otevírací dobu do 18 hodin a i na podzim náš červený stánek s dobrotami uvidíte na nejrůznějších akcích. Neměly jsme domov a některé z nás ho stále nemají. Rády vaříme a chceme se přínosně zapojit do společnosti. Nezisková organizace Jako doma nám umožnila získat práci, veřejně prezentovat své kulinářské umění a měnit společenské vnímání bezdomovectví. V březnu 2017 jsme otevřely bistro, kde máme krásnou profesionální kuchyň, ve které připravujeme čistě rostlinné pokrmy i na cateringy a venkovní akce a kde je zároveň můžete v jídelně přímo ochutnat.

Ve stálé nabídce máme obědy, buď formou „meníčka“ či jednotlivé chody (polévka, hlavní jídlo), potom nejrůznější slané a sladké dobroty, bezednou kávu a čerstvé ovocné šťávy. Při vaření nepoužíváme žádné živočišné složky a při provozu naší Jídelny se i jinak snažíme chovat maximálně udržitelně k životnímu prostředí. K nejoblíbenějším jídlům patří ukrajinský boršč, česká kulajda, houby s rýží a houbovou omáčkou, „segedín“ a další. Specialitou jsou pomazánky s domácím chlebem, který si sami pečeme – např. „vajíčková“ z tofu, také paštika z hlívy ústřičné nebo pochoutkový salát. A naše sladká nabídka? Ta může hravě konkurovat kdekterým veganským cukrárnám. Vaše jazýčky se budou rozplývat nad čokoládo-avokádovým dortem, čokoládovými brownies či banánovou bábovkou. Navíc pečeme zdravě – bez bílého cukru. Jako sladidlo používáme hlavně banány, datlový sirup nebo cukr třtinový. Na stánku v terénu tradičně „frčíme“ s našimi bramboráky či pizzovými šneky, jindy zas se snídaňovými wrapy, sendviči nebo fantastickým zeleninovým gulášem. Nabídku míváme pestrou a různou – podle typu akce a také ročního období. Také zajišťujeme cateringy na velké i malé akce.

Jsme ženy v sociální tísni, ženy bez domova, se zkušeností s bezdomovectvím nebo bezdomovectvím ohroženy. Tři z nás mají pracovní smlouvu a dalších deset pracuje brigádně. Nikol, Iris, Simča, Kačka, Vlasta, Lenka, Carmen, Terka…, každá žijeme svůj život jinak, každá máme jiné životní zkušenosti, ale ani s jednou z nás se život nemazlil. Některé nemáme kde bydlet, některé již díky dlouhodobé spolupráci s Jako doma ano. V Jídelně Kuchařek bez domova jsme získaly nejen zaměstnání, ale i zkušenosti, prostor pro popovídání si, potkání se s dalšími ženami, bezpečné prostředí. Hlavně ale zjišťujeme, že něco umíme. Na stánku si rády povídáme s lidmi, kterým naše jídlo chutná a chválu přijímáme s dojetím. I proto náš červený stánek často vídáte na nejrůznějších venkovních akcích. Na podzim tomu nebude jinak.

Doba, kdy byly restaurace uzavřeny, nebyla jednoduchá. Taková ubytovna nebo azylový dům vám nájem neodpustí ani v době mimořádných opatření. Proto jsme se spojily s platformou Breakfastory a rozvážely jídla do domácností. Náš společný projekt Potěš obědem – objednejte si jídlo pro sebe a druhé získá senior nebo seniorka či rodiče samoživitelé zdarma – nás de facto zachránil a žijeme z něho dodnes. Naše provozní Verča (Veronika Zerzánová) zavolala zakladatelce Breakfastory Lucii Hyblerové a zmíněný projekt byl na světě. Verča vzpomíná: „Bylo úžasné pozorovat, kolik lidí si objednalo oběd domů ne proto, že by neměli možnost si dojít koupit nebo uvařit sami jídlo, ale proto, že tím pomáhali někomu, kdo si teplé jídlo dovolit nemůže nebo si ho ze zdravotních důvodů nezvládne obstarat. A skvělé je, že to mělo i třetí rozměr, protože sociální podniky, které jídla vařily, to udrželo v té nejtěžší chvíli nad vodou a mohly dál zaměstnávat svoje lidi." A naší mateřské organizaci Jako doma se ve stejné době pro ženy bez domova (tedy i pro mnohé z nás) zase podařilo v jednom pražském hotelu otevřít bezvadné humanitární ubytování. A tak se nám – Kuchařkám bez domova – paradoxně vlastně docela dařilo, dá-li se to tak říct.

několik receptů od Kuchařek bez domova zde

Info

Kuchařky bez domova
fb jídelny

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Cinergy uvede přednášku se skladatelem Dustinem O'Halloranem

redakce 27.11.2020

O’Halloranova filmová kariéra začala v roce 2006 se snímek Marie Antoinetta od Sofie Coppoly.

Café Na půl cesty nabídne živý koncert v rámci týdne duševního zdraví

redakce 24.11.2020

Živý přenos koncertu Václava Havelky III proběhne v rámci sedmidenní výzvy #namouduši.

Místo opuštěných budov promění Pokoje 2020 soukromí mladých umělců

redakce 22.11.2020

Rozličné domovy se stanou místy k realizaci unikátních site-specific instalací, performativních vystoupení nebo videoartu.

Telemost propojí na devět hodin divadla po celé republice

redakce 20.11.2020

Téma letošního ročníku bylo již před vypuknutím pandemie zvoleno v návaznosti na sílící zájem o ekologii a tlak na udržitelnost života na Zemi.

KabLock v Kabinetu múz

redakce 18.11.2020

Svou tvorbu skupina KabLock koncipuje jako multimediální instalace nacházející se ve výlohách hudebního klubu.

Ghostemanovo turné zná nové pražské datum

redakce 17.11.2020

Eric Ghoste vytvořil postavu pojímající celý kánon extrémní hudby s prvky industriálu, hardcoru, jižanského phonk rapu i dalších žánrů.

Venuše ve Švehlovce uvádí další ročník festivalu sociálního umění

redakce 11.11.2020

Chystá se premiéra souboru Co čumíš, dokumentární podcast kolektivu Nun a Ví (Viah) a také benefiční koncert kapely Zvíře jménem.

Festival Alternativa ohlašuje program streamovaného Intermezza

redakce 09.11.2020

Organizátoři festivalu ale oznamují dvoudenní on-line událost Alternativa 2020: Intermezzo. Hudební vsuvka nabídne deset převážně českých projektů. Hutná hudba zazní letos u vás doma.

OneRepublic se vrací do Prahy

redakce 07.11.2020

Vzhledem ke stávající situaci s epidemií koronaviru SARS-CoV-2 byl termín koncertu přesunut.

Kolem světa s online programem Le Guess Who?

redakce 04.11.2020

Online televizní kanál bude přenášet filmy a dokumenty, vybrané vystupujícími na minulých ročnících festivalu.