Zprávy / Pozvánky

Jídelna Kuchařek bez domova zve na dobroty

Jídelna Kuchařek bez domova zve na dobroty

redakce | Zprávy / Pozvánky | 03.10.2020

Kuchařky bez domova vás zvou do svého bistra a s červeným stánkem vyráží do terénu.

V Jídelně Kuchařek bez domova zahajujeme již čtvrtou sezónu. Prodloužily jsme otevírací dobu do 18 hodin a i na podzim náš červený stánek s dobrotami uvidíte na nejrůznějších akcích. Neměly jsme domov a některé z nás ho stále nemají. Rády vaříme a chceme se přínosně zapojit do společnosti. Nezisková organizace Jako doma nám umožnila získat práci, veřejně prezentovat své kulinářské umění a měnit společenské vnímání bezdomovectví. V březnu 2017 jsme otevřely bistro, kde máme krásnou profesionální kuchyň, ve které připravujeme čistě rostlinné pokrmy i na cateringy a venkovní akce a kde je zároveň můžete v jídelně přímo ochutnat.

Ve stálé nabídce máme obědy, buď formou „meníčka“ či jednotlivé chody (polévka, hlavní jídlo), potom nejrůznější slané a sladké dobroty, bezednou kávu a čerstvé ovocné šťávy. Při vaření nepoužíváme žádné živočišné složky a při provozu naší Jídelny se i jinak snažíme chovat maximálně udržitelně k životnímu prostředí. K nejoblíbenějším jídlům patří ukrajinský boršč, česká kulajda, houby s rýží a houbovou omáčkou, „segedín“ a další. Specialitou jsou pomazánky s domácím chlebem, který si sami pečeme – např. „vajíčková“ z tofu, také paštika z hlívy ústřičné nebo pochoutkový salát. A naše sladká nabídka? Ta může hravě konkurovat kdekterým veganským cukrárnám. Vaše jazýčky se budou rozplývat nad čokoládo-avokádovým dortem, čokoládovými brownies či banánovou bábovkou. Navíc pečeme zdravě – bez bílého cukru. Jako sladidlo používáme hlavně banány, datlový sirup nebo cukr třtinový. Na stánku v terénu tradičně „frčíme“ s našimi bramboráky či pizzovými šneky, jindy zas se snídaňovými wrapy, sendviči nebo fantastickým zeleninovým gulášem. Nabídku míváme pestrou a různou – podle typu akce a také ročního období. Také zajišťujeme cateringy na velké i malé akce.

Jsme ženy v sociální tísni, ženy bez domova, se zkušeností s bezdomovectvím nebo bezdomovectvím ohroženy. Tři z nás mají pracovní smlouvu a dalších deset pracuje brigádně. Nikol, Iris, Simča, Kačka, Vlasta, Lenka, Carmen, Terka…, každá žijeme svůj život jinak, každá máme jiné životní zkušenosti, ale ani s jednou z nás se život nemazlil. Některé nemáme kde bydlet, některé již díky dlouhodobé spolupráci s Jako doma ano. V Jídelně Kuchařek bez domova jsme získaly nejen zaměstnání, ale i zkušenosti, prostor pro popovídání si, potkání se s dalšími ženami, bezpečné prostředí. Hlavně ale zjišťujeme, že něco umíme. Na stánku si rády povídáme s lidmi, kterým naše jídlo chutná a chválu přijímáme s dojetím. I proto náš červený stánek často vídáte na nejrůznějších venkovních akcích. Na podzim tomu nebude jinak.

Doba, kdy byly restaurace uzavřeny, nebyla jednoduchá. Taková ubytovna nebo azylový dům vám nájem neodpustí ani v době mimořádných opatření. Proto jsme se spojily s platformou Breakfastory a rozvážely jídla do domácností. Náš společný projekt Potěš obědem – objednejte si jídlo pro sebe a druhé získá senior nebo seniorka či rodiče samoživitelé zdarma – nás de facto zachránil a žijeme z něho dodnes. Naše provozní Verča (Veronika Zerzánová) zavolala zakladatelce Breakfastory Lucii Hyblerové a zmíněný projekt byl na světě. Verča vzpomíná: „Bylo úžasné pozorovat, kolik lidí si objednalo oběd domů ne proto, že by neměli možnost si dojít koupit nebo uvařit sami jídlo, ale proto, že tím pomáhali někomu, kdo si teplé jídlo dovolit nemůže nebo si ho ze zdravotních důvodů nezvládne obstarat. A skvělé je, že to mělo i třetí rozměr, protože sociální podniky, které jídla vařily, to udrželo v té nejtěžší chvíli nad vodou a mohly dál zaměstnávat svoje lidi." A naší mateřské organizaci Jako doma se ve stejné době pro ženy bez domova (tedy i pro mnohé z nás) zase podařilo v jednom pražském hotelu otevřít bezvadné humanitární ubytování. A tak se nám – Kuchařkám bez domova – paradoxně vlastně docela dařilo, dá-li se to tak říct.

několik receptů od Kuchařek bez domova zde

Info

Kuchařky bez domova
fb jídelny

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zasněný pop pařížských Juniore a audiovizuální magie Droeloe

redakce 10.05.2021

V Paříži usazené světoběžnice Juniore měly ke světu filmu odjakživa blízko, jejich hudba je rovnou měrou zábavná a obrazotvorná.

Pentatonix do Prahy později, David Keenan už letos

redakce 03.05.2021

Přestože otazníků je ve vzduchu stále mnoho, jsme rádi, že klubové i halové koncerty pomalu nabývají konkrétnější obrysy.

Lucerna Music Bar chystá open air

redakce 02.05.2021

Od poloviny června do poloviny září se pod hlavičkou Lucerna Music Bar Open Air uskuteční hudební vystoupení českých a slovenských interpretů.

Nová Cvernovka chystá Deň zatvorených ateliérov

redakce 30.04.2021

Počas celodenného streamu organizátori odpremiérujú archívne zábery a nové relácie. Predstavia ateliéry, aj nový park.

Mladí ladí jazz oslaví Mezinárodní den jazzu

redakce 29.04.2021

Mezinárodní festival Mladí ladí jazz více jak deset let představuje zahraniční a tuzemské talenty i hvězdy současné jazzové a experimentální scény.

Goethe-Institut: online debata o žurnalistice

redakce 27.04.2021

Jaké hranice a jaké příležitosti má politické zpravodajství, zvláště s ohledem na podporu demokratických hodnot a na důsledné vystupování proti totalitním a autoritativním režimům?

Django Django a Fink zahrají v Praze

redakce 26.04.2021

Django Django se nikdy nepovažovali za klasickou kapelu, svou dráhu sami popisují jako neustálé unikání a vyhýbání se věcem.

Dorůžka, Fischmann a Novák představí nepoznané písně židovských hudebníků

redakce 25.04.2021

Festival Věčná naděje přinese livestream ze Španělské synagogy. Zazní autorské kusy i přearanžované skladby Kurta Weila, Chavy Alberstein či Johna Zorna.

Tommy Cash vystoupí v Praze dvakrát za sebou

redakce 24.04.2021

Do Prahy se Tommy Cash vrací v rámci tour propagující jeho aktuální EP Moneysutra, na kterém poprvé kromě hvězdného producenta Dipla hostují i další rappeři.

Prague Summer Festival potvrzuje The Offspring

redakce 23.04.2021

O desáté album obohatili svou diskografii The Offspring. Deska Let The Bad Times Roll vyšla po devíti letech od vydání nahrávky Days Go By.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace